23.03.2016

2 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Opieka prawna a zasiłek macierzyński

Od dwóch dni zajmowałam się problemem, który zgłosiła jedna z Pań Dyrektor. Otóż :

„Pracownicy szkoły małoletnia córka urodziła dziecko. Pracownica  wraz z mężem wystąpili do sądu rodzinnego o ustanowienie opieki prawnej dla małoletniej wnuczki. Czy zawnioskowanie do sądu o ustanowienie opieki prawnej prawnej nad małoletnią jest wystarczającą przesłanką do udzielenia urlopu macierzyńskiego?”

Odpowiadając na to pytanie, należy odpowiedzieć negatywnie. Pracownicy nie będzie przysługiwał zasiłek na prawach macierzyńskiego (macierzyński przysługuje jedynie matce).

Zgodnie, bowiem z art. 183 K.p. (stosowanym na podstawie art. 91 c KN) prawo do urlopu macierzyńskiego, jak i zasiłku, ma jedynie pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, w wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem.

Zatem, aby otrzymać zasiłek macierzyński należy spełnić dwie przesłanki łącznie : przyjąć na wychowanie (czyli sprawować faktyczną opiekę nad dzieckiem), jak i wystąpić do sądu w sprawie przysposobienia dziecka lub ustanowienie rodziną zastępczą dla tego dziecka. Nie wystarczy być opiekunem prawnym.

Ja ze swej strony zalecam – przed podjęciem decyzji, skontaktuj się z prawnikiem. Zamiast występować o opiekę prawną, należało wystąpić o ustanowienie rodziną zastępczą. Postępowanie prawie to samo, a korzyści więcej 🙂

Prawnik to jest Ktoś, kogo powinieneś zobaczyć PRZED, aby nie mieć problemów PO.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Leszek Bloch Marzec 23, 2016 o 19:20

Podpisuję się pod ostatnim puentującym zdaniem w całej rozciągłóści. Daj szansę swojemu prawnikowi 🙂

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Kwiecień 8, 2016 o 19:10

Dziękuję 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: