24.04.2016

11 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Ostatnio przeczytałam, że … czyli o ciąży, zmianach w przepisach itp.

Witaj w niedzielny poranek 🙂 Popijam właśnie poranną kawę i czekam na natchnienie do pakowania się 🙂

Mąż zabiera nas na zasłużony urlop 🙂 a zasłużyłam – oddałam doktorat promotorowi 🙂 Jestem z siebie dumna ! 🙂

A teraz zapraszam Cię do lektury kolejnej odsłony, ostatnio przeczytałam, że :

W czasie zwolnienia lekarskiego mającego miejsce w ciąży i w związku z ciążą nie można pozbawić pracownicy w ciąży żadnych składników wynagrodzenia. Jest to odpowiedź na pytanie, czy w ciąży pracownica powinna otrzymywać dodatek motywacyjny i czy można go jej odebrać, jeśli przebywa na zwolnieniu lekarskim. Należy odpowiedzieć negatywnie – nie można tak postąpić, gdyż zasiłek chorobowy w związku z ciążą, jak i zasiłek macierzyński naliczane są na podstawie wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy przed zwolnieniem lekarskim. Nie można wysokości tych świadczeń obniżyć. A co jeśli tak się stało? należy zwrócić się do pracodawcy o jego zwrot. Potwierdzenie znajdziesz tutaj.

Przeczytałam również, że :

  • Ministerstwo ma pomysł na organizację wychowawstwa w szkołach i rozważa przypisanie klasie dwóch wychowawców – ma to na celu skupienie się na problemach uczniów a nie jedynie na realizowaniu podstawy programowej. Pomysł na razie poddany został debacie społecznej, której podsumowanie ma się odbyć 27 czerwca br.
  • Będzie nowy stopień awansu zawodowego – nauczyciel specjalista, dla uzyskania którego konieczne będzie zrobienie doktoratu bądź wdrożenie innowacji, która będzie miała istotne znaczenie dla nauczania.

Pamiętaj, że jestem i w razie konieczności służę pomocą 🙂 

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Weronika Lipiec 5, 2016 o 13:41

Witam, bardzo pomocna uwaga, ale co jeśli nauczyciel zajdzie w ciążę pod koniec umowy, zrobi awans na n. kontraktowego+ magistra, a umowa zostaje przedłużona do czasu porodu. Czy wówczas stawka miesięczna się zwiększa z 1993 zł na 2331 zł? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Lipiec 5, 2016 o 21:03

Witam, tak stawka powinna być dostosowana do stopnia awansu zawodowego od kolejnego miesiąca po uzyskaniu wyższego stopnia awansu zawodowego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ola Sierpień 16, 2016 o 14:00

Witam, czy umowa zostaje przedluzona do dnia porodu w przypadku gdy nauczycielka zaszla w ciaze pod koniec umowy (ciaza z dniem wypowiedzenia nie przekroczy 12tego tygodnia) i czy w takim wypadku nauczyciel podpisuje kolejna umowe?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Sierpień 16, 2016 o 17:37

Witam, niestety nie jest to tak z automatu. Są jednak sposoby, aby tą kwestię rozwiązać. Jednak nie da się tego zrobić w komentarzu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dorota Sierpień 27, 2016 o 09:34

Dzień dobry! W szkole mojej znajomej, odebrano dodatek za wychowawstwo nauczycielce, która przebywała na zwolnieniu lekarskim spowodowanym ciążą. Dyrektor wyznaczył innego nauczyciela do końca czerwca i jemu wypłacił dodatek. Teraz ten nauczyciel, któremu nie płacono przez wakacje, ma przygotować świadectwa uczniów (po egzaminach poprawkowych) i zająć się innymi czynnościami wychowawczymi jeszcze w sierpniu. Będąc jedynie wyznaczonym ustnie na wychowawcę, ma też złożyć podpis na świadectwach jako wychowawca klasy. Czy jest to zgodne z prawem?

Odpowiedz

Aleksandra Wrzesień 1, 2016 o 16:09

Dzień dobry.
Czy mogłaby mi Pani pomóc w pewnej kwestii. Mianowicie od połowy kwietnia 2016 przebywam na zwolnieniu lekarskim płatnym 100%, bo jestem w ciąży. Ale od czerwca 2016 mam wypłacane mniejsze wynagrodzenie, bo jak się dowiedziałam w kadrach nie należy mi się dodatek za wychowawstwo i motywacyjny i w tym momencie mam obniżoną podstawę wypłacanego zasiłku. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem? Bo wydawało mi się, że na zwolnieniu lekarskim dostaję średnią pensję z ostatnich 12 miesięcy wliczając w to wszystkie dodatki, nadgodziny, trzynastki itp. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Wrzesień 3, 2016 o 13:34

Dzień dobry, w czasie zwolnienia lekarskiego nie ma podstaw do obniżenia Pani wynagrodzenia. Jak sama Pani wskazała podstawa do naliczania zasiłku chorobowego naliczana jest z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli więc miała je Pani w czasie ostatnich 12 miesięcy powinny wchodzić w skład zasiłku chorobowego. Konieczne jest napisanie pisma do dyrekcji z podaniem odpowiednich przepisów. Jeśli jest Pani potrzebna pomoc to zapraszam. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kinga Luty 7, 2017 o 18:39

dzień dobry, ze względu na ciążę od 1.06 do 17.10 przebywałam na zwolnieniu lekarskim. Od 18.10 przebywam na urlopie macierzyńskim. Czy w związku z powyższym przysługuje mi dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Luty 8, 2017 o 21:39

Pani Kingo, odsyłam Panią do formularza kontaktowego i przypominam o tym, że porady prawne są płatne. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa Październik 4, 2017 o 15:55

Dzień dobry, osobiście spotkała mnie taka sytuacja, że w ciąży został mi znacznie obniżony dodatek motywacyjny. Poza tym przebywając już na urlopie macierzyńskim zostało mi w jego trakcie pomniejszone wynagrodzenie, tłumacząc, że już nie pełnię funkcji wychowawcy ani kierownika bo przebywam na urlopie więc jak mogę pełnić? Czy jest to zgodne z prawem, że po obliczeniu już wynagrodzenia jakie mam otrzymywać na urlopie macierzyńskim i jego wypłaceniu przez kilka miesięcy nagle zmniejszają mi to wynagrodzenie od września w związku z niepełnieniem w/w funkcji?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Październik 19, 2017 o 12:06

Dzień dobry, proszę sięgnąć do przepisów stanowiących o wysokości otrzymywanego wynagrodzenia w czasie zwolnienia lekarskiego i zasiłku macierzyńskiego. Wtedy wszystko będzie jaśniejsze 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: