28.06.2017

7 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Nauczyciel wspierający/wspomagający też ma prawo do umowy na czas nieokreślony

Taki wniosek płynie z dzisiejszej wygranej sprawy o ustalenie istnienia stosunku pracy 🙂

Nasza Klientka pracowała od 2013 roku w pozwanej szkole na stanowisku nauczyciela wspomagającego. Miała stopień awansu nauczyciela kontraktowego i wiele dodatkowych uprawnień. Pracowała w pełnym wymiarze etatu, a czasem nawet z godzinami ponadwymiarowymi.

Corocznie jednak dyrekcja szkoły zatrudniała ją na czas określony, sugerując istniejące potrzeby organizacyjne, które uniemożliwiały zatrudnienie nauczyciela „na stałe”. Nie były one jednak jasne do uchwycenia.

W 2016 roku nauczycielka dowiedziała się z dnia na dzień, iż od 01 września nie będzie dla niej pracy, mimo że dzieci potrzebujących pomocy psychologiczno-pedagogicznej i pomocy nauczyciela wspomagającego było coraz więcej.

Zapadła decyzja o skierowaniu sprawy do Sądu.

Dyrektor szkoły nie była w stanie uzasadnić, jakie to istniejące (pamiętaj! – muszą istnieć w chwili zatrudniania Ciebie, a nie w dalekiej przyszłości) potrzeby organizacyjne miały miejsce, które uniemożliwiały otrzymanie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Wyrok jest nieprawomocny, ale już możemy się cieszyć. Sąd bowiem uznał, że nie ma znaczenia, że nauczyciel jest nauczycielem wspomagającym, a nie wiodącym. Ważne są jego kwalifikacje i stopień awansu zawodowego, zgodnie z którym powinien być zatrudniony.

Sprawdzaj poprawność swojego zatrudnienia, może nie jest za późno na uratowanie Twojego stanowiska pracy. A dzisiejszy wyrok potwierdza, że warto  🙂

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania Czerwiec 29, 2017 o 09:57

Witam, mam pytanie związane z wypowiedzeniem umowy. Pracuje w przedszkolu publicznym w oparciu o KN, jestem zatrudniona na zastępstwo na okres nieobecności innej nauczycielki. Jestem nauczycielem bez awansu. Chciałabym się dowiedzieć jaki okres wypowiedzenia umowy mnie obowiązuje? W umowie nie mam takiej informacji. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Czerwiec 29, 2017 o 17:48

Szanowna Pani, aby odpowiedzieć na Pani pytanie konieczne jest przesłanie mi umowy o pracę. Inaczej się tego nie da zrobić. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marlena Sierpień 17, 2017 o 08:43

Dobrze wiedzieć że można o to walczyć sądownie. Moją siostrę zwolnili ostatnio z podobnych powodów. Najpierw przeciągali jej umowy o dzieło, jedną czy dwie zrozumiałabym na krótki okres czasu, trzeba sprawdzić kogo się chce zatrudnić. Potem gdy po pół roku się postawiła, dostała umowę o pracę ale tak jak w przypadku który Pani opisuje tylko na rok. W zeszłym msc została zwolniona praktycznie bez podania sensownego powodu, takie owijanie w bawełnę. Muszę jej powiedzieć co można z tym zrobić 🙂

Odpowiedz

Agnieszka Wrzesień 22, 2017 o 13:42

Jestem nauczycielem dyplomowanym. Obecnie czwarty rok pracuję w szkole jako nauczyciel wspomagający,też mam obecnie czwartą już umowę na czas określony czyli na rok…

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Październik 19, 2017 o 12:29

Szanowna Pani, to zapraszam do kontaktu. Warto coś z tym zrobić, zwłaszcza w związku ze wpisem na blogu – http://kartanauczycielablog.pl/nauczyciel-wspierajacywspomagajacy-tez-ma-prawo-do-umowy-na-czas-nieokreslony/.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Jolanta Październik 7, 2017 o 21:33

Dzień dobry
mam pytanie, w aktualnej placówce mam już 9 umowę. Miałam przerwy na okres urlopu macierzyńskiego (przejmowanego przez zus) i bezrobocia, ale nigdy nie podjełam pracy u innego pracodawcy. czy pracodawca może mi nadal dawać umowy na rok?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Październik 19, 2017 o 11:43

Szanowna Pani, trudno jest mi odpowiedzieć w komentarzu w sytuacji, gdy Pani sprawa wymaga rozważenia kilkunastu elementów. Zapraszam do skorzystania z formularza kontaktowego i płatnej porady prawnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: