10.02.2017

6 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Do kiedy wypłacana jest trzynasta pensja?

Nastał luty, więc oczekujesz dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej (tzw. 13-stki).

Powinieneś/powinnaś otrzymać ją do końca lutego, jednak czasami wypłata może się przedłużyć do połowy marca.

Pracownik, w tym i nauczyciel nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

A co jeśli nie przepracowałeś całego roku?

Nabędziesz prawo do trzynastej pensji, ale jej wysokość ulegnie proporcjonalnemu zmniejszeniu do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Tak więc otrzymasz wynagrodzenie, jeśli jesteś zatrudniona/y od 1 września do 28 lutego, jednak będzie ono proporcjonalnie niższe.

Tego warunku nie musisz spełnić, gdy korzystasz z urlopu dla poratowania zdrowia, jak i podjąłeś się zatrudnienia w zastępstwie nieobecnego nauczyciela. 

Zanim jednak wypłacisz trzynastkę lub jej nie otrzymasz sprawdź indywidualnie, czy ona faktycznie Tobie przysługuje czy nie.

Źródło zdjęcia. 

 

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ilona Maj 10, 2017 o 01:21

Witam!
Chciałam odnieść się do Pani wpisu, gdyż nie otrzymałam trzynastej pensji w tym roku za rok 2016. W roku 2016 przepracowałam 6 miesięcy- od stycznia do czerwca- gdzie w tym okresie byłam 11 dni na L4. Niemniej jednak wyczytałam, że do tego okresu doliczany jest urlop wypoczynkowy, co daje mi dodatkowe dwa miesiące. Dziwi mnie ni przyznanie mi trzynastki.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Czerwiec 9, 2017 o 15:04

Szanowna Pani, to proszę zwrócić się do pracodawcy z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego jej Pani nie otrzymała.

Odpowiedz

Katarzyna Styczeń 24, 2018 o 18:35

Mam pytanie odnośnie wypłacenia tzw. trzynastki. Czy Pracodawca ma obowiązek wypłacić mi 13-stą pensję po przepracowaniu u niego całego roku 2017 nawet jeśli nie będę już w dniu wypłacania tego wynagrodzenia pracownikiem danej szkoły? (Umowa zostanie rozwiązana za porozumieniem stron z dniem 31 stycznia 2018). Wypłata trzynastki spodziewana jest na koniec lutego.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Styczeń 25, 2018 o 11:31

Dzień dobry, tak. Przysługuje Pani prawo do wypłaty trzynastej pensji. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Beata Styczeń 28, 2018 o 14:06

Zostałam zatrudniona w grudniu 2017roku do końca sierpnia 2018czy w związku z tym dostanę 13pensje adekwatnie do przepracowanych miesięcy?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Styczeń 31, 2018 o 11:35

Dzień dobry, nie, ponieważ wypłaca się ją po przepracowanym okresie, a nie za zatrudnienie na przyszłość. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: