11.02.2017

8 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Czy można zwolnić pracownika na urlopie zdrowotnym?

Drogi Czytelniku, pytasz czy można zwolnić pracownika/nauczyciela na urlopie zdrowotnym. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny problem.

Urlop dla poratowania zdrowia, potocznie zwany urlopem zdrowotnym, przysługuje pracownikowi, który uzyskał orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia takiego urlopu. To lekarz podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego decyduje, czy stan zdrowia pracownika uzasadnia udzielenie urlopu czy nie.

Jest również czasem usprawiedliwionej nieobecności, o której mowa jest w art. 41 Kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W świetle tego przepisu, nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia korzysta z ochrony przed zwolnieniem. I niby wszystko powinno być jasne.

Okazuje się jednak, że urlop dla poratowania zdrowia nie chroni pracownika przed rozwiązaniem z nim stosunku pracy, jeśli rozwiązanie to nastąpiło z przyczyn organizacyjnych – w trybie art. 20 KN. Ale po kolei.

Uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2006 r. (sygn. I PZP 4/06), stając się zasadą prawa, o wyższej mocy niż wyrok sądowy, dokładnie określiła, jakiego nauczyciela, biorąc pod uwagę jego stopień awansu zawodowego, można zwolnić. Odnosi się ona tylko do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania i wskazuje, że nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania można wręczyć wypowiedzenie podczas urlopu. Wyłącza ona stosowanie art. 41 K.p. do stosunków pracy zawartych przez mianowanie (czyli nauczyciel mianowany, dyplomowany).

I tak:

  • nauczycielowi, niezależnie od stopnia awansu zawodowego, zatrudnionemu na umowę o pracę, zgodnie z art. 41 kodeksu pracy nie można wypowiedzieć stosunku pracy w czasie urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności, np. spowodowanej zwolnieniem lekarskim lub urlopem dla poratowania zdrowia; ale
  • nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania można wręczyć rozwiązanie umowy o pracę w czasie urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności, np. spowodowanej zwolnieniem lekarskim lub urlopem dla poratowania zdrowia, gdyż nie chroni go art. 41 kodeksu pracy.

Odpowiadając na pytanie wprost, można lub nie, w zależności od jego stopnia awansu zawodowego.

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Robert Czerwiec 20, 2017 o 05:38

Witam,

Jestem nauczycielem kontraktowym i zostałem zwolniony z pracy w trakcie urlopu zdrowotnego.
Po odwołaniu do Sądu Pracy uznano, że wypowiedzenie umowy jest bezskuteczne. Po prawomocnym wyroku przywrócono mnie do pracy i wczoraj otrzymałem informację że muszę zwrócić 3 miesięczną odprawę (w kwocie brutto !mimo że otrzymałem kwotę netto….

Czy słusznie?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Czerwiec 28, 2017 o 00:35

Szanowny Panie, jest to trochę bardziej skomplikowany temat. Może znajdę czas by temat ten poruszyć na blogu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Edyta Luty 6, 2018 o 08:59

A czy nauczycielowi wolno w trakcie urlopu zdrowotnego pomagać współmałżonkowi w prowadzeniu działalności gospodarczej) – moja nauczycielka dodatkowo wykonuje zabiegi w salonie kosmetycznym.
Pozdawiam
Edyta

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Luty 20, 2018 o 12:44

Dzień dobry, wolno o ile ma to charakter edukacyjny i nie otrzymuje za to dodatkowego wynagrodzenia. Można wezwać pracodawcę do złożenia wyjaśnień w tym zakresie – i nie będzie to mobbing! Pozdrawiam.

Odpowiedz

sanuta Kwiecień 17, 2018 o 08:59

Czy podczas urlopu zdrowotnego można zmniejszyć mi liczbę godzin na którą wrócę po zakończeniu urlopu? Otóż wczoraj dyrekcja poinformowała mnie, że wraca inna nauczycielka z urlopu rodzicielskiego i jej urlop jest na większych prawach do całego etatu powrocie niż mój – dlatego zostanie jej oddana część moich godzin, a ja dostane ograniczenie do 9/20 – jestem nauczycielem wspomagającym. Przed pójściem na urlop sprawdzałam, że wracam na taki wymiar godzin z jakich poszłam – cały etat. I nagle taka zmiana. Dodam, że istnieje możliwość dania tej Pani godzin od innych nauczycieli.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Kwiecień 20, 2018 o 23:38

Szanowna Pani, chętnie odniosę się do Pani pytań, jednak nie w komentarzach. Aby Pani pomóc potrzebuję analizy Pani umowy o pracę oraz osobistego kontaktu z Panią. Niestety w jednej części dyrektor może mieć rację, urlop dla poratowania zdrowia nie chroni już tak stosunku pracy nauczyciela, jak kiedyś. Pozdrawiam i zapraszam do formularza kontaktowego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dorota Maj 24, 2018 o 19:04

Witam.
Czy podczas urlopu na poratowanie zdrowia można pracować jako wolontariusz (bez wynagrodzenia) w Stowarzyszeniu nie prowadzącym działalności gospodarczej?
Obecnie 3 x w tygodniu spotykam się z grupą dzieci, które odpłatnie szkoliłam sportowo do momentu skorzystania z w/w urlopu udzielając im wskazówek dotyczących dalszego szkolenia, wiedząc jak ciężko trzeba pracować na wybitny wynik sportowy (mam tu na myśli dzieci). Na urlop przeszłam jako nauczyciel wychowania fizycznego. Moja Pani dyrektor zakazała mi wykonywania tego zadania.
Obiecałam, że zaprzestane szkoleniowych kontaktów, ale mam wrażenie, że nie naruszyłam warunków udzielania urlopu na poratowanie zdrowia. Tym bardziej, że mam za sobą wielokrotne wizyty u lekarzy specjalistów i jestem zapisana na planowaną operację.
Uprzejmie proszę o odpowiedź.
Z poważaniem
Dorota L.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Maj 27, 2018 o 12:57

Szanowna Pani, nie mam możliwości odpowiedzieć na Pani pytanie w komentarzu. Jeśli oczekuje Pani ode mnie pomocy, to zapraszam do kontaktu prywatnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: