24.04.2016

16 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Ostatnio przeczytałam, że … czyli o ciąży, zmianach w przepisach itp.

Witaj w niedzielny poranek 🙂 Popijam właśnie poranną kawę i czekam na natchnienie do pakowania się 🙂

Mąż zabiera nas na zasłużony urlop 🙂 a zasłużyłam – oddałam doktorat promotorowi 🙂 Jestem z siebie dumna ! 🙂

A teraz zapraszam Cię do lektury kolejnej odsłony, ostatnio przeczytałam, że :

W czasie zwolnienia lekarskiego mającego miejsce w ciąży i w związku z ciążą nie można pozbawić pracownicy w ciąży żadnych składników wynagrodzenia. Jest to odpowiedź na pytanie, czy w ciąży pracownica powinna otrzymywać dodatek motywacyjny i czy można go jej odebrać, jeśli przebywa na zwolnieniu lekarskim. Należy odpowiedzieć negatywnie – nie można tak postąpić, gdyż zasiłek chorobowy w związku z ciążą, jak i zasiłek macierzyński naliczane są na podstawie wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy przed zwolnieniem lekarskim. Nie można wysokości tych świadczeń obniżyć. A co jeśli tak się stało? należy zwrócić się do pracodawcy o jego zwrot. Potwierdzenie znajdziesz tutaj.

Przeczytałam również, że :

  • Ministerstwo ma pomysł na organizację wychowawstwa w szkołach i rozważa przypisanie klasie dwóch wychowawców – ma to na celu skupienie się na problemach uczniów a nie jedynie na realizowaniu podstawy programowej. Pomysł na razie poddany został debacie społecznej, której podsumowanie ma się odbyć 27 czerwca br.
  • Będzie nowy stopień awansu zawodowego – nauczyciel specjalista, dla uzyskania którego konieczne będzie zrobienie doktoratu bądź wdrożenie innowacji, która będzie miała istotne znaczenie dla nauczania.

Pamiętaj, że jestem i w razie konieczności służę pomocą 🙂 

{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Weronika Lipiec 5, 2016 o 13:41

Witam, bardzo pomocna uwaga, ale co jeśli nauczyciel zajdzie w ciążę pod koniec umowy, zrobi awans na n. kontraktowego+ magistra, a umowa zostaje przedłużona do czasu porodu. Czy wówczas stawka miesięczna się zwiększa z 1993 zł na 2331 zł? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Lipiec 5, 2016 o 21:03

Witam, tak stawka powinna być dostosowana do stopnia awansu zawodowego od kolejnego miesiąca po uzyskaniu wyższego stopnia awansu zawodowego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ola Sierpień 16, 2016 o 14:00

Witam, czy umowa zostaje przedluzona do dnia porodu w przypadku gdy nauczycielka zaszla w ciaze pod koniec umowy (ciaza z dniem wypowiedzenia nie przekroczy 12tego tygodnia) i czy w takim wypadku nauczyciel podpisuje kolejna umowe?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Sierpień 16, 2016 o 17:37

Witam, niestety nie jest to tak z automatu. Są jednak sposoby, aby tą kwestię rozwiązać. Jednak nie da się tego zrobić w komentarzu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dorota Sierpień 27, 2016 o 09:34

Dzień dobry! W szkole mojej znajomej, odebrano dodatek za wychowawstwo nauczycielce, która przebywała na zwolnieniu lekarskim spowodowanym ciążą. Dyrektor wyznaczył innego nauczyciela do końca czerwca i jemu wypłacił dodatek. Teraz ten nauczyciel, któremu nie płacono przez wakacje, ma przygotować świadectwa uczniów (po egzaminach poprawkowych) i zająć się innymi czynnościami wychowawczymi jeszcze w sierpniu. Będąc jedynie wyznaczonym ustnie na wychowawcę, ma też złożyć podpis na świadectwach jako wychowawca klasy. Czy jest to zgodne z prawem?

Odpowiedz

Aleksandra Wrzesień 1, 2016 o 16:09

Dzień dobry.
Czy mogłaby mi Pani pomóc w pewnej kwestii. Mianowicie od połowy kwietnia 2016 przebywam na zwolnieniu lekarskim płatnym 100%, bo jestem w ciąży. Ale od czerwca 2016 mam wypłacane mniejsze wynagrodzenie, bo jak się dowiedziałam w kadrach nie należy mi się dodatek za wychowawstwo i motywacyjny i w tym momencie mam obniżoną podstawę wypłacanego zasiłku. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem? Bo wydawało mi się, że na zwolnieniu lekarskim dostaję średnią pensję z ostatnich 12 miesięcy wliczając w to wszystkie dodatki, nadgodziny, trzynastki itp. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Wrzesień 3, 2016 o 13:34

Dzień dobry, w czasie zwolnienia lekarskiego nie ma podstaw do obniżenia Pani wynagrodzenia. Jak sama Pani wskazała podstawa do naliczania zasiłku chorobowego naliczana jest z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli więc miała je Pani w czasie ostatnich 12 miesięcy powinny wchodzić w skład zasiłku chorobowego. Konieczne jest napisanie pisma do dyrekcji z podaniem odpowiednich przepisów. Jeśli jest Pani potrzebna pomoc to zapraszam. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kinga Luty 7, 2017 o 18:39

dzień dobry, ze względu na ciążę od 1.06 do 17.10 przebywałam na zwolnieniu lekarskim. Od 18.10 przebywam na urlopie macierzyńskim. Czy w związku z powyższym przysługuje mi dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Luty 8, 2017 o 21:39

Pani Kingo, odsyłam Panią do formularza kontaktowego i przypominam o tym, że porady prawne są płatne. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa Październik 4, 2017 o 15:55

Dzień dobry, osobiście spotkała mnie taka sytuacja, że w ciąży został mi znacznie obniżony dodatek motywacyjny. Poza tym przebywając już na urlopie macierzyńskim zostało mi w jego trakcie pomniejszone wynagrodzenie, tłumacząc, że już nie pełnię funkcji wychowawcy ani kierownika bo przebywam na urlopie więc jak mogę pełnić? Czy jest to zgodne z prawem, że po obliczeniu już wynagrodzenia jakie mam otrzymywać na urlopie macierzyńskim i jego wypłaceniu przez kilka miesięcy nagle zmniejszają mi to wynagrodzenie od września w związku z niepełnieniem w/w funkcji?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Październik 19, 2017 o 12:06

Dzień dobry, proszę sięgnąć do przepisów stanowiących o wysokości otrzymywanego wynagrodzenia w czasie zwolnienia lekarskiego i zasiłku macierzyńskiego. Wtedy wszystko będzie jaśniejsze 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Zalamana Styczeń 12, 2018 o 12:51

No i właśnie j nas jeat przykład ze tak sie nie dzieje. Dostajemy dodatek motywacyjny co miesiąc ale podpisujemy dokumenty co pół roku wtedy Pani Dyr zwiększa zmniejsza dodatek. Koleżanka jest na zwolnieniu w ciazy od czerwca 2017 i we wrześniu został przyznany dodatek motywacyjny po czym kolezanka kolejna wypłatę dostala pomniejsza o ten dodatek został jej zabrany co nie zgadza się bo pensja zostaje wyliczona ze średniej 12 miesięcy i to nie jest pierwszą osobą która ma pomniejszona wypłatę o dodatek motywacyjny wtedy kiedy kończy się jego czas na przyznanie go . Sama jestem obecnie w ciazy i co ja mam zrobić jak dostanę wypłatę pomniejsza o ten dodatek skoro jwst to bez prawne ? Gdzie mam się udać co mam zrobić prosze o pomoc… u nas tez caly czas przedszkole wyplaca pensje bo jest powyżej 20 pracowników i ZUS nie wypłaca maja umowe dokladnie nwm jak to jest … bylam pewna ze pensja jest wyliczaja ze średniej a nie potem zabieranie cos skoro dostawalam przed zajściem w ciążę 🙁

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Styczeń 22, 2018 o 21:38

Zasiłek chorobowy w czasie nieobecności pracownika bądź wynagrodzenie chorobowe wyliczane jest na podstawie średniej z 12 miesięcy w podstawę której wchodzi dodatek motywacyjny. W czasie zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży nie jest możliwa utrata tego dodatku, a co najwyżej nie będzie on wypłacany (choć też niesłusznie) po powrocie z zasiłku i urlopu macierzyńskiego. Proponuję iść wówczas do Inspekcji Pracy bądź zwrócić się o opinię prawną i przedłożyć pracodawcy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Zdesperowana Marzec 9, 2018 o 17:20

Odowlujac sie do naszej rozmowy dodatek morwyaycjnujy został nam pomniejszony o 50% nie zabarnay caly bo miała.pani dyr telefon ze znp i powiedziala ze nie zabierze nam go ale nie dotrzymał słowa i został pomniejszony. Bylysmy w inepkcji pracy ona wie tym nie zajmuje, bo to jest zasiłek chorobowy i tym zajmuje się Zus bylysmy w Zusie on tez sie tym nie zajmuje bo to pracodawca nam wyplaca zasiłek chorobowy nie zus bo jest duża firma jak to pani powiedziała mu już nie wiemy gdzie mamy się udać aby ktoś nam pomógł i zebysmy mialy wylczipna średnia z 12 miesięcy a nie będąc na zwolnieniu płatnym 100% mialy mniej. 🙁

Odpowiedz

Nauczycielka:) Maj 12, 2018 o 19:04

Witam. Jestem nauczycielem przedszkola- stazysta, umowa na czas określony do konca sierpnia. W kwietniu okazalo sie ze nie bd jednej grupy i nie ma możliwości przedłużenia umowy. Okazało się ze jestem w ciąży, w momencie zakończenia umowy bd w 5 mcu. Czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy do końca porodu?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Maj 27, 2018 o 13:05

Szanowna Pani, tak, pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę, a faktycznie to tytuł do ubezpieczenia do dnia rozwiązania ciąży (porodu). Gratuluję i życzę wszystkiego co najlepsze. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: