10.07.2014

0 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Rozwiązanie umowy z nauczycielem a niecelowość przywrócenia do pracy

Witaj w gorące dni lipca 🙂 tak czekamy na to lato, a potem mamy go dosyć, bo nam za gorąco. Ot, taki mały paradoks 🙂

Opowiem Tobie dzisiaj o niecelowości przywrócenia do pracy niezgodnie z prawem zwolnionego nauczyciela. Zdarza się tak, że pracodawca chcąc zwolnić nauczyciela robi to z naruszeniem przepisów (np. zwalniając go w trybie dyscyplinarnym). Zwalniany pracownik może wówczas wnieść o przywrócenie do pracy bądź zasądzenie odszkodowania. Decyzja o wyborze roszczenia należy do nauczyciela, jak i do sądu, który może orzec roszczenie alternatywne – w zamian za przywrócenie do pracy orzec o odszkodowaniu. Dzieje się tak wówczas, gdy uzna, że przywrócenie do pracy jest niecelowe bądź niemożliwe.

O uznaniu za niemożliwe bądź niecelowe przywracanie do pracy nauczyciela, sąd może orzec wówczas, gdy przywrócenie do pracy np. narusza zasady współżycia społecznego. W prowadzonej przeze mnie sprawie pozwany powołał się na art. 8 kodeksu pracy, czyli społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa. Ma to miejsce wówczas, gdy pracownik pozostaje w konflikcie z przełożonym, zlikwidowane zostało jego stanowisko pracy, czy wówczas gdy pracodawca utracił zaufanie do nauczyciela.

Karta Nauczyciela wprost nie reguluje tej kwestii, a obowiązek dowodowy w tej materii spoczywa na dyrektorze. To on musi udowodnić, że w istocie to przywrócenie do pracy jest niecelowe i wynika z działania nauczyciela. Sąd natomiast musi dokonać oceny tych dowodów zgodnie z przepisami o swobodnej ocenie dowodów.

W sprawach nauczycieli takie postępowanie sprawia sporo trudności. Wydawałoby się, że gdy dyrektor zwalnia nauczyciela z naruszeniem prawa sąd nie może orzec o niczym innym, jak o przywróceniu do pracy.

Tymczasem? dowiem się za kilka dni 🙂

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: