13.06.2017

2 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Okres wypowiedzenia umów o pracę/rozwiązania stosunku pracy

Nie ma to jak zaspać na coś, na co czekało się miesiąc 🙁 niestety tak działa przemęczony organizm …

W swoich komentarzach często pytasz, jaki jest okres rozwiązania umowy o pracę/stosunku pracy w związku z okresem Twojego zatrudnienia. Ma to najczęściej związek z tym, że chcesz zmienić pracę lub została z Tobą rozwiązana umowa o pracę.

Zgodnie z treścią art. 23 ust. 2 KN rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania z przyczyn określonych w ust. 1 następuje odpowiednio:

  • z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia. Ta regulacja dotyczy tylko nauczyciela szkoły, w której w organizacji nie przewidziano ferii szkolnych.
  • z końcem tego miesiąca, w którym upływa okres czasowej niezdolności nauczyciela do pracy;
  • z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy;
  • z końcem tego miesiąca, w którym upływa trzymiesięczne wypowiedzenie, licząc od otrzymania przez nauczyciela negatywnej oceny pracy;
  • z końcem tego miesiąca, w którym nastąpiło cofnięcie skierowania do nauczania religii.
  • z końcem tego miesiąca, w którym dyrektor otrzymał informację o tym, że nauczyciel dwukrotnie odmówił/nie zgłosił się na badanie okresowe lub kontrolne.

Rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem mianowanym, może nastąpić wówczas na mocy porozumienia stron. Wówczas strony dobrowolnie mogą określić dzień rozwiązania stosunku pracy. Ma to znaczenie wówczas, gdy na przykład nauczycielowi przysługuje prawo do emerytury i musi rozwiązać umowę w konkretnym okresie.

W związku z tym, kiedy Ty planujesz rozwiązać stosunek pracy i przysługuje Tobie trzymiesięczny okres wypowiedzenia (pracujesz w szkole publicznej, na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, bądź jesteś zatrudniony przez mianowanie) to Twój okres wypowiedzenia upłynie 31 sierpnia danego roku. Dokument rozwiązujący stosunek pracy musisz przedłożyć dyrektorowi szkoły najpóźniej do dnia 31 maja danego roku.

Pozdrawiam Cię ciepło.

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Berni Marzec 22, 2018 o 22:35

Dzień dobry.
Czy jest różnica w wysokości 6-miesięcznej odprawy z tytułu rozwiązania umowy o pracę a wysokością 6-miesięcznego wynagrodzenia z tytułu przejścia nauczyciela w stan nieczynny?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Kwiecień 20, 2018 o 23:52

Dobry wieczór, nie obie wyliczane są w taki sam sposób. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: