26.01.2018

5 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Praca nauczyciela w ferie

Witajcie. Ponownie post zainspirowany Waszym komentarzem. Co ciekawe, bardzo aktualny, bo w niektórych województwach właśnie trwają ferie, bądź za chwilę się zaczną. 

Oto treść komentarza: „Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie zbliżających się ferii zimowych (ferie rozpoczynają się w poniedziałek). Pracuję w szkole, gdzie przewidziane są ferie. Na tablicy w pokoju nauczycielskim wisi rozpiska, z której wynika, że w pierwszym tygodniu ferii mam być przez jeden dzień w szkole na zajęciach z dziećmi – oczywiście nieodpłatnie. Czy to zgodne z Ustawą Karta Nauczyciela? Proszę o odpowiedź.”

Zgodnie z art. 64 Karty Nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

Nauczyciel, w czasie trwania ferii może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania następujących czynności: przeprowadzania egzaminów, prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego oraz opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestnictwa w doskonaleniu zawodowym w określonej formie. Czynności te nie mogą zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

Na podstawie przywołanego przepisu widać, że dyrektor nie może zobowiązać nauczyciela do bezpłatnej opieki nad dziećmi w czasie ferii. Takie polecenie służbowe jest niezgodne z przepisami, albowiem w czasie ferii zimowych nauczyciel korzysta z urlopu (według Karty Nauczyciela).

Jeśli ma to być forma dyżuru to nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie jak za czas dyżuru – według przepisów Kodeksu pracy bądź wynagrodzenie jak za odwołanie pracownika z urlopu (zwrot kosztów).

Szczerze powiem, że nie wiem co się ostatnio dzieje z interpretacją przepisów, skąd dyrektorzy biorą jakieś dziwne pomysły, zmieniając to, co dotychczas było dobre i pozytywne. Wiem jednak, że jak nauczyciele będą na wszystko sobie pozwalać to nim się obejrzymy Karta Nauczyciela zostanie zlikwidowana, a nauczyciele będą pracować prawie za darmo po 40 godzin dydaktycznych tygodniowo…

P.s. K2 zimą – taka piękna a taka groźna. Śledzicie przebieg polskiej wyprawy?

 

 

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dorota Styczeń 28, 2018 o 17:43

A jeśli nauczyciel miał już od wielu miesięcy zaplanowany wyjazd w ferie i miesiąc przed wyjazdem wyznaczono go do prac związanych z egzaminem zawodowym (w technikum) to musi poddać się woli dyrektora?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Styczeń 31, 2018 o 11:31

Witam serdecznie, nie gdyż ferie są czasem urlopu dla nauczyciela i jeśli dyrektor ma zamiar odwołać nauczyciela z urlopu to musi pokryć całe koszty tego urlopu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anetka Luty 14, 2018 o 09:48

Świetny artykuł, gorąco pozdrawiam 🙂
Oby takich więcej 😀

Odpowiedz

Małgorzata Luty 15, 2018 o 21:58

Jestem dyrektorem. W gminie praktykowane są takie zajęcia i większość szkół je organizuje. 2 lata temu nie zorganizowałam zajęć w trakcie ferii (zgodnie z przepisami). Na spotkaniu burmistrza z dyrektorami zostało mi to wytknięte. Od tej pory wieszam informację, że prowadzenie zajęć jest całkowicie dobrowolne i spisuję umowę na wolontariat z nauczycielem. Nie jest to wina dyrektorów tylko urzędów, które przymuszają do takich praktyk.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Luty 20, 2018 o 12:31

Dziękuję za głos w dyskusji 🙂 Ależ się zgadzam … organ szuka pieniędzy, więc wymusza na dyrektorach. Dyrektorzy nie znając przepisów oraz będąc na przysłowiowym garnuszku organu robią to, co się im każe. Dalej wszystko wynika z braku wiedzy tego, co wolno dyrektorom, za co odpowiadają i jak mają prowadzić organizację pracy szkoły. Na końcu jest nauczyciel, któremu zmuszony do pewnych działań dyrektor nakazuje robić coś, co się nie zgadza. I jest zgrzyt… Dlatego uważam, że rozwiązaniem na to są szkolenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis: