09.01.2017

0 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Reforma oświaty podpisana. Prezydent podpisał ustawę „Prawo oświatowe”.

No i stało się …

Prezydent miał 21 dni na podjęcie decyzji o tym, co zrobić z reformą oświaty. Czy spełnić oczekiwania środowisk nauczycielskiego i rodzicielskiego, związkowego i zawetować ustawę bądź skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. Zdecydował się ją podpisać.

W planach jest referendum, bo nadzieja umiera ostatnia.

A co to tak naprawdę oznacza? że kończy się pewna epoka, w której uczniowie chodzili do gimnazjum, jako odrębnego etapu edukacyjnego. Wiadomo już, że ten rok szkolny (2016/2017) jest ostatnim, w którym uczniowie są uczniami gimnazjum. Od września staną się uczniami szkoły podstawowej. Ustawa zakłada likwidację gimnazjów, przywrócenie 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum, a w miejsce szkół zawodowych mają powstać dwustopniowe szkoły branżowe.

O zawetowanie ustawy do Prezydenta zwrócił się nawet Rzecznik Praw Dziecka, który wskazywał na zbyt pospieszne wprowadzanie reformy, chaos organizacyjny i brak dokładnych analiz. Zwracano również uwagę na ogromne koszty reformy oraz masowe zwolnienia nauczycieli.

Osobiście uważam, że reforma w oświacie jest potrzebna. Powinna być jednak dobrze zaplanowana, przemyślana i uwzględniająca stanowiska najbardziej zaangażowanych grup społecznych. Ta reforma taka nie jest.

Jestem gotowa do pracy, aby pomóc dyrektorom, rodzicom, i nauczycielom uporać się z jej skutkami. 

Skoro już podpisana to zabieram się za jej czytanie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: