28.06.2017

3 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Nauczyciel wspierający/wspomagający też ma prawo do umowy na czas nieokreślony

Taki wniosek płynie z dzisiejszej wygranej sprawy o ustalenie istnienia stosunku pracy 🙂

Nasza Klientka pracowała od 2013 roku w pozwanej szkole na stanowisku nauczyciela wspomagającego. Miała stopień awansu nauczyciela kontraktowego i wiele dodatkowych uprawnień. Pracowała w pełnym wymiarze etatu, a czasem nawet z godzinami ponadwymiarowymi.

Corocznie jednak dyrekcja szkoły zatrudniała ją na czas określony, sugerując istniejące potrzeby organizacyjne, które uniemożliwiały zatrudnienie nauczyciela „na stałe”. Nie były one jednak jasne do uchwycenia.

W 2016 roku nauczycielka dowiedziała się z dnia na dzień, iż od 01 września nie będzie dla niej pracy, mimo że dzieci potrzebujących pomocy psychologiczno-pedagogicznej i pomocy nauczyciela wspomagającego było coraz więcej.

Zapadła decyzja o skierowaniu sprawy do Sądu.

Dyrektor szkoły nie była w stanie uzasadnić, jakie to istniejące (pamiętaj! – muszą istnieć w chwili zatrudniania Ciebie, a nie w dalekiej przyszłości) potrzeby organizacyjne miały miejsce, które uniemożliwiały otrzymanie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Wyrok jest nieprawomocny, ale już możemy się cieszyć. Sąd bowiem uznał, że nie ma znaczenia, że nauczyciel jest nauczycielem wspomagającym, a nie wiodącym. Ważne są jego kwalifikacje i stopień awansu zawodowego, zgodnie z którym powinien być zatrudniony.

Sprawdzaj poprawność swojego zatrudnienia, może nie jest za późno na uratowanie Twojego stanowiska pracy. A dzisiejszy wyrok potwierdza, że warto  🙂

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania Czerwiec 29, 2017 o 09:57

Witam, mam pytanie związane z wypowiedzeniem umowy. Pracuje w przedszkolu publicznym w oparciu o KN, jestem zatrudniona na zastępstwo na okres nieobecności innej nauczycielki. Jestem nauczycielem bez awansu. Chciałabym się dowiedzieć jaki okres wypowiedzenia umowy mnie obowiązuje? W umowie nie mam takiej informacji. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Czerwiec 29, 2017 o 17:48

Szanowna Pani, aby odpowiedzieć na Pani pytanie konieczne jest przesłanie mi umowy o pracę. Inaczej się tego nie da zrobić. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marlena Sierpień 17, 2017 o 08:43

Dobrze wiedzieć że można o to walczyć sądownie. Moją siostrę zwolnili ostatnio z podobnych powodów. Najpierw przeciągali jej umowy o dzieło, jedną czy dwie zrozumiałabym na krótki okres czasu, trzeba sprawdzić kogo się chce zatrudnić. Potem gdy po pół roku się postawiła, dostała umowę o pracę ale tak jak w przypadku który Pani opisuje tylko na rok. W zeszłym msc została zwolniona praktycznie bez podania sensownego powodu, takie owijanie w bawełnę. Muszę jej powiedzieć co można z tym zrobić 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: