08.02.2016

17 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem – czy także dla nauczycieli?

Zacznę od przeprosin. Bardzo Cię przepraszam za takie straszne zaniedbanie i dziękuję, że o mnie nie zapominasz. Podjęłam się dokończenia do końca lutego mojego doktoratu i pochłania mi to cały wolny czas. Nawet w pracy nie ma ze mnie pożytku :(

Bardzo przepraszam i proszę o zrozumienie. tak_mi_wstyd_przepraszam_0

Zostałam jednak wywołana do tablicy odnośnie dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. Pytacieczy obowiązują one nauczycieli i jak wygląda to po zmianach.

Otóż, z dniem 1 stycznia 2016 roku zmieniono przepisy Kodeksu pracy, między innymi w zakresie opieki nad dzieckiem. Zgodnie z art. 188 K.p. pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Wynika z tego, że każdemu pracownikowi (także nauczycielowi-art. 91 c Karty Nauczyciela w zw. z art. 188 K.p.) wychowującemu dziecko (przynajmniej jedno) przysługuje takowe zwolnienie. Wymiar w ciągu jednego roku wynosi 2 dni lub 16 godzin (niewykorzystane nie przechodzą na kolejny rok).

Zmiana od stycznia bieżącego roku dotyczy właśnie tych 16 godzin. Pytacie, czy jak pracujecie w danym dniu 2 godziny i weźmiecie w tym dniu to zwolnienie to zostanie Wam jeden dzień czy 14 godzin. 

Otóż o tym decydujesz Ty. Bowiem, o sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, o którym mowa powyżej, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.

Więc jeśli zdecydujesz – w pierwszym wniosku – o tym pamiętaj, że chcesz wykorzystać owo zwolnienie w dniach, to zostanie Tobie jeszcze jeden dzień. Jeśli jednak zdecydujesz, że wybierasz rozliczenie godzinowe, zostanie Tobie 14 godzin i nie ma znaczenia, że będzie to trwało kilkanaście dni.

Tak wiem, Drodzy Dyrektorzy, ale jak to tak…. Otóż taki był zamysł ustawodawcy, aby dać możliwość wykorzystania pracownikowi jedynie kilku godzin z dnia, a nie cały dzień. Może się zdarzyć przecież tak, że w danym dniu nauczyciel ma kilka godzin dydaktycznych w ciągu dnia i wieczorem wywiadówki czy radę pedagogiczną. Chcąc skorzystać z niniejszego zwolnienia wybiera jedynie godziny dydaktyczne w ciągu dnia, a wieczorem bierze udział w zebraniach dla rodziców. Jest to jak najbardziej prawidłowe. Rozliczamy wówczas jedynie nieobecność usprawiedliwioną w ciągu dnia takiej ilości godzin, jaką w danym dniu miał nauczyciel.

Pracownik zatrudniony w wymiarze niepełnego etatu będzie miał to zwolnienie rozliczane proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Poniżej załączam opinię prawną mec. Bogumiła Soczyńskiego – prawnika Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność, która powinna rozwiać wszystkie wątpliwości.

Opinia prawna-art 188 kp

Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję, że o mnie pamiętasz :)

{ 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grażyna Luty 11, 2016 o 08:34

Rozumiem. A co w drugą stronę? Jeśli pracuję w szpitalu po 12 godzin? Mam wrócić poczterech godzinach do pracy, na resztę dyżuru?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Luty 17, 2016 o 23:28

Dobry wieczór, to zależy czy wykorzysta Pani dni wolne na opiekę nad dzieckiem w systemie dziennym czy godzinowym. Jeśli wybierze Pani system godzinowy, to tak, wraca Pani dalej na swój dyżur. Z tego, co widzę korzystniejsze jest wykorzystanie w systemie dziennym. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Rela Marzec 11, 2016 o 13:45

Witam
Jestem nauczycielem. Przeczytałam bardzo uważnie to co Pani napisała, zapoznałam się z opinią prawną podaną ww wpisie. Niestety to się ma nijak do tego co jest stosowane. Już tłumaczę. Potrzebowałam wziąc opiekę na dziecko. Napisałam wniosek. Poszłam do Pani Dyrektor przedłożyć wniosek mówiąc, że chce godziny. Pani Dyrektor zdziwiona jakie godziny? Powiedziała, że zapyta w kadrach. I jakie było moje dziwienie dwa dni później, kiedy dowiedziałam się, ze przysługują mi tylko 7,2 godziny i wykorzystałam 5. Gdybym wiedziała, że tak podejdą do sprawy napisałabym o dzień wolny.

Jak poprosiłam o uzasadnienie. Otrzymałam takie , że mogę wnioskować zwolnienie od pracy tylko w godzinach zajęć dydaktycznych a ponieważ pensum jest 18-godzinne to według tych obliczeń 2 dni x (18 godzin : 5 dni) = 2 dni x 3,6 = 7,2 godzin dydaktycznych przysługują mi tylko 7,2 godziny, więc lepiej mi brać dwa dni, ale ponieważ wnioskowałam o godziny to zostały mi dwie.

Co w takiej sytuacji zrobić? I jak sie to ma tak naprawdę do przepisów KP? I czy w tym przypadku nie będzie/nie jest tak, ze jedne szkoły będą udzielać wolnych godzin 16 a inne (jak moja) tylko 7,2?
Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź

Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Marzec 11, 2016 o 22:11

Dobry wieczór, na razie jak widać są to początki funkcjonowania tego zapisu i stąd tyle problemów. Jednak warunek jest taki, aby zrozumieć, że liczymy nie godziny dydaktyczne u nauczycieli, a 40 godzinny czas pracy. Ustawodawca miał bowiem na celu wyrównanie różnic pomiędzy nauczycielami i pracownikami. Dlatego w Pani przypadku dyrektor nie ma racji i proszę mu przekazać opinie z mojej strony, a jak nie będzie chciał zmienić zdania, to może będzie Pani tą pierwszą osobą, która będzie dochodzić ustalenia w sądzie :) pozdrawiam.

Odpowiedz

Krysia Kwiecień 26, 2016 o 21:53

Witam serdecznie, w mojej placówce jest podobnie. Również proponuje się wyliczanie procentowe przysługujących godzin. Do tego pracodawca twierdzi, że po wykorzystaniu np 4 godzin opieki nad dzieckiem o ktore wnioskuje w godzinach dydaktycznych, powinnam na kolejne o które nie wnioskuję wrócić do pracy -skoro twierdzę ,że 8 godzin dziennie i 40 w tygodniu i wykonywać tzw inne czynności. Powołuje się przy tym na stanowisko w tej sprawie MEN.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Maj 4, 2016 o 13:49

Niestety nadal nie ma jednej praktyki odnośnie wyliczania tych godzin. Jednak wyliczanie procentowe jest nieuzasadnione zupełnie. Trzeba czekać, aż wypracuje się jakaś jednolita struktura działania. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Maj 4, 2016 o 19:27

Szanowna Pani, w takiej sytuacji zostaje tylko żądanie wyrównania przez Sąd Pracy. Liczenie procentowe natomiast jest wielkim nieporozumieniem. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Krzysztof Maj 25, 2016 o 12:59

a ja uważam, że liczenie proporcjonalne jest całkiem OK. Ponieważ ustawodawca wprowadzając przepis w życie założył 40 godzinny tydzień pracy więc 2 dni to 16 godzin (chciał ułatwić życie pracownikowi). Jeżeli nauczyciel, żąda rozliczania w godzinach dydaktycznych (pensum) to możemy zastosować równoważność 16h z 40h to przy dydaktycznych będzie 7,2 z 18 h. A ponieważ urlopy zaokrąglamy w górę to będzie 8 godzin dydaktycznych
Wykładnia MEN jest bardziej niekorzystna dla nauczyciela, ponieważ zawsze godziny dydaktyczne uzupełnia do 8h pracy, więc i tak wychodzi 2 dni :)
A teraz czekam, na pierwszego odważnego nauczyciela, który pójdzie do sądu i w końcu będzie jasność 😀

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Maj 30, 2016 o 21:23

Dziękuję za ten komentarz. Dokładnie się z Panem zgadzam. Interpretacja MEN jest bardzo niekorzystna, a i chętnie przyjmę tego pierwszego odważnego nauczyciela, który pójdzie do sądu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dorota Kwiecień 29, 2016 o 23:52

Witam, mam również pytanie dot. rozliczania tych 16 godzin opieki nad dzieckiem u nauczycieli. Zostałam poinformowana, że jeśli chcę wziąć np 2 godziny opieki nad dzieckiem w danym dniu ( bo np. w tym dniu mam tylko 2 lekcje ) to będzie tak, że dyrektor każe mi przyjść na pozostałe 6 godzin do pracy i zleci mi jakieś prace dodatkowe. A w końcu dostałam informację taką, że albo biorę 2 dni albo wcale, bo nikt nie będzie się bawił w rozliczanie godzin. Nurtuje mnie to czy w danym dniu, kiedy brałabym te kilka godzin to musiałabym przyjść i wykonywać dodatkowe prace zlecone przyez dyrektora, by wypełnić w rozliczeniu 8 godzinny czas pracy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Maj 4, 2016 o 19:24

Niestety może tak być, że dyrektor po wykorzystaniu przez Panią dwóch godzin zobliguje Panią do powrotu do pracy. Bo właśnie na tym polega rozliczanie godzinowe – wykorzystuje Pani tylko tyle czasu, ile potrzebuje, a potem wraca do pracy. Byłoby niesprawiedliwe, gdyby zawsze w tym dniu, w którym ma Pani dwie lekcje brała wolne, aż do wykorzystania 16 godzin. Dlatego w przypadku nauczycieli korzystniejsze jest rozliczenie dniowe. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna Maj 5, 2016 o 14:19

Witam, mam pytanie o badania okresowe Dyrektora, który oprócz wykonywania obowiązków dyrektorskich prowadzi zajęcia dydaktyczne z uczniami. Czy kierując go na badania okresowe powinnam wpisać również stanowisko nauczyciel – praca z dziećmi i dyrektor praca przy komputerze, czy wystarczy samo stanowisko dyrektor praca przy komputerze.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Maj 5, 2016 o 15:43

Dzień dobry, należy zaznaczyć oba stanowiska – dyrektora i nauczyciela. Pozdrawiam.

Odpowiedz

KASKA Czerwiec 1, 2016 o 20:00

Witam, proszę o pomoc w podjęciu decyzji. Nauczyciel wziął 5 godz. urlopu na matkę z dzieckiem. W tym dniu ma 5 godzin dydaktycznych z pensum oraz 3 godz dodatkowe stałe przez cały rok. Uważam ze powinna napisać 8 godz. upiera się że tylko 5 bo to są godz. z pensum a 3 to tylko dodatek. Nie było jej w pracy cały dzień. Jak powinnam potraktować ten problem. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Czerwiec 3, 2016 o 10:52

Dzień dobry, a dlaczego nauczyciel tych 3 dodatkowych godzin nie traktuje jak godzin pracy? dostaje za nie wynagrodzenie to wchodzą w czas jego pracy. W takiej sytuacji zależy, czy wrócił nauczyciel na te 3 godziny dodatkowe czy nie? Jeśli nie, to odejmujemy 8 godzin. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Magda Czerwiec 7, 2016 o 22:37

Witam, pracuję w przedszkolu na 1/5 etatu (5godzin tygodniowo) tzn. 2 razy w tygodniu po 2,5 godz. Czy mogłabym dostać 2,5 godz. zwolnienia, czy wchodzą w grę półgodzinówki?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Czerwiec 27, 2016 o 23:33

Witam, to może Pani otrzymać urlop w półgodzinówkach, gdyż ma być proporcjonalny do wymiaru zatrudnienia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: