16.01.2017

5 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

O likwidacji godzinach karcianych raz jeszcze.

Myślałam, że o likwidacji godzin karcianych słyszeli już wszyscy. Okazuje się jednak, że nie.

Nowelizacja ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela z dniem 1.09.2016 roku zniosła obowiązkowe godziny przeznaczone na dodatkowe zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz lub inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym te uwzględniające potrzeby i zainteresowania  uczniów w wymiarze określonym w przepisach (tzw. godziny karciane lub hallówki).

Tymczasem otrzymałam taką wiadomość : „I tu się pani myli  Okazuje się, że dyrektorzy mają prawo zlecić godziny na dodatkowe zajęcia zgodnie z prawem – całkiem legalnie zamieniono 2 godz Karciane na polecenie służbowe, oczywiście z wymogiem dokumentacji tych godzin. Nasza p. dyrektor okazuje się że nie jest jedyna”.

Faktem jest, iż Karta Nauczyciela nie zawiera wymiaru tych godzin. Celem ich likwidacji jest racjonalizacja czasu pracy nauczycieli i dostosowanie go do realnych potrzeb uczniów konkretnej szkoły, jak również odbiurokratyzowanie pracy nauczycieli

Likwidacja nie oznacza, że nowelizacja wyeliminowała możliwość prowadzenia innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, w tym zajęć opiekuńczo-wychowawczych uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów w ramach 40-godzinnego czasu pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze.

W związku ze wskazaną nowelizacją brak jest obecnie podstawy prawnej do zobowiązywania nauczyciela do prowadzenia zajęć w godzinach dodatkowych tak, jak odbywało się to na gruncie przepisów dotychczasowych.

Zgodnie z nowymi przepisami podejmowanie się przez nauczyciela prowadzenia stałych zajęć, po analizie potrzeb uczniów, jest całkowicie dobrowolne. Na pewno więc znajdzie się jakiś nauczyciel, który chętnie poprowadzi zajęcia dla swoich uczniów.

Proszę pamiętaj, że narzucanie nauczycielom po dniu 1 września 2016 r. obowiązku prowadzenia zajęć w stałych godzinach pracy, poza wymiarem pensum stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika – w myśl art. 281 pkt. 5 Kodeksu pracy.

 

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tosia Kwiecień 13, 2017 o 14:59

I co z tego 🙁 U nas każdy się boi, dyrektor robi, co chce, dwie przymusowe „dodatkowe” każdy ma w planie zajęć i tyle. W dodatku trzeba do tego czegoś dziennik prowadzić, program napisać i ewaluację robić. Nikt się nie wyłamuje, bo nadchodzi „dobra zmiana” i każdy liczy swoje godzinki. Dyrektor w szkole to jak właściciel folwarka- robi, co chce i jest bezkarny:(

Odpowiedz

Paulina Styczeń 26, 2018 o 19:28

Czy nauczyciel oddziału przedszkolnego działającego w Szkole Podstawowej też może być zobowiązany przez dyrektora do prowadzenia zajęć w ramach godzin statutowych – nie w oddziale przedszkolnym, a w szkole? Jestem w takiej sytuacji -zostałam niejako zmuszona i prowadzę zajęcia dla uczniów ze szkoły, pomimo że jestem nauczycielem oddziału przedszkolnego i obowiązuje mnie statut oddziału.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Styczeń 31, 2018 o 11:43

Szanowna Pani, nie wiem jaką ma Pani umowę o pracę, ani jaki jest statut zespołu. Dopiero wówczas mogłabym się ustosunkować do treści Pani pytania. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna Styczeń 31, 2018 o 11:51

Dziękuję za odp., ale nie jestem Pauliną. Chciałam coś poczytać na temat zajęć dodatkowych – moja dyrektorka każe nam prowadzić w szkole podstawowej (wszystkim nauczycielom) dodatkowe dwie godziny z uczniami (są to godziny narzucone z góry, wpisane w plan, mają nosić tytuł „zajęcia rozwijające…”- i tu nauczyciel wpisuje, jakie rozwija umiejętności (np. czytelnicze, matematyczne, plastyczne). Oczywiście nie otrzymujemy żadnego wynagrodzenia za te godziny, musimy prowadzić dzienniki itd.. Część uczniów po prostu oczekuje na autobus i potrzebuje opieki- ci uczniowie też mają wpisane w to miejsce „zajęcia dodatkowe rozwijające coś tam”. Moja dyrekcja twierdzi, że muszę te zajęcia realizować w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy i są to zajęcia statutowe.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Styczeń 31, 2018 o 12:29

Było o tym tutaj – http://kartanauczycielablog.pl/o-likwidacji-godzinach-karcianych-raz-jeszcze/. Przepraszam za pomyłkę w imieniu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: