15.05.2016

27 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Porady prawne dla nauczycieli bezpłatne …

Porady prawne dla nauczycieli bezpłatne …

Takiej frazy najczęściej poszukiwano u mnie na blogu 🙂 Wiele takich pytań  odbiera też nasza Pani Mariola 🙂

Niestety ja takich nie świadczę 🙁 dzielę się swoją wiedzą w pisanych postach, odpowiadam na komentarze, w których usiłujecie przemycać pytania, istotnie nadające się do udzielenia porady prawnej. Czy to mało?

Wiem, że utarło się, że skoro coś jest w internecie to na pewno jest bezpłatne. Pewno bym się z tym zgodziła, gdyby nie fakt, że życie realne kosztuje. I nie dlatego się uczyłam, dokształcam, aby sprzedawać za darmo. Przecież wszystko kosztuje.

Jednocześnie wiem, że tylko to, co kosztuje, stanowi wartość. 

Dlatego jestem wartościowa i moja wiedza jest płatna 🙂

Mogę jednak Cię zapewnić, że warto wydać te 100-150 zł i dowiedzieć się, co można zrobić w Twojej konkretnej sytuacji. Decydując się na płatną poradę prawną dowiesz się, jakie rozwiązanie jest dla Ciebie najkorzystniejsze, przygotuję Tobie odpowiednie pisma i poświęcę tyle czasu, ile potrzebujesz – czasem e-mailowo, nie zawsze telefonicznie. Jednak jestem do Twojej dyspozycji.

Nie zwlekaj,  czas też jest cenny i może działać na Twoją korzyść 🙂 Zwłaszcza teraz w ruchu służbowym 🙂

Zachęcam do korzystania z płatnych porad prawnych 🙂 

af82e26836b45d9639bc33e2dbd16952_th2

{ 27 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Rafał Maj 16, 2016 o 12:29

Dzień dobry Pani Mecenas!

Absolutnie się z Panią zgadzam! Za darmo, czyli byle jak. Jeśli ktoś chce byle jak, niech sobie poszuka, straci czas i będzie miał liche efekty, albo ich brak. Za wiedzę prawną się płaci tak samo, jak za wiedzę lekarza. Im bardziej specjalistyczna, tym więcej. To jest bardzo prosta zależność.

Serdecznie Panią pozdrawiam!
Rafał

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Maj 16, 2016 o 20:02

Dziękuję 🙂 Ma Pan u mnie kawę 🙂 🙂

Odpowiedz

Grażyna Lipiec 28, 2016 o 13:15

Witam, 1 wrzesnia odchodze na swiadczenie kompensacyjne. Do ukonczenia 35 roku pracy brakuje mi kilku miesiecy. Czytalam ze przysluguje mi wczesniejsza wyplata nagrody jubileuszowej tak jak w przypadku odejscia na emeryture. Na co moge sie powolac jesli dyrektor nie bedzie chciala mi jej wyplacic? Czy jesli bede pracowala do 31 sierpnia, nalezy mi sie caly urlop. Pani dyrektor twierdzi ze nalezy mi sie tylko za 8 miesiecy od stycznia do sierpnia.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Sierpień 14, 2016 o 11:31

Szanowna Pani, tak przysługuje Pani odprawa emerytalna. Najlepiej było przejść w stan nieczynny, o ile to z Panią rozwiązywano umowę. Powołać należy się na obowiązujące przepisy w tej materii. Urlop do tego czasu wykorzysta Pani już cały przysługujący- 8 tygodni wakacji i ferii. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Barbara Lipiec 31, 2016 o 13:35

Czytałam ,że są odcinane składki za pobierania nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego zgodnie z ustawą z 2012r. Czy pobieranie tego świadczenia wpłynie na obniżenie wysokości pełnej emerytury.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Sierpień 14, 2016 o 11:28

Tak, składki za pobieranie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego są odcinane i mogą wpływać na wysokość emerytury. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Barbara Lipiec 31, 2016 o 15:02

Czy świadczenie kompensacyjne może być wyższe niż emerytura

Odpowiedz

Barbara Sierpień 10, 2016 o 12:54

Czy prawo może działać wstecz i osobie która przebywa na świadczeniu kompensacyjnym bedzie można odjącćod emerytury wcześniej wypłacone składki

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Sierpień 14, 2016 o 11:26

Tak, można.

Odpowiedz

Barbara Sierpień 11, 2016 o 12:58

Rezygnuję z porad z 31 lipca i 10 sierpnia Barbara. Myślałam ,że są bezpłatne

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Sierpień 14, 2016 o 11:27

Już kilkukrotnie pisałam, że porady prawne nie są bezpłatne. Niestety. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Wrzesień 3, 2016 o 20:04

Witam. Czy na urlopie wypoczynkowym po urlopie macierzyńskim który trwa do polowy grudnia moge rozpocząć awans na nauczyciela dyplomowanego? Z gory dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Wrzesień 5, 2016 o 16:36

Szanowna Pani, aby rozpocząć awans na nauczyciela dyplomowanego musi Pani fizycznie pozostawać w pracy. Urlop wypoczynkowy takim czasem nie jest. Tak więc może Pani do awansu przystąpić dopiero po jego ukończeniu. Pozdrawiam

Odpowiedz

Alicja Wrzesień 24, 2016 o 09:06

Nie bardzo wiem do kogo mogę zwrócić się z tym pytaniem. W czwartki pracuję 9 lekcji w tym mam 1 okienko. Mój mąż kupił na ten dzień bilety dużo dużo wcześniej jak jeszcze nie znaliśmy mojego planu. Czy istnieje jakaś możliwość żeby dyrekcja zwolniła mnie z ostatniej lekcji? Nie chcę brać urlopu bezpłatnego na cały dzień i koleżeńskie zastępstwo też nie wchodzi w grę. Czy istnieje jakaś możliwość by zwolnić się z jednej ostatniej godziny? Mój dyrektor nie zrobi nic jeżeli nie ma na to paragrafu. Gdzie mogłabym znaleźć odpowiedź? Pozdrawiam

Odpowiedz

Ola Styczeń 20, 2017 o 18:36

Witam,
gratuluje bloga:) super odważna Babeczka z Pani! ja jestem nauczycielem ok.10 lat. Niestety ze smutkiem przyznaję, że to środowisko jest…niefajne:( jestem obecnie na urlopie dla poratowania zdrowia i zastanawiam się co zmienić w swoim życiu, co robić? Tam nie mam zamiaru wracać, duszę się tam jak widzę brak zaangażowania w pracy. Widać, że jest Pani osobą z pasją, z zapałem, kocha Pani to co robi! I takich ludzi brak w wielu zawodach! Przez współpracowników, atmosferę w pracy już nie wiem czy chcę być nadal nauczycielem…choć kocham pracę z dziećmi. Myślę o zmianie zawodu. Gratuluję, że Pani miała odwagę odejść i zacząć spełniać się jako prawnik! Życzę aby nigdy nie zabrakło Pani tej odwagi i zapału, a nagroda przyjdzie sama….Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Luty 8, 2017 o 22:00

Pani Olu, bardzo serdecznie dziękuję 🙂 obecnie stwierdzam, że odejście z zawodu to była najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć. Oczywiście, czasami mam ochotę wrócić, ale do uczniów-nie do tego środowiska, nie do biurokracji i ciągłej krytyki nauczycieli. Kocham to, co robię obecnie, a realizację w zawodzie nauczyciela znalazłam pośrednio tutaj. Służę temu, co kocham i mam nadzieję, że będzie tak dalej. A Pani życzę tej odwagi – proszę pamiętać, że zawsze może być tylko lepiej 🙂 Pozdrawiam ciepło 🙂

Odpowiedz

Aga Styczeń 25, 2017 o 19:56

Chcialam sie zapytac czy nauczyciela musi odrabiac te godziny z uczniem na nauczaniu indywidualnym – wtedy gdy uczeń jest chory . Dziekuje

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Luty 8, 2017 o 21:53

Dobry wieczór, po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam.

Odpowiedz

Gabriela Styczeń 31, 2017 o 20:18

Dzień dobry!
Potrzebuję porady prawnej w zakresie prawa oświatowego (nauczyciel dyplomowany = brak godzin= co robić? )
W jakiej formie mogłabym skorzystać z usługi porady? Jaki jest koszt takiej porady?
Podrawiam
Gabriela Kosowska

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Luty 8, 2017 o 21:50

Dobry wieczór, po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Kosz porady to od 100 do 200 zł – w zależności od skomplikowania problemu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna Kwiecień 4, 2017 o 10:23

Witam Panią serdecznie! Oczywiście zgadzam się, że porady powinny być płatne.Proszę o krótką informację dot.sposobu płatności oraz stawki. W związku z reformą edukacji mam dylemat jak postąpić w obliczu sytuacji od września. Pozdrawiam

Odpowiedz

Agata Czerwiec 27, 2017 o 20:41

Witam. Czy dyrektor ma prawo zlecić nauczycielowi, żeby w czasie wakacji przez 18 dni przychodził do pracy? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Czerwiec 28, 2017 o 00:32

Witam, nie nie ma podstaw do takiego zlecenia. Ilość dni w których nauczyciel może przychodzić do pracy jest ściśle określona w przepisach. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Paulina Grudzień 4, 2017 o 11:49

Dziś tj 4.12.2017 dostałam informację o warunkach zatrudnienia od 1.09. 2017 czyli wstecz. Pani kadrowa ciu ciu ciu i podpisałam. A tam czytam iż nastąpiła zmiana i teraz nie jestem na prawach nauczyciela szkolnego tylko przedszkolnego. Dwie inne logopedki choć maja dzieci szkolne i przedszkolne są na warunkach szkoły. Jeżeli pracuje w zespole szkół gdzie jest i szkoła i przedszkole i mam więcej dzieci przedszkolnych to czy jestem na prawach przedszkola to tak jest dobrze?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Grudzień 19, 2017 o 18:30

Szanowna Pani, nie mam jak się odnieść do Pani problemu.

Odpowiedz

piotr Styczeń 6, 2018 o 10:41

Witam. Pracuję na świetlicy w szkole podstawowej niepublicznej. Spędzam tu 40godz tygodniowo. Tuż przed świętami poprosili mnie żeby zostawał przez cały dzień przez tydzień po 10.5h dziennie. Powiedzieli mi(prezes+dyrektor), że godziny będę mógł sobie odebrać w późniejszym czasie kiedy będę chciał. Tu pracuje się również w ferie. Poprosiłem o odebranie nadgodzin. Dyrektor powiedziała, że nie da rady i że mogę nadgodziny odebrać w wakacje. Nie mam umowy na wakacje. Więc jest to dla mnie sytuacja kuriozalna. Co zrobić w tej sytuacji. Z góry dziękuję za pomoc:)

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Styczeń 6, 2018 o 15:51

Szanowny Panie, zacząć od regulaminu pracy, w którym powinny być określone zasady odbioru nadgodzin – kiedy i w jakim czasie. Po zapoznaniu się z tym dokumentem sporządzić pismo oficjalne z prośbą o określenie terminu, w którym ma Pan odebrać godziny.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: