29.04.2014

8 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Uprawnienia związane z rodzicielstwem a ochrona zatrudnienia

Chcę się z Tobą podzielić ciekawym zagadnieniem, z którym przyszła dzisiaj klientka. Zatrudniona jest w niepublicznej placówce oświatowej na podstawie przepisów Kodeksu pracy, a nie Karty Nauczyciela. Obecnie przebywa na urlopie wypoczynkowym poprzedzonym urlopem rodzicielskim (jak pewno pamiętasz rocznym urlopem do którego prawo mają oboje rodzice), jednak obawia się rozwiązania z nią stosunku pracy.

Padła więc propozycja na objęcie jej ochroną wynikającą z przysługującego po urlopie macierzyńskim, urlopu wychowawczego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (…).

W okresie korzystania z urlopu wychowawczego pracownik korzysta z ochrony prawnej przed wypowiedzeniem bądź rozwiązaniem umowy o pracę od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia jego zakończenia – do 4 roku życia dziecka maksymalnie. Wniosek o urlop musi zostać złożony przez pracownika. Obecnie urlop wychowawczy wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Jednakże przepisy pozwalają na jeszcze inne rozwiązanie. Otóż, pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie wymiaru jego czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Czyli do wymiaru nie niższego niż 1/2 etatu.

Pamiętaj także, że pracodawca jest związany tym wnioskiem i ma obowiązek go uwzględnić. Wniosek musi zostać złożony na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Również i złożenie tego wniosku chroni pracownika przed rozwiązaniem umowy o pracę bądź jej wypowiedzeniem.

Wydaje mi się, że ta instytucja ochronna powinna być stosowana częściej, gdyż jest dobrym rozwiązaniem i dla nauczycieli i dyrektorów. Jest jednak jeden warunek – trzeba być rodzicem małego dziecka 🙂

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Monika Grudzień 8, 2015 o 11:04

Szanowna Pani
W październiku 2013 r. urodziłam dziecko, w związku z tym cały 2014 r. korzystałam z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego , urlopu rodzicielskiego oraz urlopu wypoczynkowego, wróciłam do pracy 18 lutego 2015 r.
Za 2014 r. dostałam 87 zł tzw. „trzynastki”, (rozumiem, że została obliczona na podstawie urlopu wypoczynkowego).
Chciałam zapytać, jak to jest z tymi „trzynastkami”, gdyż ciągle napotykam na dwie różne wersje. Jedna, która jednoznacznie stwierdza, iż zgodnie z postanowieniem TK z 2012 wymienione wyżej urlopy są zaliczane do czasu przepracowanego, a co za tym idzie, powinnam za ten rok otrzymać pełną „trzynastkę”. I druga wersja, która stwierdza, iż „trzynastka” mi się nie należy, gdyż jest ona przyznawana od wymiaru pensji, a na wspomnianych urlopach nie otrzymywałam pensji, tylko zasiłek, a dodatkowo trzynastka jest przyznawana od tego co się wypracuje, a w/w ulopy nie są zaliczane do czasu przepracowanego.

Z góry dziękuję za poświęcony czas i odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Grudzień 8, 2015 o 16:12

Szanowna Pani, dziękuję za Pani komentarz. Na takie pytania jednak odpowiadam jedynie w formie odpłatnej porady prawnej. Pozdrawiam i zapraszam 🙂

Odpowiedz

SYLWIA Marzec 12, 2017 o 21:48

Dostanę prawodopodobnie umowe na zastepstwo w przedszkolu 8 kwietnia za Panią która rodzi w 20 czerwca. Jestem w ciąży i termin mam na 15 października. Czy jezeli przyniosę zwolnienie lekarskie od ginekologa w ostatnim tyg pracy to czy umowa mi się wydłuża do dnia porodu? Czy dostanę urlop roczny macierzynski? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Marzec 27, 2017 o 23:21

Szanowna Pani, z umowami na zastępstwo jest pewien problem. Pytanie, czy faktycznie Pani umowa jest zawartą na zastępstwo, jednak po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam.

Odpowiedz

Justyna Kwiecień 6, 2017 o 13:25

Mam pytanie odnośnie godziny na karmienie. Wróciłam właśnie do pracy po urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym zaległym . Do pracy w przedszkolu. Moja szefowa ułożyła mi następujący plan pracy
Poniedziałek 7:00-11:00
Wtorek 7:30- 11:30 , 12:00-12:30
Środa 10:30-14:30, 15:00-17:00
Czwartek 10:00–14:00,14:30-17:00
Piątek 13:0-\”17:00
Czy w tej sytuacji przysługuje mi godzina na karmienie. Mówi mi tez ze godzina na karmienie mogę wykorzystać w godzinach niedydaktycZnych, gdyż obowiązuje mnie 8 godzinny dzień pracy. Nie przyjęła tez moje wniosku na karmienie. Czy to jest zgodne z prawem czy nie? Znam zapis z karty nauczyciela i zastanawiam sie co zrobić??

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Czerwiec 10, 2017 o 00:48

Szanowna Pani, takie działanie pracodawcy może być dyskryminacją ze względu na rodzicielstwo. Przysługuje Pani godzina na karmienie i pracodawca musi ją uwzględnić w organizacji pracy przedszkola. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Nauczycielka:) Maj 16, 2018 o 08:51

Nauczyciellka umowa na czas określony do konca sierpnia, w momencie zakończenia umowy bd w 6 mcu ciąży czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu? Nadmienie, iz w kwietniu dyrektor poinformowal ze nie bd jednej grupy w przedszkolu i nie ma możliwości przedłużenia umowy, nie nadtepuje likwidacja ani upadlosc placowki. Czy w związku ze zmniejszenieniem liczy grup nauczycielka w ciazy zostanie bez prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Maj 27, 2018 o 13:01

Szanowna Pani, nie mam możliwości odpowiedzieć na Pani pytanie w komentarzu. Jeśli oczekuje Pani ode mnie pomocy, to zapraszam do kontaktu prywatnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: