05.07.2016

23 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Dyrektor zmusza mnie do pracy w wakacje ….

Na komentarze wszystkie odpowiedzia艂am, zosta艂y mi e-maile od Was 馃檪 odpowiem na wszystko dzisiaj – znaczy 5.07 馃檪 teoretycznie w moje imieniny 馃檪 jednak z racji zwolnienia lekarskiego i faktycznej choroby siedz臋 w domu 馃檨

Tymczasem nauczyciele maj膮 wakacje… okazuje si臋 jednak, 偶e nie wszyscy. W jednej ze szk贸艂 dyrektor zobowi膮za艂 nauczycieli do prowadzenia rekrutacji do szko艂y w okresie mi臋dzy 24 a 28 czerwca oraz pomi臋dzy 15 a 26.07. (sic!). Pad艂o wi臋c pytanie, czy jest to zgodne z prawem?

Zgodnie z art. 64 Karty Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w kt贸rej organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe przys艂uguje urlop w wymiarze odpowiadaj膮cym okresowi ferii i w czasie ich trwania. W ramach ustalonego w ust. 1 wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego.

Jednak nauczyciel mo偶e by膰 zobowi膮zany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii nast臋puj膮cych czynno艣ci (i tylko tych, bowiem s膮 one wymienione enumeratywnie) : przeprowadzania egzamin贸w, prac zwi膮zanych z zako艅czeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego, opracowywania szkolnego zestawu program贸w oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w okre艣lonej formie.

Jak wida膰 z powy偶szego, nie ma tutaj mowy o pracy w czasie rekrutacji.

Kolejno, przepis wskazuje, i偶 czynno艣ci, o kt贸rych mowa powy偶ej nie mog膮 艂膮cznie zaj膮膰 nauczycielowi wi臋cej ni偶 7 dni.

Tymczasem z opisanego przypadku wynika ch臋膰 zabrania nauczycielom a偶 3 tygodni wakacji. Ciekawe, czy za to przys艂ugiwa艂oby wynagrodzenie? 馃檪

Odpowiadaj膮c wprost na zadane pytanie stwierdzam, i偶 nie jest to zgodne z prawem i dyrektor nie mo偶e wymaga膰, aby nauczyciele stawili si臋 w tym czasie w pracy. Je艣li jednak b臋dzie tego wymaga艂 nale偶y zastosowa膰 przepisy Kodeku pracy m贸wi膮ce o odwo艂aniu pracownika z urlopu (przys艂uguje wynagrodzenie i pokrycie koszt贸w niewykorzystanego urlopu).

Prosz臋 偶yczcie mi zdrowia – nie lubi臋 chorowa膰 馃檨

Je偶eli chcesz skorzysta膰 z pomocy prawnej, zapraszam Ci臋 do kontaktu:

tel.: +48 502 878 305e-mail: kancelariabatna@wp.pl

{ 23 komentarze… przeczytaj je poni偶ej albo dodaj sw贸j }

AB Lipiec 5, 2016 o 01:21

Witam, obawiam sie iz rekruacje dyr.uwaza za przygotowanie do nowego roku szkolnego. Ja takze zostalam wezwana. W mojej szkole do komisji rekrutacyjnej powolano: samotna matke zatrudniona w niepelnym wymiarze godzin – to ja, oraz pania ktora zamieszkuje na stale 200 km od szkoly. Na blisko 100 nauczycieli ktorzy mieszkaja za plotem i maja rodziny do ewentualnej opieki nad dzieckiem. No comments.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Lipiec 5, 2016 o 16:53

Dzie艅 dobry, rekrutacja to nie przygotowanie nowego roku szkolnego. W takiej sytuacji przys艂uguje Paniom prawo odmowy wykonania takiego polecenia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Renata Lipiec 5, 2016 o 08:07

Zdrowia, zdrowia przede wszystkim 馃檪

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Lipiec 5, 2016 o 16:53

Bardzo bardzo dzi臋kuj臋 馃檪

Odpowiedz

Krystyna Lipiec 5, 2016 o 14:34

Pani Karolino – wszystkiego najlepszego z okazji Imienin, du偶o zdrowia i samych radosnych dni 馃槈

Pozdrawiam serdecznie i od dzi艣 wreszcie wakacyjnie. Przez ca艂y ubieg艂y tydzie艅 i wczorajszy dzie艅 jeszcze chodzi艂am do pracy. Na szcz臋艣cie, nareszcie mog臋 si臋 cieszy膰 wolnym 馃檪

Odpowiedz

Karolina Lipiec 5, 2016 o 19:49

Z okazji wakacji 偶ycz臋 przede wszystkim odpoczynku 馃檪 ale takiego pe艂nego 馃檪 pozdrawiam 馃檪

Odpowiedz

Paula Lipiec 27, 2016 o 19:25

Prosz臋 o informacj臋 – nauczyciel sta偶ysta (psycholog w poradni) jest zatrudniony na Kart臋 Nauczyciela ?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Sierpie艅 14, 2016 o 14:13

Bezwzgl臋dnie tak!

Odpowiedz

Paulina Maj 22, 2017 o 11:09

Witam Pani Karolino,
czytam wpisy na temat rekrutacji i mam w zwi膮zku z tym pytanie. Skoro nauczyciel nie mo偶e /musi zajmowa膰 si臋 rekrutacj膮 to kto w takim razie ma by膰 w takiej komisji rekrutacyjnej i si臋 tym zaj膮膰 (rekrutacj膮) skoro nauczyciel mo偶e odm贸wi膰? Zarz膮dzenie kuratora podaje konkretne terminy przy rekrutacji i s膮 to terminy ju偶 urlopowe. Bardzo mnie ciekawi ten temat.
Pozdrawiam Serdecznie

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Czerwiec 9, 2017 o 12:47

Dzie艅 dobry, dyrektor mo偶e oddelegowa膰 pracownika do pracy przy rekrutacji. Na to wprost pozwalaj膮 przepisy Karty Nauczyciela i ustawy o systemie o艣wiaty. Pozdrawiam.

Odpowiedz

呕ona Lipiec 11, 2017 o 12:19

Dzie艅 dobry, czy mog艂abym dosta膰 jakie艣 namiary na te przepisy o oddelegowaniu pracownika? Nie mog臋 znale藕膰.
I jak to wygl膮da w przypadku os贸b na stanowiskach kierowniczych?
M膮偶 jest nauczycielem dyplomowanym- kierownikiem szkolenia praktycznego. Jest zatrudniony na KN, ale jego etat, ze wzgl臋du na stanowisko, wynosi 40 godzin.
Podczas wakacji musi codziennie przez 8 godzin by膰 w szkole, do dnia 14 lipca (czyli prawie 3 tygodnie po zako艅czeniu roku szkolnego) , ze wzgl臋du na rekrutacj臋 w艂a艣nie. P贸藕niej mamy dwa tygodnie na wyjazd, po czym w pierwszej po艂owie sierpnia zn贸w musi by膰 dost臋pny w szkole ze wzgl臋du na wyjazd urlopowy dyrektorki, a drugie dwa tygodnie sierpnia tak偶e musi pojawia膰 si臋 w szkole ze wzgl臋du na przygotowania do kolejnego roku szkolnego. W sierpniu nie musi pracowa膰 po 8 godzin, ale jednak musi w pracy si臋 zjawia膰. Tym sposobem jego nieprzerwany urlop wynosi raptem 2 tygodnie. I tak wi臋cej ni偶 w zesz艂e wakacje, w kt贸re nieprzerwany urlop wynosi艂 tydzie艅 (licz臋 dni, w kt贸rych nie musia艂 stawia膰 si臋 w szkole cho膰by na godzin臋).
T艂umaczy si臋 to w ten spos贸b, 偶e kto艣 w szkole musi by膰, bo jest rekrutacja i nie da si臋 inaczej.
Zastanawiam si臋, czy skoro ju偶 naprawd臋 inaczej si臋 nie da, a urlopu uzupe艂niaj膮cego w ci膮gu roku te偶 nie dostanie, bo tak偶e nie ma mo偶liwo艣ci (cudem nam si臋 uda艂o wybra膰 tydzie艅 tacierzy艅skiego, w kt贸rym i tak odbiera艂 telefony lub je藕dzi艂 do szko艂y) to czy chocia偶 przys艂uguje mu jakie艣 wynagrodzenie za t膮 prac臋 na urlopie?
Bo wed艂ug mojego rozumowania, gdy przegl膮dam te przepisy, wychodzi na to, 偶e po prostu pracuje w wakacje za darmo…

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Lipiec 31, 2017 o 22:49

Szanowna Pani, odsy艂am do art. 64 Karty Nauczyciela i zaznaczam, i偶 nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Prosz臋 o kontakt przez e-mail. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ola Pa藕dziernik 15, 2017 o 18:45

A co maj膮 powiedzie膰 nauczyciele bibliotekarze szkolni? W tym roku do 10 lipca siedzia艂am w bibliotece robi膮c skontrum, a potem od 16 sierpnia zajmowa艂am si臋 przenoszeniem i wypakowywaniem potwornie ci臋偶kich paczek z podr臋cznikami, 偶e nie wspomn臋 ju偶 o opracowaniu i rozliczeniu tych podr臋cznik贸w. I nikt nam za to nie zap艂aci, ani za dodatkow膮 prace nawet po 10 godzin dziennie ani za zniszczony kr臋gos艂up i zszargane nerwy. Mog臋 zacz膮膰 prac臋 z podr臋cznikami w ostatnim tygodniu sierpnia, ale wtedy uczniowie i nauczyciele dostan膮 podr臋czniki najwcze艣niej pod koniec wrze艣nia. A ksi膮偶ki zaczn臋 wypo偶ycza膰 w listopadzie. A to jest niedopuszczalne. Mamy by膰 cudotw贸rcami? Tego wymaga si臋 ju偶 dawno od nauczycieli, a ostatnio jeszcze bardziej od nauczycieli bibliotekarzy. Przysz艂o pom贸c kilku nauczycieli, ale wi臋kszo艣膰 przecie偶 ma wakacje. Nauczyciel-bibliotekarz nie ma prawa do wakacji?

Odpowiedz

Nl Czerwiec 25, 2018 o 20:03

Witam. Jeste艣my zmuszani w tym roku do pracy w wakacje. Dyrektor m贸wi 偶e ma prawo nas wezwa膰 do pracy przez 2 pierwsze tyg i 2 ostatnie. Mamy przenosi膰 biblioteke nosic kartony i kosze z ksi膮偶kami z 1 pi臋tra na parter ka偶dy ma ok 100kg do tego rega艂y i szafy na ksi膮偶ki. Sam idzie do domku o 11 ubrany w bia艂a koszule i trampeczki a kobietom ka偶e d藕wiga膰. Podci膮ga to pod zako艅czenie roku i przygotowanie si臋 do nowego. Czy s艂usznie? Czy mamy prawo odm贸wi膰? I tak grozi nam zabraniem godzin itp… Brak s艂贸w

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Lipiec 6, 2018 o 01:52

Szanowni Pa艅stwo, nie jest zgodne z prawem dzia艂anie dyrektora. Po pierwsze mo偶e Pa艅stwa czas zagospodarowa膰 jedynie tydzie艅 po zako艅czeniu roku szkolnego i tydzie艅 przed rozpocz臋ciem roku szkolnego. Mo偶e to jednak nast膮pi膰 w 艣ci艣le okre艣lonym celu. Czy mog臋 o Pa艅stwa sytuacji napisa膰 na blogu? Na marginesie mo偶ecie odm贸wi膰 wykonywania prac fizycznych, kt贸re zagra偶aj膮 Pa艅 zdrowiu lub 偶yciu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Lena Kwiecie艅 28, 2019 o 10:54

Czy dyrektor ma racj臋, odmawiaj膮c dnia wolnego za prac臋 w niedziel臋 1 lipca, przy przeprowadzaniu egzamin贸w zewn臋trznych. Rozumiem, 偶e 7 dni w wakacje mo偶e mnie wezwa膰 do pracy, ale to by艂a niedziela. No i czy to mog膮 by膰 3 zmiany jednego dnia, czyli praca od 7.00-19.00.? Oczywi艣cie bez dodatkowego wynagrodzenia.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Maj 6, 2019 o 10:01

Dzie艅 dobry, nie dyrektor nie ma racji. Prosz臋 sporz膮dzi膰 pismo konkretne wzywaj膮ce do zap艂aty za owe dni. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa Maj 7, 2019 o 22:35

Witam.
Rok szkolny ko艅czy sie 21 czerwca. w dniu 23 czerwca niedziela do 27 czerwca b臋de przebywa膰 z dzie膰mi na zawodach do kt贸rych dzieci awansowa艂y w trakcie trwania roku szkolnego. Czy za te dni nale偶膮 mi si臋 dodatkowe dni wolne do wykorzystania lub zap艂ata? Prosz臋 o podstawy prawne. Pozdrawiam Ewa

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Maj 21, 2019 o 22:23

Zapraszam Pani膮 do kontaktu prywatnego. Potrzeba wyja艣ni膰 kilka kwestii, czego nie mo偶na zrobi膰 w komentarzu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agata Maj 30, 2019 o 14:33

Mam podobne pytanie do NI. Nasza pani dyrektor oczekuje, 偶e w wakacje bedziemy pracowa膰 przy zamykaniu gimnazjum, czyli archiwizowa膰 dokumenty, robi膰 jakie艣 spisy itp. Czy mo偶na te dzia艂ania zaliczy膰 do zako艅czenia roku szkolnego? Czy jest to zgodne z prawem?Musieli艣my wpisa膰 si臋 na list臋, w kt贸rym miesi膮cu przyjdziemy do pracy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Sierpie艅 5, 2019 o 20:35

Dzie艅 dobry, odsy艂am do art. 64 KN, takie czynno艣ci mog膮 zaj膮膰 jedynie 7 dni. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka Lipiec 3, 2019 o 09:20

Dzie艅 dobry!
Nie by艂o mnie na rekrutacji w dniach 21.06 oraz 24.06 i 25.06,a wi臋c ju偶 w czasie urlopu i dyrektorka nie wyp艂aci艂a mi wynagrodzenia za te dni. By艂am w kuratorium o艣wiaty,gdzie twierdz膮,偶e dyrektorka dzia艂a艂a zgodnie z prawem. Czy na pewno?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Sierpie艅 5, 2019 o 20:05

Szanowna Pani, niestety s艂usznie. Prosz臋 si臋 zapozna膰 z art. 64 KN. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dzi臋kuj臋, 偶e chcesz skomentowa膰 m贸j artyku艂! Jednak je艣li szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzie膰, 偶e moja odpowied藕 ma charakter odp艂atny. W tym celu skontaktuj si臋 ze mn膮, korzystaj膮c z zak艂adki Kontakt.

Wyra偶aj膮c swoj膮 opini臋 w powy偶szym formularzu wyra偶asz zgod臋 na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafa艂a Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji tre艣ci komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyra偶onymi w Polityce Prywatno艣ci

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafa艂a Bednarczyka z siedzib膮 w Gda艅sku.

Kontakt z Administratorem jest mo偶liwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozosta艂e informacje dotycz膮ce ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczeg贸lno艣ci prawo dost臋pu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajduj膮 si臋 w tutejszej Polityce Prywatno艣ci. W sprawach spornych przys艂uguje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Nast臋pny wpis: