31.03.2017

1 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Strajk nauczycieli – 31 marca 2017 r.- możliwe skutki

Dostałam takiego e-maila od jednego z Czytelników:

„Witam, zwracam się z prośbą o poradę prawną dotyczącą akcji protestacyjnej nauczycieli (strajku), która zaplanowana została na 31 marca bieżącego roku. Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, iż w tym dniu nauczyciele mają być w pracy i zapewnić opiekę uczniom, ale nie będą prowadzić zajęć. Powiedziano mi również, że za ten dzień nie otrzymają wynagrodzenia, a jedynie ci, którzy są zrzeszeni w związkach zawodowych otrzymają rekompensatę ze związku. Ja osobiście reformy nie popieram, ale do związków nie należę, więc nie zamierzam uczestniczyć w proteście, bo nie stać mnie na to aby tracić „dniówkę”. Proszę mi powiedzieć, czy są jakieś możliwości, abym za ten dzień otrzymał normalne wynagrodzenie. Czy mam zgłosić osobiście dyrekcji lub organowi prowadzącemu, że ja będę normalnie pracował, czy mam wybrać dzień wolny z okazji opieki nad dzieckiem zdrowym, czy też jest może jakieś inne rozwiązanie?”

Pytanie, jak to jest z tym pozbawieniem „dniówki”?

Co do zasady, zgodnie z art. 83 i 84 Kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie  za pracę wykonaną, którego to wynagrodzenia pracownik nie może się zrzec. Pracodawca nie ma również podstaw prawnych, aby pozbawić pracownika wynagrodzenia, czy w jakikolwiek sposób mu je ograniczyć.

W przypadku, jednak, powstrzymania się pracownika od zajęć szkolnych (w tym opiekuńczych i wychowawczych) może dojść do uznania działania nauczyciela za sprzeczne z ustaloną organizacją i porządkiem w procesie pracy, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Tym samym może być to podstawa do ukarania pracownika karą porządkową. 

Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (…) – pracodawca może również stosować karę pieniężną. Za jedno przekroczenie nie może być ona wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika.

Tak, więc teoretycznie pracodawca nie może odebrać pracownikowi wynagrodzenia – brak ku temu podstawy prawnej. Może jednak ukarać pracownika – nauczyciela karą porządkową, o których mowa w art. 108 i nast. Kodeksu pracy.

Jednak, aby ukaranie pracownika było zasadne, dyrektor musi zastosować procedurę wymierzania kar porządkowych obowiązującą na terenie szkoły i ukaranie pracownika przeprowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ponadto strajk musi zostać uznany za naruszenie porządku i dyscypliny pracy.

Z kolei, pracownik, od ukarania karą porządkową, może wnieść sprzeciw do pracodawcy, a potem do sądu pracy.

Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa strajk za legalny, stąd kwestionuje możliwość wyciągania konsekwencji wobec pracowników.  Co zrobią poszczególni dyrektorzy i przedstawiciele organów prowadzących okaże się w najbliższych dniach.

Aby uniknąć kary porządkowej, a i przyłączyć się do strajku, można dodatkowo zrobić coś dobrego dla potrzebujących 🙂 Mianowicie zgłosić się do najbliższej stacji krwiodawstwa i oddać krew 🙂 wówczas przysługuje pracownikowi legalny dzień wolny od pracy.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 878 305e-mail: kancelariabatna@wp.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Jarosław Kowalczyk Kwiecień 14, 2017 o 14:47

Oddanie krwi jest wspaniałym rozwiązaniem!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: