08.02.2017

19 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Świadczenie kompensacyjne a praca w placówkach niepublicznych

Witaj w zimowy, śnieżny i mroźny wieczór. W Gdańsku nastała prawdziwa zima. Fajnie, lubię, tylko brak czasu na ulepienie bałwana 🙁

W związku z reformą oświaty nauczyciele poszukują dróg rozwiązań dla siebie; co zrobić, aby nie utracić pracy. Jednym z wyjść jest przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Pisałam już o nim na blogu. Może jeszcze muszę do tego tematu wrócić? Daj mi znać.

Jak pewno wiesz, przechodząc na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, do czasu nabycia uprawnień do emerytury nie możesz podjąć zatrudnienia w placówkach oświatowych. Pytacie jednak, czy w niepublicznych również i co właściwie się stanie, gdy podejmiesz taką pracę.

Otóż, wówczas, zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych prawo do tego świadczenia ulegnie zawieszeniu. Przywołany artykuł zawiera zamknięty katalog sytuacji, w których prawo do świadczenia ulega zawieszeniu bądź zmniejszeniu jego wysokości. W przypadkach tych ustawodawca odwołuje się do ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz do Karty Nauczyciela.

Przypomnę Tobie, że prawo do świadczenia ulega zawieszeniu, gdy podejmiesz pracę w:

  1. publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli działających na podstawie ustawy o systemie oświaty;
  2. zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych działających na podstawie ustawy z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich;
  3. publicznych kolegiach pracowników służb społecznych;
  4. publicznych szkołach i szkolnych punktach konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych RP;
  5. przedszkolach publicznych, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego;
  6. przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli oraz szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych;
  7. urzędach organów administracji rządowej, kuratoriach oświaty, specjalistycznej jednostce nadzoru, CKE oraz OKE, organach sprawujących nadzór pedagogiczny nad zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich, rodzinnymi ośrodkami diagnostyczno-konsultacyjnymi oraz szkołami przy zakładach karnych (dotyczy stanowisk, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne);
  8. Ochotniczych Hufcach Pracy na stanowiskach wychowawców, pedagogów oraz na stanowiskach kierowniczych;
  9. innych jednostkach pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz kierowników praktycznej nauki zawodu.

Pozdrawiam ciepło i daj znać, o czym mam Tobie napisać?

{ 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Irek Marzec 3, 2017 o 11:36

Witam.
Rozumiem, że jeżeli chodzi o pracę jak ma się świadczenie kompensacyjne to nie można w tych wymienionych placówkach jako nauczyciel, ale można w innym charakterze np. konserwator czy woźny itp.?
Pozdrawiam…..

Odpowiedz

Agnieszka Maj 9, 2017 o 08:30

Dzień dobry,
czy pobierając świadczenie kompensacyjne mogę pracować w prywatnej szkole językowej jako lektor?

Odpowiedz

Agnieszka Sierpień 31, 2017 o 12:19

Czy prywatna szkoła językowa podlega pod ten punkt?
5. przedszkolach publicznych, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego;

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Październik 19, 2017 o 13:29

Dzień dobry, nie wiem 🙂 wszystko zależy od tego przez kogo szkoła jest prowadzona, jaki ma status, itp. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna Czerwiec 16, 2017 o 18:33

Witam.
Interesują mnie podstawowe informacje, kiedy mogę ubiegać się o świadczenie kompensacyjne i jakie muszę spełnić warunki? Jak wyliczane jest świadczenie?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Czerwiec 28, 2017 o 00:36

Witam, to zapraszam do artykułów, gdyż ten temat był w pełni poruszany. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wiktoria Sierpień 30, 2017 o 23:22

Witam!
Czy można przejść na świadczenie kompensacyjne po spełnieniu wszystkich warunków, jeśli pracuję w szkole prowadzonej przez fundację i jestem obecnie zatrudniona na podstawie KP?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Październik 19, 2017 o 13:30

Dzień dobry, tak, można. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marian Listopad 13, 2017 o 21:12

Witam,
Przeczytałem (chyba uważnie ) różne sytuacje zwiazane z świadczeniem kompensacyjnym, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie :
Czy nauczyciel będący na świadczeniu kompensacyjnym może prowdzić własną działalność gospodarczą polegającą na nauczaniu języka obcego w placówcę niepublicznej ? (rodzice płacą dodatkowo za te zajęcia) Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Grudzień 19, 2017 o 18:40

Witam, niestety nie może. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Teresa Luty 4, 2018 o 09:36

Witam – przepracowałam w szkole 34 lata jako plastyk. Od września idę na świadczenie kompensacyjne. Czy mogę podjąć pracę w szkole na umowę zlecenie, prowadząc zajęcia plastyczne?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Luty 27, 2018 o 10:52

Witam, nie. W czasie świadczenia kompensacyjnego nie można w ogóle pracować w placówkach oświatowych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ireneusz Luty 27, 2018 o 12:32

A czy można pracować w szkole ale nie w charakterze nauczyciela?

Odpowiedz

Nauczyciel Marzec 8, 2018 o 10:11

Witam. Czy podczas swiadczenia może mnie zatrudnić firma nie będaca placówka doskonalenia i w ramach tego zlecenia czy mogę poprowadzić Szkolenie w placówce niepublicznej doskonalenia nauczycieli?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Marzec 9, 2018 o 17:05

Szanowna Pani, jest to obejście prawa, acz możliwe do zastosowania 🙂 pozdrawiam.

Odpowiedz

Barbara Kwiecień 26, 2018 o 10:26

Dzień dobry, czy ze świadczenia kompensacyjnego mogą korzystać także nauczyciele konsultanci (pracownicy placówek doskonalenia nauczycieli)? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Maj 27, 2018 o 13:26

Dzień dobry, zgodnie z przepisami dotyczącymi nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego niestety nie 🙁 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Jolanta Czerwiec 2, 2018 o 23:08

Dzień dobry,
obecnie pracuję w szkole, ale mam 20 lat pracy w specjalnym ośrodku szkolno- wychowawczym. Czy po osiągnięciu wieku 55 lat mogę przejsć na emeryturę pomostową, chociaż nie pracuję już w ośrodku? ośrodku?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Lipiec 6, 2018 o 02:08

Szanowna Pani, nie udzielam porad indywidualnych w komentarzach. Jeśli potrzebuje Pani analizy Pani sytuacji prawnej to zapraszam do kontaktu prywatnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: