11.02.2017

4 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Czy można zwolnić pracownika na urlopie zdrowotnym?

Drogi Czytelniku, pytasz czy można zwolnić pracownika/nauczyciela na urlopie zdrowotnym. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny problem.

Urlop dla poratowania zdrowia, potocznie zwany urlopem zdrowotnym, przysługuje pracownikowi, który uzyskał orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia takiego urlopu. To lekarz podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego decyduje, czy stan zdrowia pracownika uzasadnia udzielenie urlopu czy nie.

Jest również czasem usprawiedliwionej nieobecności, o której mowa jest w art. 41 Kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W świetle tego przepisu, nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia korzysta z ochrony przed zwolnieniem. I niby wszystko powinno być jasne.

Okazuje się jednak, że urlop dla poratowania zdrowia nie chroni pracownika przed rozwiązaniem z nim stosunku pracy, jeśli rozwiązanie to nastąpiło z przyczyn organizacyjnych – w trybie art. 20 KN. Ale po kolei.

Uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2006 r. (sygn. I PZP 4/06), stając się zasadą prawa, o wyższej mocy niż wyrok sądowy, dokładnie określiła, jakiego nauczyciela, biorąc pod uwagę jego stopień awansu zawodowego, można zwolnić. Odnosi się ona tylko do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania i wskazuje, że nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania można wręczyć wypowiedzenie podczas urlopu. Wyłącza ona stosowanie art. 41 K.p. do stosunków pracy zawartych przez mianowanie (czyli nauczyciel mianowany, dyplomowany).

I tak:

  • nauczycielowi, niezależnie od stopnia awansu zawodowego, zatrudnionemu na umowę o pracę, zgodnie z art. 41 kodeksu pracy nie można wypowiedzieć stosunku pracy w czasie urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności, np. spowodowanej zwolnieniem lekarskim lub urlopem dla poratowania zdrowia; ale
  • nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania można wręczyć rozwiązanie umowy o pracę w czasie urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności, np. spowodowanej zwolnieniem lekarskim lub urlopem dla poratowania zdrowia, gdyż nie chroni go art. 41 kodeksu pracy.

Odpowiadając na pytanie wprost, można lub nie, w zależności od jego stopnia awansu zawodowego.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Robert Czerwiec 20, 2017 o 05:38

Witam,

Jestem nauczycielem kontraktowym i zostałem zwolniony z pracy w trakcie urlopu zdrowotnego.
Po odwołaniu do Sądu Pracy uznano, że wypowiedzenie umowy jest bezskuteczne. Po prawomocnym wyroku przywrócono mnie do pracy i wczoraj otrzymałem informację że muszę zwrócić 3 miesięczną odprawę (w kwocie brutto !mimo że otrzymałem kwotę netto….

Czy słusznie?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Czerwiec 28, 2017 o 00:35

Szanowny Panie, jest to trochę bardziej skomplikowany temat. Może znajdę czas by temat ten poruszyć na blogu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Edyta Luty 6, 2018 o 08:59

A czy nauczycielowi wolno w trakcie urlopu zdrowotnego pomagać współmałżonkowi w prowadzeniu działalności gospodarczej) – moja nauczycielka dodatkowo wykonuje zabiegi w salonie kosmetycznym.
Pozdawiam
Edyta

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Luty 20, 2018 o 12:44

Dzień dobry, wolno o ile ma to charakter edukacyjny i nie otrzymuje za to dodatkowego wynagrodzenia. Można wezwać pracodawcę do złożenia wyjaśnień w tym zakresie – i nie będzie to mobbing! Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: