23.05.2015

9 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Poradnik zwalnianego nauczyciela – czyli jak w 8 krokach poradzić sobie ze zwolnieniem.

Witaj w nowym tygodniu!

szał zwalniania trwa nadal, więc postanowiłam wspomóc Cię poradnikiem, jak sprawdzić poprawność i zasadność Twojego ewentualnego zwolnienia. Oto najważniejsze kroki:

1. Pamiętaj, że o wyborze sposobu rozwiązania z Tobą umowy decyduje stopień awansu zawodowego.

Inaczej zwalnia się nauczyciela mianowanego i dyplomowanego, inaczej kontraktowego. Sprawdź czy przez cały okres pracy byłeś/aś dobrze zatrudniany/a. Nauczyciel kontraktowy powinien być zatrudniony na czas nieokreślony, a nauczyciel mianowany i dyplomowany – przez mianowanie. Jeśli zawarto z Tobą inną umowę, powinno to być uzasadnione przesłankami organizacyjnymi, lepiej jednak sprawdzić, czy przesłanki te faktycznie istniały. Jeśli masz wątpliwości w tej kwestii, koniecznie skonsultuj się z prawnikiem lub przeczytaj tutaj.

2. Termin rozwiązania umowy.

Umowa z nauczycielem zawsze musi rozwiązać się z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, w dniu 31.08.2015 roku. Oznacza to, że rozwiązanie umowy musisz otrzymać do 31.05.2015 (w tym roku wypada w niedzielę). Jeśli zostało wysłane pocztą, liczy się data, kiedy je otrzymałeś, a nie data stempla pocztowego jego wysłania. Jeśli więc otrzymasz oświadczenie pracodawcy w czerwcu to doszło do przekroczenia terminu. Można wprawdzie zastosować skrócony okres wypowiedzenia, ale o tym później.

3. Konsultacja ze związkami zawodowymi.

Jeśli jesteś członkiem jakiegoś związku zawodowego lub korzystasz z jego ochrony, dowiedz się, czy pracodawca skonsultował zamiar Twojego wypowiedzenia. Miał obowiązek to zrobić przed przygotowaniem wypowiedzenia. Związek miał zaś obowiązek udzielenia odpowiedzi w terminie 7 dni od dnia doręczenia pisma w tej sprawie do związku. Sprawdź także, czy związek dopełnił ciążącego na nim obowiązku poinformowania pracodawcy – raz na kwartał – o ilości swoich członków (brak informacji skutkuje brakiem ochrony). O tym ważnym zagadnieniu możesz przeczytać tutaj.

4. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy – części składowe.

Kiedy otrzymasz oświadczenie o rozwiązaniu umowy sprawdź, czy zawiera ono wszystkie niezbędne informacje. Mianowicie:

a) prawidłowe lata Twojego zatrudnienia,

b) stopień awansu zawodowego,

c) podstawę prawną rozwiązania umowy – najczęściej art. 20 ust.1 pkt. 2 KN, ale może być również art. 23 KN.

d) przyczynę rozwiązania umowy – przyczyna musi być wskazana dokładnie, musi być jasna i czytelna dla Ciebie oraz musi być prawdziwa. To Ty powinieneś/powinnaś wiedzieć czy rozumiesz dlaczego zostałeś/aś zwolniony/a. W treści rozwiązania umowy powinno zostać także wskazane dlaczego akurat Ty zostałeś wytypowany do zwolnienia. W szkole winny obowiązywać kryteria zwalniania nauczycieli (przedstawione Radzie Pedagogicznej) i na ich podstawie musi zostać dokonana ocena zasadności zwolnienia.

e) prawo do odprawy za zwolnienie z przyczyn organizacyjnych – nauczyciel mianowany i dyplomowany otrzymuje ją w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia, a kontraktowy w zależności od okresu zatrudnienia – jedno, dwu lub trzymiesięczną.

f) prawo do przejścia w stan nieczynny – przejść w stan nieczynny może zarówno nauczyciel mianowany, jak i kontraktowy – chcąc skorzystać z tego prawa, powinieneś/powinnaś złożyć wniosek w terminie 30 dni od dnia doręczenia rozwiązania umowy o pracę.

g) pouczenie o prawie odwołania do Sądu Pracy – pracodawca ma obowiązek pouczyć Cię, że przysługuje Tobie prawo sprawdzenia, czy słusznie to Ty dostałeś wypowiedzenie i w jakim terminie. Termin ten wynosi 7 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia. Pracodawca powinien także wskazać Tobie do jakiego sądu masz się odwołać. Najczęściej jest to sąd miejscowości, w której pracowałeś.

5. Przeczytaj dokładnie dokument przed jego podpisaniem. 

Pracodawca ma obowiązek zapoznać Cię z dokumentem rozwiązującym umowę o pracę. Powinien go Tobie okazać, wyjaśnić, odczytać, jeśli masz trudności z jego zrozumieniem. Nie może być tak, że dowiesz się o rozwiązaniu umowy z Tobą od osób postronnych. Rozwiązanie umowy musi nastąpić na piśmie.

Jak już zostaniesz zapoznany/a z rozwiązaniem umowy, podpisz spokojnie dokument rozwiązujący umowę (nie o zamiarze rozwiązania) i weź egzemplarz dla siebie. Nie ma sensu buntować się przy podpisywaniu, czy odmawiać podpisania. Nie przyniesie to Tobie żadnych korzyści, a przeciwnie, utrudni Ci to złożenie terminowego i merytorycznego odwołania. Jeśli nie podpiszesz, dyrektor szkoły sporządzi z tego notatkę i zostawi ją w aktach osobowych ze skutkiem zapoznania. Ty będziesz na tym stratny/a.

6. Po powrocie do domu skorzystaj z porady prawnika.

Spróbuj uspokoić emocje, jednak nie zwlekaj z zasięgnięciem porady prawnej. Możesz porozmawiać z osobami bliskimi i współpracownikami, jednak ich wiedza zapewne nie różni się od Twojej. Natomiast prawnik zajmujący się prawem pracy/prawem oświatowym może znaleźć w rozwiązaniu umowy coś, na co WY w emocjach nie zwróciliście uwagi. Dopiero kiedy poznasz wszystkie za i przeciw, będziesz mógł rozsądnie zdecydować, czy odwołujesz się do sądu, czy szukasz innej pracy, bądź korzystasz z uprawnień wynikających z Karty Nauczyciela. Nie czekaj z tym krokiem do ostatniego dnia, bo prawnik też musi mieć czas zająć się Twoją sprawą, napisać pozew i w terminie 7 dni od dnia doręczenia Tobie rozwiązania wnieść go w Twoim imieniu do sądu (może być za pośrednictwem poczty).

7. Złóż swoje dokumenty aplikacyjne do organu prowadzącego szkoły. 

W niektórych sytuacjach organ prowadzący ma obowiązek znaleźć Tobie pracę. Pamiętaj, że prawo do odprawy i przejście w stan nieczynny to dwa odrębne uprawnienia, które się Tobie należą. Nikt nie ma prawa namawiać Cię do rezygnowania z któregoś z nich – na przykład w zamian za obietnicę pracy. Jeśli skorzystasz ze stanu nieczynnego możesz podjąć inną pracę, a odprawę otrzymasz nawet jak znajdziesz pracę w innej szkole – chyba, że dojdzie do cofnięcia wypowiedzenia i przejścia do innej szkoły na zasadzie przeniesienia.

8. Poszukaj dobrych stron tej sytuacji. 

Wiem, że możesz się na mnie rozzłościć na to, co teraz piszę. Z własnego doświadczenia wiem, że można je znaleźć. Gdyby nie zwolnienie z pracy w szkole, nie byłoby mnie teraz tutaj. Może masz jakiś pomysł na swoją dalszą karierę zawodową (np. koleżanka z dawnej pracy otwiera własną działalność zarządzania nieruchomościami), a może potrzebujesz odpoczynku, czy musisz podreperować swoje zdrowie. Pamiętaj, że z każdej sytuacji, pozornie nawet najgorszej, jest zawsze wyjście.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 878 305e-mail: kancelariabatna@wp.pl

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Kwiecień 4, 2018 o 21:30

Witam
Mam pytanie. Dziś otrzymałam od dyrekcji informację, że jeżeli nie będzie odpowiedniej liczby klas to zostanę zwolniona. Sprawa dla mnie nie jest jasna. Pracuję w placówce od 4 lata jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, najpierw byłam wychowawcą zerówki, a następnie klasy 1-3. Zrobiłam awans na nauczyciela kontraktowego i jestem w trakcie robienia awansu na mianowanego. Dyrekcja za podstawę podała mi, że mój stopień mnie dyskryminuje. Najgorsze jest to, że w tym roku szkoła zatrudniła nauczycielkę mianowaną, która pracuje kilka miesięcy (otrzymała umowę na czas nieokreślony) i ona zostaje a ja nie. Nadmienię, że jestem aktywnym nauczycielem, opiekuje się samorządem szkolnym, prowadzę nieodpłatnie kółko programowania dla maluchów a i jeszcze od miesiąca mam wychowawstwo w zastępstwie w innej klasie 3 z powodu choroby wychowawcy. Zawsze myślałam, że jeżeli się człowiek stara, pracuje i poświęca, to to wpływa na decyzję zwolnieniu. Dostałam też dwie nagrody dyrekcji za swoją pracę. Nie wiem co o tym myśleć, jak się bronić, co robić zwyczajnie.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Kwiecień 20, 2018 o 23:54

Szanowna Pani, chętnie odniosę się do Pani pytań, jednak nie w komentarzach. Aby Pani pomóc potrzebuję analizy Pani umowy o pracę oraz osobistego kontaktu z Panią. Proszę zapoznać się z kryteriami, jakie powinny być opracowane i obowiązywać w każdej szkole. Pozdrawiam i zapraszam do formularza kontaktowego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna Przybyła Kwiecień 22, 2018 o 13:19

Dzień dobry,
Proszę o pomoc w sprawie ruchu kadrowego.
Czy roku szkolnym 2017/2018 w przypadku Zespołu Szkół składającego się ze szkoły podstawowej, gimnazjum (które wygaśnie wraz z końcem obecnego roku szkolnego) oraz przedszkola mają zastosowanie przepisy art. 20 KN czy art. 225 uwpr? A jak będzie w roku szkolnym 2018/2019?
I czy jeżeli przepisy art. 225 uwpr, to czy mają one zastosowanie do wszystkich nauczycieli Zespołu czy tylko do nauczyleli, którzy mają w umowie wskazane gimnazjum jako miejsce pracy?
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Marta D Maj 11, 2018 o 20:42

Witam. Obecnie przebywam na urlopie zdrowotnym do konca czerwca. Czy moge teraz dostac wypowiedzenie? W szkole jest redukcja etatu. Jestem nauczycielem dyplomowanym.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Maj 27, 2018 o 13:11

Szanowna Pani, tak. Niestety uchwała Sądu Najwyższego pozwala na rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem w czasie przebywania na urlopie, jeśli przesłanką rozwiązania umowy o pracę są zmiany organizacyjne. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Michalina Kwiecień 1, 2019 o 18:43

Dzień dobry. Mój mąż został dzisiaj poinformowany,że od kolejnego roku szkolnego nie ma dla niego pracy tylko z tego wzgledu,że nie ma ukończonego jednolitego kierunku studiów. W jaki sposób mąż może walczyć o swoją pracę jeśli jest jedynym żywicielem rodziny.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Kwiecień 6, 2019 o 11:53

Dzień dobry, proszę o kontakt ze mną przez formularz kontaktowy. Nie damy Taty zwolnić 🙂

Odpowiedz

Anna Kwiecień 4, 2019 o 18:47

Dzień Dobry, chciałabym opisać swoją sytuację. Moja szkoła podstawowa jest likwidowana 31 sierpnia 2019r. , A w jej miejscu powstanie filia I -III szkoły podstawowej przekształcone z gimnazjum w wyniku reformy 2017. Reorganizacja oswiaty dotyczy wszystkich szkoł w gminie.W gminie beda funkcjonowaly 2 szkoły podstawowe. Od lutego jestem informowania że dla mnie nie będzie etatu. W marcu sytuacja sie zmienila poniewaz nauczyciel od mojego przedmiotu odchodzi na świadczenie kompensacyjne i nie jest planowany w arkuszu. Godzin do rozdysponowania jest az 28 a rowniez innych godzin z moich dodatkowych kwalifikacji. Godziny w arkuszu zostaly specjalnie rozdysponowane tak ze nauczyciele maja ponad półtora etatu.Wszyscy nauczyciele z mojej szkoly znajdą zatrudnienie w dwoch szkołach, tylko ja stracę pracę. Są to ewidentnie „prywatne porachunki” drugiego dyrektora i Pani inspektor do spraw oświaty w gminie, ponieważ jestem czynnie działającym zwiazkowcem Solidarności, A również przewodnicząca Koła i posiadam ochronę związkową. Gdy wprowadzano reformę dzieki mojej inicjatywie udało się wyedy udaremnic zamknięcie szkoły. Ta sytuacja to dla mnie osobiste dyskryminowani mojej osoby i celowe działanie na moją szkodę. Jestem nauczycielem zatrudnionym z mianowania na pełny etat. Moje pytanie brzmi:
Jakie mam prawa w sprawie zatrudnienia
Czy jeśli zostanę zwolniona czy mogę dochodzic swoich praw w sądzie pracy co do przywrocenia do pracy a ewentualnie odszkodowania.
Nadmienię że próby wyegzekwowania przez moją dyrekcję umieszczenia mnie w arkuszu spotykają się że sprzeciwem ; całe moje grono a również czesc nauczycieli z drugiej szkoly glosno sprzeciwia sie tej sytuacji i chca dzialac w moim imieniu w kuratorium.
Proszę o pomoc bo nie wiem co mam robic czy pozostawić sprawę sądowi pracy i czy mam szansę na wygraną w tym sporze .

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Kwiecień 6, 2019 o 11:48

Szanowna Pani, Pani nie można zwolnić 🙂 Proszę o kontakt w wiadomości prywatnej, bo w sądzie wygrałaby Pani w 1000% 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: