26.01.2018

15 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Praca nauczyciela w ferie

Witajcie. Ponownie post zainspirowany Waszym komentarzem. Co ciekawe, bardzo aktualny, bo w niektórych województwach właśnie trwają ferie, bądź za chwilę się zaczną. 

Oto treść komentarza: „Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie zbliżających się ferii zimowych (ferie rozpoczynają się w poniedziałek). Pracuję w szkole, gdzie przewidziane są ferie. Na tablicy w pokoju nauczycielskim wisi rozpiska, z której wynika, że w pierwszym tygodniu ferii mam być przez jeden dzień w szkole na zajęciach z dziećmi – oczywiście nieodpłatnie. Czy to zgodne z Ustawą Karta Nauczyciela? Proszę o odpowiedź.”

Zgodnie z art. 64 Karty Nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

Nauczyciel, w czasie trwania ferii może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania następujących czynności: przeprowadzania egzaminów, prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego oraz opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestnictwa w doskonaleniu zawodowym w określonej formie. Czynności te nie mogą zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

Na podstawie przywołanego przepisu widać, że dyrektor nie może zobowiązać nauczyciela do bezpłatnej opieki nad dziećmi w czasie ferii. Takie polecenie służbowe jest niezgodne z przepisami, albowiem w czasie ferii zimowych nauczyciel korzysta z urlopu (według Karty Nauczyciela).

Jeśli ma to być forma dyżuru to nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie jak za czas dyżuru – według przepisów Kodeksu pracy bądź wynagrodzenie jak za odwołanie pracownika z urlopu (zwrot kosztów).

Szczerze powiem, że nie wiem co się ostatnio dzieje z interpretacją przepisów, skąd dyrektorzy biorą jakieś dziwne pomysły, zmieniając to, co dotychczas było dobre i pozytywne. Wiem jednak, że jak nauczyciele będą na wszystko sobie pozwalać to nim się obejrzymy Karta Nauczyciela zostanie zlikwidowana, a nauczyciele będą pracować prawie za darmo po 40 godzin dydaktycznych tygodniowo…

P.s. K2 zimą – taka piękna a taka groźna. Śledzicie przebieg polskiej wyprawy?

 

 

{ 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dorota Styczeń 28, 2018 o 17:43

A jeśli nauczyciel miał już od wielu miesięcy zaplanowany wyjazd w ferie i miesiąc przed wyjazdem wyznaczono go do prac związanych z egzaminem zawodowym (w technikum) to musi poddać się woli dyrektora?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Styczeń 31, 2018 o 11:31

Witam serdecznie, nie gdyż ferie są czasem urlopu dla nauczyciela i jeśli dyrektor ma zamiar odwołać nauczyciela z urlopu to musi pokryć całe koszty tego urlopu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anetka Luty 14, 2018 o 09:48

Świetny artykuł, gorąco pozdrawiam 🙂
Oby takich więcej 😀

Odpowiedz

Małgorzata Luty 15, 2018 o 21:58

Jestem dyrektorem. W gminie praktykowane są takie zajęcia i większość szkół je organizuje. 2 lata temu nie zorganizowałam zajęć w trakcie ferii (zgodnie z przepisami). Na spotkaniu burmistrza z dyrektorami zostało mi to wytknięte. Od tej pory wieszam informację, że prowadzenie zajęć jest całkowicie dobrowolne i spisuję umowę na wolontariat z nauczycielem. Nie jest to wina dyrektorów tylko urzędów, które przymuszają do takich praktyk.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Luty 20, 2018 o 12:31

Dziękuję za głos w dyskusji 🙂 Ależ się zgadzam … organ szuka pieniędzy, więc wymusza na dyrektorach. Dyrektorzy nie znając przepisów oraz będąc na przysłowiowym garnuszku organu robią to, co się im każe. Dalej wszystko wynika z braku wiedzy tego, co wolno dyrektorom, za co odpowiadają i jak mają prowadzić organizację pracy szkoły. Na końcu jest nauczyciel, któremu zmuszony do pewnych działań dyrektor nakazuje robić coś, co się nie zgadza. I jest zgrzyt… Dlatego uważam, że rozwiązaniem na to są szkolenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Hanna Marzec 20, 2018 o 20:48

A czy te przepisy dotyczą ferii świątecznych- na Wielki Czwartek i Piątek oraz wtorek po świętach wywieszono listę dyżurów dla nauczycieli.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Marzec 22, 2018 o 10:30

Witam, tak dotyczą przerwy wielkanocnej również. Dzisiaj wieczorem napiszę kolejny artykuł na ten temat 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Martyna Sierpień 19, 2018 o 11:51

Witam, nie mogę znaleźć zapowiedzianego artykułu a bardzo mnie temat dyżurów interesuje. Bardzo proszę o wskazówki. Dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Sierpień 20, 2018 o 11:05

Oto chodziło? bo niestety nie kojarzę 🙂
http://kartanauczycielablog.pl/913-2/

Odpowiedz

Martyna Kwiecień 21, 2018 o 13:55

Pani Karolino,
próbowałam znaleźć na blogu, ale nie udało mi się. Jak to jest z urlopem nauczyciela, który pracuje w niepełnym wymiarze czasu (1/2 etatu). Pracuję od 12 października, umowa do końca czerwca. Kadrowa wyliczyła mi 14 dni urlopu, ale „nie zgadza jej się to godzinowo, i ona nie wie jak to obliczyć”. I tak już od początku stycznia. Nikt nie wie ile tego urlopu mi się faktycznie należy.
Ja próbowałam tego szukać na różnych portalach, no i przyjmując zasadę 14 dni x 8 godzin = 112 godzin. Przyjmując, że dzień mojej pracy to 5 godzin (poniedziałek – czwartek), wychodzi, że mam 22 dni urlopu. Nie za bardzo rozumiem o co chodzi w tym wyliczeniu.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Maj 27, 2018 o 13:30

Szanowna Pani, nie mam możliwości odpowiedzieć na Pani pytanie w komentarzu. Jeśli oczekuje Pani ode mnie pomocy, to zapraszam do kontaktu prywatnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna Październik 4, 2018 o 12:15

„Nauczyciel, w czasie trwania ferii może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania następujących czynności: przeprowadzania egzaminów, prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego oraz opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestnictwa w doskonaleniu zawodowym w określonej formie. Czynności te nie mogą zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.”

Czyli jednak w czasie ferii, kiedy trwają np. egzaminy zawodowe nauczyciel, jeżeli dyrektor go wyznaczy MUSI przyjść do pracy. Czy za ten dni można wystąpić o wyznaczenie innych dni wolnych?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Październik 29, 2018 o 22:43

Nie, za te dni nie można wystąpić o wyznaczenie innych dni wolnych. Jest to ustawowe uprawnienie dyrektora, aby zobowiązać nauczyciela do pracy w tym czasie, kiedy odbywają się egzaminy.

Odpowiedz

Urszula Grudzień 11, 2018 o 23:44

Mam takie pytanie: Czy nauczyciel-bibliotekarz ma obowiązek świadczenia pracy w czasie przerw świątecznych, tzn. między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem oraz przed i po Wielkanocy? Czy przepisy to regulują?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Styczeń 10, 2019 o 23:41

Nauczyciel bibliotekarz ma obowiązek uczestniczyć w zajęciach szkolnych tak samo, jak nauczyciel przedmiotowiec, czy na innym stanowisku. Nie ma tutaj rozróżnienia. Jeśli podlega pod te same przepisy to ma takie same prawa i obowiązki. Jest to uregulowane w przepisach Karty Nauczyciela i ustawie Prawo Oświatowe. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: