15.08.2014

8 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Mobbing w pracy nauczyciela- ciąg dalszy

Piszę dzisiaj z łóżka – latem zachorować na zapalenie oskrzeli tylko nieliczni potrafią 🙁

Jak obiecałam, wracam do tematyki mobbingu w pracy nauczyciela, a to za sprawą nowego orzeczenia Sądu Okręgowego w Elblągu, które mi samej przywróciło wiarę w to, że w przypadku doświadczania mobbingu, warto skierować sprawę do sądu.

Pisałam już na blogu o mobbingu – tutaj www.kartanauczycielablog.pl/mobbing_w_pracy_nauczyciela. Wskazałam tam ogólne zagadnienia o mobbingu, a głównie rozumienie definicji.

Ze spraw dotychczas prowadzonych zauważam dwie kwestie – mobbing bazuje na ludzkim wstydzie i milczeniu (wstydzimy się mówić o tym, czego doświadczamy) oraz nieświadomości ludzkiej – zarówno prawnej, jak i komunikacyjnej. Często mobbing ma miejsce tam, gdzie zanikły formy komunikacji werbalnej – obecna jest komunikacja internetowa, brakuje integracji zespołu, czy też jest duża rywalizacja między pracownikami.

Świetnym miejscem dla mobbingu jest środowisko szkolne. Awanse zawodowe doprowadziły do rywalizacji między nauczycielami, dodatek motywacyjny skłóca środowisko wewnętrznie, a ciągłe zmiany przepisów i niszczenie autorytetu zawodu zewnętrznie, powodują narastającą frustrację i konflikty. Tam natomiast, gdzie występuje połączenie tych kilku przyczyn dochodzi do zachowań i działań o charakterze mobbingowym.

Mobbing w pracy nauczyciela może objawiać się podważaniem autorytetu nauczyciela, zmienianiem – bez zgody nauczyciela – jego zakresu czynności (np. odebranie czynności, którymi nauczyciel zajmował się od długiego czasu), przydzielaniem nadmiernej ilości dyżurów, a jednocześnie unikanie nauczyciela, manifestowanie niechęci do nauczyciela poprzez wychodzenie z pomieszczeń, w których przebywa, nagrywaniem rozmów, czy też  podważaniem jego kwalifikacji i doświadczenia. Dosyć charakterystycznym przejawem mobbingu w pracy nauczyciela jest wzywanie nauczyciela do gabinetu dyrektora w czasie prowadzonych lekcji, polecenie oczekiwania mu pod drzwiami na wejście, po czym postawienie zarzutów niemerytorycznych, by kolejno zarzucić mu nierealizowanie podstawy programowej z nauczanego przedmiotu.

Jednak przejawów mobbingu w pracy nauczyciela może być tyle, co nauczycieli.

Ważne jest, aby na bieżąco zapisywać wszystkie doświadczane sytuacje (np. w kalendarzu) wraz z odczuwanymi wówczas emocjami. Koniecznie też należy mówić o swoich doświadczeniach w gronie pedagogicznym, szukać „sojuszników”, szukać pomocy w instytucjach zewnętrznych (inspekcja pracy, stowarzyszenia antymobbingowe, prawnicy). W razie konieczności nie bać się również kierować sprawy na drogę sądową.

Wyrok Sądu Okręgowego w Elblągu (sygn. akt IV Pa 7/14) napawa optymizmem, że z mobbingiem można wygrać! 

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Adam Sierpień 16, 2014 o 17:29

Ma Pani może gdzieś odnośnik do tego orzeczenia sądu w Elblągu?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Sierpień 16, 2014 o 19:45

http://www.orzeczenia.elblag.so.gov.pl – IV Pa 7/14, jutro bądź pojutrze napiszę o nim więcej, więc zapraszam do lektury. Dziękuję za wizytę i komentarz na moim blogu.

Odpowiedz

Magda Czerwiec 18, 2016 o 21:06

Witam,
czy będąc na L4 (ciąża) dyrektor może wymagać od nieobecnego wychowawcy wypisania świdectw na koniec roku szkolnego i podpisania się na nich

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Czerwiec 26, 2016 o 12:57

Dzień dobry, kategorycznie nie może. Naraża w ten sposób nauczyciela na odpowiedzialność dyscyplinarną i porządkową. Powinien się podpisać nauczyciel zastępujący tego, na zwolnieniu lekarskim bądź sam dyrektor. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Magda Lipiec 8, 2016 o 16:12

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Odpowiedz

Ewa Marzec 30, 2017 o 19:47

Witam.
Czy nauczyciel świeżo wracający po urlopie wychowawczym ma prawo odmówić pójścia na studia podyplomowe które ma sobie sam sfinansować i które go nie ciekawią?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Czerwiec 10, 2017 o 01:00

Dobry wieczór, oczywiście że tak.

Odpowiedz

Olga Grudzień 20, 2017 o 20:42

Jestem nauczycielemw szkole , w której niemalże codziennie doświadczam mobbingu zarówno ze strony dyrektorki szkoły jak i jej bliskich koleżanek, jutro czeka mnie rada pedagogiczna, na której pani dyrektor ma, jak to powiedziala jedna z koleżanek, wygarnac mi wszystko, dodala również, ze wszyscy będą mieli ubaw z tego zwłaszcza jesli sie poplacze (tak jak poprzednio). Pomimo próśb pani dyrektor nie chce rozmawiać ze mną na osobnosci, obawiam się że jesli wyjde w trakcie trwania rady pedagogicznej poniose konsekwencje. Czy inspekcja pracy naprawdę mi pomoże?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: