04.07.2014

262 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Wypowiedzenie umowy przez nauczyciela

No to wracam 🙂 jeszcze raz przepraszam za milczenie, nowe obowiązki żony wymagały trochę czasu 🙂 Wracamy jednak do meritum…

Najczęściej pisząc o rozwiązaniu umowy o pracę z nauczycielem mamy na myśli rozwiązanie umowy przez pracodawcę – dyrektora szkoły. Czyżby miało z tego wynikać, że pracownik-nauczyciel nie może odejść ze szkoły? Może.

Również i na taką okoliczność przygotowana jest Karta Nauczyciela, jednak przepisy w tej materii nie są tak czytelne jak w sytuacji zwolnienia przez pracodawcę.

Wypowiedzenie umowy przez nauczyciela

Wypowiedzenie umowy przez nauczyciela – nauczyciele mianowani

Dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania, kwestia rozwiązywania stosunku pracy została wprost ujęta w art. 23 KN.

Zgodnie z jego treścią w przypadku nauczycieli mianowanych stosunek pracy ulega rozwiązaniu na wniosek nauczyciela.

Skutek rozwiązania umowy następuje wówczas z końcem roku szkolnego, z zachowaniem trzymiesięcznego wypowiedzenia (czyli musi być dokonane w maju). Nie dotyczy to jednak nauczyciela szkoły (czy też przedszkola), w której w organizacji nie przewidziano ferii szkolnych.

Również mający zastosowanie do nauczycieli mianowanych, acz rzadko, tryb, wynika z art. 70 KN.

Przewiduje on, że nauczyciel może wnieść podanie o przeniesienie do pracy w innej miejscowości, będącej miejscem stałego zamieszkania współmałżonka. Jeżeli podanie o przeniesienie nie może być uwzględnione z powodu braku możliwości zatrudnienia go w zawodzie nauczyciela, dyrektor szkoły udziela mu urlopu bezpłatnego (gdy możliwość taka jest – przeniesienie odbywa się na podstawie porozumienia między dyrektorami szkół). Okres urlopu bezpłatnego nie może wówczas przekroczyć 2 lat. Jeżeli w tym czasie nauczyciel nie podejmie zatrudnienia stosunek pracy ulega rozwiązaniu z mocy prawa.

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić fakultatywnie na mocy porozumienia stron – w każdym czasie. Jak również w razie nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się nauczyciela na badanie okresowe lub kontrolne – z końcem miesiąca, w którym dyrektor otrzymał o tym informację.

Nauczyciele zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony

Zauważ proszę, że i tutaj Karta Nauczyciela zawiera rozwiązanie.

W art. 27 KN określono, że co do zasady, rozwiązanie tego rodzaju umowy następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, a rozwiązać stosunek pracy może każda ze stron.

Wypowiedzenie umowy przez nauczyciela – nauczyciele zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas określony

Sposób rozwiązania umowy z nauczycielem zatrudnionym na czas określony nie został wprost wyrażony w Karcie Nauczyciela.

Oznacza to, że stosując art. 91 c KN odnosimy się do Kodeksu Pracy. Wówczas, o ile strony przewidziały w umowie zawartej na czas określony, możliwość wcześniejszego jej rozwiązania można ją rozwiązać z zachowaniem okresu wypowiedzenia, jaki przewiduje Kodeks pracy.

Oczywiście w przypadku, gdy dyrektor szkoły ciężko naruszył obowiązki pracodawcy (określone w art. 94  k.p. i Karcie Nauczyciela) wobec pracownika i zachodzą przesłanki do rozwiązania umowy na ich skutek, nauczyciel może rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Musi tego dokonać w oparciu o warunki, jakie nakłada art. 55 [1] Kodeksu pracy.

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Tobie trochę ten temat 🙂

Karolina Sikorska-Bednarczyk
prawnik oświatowy
doktorantka UG

Zdjęcie: Andrea Piacquadio

***

Dzieci z Ukrainy w polskiej szkole – zasady przyjmowania

Dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do publicznych szkół oraz obejmowani opieką i nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich.

Przyjmowanie do szkół odbywa się w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy w której kontynuowana jest nauka odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą [Czytaj dalej…]

{ 262 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Łukasz 14 stycznia, 2015 o 12:58

Witam,
(pyt. dot. Nauczycieli mianowanych)
Czy takie wypowiedzenie można wysłać (i uważać za uznane) pocztą przebywając na zwolnieniu lekarskim?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 15 stycznia, 2015 o 10:47

Witam, tak, pracownik może rozwiązać umowę o pracę przebywając na zwolnieniu lekarskim, wysyłając oświadczenie o rozwiązaniu umowy do pracodawcy za pośrednictwem poczty. Ważne, aby zachować odpowiednie terminy.
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Mariola 19 stycznia, 2015 o 17:08

Witam. Chciałabym zapytać o skutki rozwiązania stosunku pracy przez nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego na czas nieokreślony, w trakcie roku szkolnego(data złożenia podania – grudzień 2014, rozwiązanie umowy z dniem 20 lutego 2015). Od kiedy obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia i co z wypracowanymi nadgodzinami przy uśrednionej płatności za nie w ciągu roku szkolnego? Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 stycznia, 2015 o 20:53

Szanowna Pani, niewątpliwie daty rozwiązania umowy o pracę i upływu okresu wypowiedzenia są nieprawidłowe. Rozwiązanie umowy jest skuteczne na dzień ostatniego miesiąca, w którym upływa okres wypowiedzenia (pełnego miesiąca). Biorąc pod uwagę art. 23 umowę o pracę z nauczycielem dyplomowanym rozwiązuje się na koniec sierpnia, z zachowaniem trzy miesięcznego okresu wypowiedzenia. Odnośnie nadgodzin należy się zwrócić do dyrektora o ich wypłatę, a w razie czego – o ile faktycznie się należą, a dyrektor odmówi ich wypłaty wystąpić do sądu pracy. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Marcin 3 lutego, 2015 o 12:36

Szanowna Pani,
chciałbym rozpocząć pracę na uczelni wyższej i zakończyć umowę na czas nieokreślony z moim dyrektorem szkoły ponadgimnazjalnej z dniem 23.02.2015. Jestem nauczycielem mianowanym. Czy mogę to zrobić w ciągu tygodnia? Czy spotkają mnie konsekwencje, ponieważ chcę się rozwijać, a obecnie mój szef może nie przychylić się do mojej prośby o szybkie wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron. Bardzo proszę o odpowiedź.

Z poważaniem

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2015 o 01:16

Witam, bardzo proszę owo pytanie skierować do porady prawnej. Nie mam możliwości odpowiedzenia w komentarzu, a potrzebnych jest kilka innych wiadomości. Pozdrawiam.

Odpowiedz

ewelina 28 stycznia, 2019 o 07:59

Czy już napisała Pani artykuł na ten temat na blogu? Proszę o link.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 kwietnia, 2019 o 13:14

Na jaki temat miał być artykuł? 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 lutego, 2015 o 12:45

Szanowny Panie, niestety Karta Nauczyciela określa dokładnie terminy rozwiązania umowy. Aby szybko rozwiązać umowę wcześniej można ją rozwiązać za porozumieniem stron. Gdy to się nie uda, a będzie Pan na tyle zdeterminowany, aby nie przychodzić do pracy może Pan odpowiadać za porzucenie pracy. Wówczas Pańska będzie podlegać rozwiązaniu na zasadach ogólnych przez pracodawcę. Nie mniej wskazał Pan ciekawy przypadek, o którym napiszę wkrótce na swoim blogu.
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Gosia 20 kwietnia, 2015 o 22:47

Dzień dobry, jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas określony. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Wkrótce (w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego) chcę zrezygnować z pracy i kontynuować zwolnienie lekarskie. Jaki okres wypowiedzenia umowy mnie obowiązuje 3-miesięczny czy 2-tygodniowy? Proszę o odpowiedź
Z poważaniem

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 kwietnia, 2015 o 19:02

Witam, proszę o skorzystanie z porady prawnej, gdyż tutaj trzeba działać prawnie i na pewno nie kwalifikuje się to na odpowiedź w komentarzu. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 kwietnia, 2015 o 19:02

Witam, proszę o skorzystanie z porady prawnej, gdyż nie powinna mieć Pani w ogóle umowy o pracę na czas określony. Wypowiedzenia nie musi Pani otrzymać. Pozdrawiam

Odpowiedz

Iza 24 maja, 2015 o 11:39

Witam, jestem nauczycielem mianowanym. Obecnie zmieniłam miejsce zamieszkania i przebywam na urlopie bezpłatnym udzielonym w trybie art 70 KN na okres 2 lat do dnia 31.08.2015r. W tym czasie nie podjełam zatrudnienia. Czy można zaplanować mnie do pracy i nie wydać mi świadectwa pracy oraz należnej odprawy z dniem 31.08.2015r.
Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 24 maja, 2015 o 22:29

Szanowna Pani, nie za bardzo rozumiem jaką odprawę miałaby Pani otrzymać? Tak, po skończonym urlopie bezpłatnym pracodawca może zaplanować Panią do pracy, a aby wydać świadectwo pracy musi dojść do rozwiązania stosunku pracy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

pawel 24 maja, 2015 o 15:45

Witam serdecznie jestem nauczycielem kontraktowym mam umowę na czas nieokreślony ale na umowie jest zapis ze każda ze stron obowiązuje 30-dniowy okres wypowiedzenie bez podawania przyczyny. Chce złożyć wypowiedzenie gdyż nadmiar obowiązków jest nieadekwatny do zarobków niestety jest to szkoła prywatna… czy takie zapisy są zgodne z prawem (zwłaszcza ten punkt o długości okresu wypowiedzenia). I kiedy najlepiej jest mi złożyć wypowiedzenie gdyż kolejna prace planuje podjąć w październiku. Dodam ze w szkole pracuje 4 lata. Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 24 maja, 2015 o 22:28

Witam serdecznie, odpowiedzi udzieliłam już Panu bezpośrednio na Pański e-mail. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kasia 25 maja, 2015 o 22:32

Dobry wieczór.
Mam taki problem, jestem nauczycielem zatrudnionym przez mianowanie.Chcę zmienic szkołę na inną. W innym mieście.Czy muszęskładać wypowiedzenie 3 miesięczne, czy wystarczy wypowiedzenie za orozumieniem stron. Czy wogóle istnieje cos takiego jak wypowiedzenie z przeniesiem do innego miasta?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 26 maja, 2015 o 14:52

Witam, może Pan zastosować wszystkie formy. Albo rozwiązać umowę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia albo za porozumieniem stron lub na mocy porozumienia pomiędzy szkołami zmienić szkołę na zasadzie przeniesienia.
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Katarzyna 26 maja, 2015 o 20:58

dziękuję serdecznie

Odpowiedz

Wiesława 16 czerwca, 2019 o 00:49

Dobry wieczór.
Mam dokładnie taka sama sytuację, o której pisała wcześniej Pani Kasia czyli MIANOWANIE, umowa na czas nieokreślony i kontynuacja pracy w innym mieście na tych samych zasadach i warunkach. Proszę mi powiedzieć, która forma jest dla nauczyciela mianowanego najkorzystniejsza? W moim przypadku obowiązuje ZA POROZUMIENIEM STRON lub PRZENIESIENIE , okres 3 m-cznego wypowiedzenia już minął. Przy PRZENIESIENIU jakie obowiązują terminy? Termin złożenia wniosku czy prośby, o PRZENIESIENIE (wiem, że to po między szkołami, dyrektorami ale czy też po między organami prowadzącymi szkołę?).
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:24

Szanowna Pani, nie udzielam w komentarzach indywidualnych porad prawnych. Jeśli jest Pani potrzebna moja pomoc to zapraszam do kontaktu przez formularz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Aleksandra 26 maja, 2015 o 21:53

Witam!

Jestem logopedą mianowanym. Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym do 18 czerwca. Jestem na etapie zmieniania pracy. Czy podczas urlopu wypoczynkowego mogę złożyć wypowiedzenie? Czy też musiałabym wrócić na jeden dzień do pracy? Ewentualnie czy będąc na L4 bądź na opiece podczas urlopu wypoczynkowego można składać wypowiedzenie? Z góry dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 maja, 2015 o 00:18

Witam, tak może Pani rozwiązać umowę o pracę będąc zarówno na urlopie, jak i zwolnieniu lekarskim. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Urszula 29 maja, 2015 o 00:31

Chcę przejść na świadczenie kompensacyjne, spełniam ustawowe warunki. Czy składając wniosek o rozwiązanie stosunku pracy, muszę w wypowiedzeniu zaznaczyć, że powodem jest przejście na świadczenie kompensacyjne? Chodzi mi o odprawę emerytalną, ktõrą powinnam dostać.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 29 maja, 2015 o 00:33

Nie musi Pani zaznaczyć, że rozwiązuje Pani umowę o pracę w związku z zamiarem przejścia na świadczenie kompensacyjne, acz jest to wskazane aby uzyskać odprawę.

Odpowiedz

dorota 31 maja, 2015 o 11:45

Proszę o informaje jaka jest moja sytuacja.Jestem emerytem oraz jestem nauczycielem mianowanym /dyplomowanym tez/ mam od 2011 umowę na czas nieokreślony, w wymiarze 1/2 etatu.Pracodawca 29.05.15 dal mi rozwiązanie umowy z powodu ograniczen zatrudnienia na moim stanowisku w roku szkolnym 2015/2016 w stosunku do roku szkolnego 2014/2015, zmiana zatwierdzona przez organ prowadzący.
Wypowiedzenie tej umowy skutkuje z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy pracodawca ma prawo do takiej formy rozwiązania umowy ze mna?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 maja, 2015 o 12:58

Tak, pracodawca ma prawo do rozwiązania z Panią umowy o pracę. Z opisu Pani wynika, iż jest to rozwiązanie z przyczyn organizacyjnych, więc przysługują Pani związane z tym uprawnienia (odprawa lub stan nieczynny, ewentualnie weryfikacja zwolnienia pod kątem jego poprawności przez Sąd Pracy). Pozdrawiam.

Odpowiedz

dorota 31 maja, 2015 o 13:06

dziekuje, odprawa lub stan nieczynny to okres 6 miesięczny od końca umowy czyli 31.08.2015, prawda?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 maja, 2015 o 13:11

Tak.

Odpowiedz

Tomasz 8 czerwca, 2015 o 17:49

Witam,
czy nauczyciel zatrudniony na zastępstwo może wypowiedzieć umowę zawartą z dyrektorem szkoły – w umowie została zawarta informacja o możliwości wypowiedzenia jej przez pracodawcę (3 dniowy okres wypowiedzenia), natomiast brak takiej informacji o możliwości pracownika.
Tomasz

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 czerwca, 2015 o 23:51

Witam, tak, może. Również w terminie 3 dniowym.

Odpowiedz

Teresa 10 czerwca, 2015 o 08:23

Proszę o informację -jestem nauczycielem mianowanym i pracuje w przedszkolu ( 31 lat pracy ). Na początku maja okazało się , że będzie brakować mi kilku godzin do etatu , ponieważ odchodzą 6 latki do szkół. Miałam nadzieję , ze odejdę na emeryturę z artykułu 20 karty nauczyciela .Dyrektor był zainteresowany moim odejściem ,gdyż chciał zatrudnić nauczyciela z językiem angielskim. Jednak tak została ułożona siatka godzin ,że okazało się że już nic nie brakuje . Wobec tego sama złożyłam wniosek o rozwiązanie umowy o pracę dnia 31 maja. Dostanę 3 miesięczna odprawę ( 10 tys ) Teraz wiem ,że postąpiłam pochopnie ,czy mogę się wycofać ?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 11 czerwca, 2015 o 11:08

Szanowna Pani, poproszę Panią o kontakt indywidualny i zapoznanie się z wpisem Zasady udzielania porad prawnych, z uwagi na to, iż Pani sprawa wymaga oceny prawnej dokumentów i złożonych oświadczeń. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ania 1 sierpnia, 2016 o 15:02

Moje pytanie do odpowiedzi Tomasza. Czy jeśli dyrektor nie wypowie umowy do końca trwania jej (czyli 31.08)to umowa wygasa samoistnie z dniem 31.08?

Odpowiedz

Gabrysia 15 czerwca, 2015 o 08:47

Jestem nauczycielem kontraktowym, zatrudnionym na czas nieokreślony, na umowie mam zapis, że obowiązuje mnie dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Chcę się zwolnić, bo od września znalazłam inną pracę, moje pytanie kiedy wypowiedzieć umowę?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 czerwca, 2015 o 10:18

Szanowna Pani, proszę sprawdzić, czy aby na pewno jest Pani zatrudniona na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony, skoro ma Pani okres wypowiedzenia dwutygodniowy. Musi się Pani zwolnić tak, aby okres wypowiedzenia wyniósł pełne dwa tygodnie i zakończył się w sobotę. Warto zwolnić się wcześnie, aby dać dyrektorowi możliwość znalezienia pracownika na Pani miejsce. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Gabrysia 16 czerwca, 2015 o 10:48

Jest tam zapis, że umowa jest na czas nieokreślony. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Dyrektora o zamiarze zwolnienia poinformuję na radzie jeszcze w czerwcu.

Odpowiedz

Joanna 17 czerwca, 2015 o 20:25

Szanowna Pani. Czy po urlopie bezpłatnym, rozwiązując umowę o pracę na mocy porozumienia stron, należy mi się nagroda jubileuszowa, do której nabyłam prawo jeszcze przed urlopem bezpłatnym? Dziękuję.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 czerwca, 2015 o 20:38

Witam, jeśli nabyła Pani prawo do nagrody przed urlopem bezpłatnym, to w dniu powrotu do pracy i rozwiązania stosunku pracy powinna zostać ona Pani wypłacona. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 1 lipca, 2015 o 21:10

Witam serdecznie.
Czy jako nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, pracujący w placówce feryjnej, mogę rozwiązać umowę o pracę z trzymiesięcznym wypowiedzeniem w każdym czasie, czy trzymiesięczne wypowiedzenie obowiązuje tylko wtedy, gdy złożę wypowiedzenie pod koniec maja? Czy gdybym chciała odejść z pracy w trakcie roku szkolnego, to od momentu zgłoszenia odpracowuję 3 miesiące i odchodzę, czy muszę czekać na koniec roku szkolnego?
Będę wdzięczna za pomoc.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 1 lipca, 2015 o 23:07

Szanowna Pani, rozwiązać umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia można jedynie za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, który musi minąć do 31 sierpnia danego roku. Jeśli nie zachowała Pani terminu pozostaje rozwiązanie za porozumiem stron. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Maja 2 lipca, 2015 o 15:32

Dzień dobry,
Jestem nauczycielem mianowanym, mam umowę o pracę na czas nieokreślony, pracuję w liceum od kilkunastu lat. Znalazłam się w trudnej życiowej sytuacji, muszę wyjechać na rok za granicę, nie wiem jeszcze czy wyjazd nastąpi w październiku czy listopadzie tego roku. Nic na razie nie wspomniałam dyrektorowi, bo chcę pracować we wrześniu no i właśnie może nawet w październiku. jakie procedury mnie obowiązują? Wystarczy, że pod koniec września poproszę o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron? Bardzo proszę o poradę.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 lipca, 2015 o 10:27

Szanowna Pani, w takiej sytuacji korzystniejsze jest dla Pani wystąpienie o urlop bezpłatny niż rozwiązywanie umowy o pracę. Zwłaszcza, że na urlop pracodawca zgodzić się musi, a na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron może acz nie musi 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marta 1 października, 2019 o 23:16

Czy w każdym przypadku dyrektor musi zgodzić się na udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 13 października, 2019 o 12:51

Nie, nie musi. Udzielenie urlopu bezpłatnego nauczycielowi jest decyzją dyrektora i arbitralnie ocenia, że istnieją ważne przyczyny do jego udzielenia.

Odpowiedz

teresa 27 sierpnia, 2015 o 17:03

Dzień Dobry – zwracam się z pytaniem – odchodzę na emeryturę z karty nauczyciela z dniem 31 08 -wniosek o odejście pisałam 31.05 . Kiedy powinnam otrzymać świadectwo pracy? czy nauczyciel i ile może dorobić do emerytury? W pażdziernku skończę 60 lat,

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 sierpnia, 2015 o 23:05

Swiadectwo otrzyma Pani po 31 sierpnia – wowczas ustaje Pani stosunek pracy. Nauczyciel moze dorabiac do emerytury ale w tym zakresie to najlepiej zwrocic sie do ZUS-u. Sa okreslone kwoty. Moze nawet Pani zawiesic emeryture i pozostawac w stosunku pracy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna 1 września, 2015 o 12:28

Witam
Dostałam 2 tyg temu propozycję pracy w miejscowości w której mieszkam. Mój aktualny pracodawca (dyr szkoły) nie chce się zgodzić na łączenie pracy w dwóch szkołach ani na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Grozi mi że jesli jutro nie stawię się w pracy dostanę zwolniona dyscyplinarnie. Czy mam możliwość złożenia wypowiedzenia z 3 miesiace wcześniej. Czy jest może jakaś inna możliwość rozwiązania umowy.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 2 września, 2015 o 01:09

Szanowna Pani, jest jeszcze porzucenie pracy, ale prosze sobie poczytac na blogu o jego skutkach. Moze zgodzi sie na przeniesienie Pani do pracy za porozumieniem dyrektorow? jak nie da sie cofnac czasu, tak i nie da sie zlozyc z data wsteczna wypowiedzenia. Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna 2 września, 2015 o 10:42

Dziekuję za odpowiedź.
Aktualnie udało się jakos pogodzić godziny w dwóch szkołach. Chciałabym w tym roku szkolnym rozwiązać umowę z dyrektorem z mojej „starej” pracy i pozostać w szkole gdzie aktualnie mnie zatrudnili i mieszkam.
Czy jesli nie da się rozwiazać umowy za porozumieniem stron pozostaje mi wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia? Czy staż w mojej poprzedniej pracy będzie się liczył?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 września, 2015 o 22:40

Witam i gratuluje 🙂 jesli nie uda sie porozumienie stron to niestety pozostaje wypowiedzenie z 3 miesiecznym okresem wypowiedzenia maj-sierpien. Staz w poprzedniej szkole sie jak najbardziej liczy pod warunkiem, ze nie bylo przerwy dluzszej niz 1,5 roku i staz zakonczyl sie ocena dorobku zawodowego. Pozdrawiam

Odpowiedz

teresa 8 września, 2015 o 21:34

Bardzo dziękuję za informację dotyczącą świadectwa pracy .Jeśli odeszłam na emeryturę od 1.09 2015 -czy należy się część 13 pensji za miesiące przepracowane w tym roku?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 września, 2015 o 00:54

Tak, będzie się należała część 13 pensji za miesiące przepracowane w poprzednim roku szkolnym. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Piotr 12 września, 2015 o 14:48

Gdy chodzi o przepisy jestem niestety laikiem stąd moje pewnie „dziecinne” pytanie. Jak prawnie rozumieć koniec roku szkolnego? Czy jako zakończenie roku nauki, czyli koniec czerwca czy też 31 sierpnia? Pytam w kontekście ewentualnego rozwiązania umowy o pracę. Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreślony. Pytanie ma też konkretny wymiar materialny. Chodzi mi o to, by zwalniając się nie stracić pensji za miesiące wakacyjne.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 24 września, 2015 o 15:17

Witam, dziękuję za inspirację i odsyłam do najnowszego wpisu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Piotr 24 września, 2015 o 15:26

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Teraz wiem na czym stoję. Pozdrawiam

Odpowiedz

Anna 15 września, 2015 o 19:14

Witam serdecznie
W październiku mam 60 lat i 40 lat pracy w tym pedagogicznej 20 lat. Chciałabym pójść na świadczenie kompensacyjne. Czy obowiązuje mnie 3 miesięczny okres wypowiedzenia? Pracuję w publicznej szkole. I drugie pytanie, czy mogę złożyć wypowiedzenie w każdym czasie ? np. by w styczniu rozpocząć okres świadczenia czy też muszę czekać aż do maja?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 2 października, 2015 o 14:05

Witam Panią, tak obowiązuje Panią trzymiesięczny okres wypowiedzenia, bądź może Pani rozwiązać umowę na mocy porozumienia stron. Jednak na tą formę musi się zgodzić dyrektor szkoły. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Zofia 17 września, 2015 o 11:16

Proszę o interpretację treści art. 23 ust. 1 pkt.2 Karty Nauczyciela. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania jest nieobecny w pracy z powodu: 1) przebywał na zwolnieniu lekarskim ( niezdolność do pracy z powodu choroby) przez 182 dni. Bezpośrednio po wykorzystaniu tego okresu wystąpił o urlop płatny dla poratowania zdrowia w pełnej wysokości ( 12 m-cy). Mam zatem zapytanie czy ten nauczyciel może po zakończonym urlopie zdrowotnym i otrzymaniu zdolności do pracy od lekarza medycyny pracy ponownie rozpocząć nowy okres zwolnień lekarskich ( tak zapowiada) i przebywać na tych zwolnieniach ponownie 182 dni. Zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela należy rozwiązać stosunek pracy na koniec miesiąca w którym upłynie okres płatnego niezdolności do pracy. Czy taki nauczyciel ma prawo do dalszego zatrudnienia bez świadczenia pracy. Brak jest klarownych zapisów w KN, a zgodnie z ustawą o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego gdyż okres pobierania ponownie zasiłku chorobowego w pełnej wysokości ( 182 dni) następuje po przerwie 6 miesięcy od poprzedniego zwolnienia lekarskiego. Urlop dla poratowania zdrowia udzielany nauczycielom nie jest zwolnieniem lekarskim? Czy są już w tej sprawie wyroki sądu? Jak należy postąpić zgodnie z prawem?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 2 października, 2015 o 14:04

Szanowna Pani, oczywiście, że urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela nie jest zwolnieniem lekarskim. Nie mniej w jego czasie można rozwiązać umowę o pracę z nauczycielem w trybie art. 20 KN. Ponadto trzeba wysłać nauczyciela na badania kontrolne do zakładu medycyny pracy i można poddać weryfikacji zarówno zwolnienie lekarskie, jak i zasadność udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Celem uzyskania szczegółowych informacji zapraszam do kontaktu indywidualnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

teresa 7 października, 2015 o 12:32

Proszę Pani ,odeszłam na emeryturę z dniem 1. 09 2015 z Karty Nauczyciela , (60 lat kończę 10 10 2015 ).Obliczono mi emeryturę ,ale nie uwzględniono okresów nieskładkowych ,mam -8 lat i 9 miesięcy( studia dzienne ,urlop wychowawczy ,rok urlopu na poratowania zdrowia ).Powiedziano ,że odchodzę na starych zasadach i nie muszę składać wniosku o ponowne obliczenie kapitału. Czy ustawa z dnia 5 .03 2015 w moim przypadku powinna być zastosowana? Proszę o informację

Odpowiedz

Beata 11 października, 2015 o 13:17

Szanowna Pani,
Jestem nauczycielem mianowanym. Pracuję w szkole od 8 lat. Z powodów zdrowotnych chciałabym zrezygnować z pracy w szkole. Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami: urlopem dla poratowania zdrowia bądź rozwiązaniem stosunku pracy na mocy porozumienia stron. Mam pytanie, czy po urlopie dla poratowania zdrowia mogę nie wrócić do pracy? Czy też w tej sytuacji lepsze jest drugie rozwiązanie (porozumienie stron).
Z poważaniem
Beata

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 26 października, 2015 o 00:32

Po urlopie dla poratowania zdrowia co do zasady nauczyciel powinien wrócić do pracy w szkole. Jednak może zostać zwolniony w trybie art. 20 KN. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Tadeusz 25 października, 2015 o 00:00

Witam. Jestem nauczycielem dyplomowany w szkole ponadgimnazjalnej. Planuję wyjazd do.innej.miejscowości i zmiane charakteru pracy. Czy jest możliwość wypowiedzenia 3-miesięcznego abym mógł zgodnie moimi planami wyjechać i przestać pracować np od 1 marca 2016. Czy tylko porozumienie stron mi to umożliwia.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 25 października, 2015 o 14:10

Witam Pana, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Jednak najszybszą formą rozwiązania umowy, której nie wiążą terminy ustawowe jest porozumienie stron. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

beata 25 października, 2015 o 22:35

Dziekuję uprzejmie za odpowiedź.

Odpowiedz

teresa 26 października, 2015 o 22:46

Proszę Pani ,odeszłam na emeryturę z dniem 1. 09 2015 z Karty Nauczyciela , (60 lat kończę 10 10 2015 ).Obliczono mi emeryturę ,ale nie uwzględniono okresów nieskładkowych ,mam -8 lat i 9 miesięcy( studia dzienne ,urlop wychowawczy ,rok urlopu na poratowania zdrowia ).Powiedziano ,że odchodzę na starych zasadach i nie muszę składać wniosku o ponowne obliczenie kapitału. Czy ustawa z dnia 5 .03 2015 w moim przypadku powinna być zastosowana? Proszę o informację

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 października, 2015 o 00:58

Szanowna Pani, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Jeśli chce Pani takową uzyskać proszę o kontakt przez formularz – wówczas po opłaceniu usługi – uzyska Pani pomoc prawną. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Sylwia 29 października, 2015 o 09:49

Mam pytanie odnośnie wypowiedzenia umowy przez nauczyciela zatrudnionego na czas określony. W umowie zawartej na czas określony, nie zawarto żadnej informacji o możliwość wcześniejszego jej rozwiązania ( z wyjątkiem informacji, że gdybym nie stawiła się w dniu rozpoczęcia roku szkolnego nie usprawiedliwiła tego, wtedy bym była zwolniona). W związku z tym jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuję? Czy w ogóle mogę złożyć wypowiedzenie umowy?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 października, 2015 o 00:12

Witam, co do zasady umowy o pracę zawarte na czas określony wskazują czas, w jakim pracownik pozostaje w dyspozycji danego pracodawcy i rozwiązują się z dniem określonym na umowie. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której strony przewidzą możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Skoro w Pani umowie nie zostało to określone to nie można takiej umowy rozwiązać przed czasem, na jaki została zawarta. Możliwe jest oczywiście porozumienie stron. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Matylda 20 listopada, 2015 o 09:14

Witam!
31 marca otrzymałam wypowiedzenie ze skutkiem na dzień 30 czerwca w związku z likwidacją przedszkola – jestem nauczycielem kontraktowym na umowę na czas nieokreślony. Likwidacja nastąpiła 31 sierpnia. Moje pytanie: Czy nie powinnam otrzymać wypowiedzenia z dniem 31 czerwca? Kiedy ustał mój stosunek pracy?
Z góry dziękuję.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 grudnia, 2015 o 16:09

Szanowna Pani, dziękuję za Pani komentarz. Na takie pytania jednak odpowiadam jedynie w formie odpłatnej porady prawnej. Pozdrawiam i zapraszam 🙂

Odpowiedz

Matylda 20 listopada, 2015 o 09:16

W pytaniu wkradł się błąd „wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 31 sierpnia”

Odpowiedz

Kaśka 7 grudnia, 2015 o 22:14

Witam serdecznie.
Z całą rodziną chcę przenieść się do UK, w czasie ferii szkolnych, czyli po zakończeniu 'półrocza’. Jaki obowiązuje mnie okres wypowiedzenia? Jestem nauczycielem kontaktowym. Na umowie nie mam informacji dotyczącej okresu wypowiedzenia (sprawdzałam trzy razy!) Umowę mam na czas określony, do sierpnia 2017r.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 grudnia, 2015 o 15:53

Szanowna Pani, dziękuję za Pani komentarz. Na takie pytania jednak odpowiadam jedynie w formie odpłatnej porady prawnej. Niezbędne jest bowiem przeanalizowanie Pani umowy. Pozdrawiam i zapraszam 🙂

Odpowiedz

Marta 16 grudnia, 2015 o 20:27

Witam serdecznie,
jestem zatrudniona od 1 września 2015 roku do 31 sierpnia 2016 roku-umowa na czas zastępstwa. Dodatkowo robię staż w tej szkole. W umowie nie ma nic napisane,jaki mam okres wypowiedzenia. Chciałabym się zwolnić z pracy.Czy również mam 3 dni okresu wypowiedzenia?
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 grudnia, 2015 o 20:40

W przypadku umów na zastępstwo, okres wypowiedzenia wynosi 3 dni. Wypowiedzenie musi być sporządzone na piśmie i doręczone listem poleconym bądź w sposób bezpośredni-na dziennik podawczy- dla celów dowodowych.

Odpowiedz

Marta 16 grudnia, 2015 o 22:24

Dziękuję bardzo za odpowiedź

Odpowiedz

Marta 16 grudnia, 2015 o 20:32

Czy wypowiedzenie mogę wysłać na E-maila?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 grudnia, 2015 o 20:40

Nie, nie może być wysłane na e-mail.

Odpowiedz

Marta 16 grudnia, 2015 o 22:23

Czy mozna otrzymac dyscyplinarne zwolnienie?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 grudnia, 2015 o 22:31

Kiedy?

Odpowiedz

Maria 4 stycznia, 2016 o 12:24

Dzień dobry,
jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreślony z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Mam propozycję nowej pracy od kwietnia i chciałabym złożyć pracodawcy wypowiedzenie. Wiem, że będzie ono biegło dopiero od lutego i niestety nie mam co liczyć na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy faktycznie odejść z pracy mogę dopiero z końcem roku szkolnego z uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniem jak mówi KN czy po złożeniu wypowiedzenia pod koniec stycznia, będę mogła zakończyć pracę z końcem kwietnia?
Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 7 stycznia, 2016 o 18:16

Witam, niestety obowiązują Panią terminy wynikające z Karty Nauczyciela, ściśle tam określone. Czyli może Pani złożyć wypowiedzenie w maju z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Magda 6 stycznia, 2016 o 14:19

Dzień dobry,
Jestem nauczycielem mianowanym obecnie na rocznym urlopie na poratowanie zdrowia. Chcę zmienić miejsce pracy. Z KN rozumiem, że muszę złożyć wypowiedzenie w maju, ale słyszałam, że należy również poinformować dyrektora 3 miesiące przed wakacjami. Czy to jest jakiś przepis czy tylko dobra praktyka?

Pozdrawiam,
Magda

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 7 stycznia, 2016 o 18:13

Dzień dobry, należy złożyć wypowiedzenie w maju, bez konieczności wcześniejszego informowania. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Magda 7 stycznia, 2016 o 18:16

Dziękuję!

Odpowiedz

Aleksander 20 czerwca, 2018 o 18:46

Dzień dobry.
Ale czy to znaczy, że mogę odejść z pracy składając wypowiedzenie do maja a jak złożę w czerwcu to muszę przepracować kolejny rok ? Czy może składając w czerwcu a więc jeszcze w obowiązujacym roku szkolnym, pracuję jeszcze w lipcu, sierpniu i wrześniu ?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 lipca, 2018 o 02:00

Dzień dobry, okresy wypowiedzenia liczymy w pełnych miesiącach – czyli rozwiązanie z zachowaniem okresu wypowiedzenia może nastąpić jedynie w maju, a w kolejnych miesiącach za porozumieniem stron. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kaśka 16 stycznia, 2016 o 13:51

Witam, jestem zatrudniona jako nauczyciel stażysta, umowa na czas określony, do 31 sierpnia, pełny etat.
Mam problemy zdrowotne, które uniemożliwiły mi pracę – krtań… Będą zmuszona złożyć wymówienie z pracy, jaki okres mnie obowiązuje 2 tygodnie?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2016 o 22:25

Witam, taki jaki ma Pani na umowie. Nie wiem czy jest tam klauzula o możliwości rozwiązania umowy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Elwira 19 stycznia, 2016 o 14:24

Witam, jestem nauczycielem mianowanym, mam umowę na czas nieokreślony. Od września tego roku szkolnego przebywam na rocznym urlopie zdrowotnym (do konca czerwca). Ze względów zdrowotnych laryngolog zalecil mi zmianę pracy. Zastanawiam się nad wypowiedzeniem umowy lub nad rocznym urlopem bezplatnym. Czy w moim przypadku dyrektor moze udzielić urlopu bezplatnego i do kiedy ewentualnie nalezy zlozyc podanie

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2016 o 21:28

Szanowna Pani, nie znam Pani sytuacji, ale z przepisów Karty nie wynika kiedy należy złożyć wniosek o urlop bezpłatny. Dyrektor na wniosek nauczyciela musi go udzielić, jeśli spełnia określone w przepisach wymogi. Rozwiązanie umowy musi być w określonym terminie złożone i zawierać konkretne elementy. Nie wiem, w jakiej jest Pani sytuacji, aby określić co byłoby dla Pani korzystniejsze. W razie potrzeby zapraszam do prywatnego kontaktu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Elwira 10 lutego, 2016 o 11:17

Bardzo dziękuję za odpowiedz i mam jeszcze jedno pytanie: Czy wypowiedzenie mogę zlozyc wcześniej w polowie maja czy musi to być 31 maj? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 17 lutego, 2016 o 23:34

Może być złożone w połowie maja a i tak osiągnie skutek na dzień 31 sierpnia danego roku. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wanda 29 stycznia, 2016 o 12:33

Witam.
Jestem zatrudniona na zastępstwo za panią na okres jej choroby, czyli nie wiem do kiedy. Może to być nawet półtora roku. W umowie nie ma wzmianki o okresie wypowiedzenia. Obowiązuje mnie Kodeks Pracy, gdyż szkoła działa jako Fundacja. Czy okres wypowiedzenia to 3 dni robocze? Czy należy uzasadniać wypowiedzenie? Czy poniosę jakieś konsekwencje?
Bardzo zależy mi na szybkiej odpowiedzi. Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2016 o 21:49

Witam, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas zastępstwa wynosi 3 dni. Nie wiem o jakie konsekwencje Pani pyta?. Rozwiązanie takiej umowy nie musi zawierać uzasadnienia. W przypadku konieczności uzyskania szybkiej porady prawnej zachęcam do skorzystania z płatnej usługi – ma ją Pani wówczas natychmiast. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Danuta 17 lutego, 2016 o 16:36

Witam. Od września 2016 chcę przejść na świadczenie kompensacyjne, spełniając wszystkie warunki. Czy wypowiedzenie muszę złożyć 3 miesiące przed wakacjami, tj.w kwietniu 2016 , czy w czerwcu? jak płacone będą wakacje?Dziękuję za poradę.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 17 lutego, 2016 o 23:14

Szanowna Pani, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Nie wiem jakie ma Pani relacje w pracy, czy konieczne jest wypowiedzenie, czy uda się rozwiązać za porozumieniem stron, na kiedy ma przypadać okres wypowiedzenia – od czego będzie zależeć płatność za wakacje. Jeśli jest Pani zainteresowana to proszę skorzystać z płatnej porady prawnej. Koszt to tylko 10000 groszy a zadowolenie gwarantowane 🙂 pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika 10 marca, 2016 o 08:26

Witam,
pracowałam na umowę zastępstwo w przedszkolu publicznym, ponieważ w mojej ocenie niewłaściwie zachowanie współpracowników wobec dzieci, stosunek do wykonywania swoich obowiązków, o których wskazywałam dyrektorowi placówki, przerodziły się w personalne ataki w moją stronę, widząc brak reakcji dyrektora, nie boję się nawet stwierdzić ignorancję trudnych spraw, złożyłam wypowiedzenie, w którym wskazałam powód mojego odejścia. Moje pytanie brzmi, czy dyrektor przedszkola publicznego ma obowiązek przekazać Gminie moje wypowiedzenie, czy wystarczy, że zgłosi ten fakt ustnie, telefonicznie.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 11 marca, 2016 o 22:19

Dobry wieczór, nie ma obowiązku przekazywać do organu prowadzącego faktu złożenia wypowiedzenia przez pracownika. Organizacja pracy w przedszkolu/szkole zależy od dyrektora, a nie organu prowadzącego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Paulina 29 marca, 2016 o 16:26

Witam,
Potrzebuje porady dotyczacej swiadczenia kompensacyjnego, warunki stazu pracy oraz mam ukonczone 55 lat, nie spelnialam warunku ze moj stosunek pracy ustal na moje wnioskowanie ( przebywalam na zasilku rehabilitacyjnym i umowa wygasla). Teraz jestem zatrudniona na umowe o prace na zastepstwo w publicznym przedszkolu tam gdzie wczesniej pracowalam. Czy jest jakis przepis czy arykul ktory okresla jak dlugo musze pracowac by moc sama sie zwolnic by spelnic warunek ze sama sie zwalniam? Za kazdy dzien przepracowany nalezy mi sie swiadectwo pracy ale czy pracownik zus moze odmowic spelnienia tego warunku gdybym przepracowala tam tylko np 4 dni?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 kwietnia, 2016 o 19:49

Szanowna Pani nie ma limitu dni, miesięcy czy lat, które należy wykazać, aby starać się o uzyskanie prawa do emerytury. Ważne jest, aby rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło na wniosek nauczyciela. W przypadku umowy na zastępstwo przysługuje Pani 3 dniowy okres wypowiedzenia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Joanna 19 kwietnia, 2016 o 19:33

Witam. Jestem nauczycielem mianowanym, pracuję 10 lat, mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Do pracy zostałam przyjęta w chwili gdy moja poprzedniczka stanęła do konkursu na dyrektora. Wkrótce odbędzie się kolejny konkurs i Pani dyrektor oznajmiła mi, że wkrótce dostanę wypowiedzenie umowy, ponieważ musi zrobić miejsce dla siebie, jeśli nie wygra konkursu. Czy to jest zgodne z prawem? Czy mogę jakoś zachować swoje miejsce pracy?Proszę o pomoc!

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 kwietnia, 2016 o 10:19

Szanowna Pani, rozwiązanie dla Pani jest 🙂 acz nie w komentarzu 🙂 zapraszam do skorzystania z prywatnego kontaktu z prawnikiem – może być przez formularz kontaktowy. Wówczas po uzyskaniu niezbędnych dokumentów będzie możliwe udzielenie Pani efektywnej pomocy prawnej 🙂 Pozdrawiam

Odpowiedz

Iwona 1 maja, 2016 o 23:57

Witam
Mam pytanie dotyczące wypowiedzenia dla nauczyciela kontraktowego przebywającego na zwolnieniu lekarskim od 25.04.2016. Czy jest to możliwe? Czy to prawda, że nauczyciela mianowanego można łatwiej zwolnić z pracy?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 maja, 2016 o 11:19

Dzień dobry, nie wiem dokładnie o co chciała Pani zapytać, jednak fakt jest taki, że nauczyciela kontraktowego można zwolnić w czasie zwolnienia lekarskiego, jeśli podstawą rozwiązania umowy o pracę są zmiany organizacyjne. Nie jest prawdą, że nauczyciela mianowanego można zwolnić łatwiej. Zasady dotyczące zwalniania nauczycieli są ściśle określone i nie mają związku ze stopniem awansu zawodowego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 4 maja, 2016 o 12:25

Witam jestem psychologiem, zatrudnionym jako nauczyciel stażysta, mam umowę na czas określony tj. 3 miesiące. Czy aby zmienić pracę muszę czekać aż minie umowa czy mogę wypowiedzieć ją wcześniej, niestety w umowie nie mam zapisu odnośnie rozwiązania umowy o pracę.

Dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 maja, 2016 o 13:13

Dzień dobry, zasadniczo nie widząc umowy nie mam możliwości udzielenia pomocy prawnej. Jeżeli umowę o pracę na czas określony zawarto na okres do 6 miesięcy albo na okres dłuższy, ale bez możliwości wcześniejszego wypowiedzenia, stosujemy przepisy dotychczasowe, czyli zasadniczo umowy takiej nie można wypowiedzieć, a ewentualne wypowiedzenie może być potraktowane jako niezgodne z prawem albo wręcz jako dyscyplinarne rozwiązanie umowy bez uzasadnionej przyczyny. pozdrawiam.

Odpowiedz

monika 9 maja, 2016 o 14:10

witam, jestem nauczycielem mianowanym, 16 maja planuję złozyć wypowiedzienie umowy z zachowaniem 3 miesiecznego okresu wypowiedzenia. Podczas ferii zimowych przebywałam i przebywam na zwolnieniu lekarskim, co z zaległym niewykorzystanym urlopem? Czy należy mi się ekwiwalent za te dwa tygodnie?

pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 maja, 2016 o 17:36

Dzień dobry, ekwiwalent za niewykorzystany urlop powinien być Pani wypłacony po ustaniu stosunku pracy, czyli po sierpniu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Magda 11 maja, 2016 o 22:16

Witam,
Planuję złożyć wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony (jestem nauczycielem mianowany) z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy prawidłowy będzie zapis „Z dniem 31-08-……. r. składam wypowiedzenie umowy o pracę zawartej w dniu”, czy powinna tu być data majowa?

Dziękuję

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 12 maja, 2016 o 14:03

Szanowna Pani, nie udzielam porad prawnych i to bezpłatnych w komentarzach. jeśli jest Pani zainteresowana sporządzeniem prawidłowego rozwiązania umowy o pracę, proszę o kontakt indywidualny. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika 16 maja, 2016 o 12:33

Dzień dobry! Jestem nauczycielem kontraktowym na umowie o pracę na czas nieokreślony. Podjęłam decyzję o rezygnacji pracy w obecnej szkole. Jeśli złożę wniosek u dyrekcji szkoły o wypowiedzeniu umowy o pracę z końcem maja czy umowa ta zostanie rozwiązana z końcem sierpnia czy czerwca? Czy na stronie kartanauczycielablog.pl jest dostępny wzór wniosku o wypowiedzenie umowy o pracę? Z góry dziękuję za informację. Monika Cz.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 maja, 2016 o 20:02

Dobry wieczór, po poradę w konkretnej sprawie – własnej – zapraszam do skorzystania z formularza kontaktowego i płatnej porady prawnej – nie udzielam porad prawnych w komentarzach 🙂 Wzorów jeszcze nie mam, acz dziękuję za podsunięcie pomysłu 🙂 obecnie przygotowuję je indywidualnie dla każdego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ed 25 maja, 2016 o 08:29

Dzień dobry,

jestem nauczycielem kontraktowym. Mam pytanie: jaki jest okres wypowiedzenia, jeśli jestem nauczycielem kontraktowym, mam podpisaną umowę na czas określony i chciałabym rozwiązać ją w trakcie roku szkolnego? Jaka jest różnica, jeśli jest to umowa na czas nieokreślony? Czy rozwiązanie umowy jest w ogóle realne podczas trwania roku szkolnego?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 30 maja, 2016 o 21:24

Witam, wszystko zależy od tego, co ma Pani zastrzeżone w umowie. Jeśli jest na czas określony to okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie (o ile tak zapisano w umowie). Jeśli jest na czas nieokreślony to wówczas okres ten wynosi 3 tygodnie i musi się skończyć 31 sierpnia. Zawsze jest porozumienie stron. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marta 25 maja, 2016 o 13:31

Dzień dobry. Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź. Jestem nauczycielem dyplomowanym, pracuję w szkole od 15 lat (ostatni rok na urlopie zdrowotnym). Odchodzę z pracy na własny wniosek (z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia), żeby zająć się moim niepełnosprawnym dzieckiem (9 lat). Czy w związku z tym przysługuje mi jakakolwiek odprawa? Z góry dziękuję. Pozdrawiam serdecznie. Marta.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 30 maja, 2016 o 21:21

W przypadku rozwiązania umowy przez pracownika, o ile nie jest to związane z naruszeniem obowiązków pracowniczych przez pracodawcę (w myśl art. 55 [1] K.p. to nie przysługuje Pani żadna odprawa. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marta 30 maja, 2016 o 23:03

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Aleksandra 7 czerwca, 2016 o 17:58

Pani Marto, czy mogę zadać pytanie?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 czerwca, 2016 o 23:35

? 🙂

Odpowiedz

Monika 28 czerwca, 2016 o 11:41

Dziękuję bardzo

Odpowiedz

Aleksandra 7 czerwca, 2016 o 18:02

16 lutego 2017 r. przepracowałabym 35 lat w szkole, obecnie jestem na 3 miesięcznym wypowiedzeniu, do końca sierpnia, ponieważ przechodzę na świadczenie kompensacyjne. Czy należy mi się nagroda jubileuszowa? W KN jest mowa tylko o osobach przechodzących na emeryturę lub rentę. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 czerwca, 2016 o 23:34

Tak, w niektórych sytuacjach świadczenie kompensacyjne traktowane jest jak wcześniejsza emerytura. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Magda 7 czerwca, 2016 o 21:12

Dobry wieczór,

Jestem nauczycielem mianowanym, zatrudnionym na czas nieokreślony. Sytuacja życiowa zmusza mnie do zrezygnowania z pracy. Chcę prosić dyrektora o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy muszę składać wniosek o rozwiązanie umowy na piśmie, czy wystarczy ustna prośba?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 czerwca, 2016 o 23:33

Powinien być na piśmie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika 8 czerwca, 2016 o 17:23

Witam! Jestem nauczycielem dyplomowanym z 20 letnim stażem zatrudnionym na podstawie mianowania w szkole ponadgimnazjalnej – aktualnie przebywam na urlopie dla poratowania zdrowia po przebytej operacji i odbywam rehabilitację i terapię głosu – nie przynosi to jednak zamierzonych efektów – lekarze twierdza, że grozi mi bezgłos – zalecają zmniejszenie ilości godzin pracy – zastanawiam się nad zmniejszeniem wymiaru do 1/2 etatu – co na tym stracę oprócz obniżenia wynagrodzenia? Byłabym wdzięczna za informacje fachowe. Monika

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 czerwca, 2016 o 23:22

Szanowna Pani, traci Pani bardzo dużo, choćby prawo skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, czy kwestie zastosowania pracy w zmniejszonym wymiarze etatu i powrotu na stanowisko nauczyciela mianowanego (dyplomowanego). W innych kwestiach należałoby się przyjrzeć Pani dokumentom. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ala 2 lipca, 2016 o 04:12

Pani Karolino,
czy nauczyciel mianowany może w okresie wypowiedzeniowym (w którym pobrał też świadczenie urlopowe) podjąć inną pracę? Według jakiego typu umowy?
Nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie, ale zwlonienie się ze szkoły następuje z własnej woli nauczyciela, nie pracodawcy.
Będę wdzięczna Pani za pomoc, serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 lipca, 2016 o 00:16

Szanowna Pani Alicjo, tak nauczyciel może w czasie wakacji podjąć dodatkowe zatrudnienie i nie ma znaczenia kwestia umowy. Nie ma również znaczenia fakt, iż to nauczyciel się zwolnił sam. Znaczenie ma jedynie kwestia, czy nie przebywa w czasie okresu wypowiedzenia na zwolnieniu lekarskim. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina 7 lipca, 2016 o 11:11

Witam. Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreślony . Pracuję od 2014 roku. Chciałabym złożyć wypowiedzenie i zacząć pracę od września w innej szkole. Jaki mam okres wypowiedzenia?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lipca, 2016 o 17:40

Witam, trzymiesięczny. Jest jeszcze możliwość rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna 8 lipca, 2016 o 20:55

Dobry wieczór Pani,
Jestem nauczycielem dyplomowanym z 38 letnim stażem zatrudnionym na podstawie mianowania w szkole podstawowej i gimnazjum (zespół szkół). Ostatni rok szkolny także przepracowałam. W lipcu br. rozwiązuję stosunek pracy za porozumieniem stron i przechodzę na emeryturę. Naliczono mi ekwiwalent na podstawie art 155 1 kodeksu pracy, w oparciu o postanowienie SN z 10 maja 2006 iiiPZP 3/06, proporcjonalnie do czasu pracy w roku kalendarzowym. Czy do mojego przypadku nie ma zastosowania wyłącznie Karta Nauczyciela, gdyż jestem zatrudniona na podstawie mianowania ?
Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 14:21

Dobry wieczór, naliczono Pani ekwiwalent prawidłowo, bowiem Karta Nauczyciela nie przewiduje spraw związanych z ekwiwalentami za urlop. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marta 18 lipca, 2016 o 10:37

Witam,
jestem nauczycielem zatrudnionym na umowę o pracę na czas określony. Umowa kończy się z dniem 31 sierpnia. Wiem, że szkoła chciała podpisać ze mną nową umowę na kolejny rok szkolny, natomiast z przyczyn osobistych nie mogę wrócić do pracy. Nie mogę być również obecna w szkole po urlopie od 22 do 31 sierpnia. W związku z tym chciałam złożyć wypowiedzenie (mam 2 tygodniowy okres wypowiedzenia). Czy będąc na urlopie mogę złożyć wypowiedzenie i czy wysłane pocztą w wakacyjnym okresie powinno zostać uznane?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 14:14

Witam, tak, może Pani złożyć wypowiedzenie w czasie wakacji, okres wypowiedzenia musi się kończyć w sobotę. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marta 9 sierpnia, 2016 o 14:45

Dzien dobry,
Jestem nauczycielam dyplomowanym, zatrudnionym na czas nieokreślony.
Chciałam uzyskać urlop bezpłatny gdyż muszę wyjechac za granicę ze względu że mój współmałżonek tam mieszka. Rozmawiałam z panią dyrektor i się wstępnie zgodziła, jednakże w późniajszym terminie zmianiła zdanie i w oficjalnym piśmie odmówiła mi takiego urlopu. Jaki jest sposób by rozwiązać umowę o pracę (porozumienie stron raczej będzie trudne) badź uzyskać ten urlop, gdyż już jest za późno by dać 3 miesięczne wypowiedzenie. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 11:13

Dzień dobry, jest to trudne …. proszę spróbować ponowić wniosek o urlop bezpłatny z porządnym uzasadnieniem. Albo rozwiązać umowę za porozumieniem stron. Po „inne” możliwości zapraszam do kontaktu indywidualnego 🙂 Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Paulina 12 sierpnia, 2016 o 13:52

Dzień dobry, mam pytanie nauczyciel dyplomowany pod koniec maja złożył wypowiedzenie w związku z chęcią przejścia na świadczenie kompensacyjne, jaką podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy należy wpisać w świadectwie pracy? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 11:26

Dzień dobry, rozwiązanie umowy o pracę przez nauczyciela – art. 23.1 KN w związku z przejściem na świadczenie kompensacyjne. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Grzegorz 3 września, 2016 o 21:44

Witam
Jestem nauczycielem mianowanym zatrudniony w pełnym wymiarze i n czas nieorganiczny. Od października tego roku wybieram się na urlop bezpłatny z art 70 KN. Czy po skończonym urlopie mogę wrócić do szkoły do pracy czy tez zostaje ze mną zakończona współpraca, gdyż art 70,2 KN mówi o rozwiązaniu stosunku pracy.
pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 września, 2016 o 16:29

Dzień dobry, jak sam Pan przeczytał z przepisu jasno wynika, że zostanie z Panem zakończona współpraca. Możliwym jest, aby pracodawca nawiązał z Panem nowy stosunek pracy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Honorata 15 września, 2016 o 20:11

Witam,
Z dniem 01.09.2016 zostałam zatrudniona jako nauczyciel stażysta na czas określony do dnia 31.08.2017 r. w umowie był zaznaczony 2-tyg okres wypowiedzenia. Dnia 13.09.2016 r. złożyłam w sekretariacie Pani Dyrektor wypowiedzenie umowy z przyczyn zdrowotnych. Pani Dyrektor zapoznała się z pismem 14.09.2016 r. Czy moim ostatnim dniem pracy będzie dzień 30.09 2016 r. ? Czy wypłacone 01.09.2016 r. wynagrodzenie będę musiała w jakieś części zwrócić gdy wezmę zwolnienie do końca okresu wypowiedzenia (chodzi mi tutaj o 80% wynagrodzenia chorobowego) ?
Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 września, 2016 o 15:53

Szanowna Pani, po poradę prawną zapraszam do kontaktu przez formularz. Nie udzielam porad prawnych w komentarzach.

Odpowiedz

Justyna 22 września, 2016 o 20:58

Dobry wieczór,
Mam pytanie, w dn. 19.09. tego roku zaczęłam pracę jako logopeda w szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi. Jestem zatrudniona na czas określony, jednak chcę złożyć wypowiedzenie. (Umowę mam zawartą pomiędzy Szkołą, ale wynagrodzenie finansowane jest przez projekt unijny). Na chwilę obecną w umowie nie mam informacji dotyczących wypowiedzenia. Nie podpisywałam również innych dokumentów dotyczących projektu, pracy itp. Czy mogę złożyć wypowiedzenie?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 października, 2016 o 23:37

Szanowna Pani, Pani wpis w komentarzu wymaga już wiedzy specjalistycznej. Takie informacje nie są udzielane na blogu- w komentarzach, gdyż nie służy on udzielaniu porad prawnych, a przybliżeniu tematyki prawa pracy-prawa oświatowego zwykłym ludziom. W związku z czym, chętnie Pani odpowiem już podczas indywidualnej porady prawnej. Zapraszam i pozdrawiam.

Odpowiedz

Piotr 3 października, 2016 o 19:21

Witam

Jestem nauczycielem mianowanym z dość długim stażem , mam zamiar złożyć wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumienie stron , z uwagi na brak możliwości dalszej współpracy z dyrektorem , uważam że moje zdrowie jest ważniejsze niż chore aspiracje dyrektora . Czy mogę złożyć w każdej chwili
i czy jest możliwość bez świadczenia obowiązku pracy.
Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 października, 2016 o 23:08

Szanowny Panie, Pana wpis w komentarzu wymaga już wiedzy specjalistycznej. Takie informacje nie są udzielane na blogu-w komentarzu, gdyż nie służy on udzielaniu porad prawnych, a przybliżeniu tematyki prawa pracy zwykłym ludziom. W związku z czym, chętnie Panu odpowiem już podczas indywidualnej porady prawnej. Zapraszam i pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina 17 października, 2016 o 20:28

Szanowna Pani,

jestem nauczycielem mianowanym z umową na czas nieokreślony. Pracuję w przedszkolu publicznym. Mam okazję na etat w szkole. Czy mogę już złożyć 3miesięczne wypowiedzenie (do 31.X.) tak, aby rozpocząć pracę w lutym czy muszę czekać z wypowiedzeniem do maja?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 października, 2016 o 22:51

Szanowna Pani, a jak ja mam to stwierdzić nie widząc Pani umów o pracę? Chwilka, tylko wyjmę szklaną kulę, proszę zadzwonić pod 0700257424. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Lena 11 listopada, 2016 o 02:55

Witam!
Jestem nauczycielką kontraktową, mam umowę na czas nieokreślony. Moja córka jest osobą niepełnosprawną, do tej pory udawało mi się pogodzić prace z opieką nad dzieckiem. Niestety ostatnio jej stan zdrowia znacznie się pogorszył, dlatego chciałabym zrzec się pracy na rzecz opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Czy wypowiedzenie mogę złożyć w każdej chwili i z dnia na dzień opuścić mury szkoły?? Czy niestety muszę jeszcze 3 miesiące pracować?? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 grudnia, 2016 o 04:20

Szanowna Pani, nie mam możliwości odpowiedzenia na to pytanie, bez analizy Pani umowy o pracę. Umowy o pracę w szkole rozwiązuje się w ściśle określonych okresach, a poza nimi jest to możliwe jedynie za porozumieniem stron, na co muszą się zgodzić obie strony: pracownik i pracodawca. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Małgorzata 14 listopada, 2016 o 21:35

Dobry wieczór. Jestem nauczycielem mianowanym. Pracuje w przedszkolu publicznym od września 1988 r. Od 16 grudnia 2015 r przebywam na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Chciałabym przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne wraz z upływem urlopu zdrowotnego czyli od 17 grudnia 2016 r. Co mogę zrobić w tym temacie. Dodam jeszcze że skonczylam 55 lat. Stan mojego zdrowia nie pozwala mi podjąć dalszej pracy w przedszkolu. Pozdrawiam

Odpowiedz

Unknown 18 listopada, 2016 o 22:22

Witam,
Jestem nauczycielem kontraktowym. Mam umowę na czas określony od 1.09.2015 do 31.08.2016. Kiedy mogę wypowiedzieć umowę? Jaki mam czas wypowiedzenia? To jest druga umowa ze szkołą podstawową. Czy mogę wypowiedzieć za porozumieniem stron? W jakim terminie?
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 grudnia, 2016 o 04:08

Szanowna Pani, nie widząc umów absolutnie nie mogę odpowiedzieć na Pani pytanie. Jeśli jest Pani zainteresowana udzieleniem pomocy prawnej to proszę przesłać skany umów na adres: kancelariabatna@wp.pl. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kasia 25 listopada, 2016 o 14:25

Witam, jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na zastępstwo do czasu powrotu nauczyciela, którego zastępuję (a najpóźniej do końca roku szkolnego). Niestety z powodów osobistych musiałabym przerwać tę pracę. Czy w związku z tym, to ja składam wypowiedzenie i czy wtedy obejmuje mnie 3-dniowy okres wypowiedzenia? Czy może jest w tym przypadku jakaś reguła, że to jest wypowiedzenie pracownika, pracodawcy czy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, wygaszenie stosunku pracy…? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 grudnia, 2016 o 03:56

Witam Panią, obu stronom przysługuje prawo rozwiązania umowy o pracę za 3 dniowym okresem wypowiedzenia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 19 grudnia, 2016 o 08:29

Witam,
Chcę zapytać o moją sytuacje. Jestem obecnie na urlopie macieżyńskim. Czy w trakcie urlopu można rozwiązać umowę o pracę? Muszę wspomnieć, że byłam zatrudniona do czerwca, ale w związku z tym, że byłam na zwolnieniu w czasie ciąży została zatrudniona kolejna nauczycielka. Jeśli mogę rozwiązać umowę o pracę to kiedy powinnam to zrobić? Niestety moja sytuacja nie jest standardowa, gdyż poroniłam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 grudnia, 2016 o 02:14

Szanowna Pani, tak, pracownik może rozwiązać umowę na urlopie macierzyńskim, jak i w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pozostaje pytanie, czy była Pani prawidłowo zatrudniona. Stąd nie mam możliwości odpowiedzieć na Pani pytanie, kiedy złożyć wypowiedzenie, skoro nie widzę Pani umowy. W razie potrzeby zapraszam do kontaktu na e-mail: kancelariabatna@wp.pl i opis dokładny sytuacji. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ania 22 grudnia, 2016 o 20:03

Jestem nauczycielka mianowana i mam umowe na czas nieokreslony, lecz planuje w przyszlym roku zlozyc wypowiedzenie. Co w przypadku jesli w trakcie trwania 3 miesiecznego wypowiedzenia zajde w ciaze? Czy mam jakies prawa?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 grudnia, 2016 o 01:53

Szanowna Pani, jeśli zajdzie Pani w ciążę w czasie okresu wypowiedzenia, to na Pani wniosek dojdzie do przywrócenia do pracy. Pani ma obowiązek powiadomić pracodawcę wówczas o ciąży i dochodzi do uchylenia oświadczenia woli. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Monika 9 stycznia, 2017 o 17:44

Witam
Jestem nauczycielem kontraktowym i mam umowę na czas nieokreślony. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, ale chcę złożyć wypowiedzenie. Jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje?
I drugie pytanie… jak powinnam skonstruować rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron? Chciałabym najpierw tego spróbować.. Wszędzie znajduję tylko wzory wypowiedzeń lub rozwiązań stosunku pracy pisane z punktu widzenia pracodawcy. Bardzo proszę o pomoc..Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 stycznia, 2017 o 19:27

Szanowna Pani, aby Pani pomóc muszę widzieć Pani umowę o pracę. Zapraszam do kontaktu e-mailowego : kancelariabatna@wp.pl. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 24 stycznia, 2017 o 15:21

Witam serdecznie. Jestem nauczycielem dyplomowanym z 16 letnim stażem pracy. Od 1 września chciałabym podjąć pracę w nowej szkole. Mogę to zrobić na 2 sposoby: przez przeniesienie za zgodą nauczyciela lub rozwiązać obecny stosunek pracy (zachowując 3 miesięczny okres wypowiedzenia) i z dniem 1 września nawiązać nowy. Która z opcji jest bardziej dla mnie korzystna? Czy w obu przypadkach zachowuję dotychczasowe przywileje i nabyte prawa? Pozdrawiam. Agnieszka

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2017 o 21:55

Dobry wieczór, po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ola 25 stycznia, 2017 o 16:24

Witam,
z dużym zainteresowaniem śledzę Pani blog:) Przyznaję, że jest to pierwszy taki profesjonalny blog dotyczący prawa oświatowego jaki znalazłam! Gratuluję;)
Ja też mam pytanie… Otóż czy nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia może rozwiązać umowę o pracę (n. mianowany, umowa na czas nieokreślony) z dyrektorem za porozumieniem stron? lub rozwiązać stosunek pracy z dyrektorem w inny sposób? dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2017 o 21:54

Dobry wieczór, dziękuję za uznanie 🙂 staram się aby tak było, choć doba jest za krótka. Nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia może rozwiązać umowę acz zgodnie z przepisami. A w tym celu aby powiedzieć jak to zrobić zapraszam do formularza kontaktowego lub na adres e-mail: kancelariabatna@wp.pl. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Bożena 4 lutego, 2017 o 22:03

Dzień dobry.
Proszę o pomoc prawną. Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas określony do końca roku szkolnego złożył wypowiedzenie w poniedziałek za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Czy stosunek pracy wygasa w sobotę?
Pozdrawiam serdecznie.
Bożena

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2017 o 21:47

Dobry wieczór, po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam.

Odpowiedz

Waldemar 14 lutego, 2017 o 23:11

Nauczyciel dyplomowany
jestem po urlopie zdrowotnym i 182 dniach zwolnienia. teraz do 23 lutego mam urlop zalegly. Od 24 lutego br nie idę do pracy. Napisałem ,że nie wracam za ro co mi zrobili. Skrzywdzili. Teraz przysłali mi pismo na badania lekarskie. jJ od 24 lutego nie ide juz do pracy do szkoly. Nie chce

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 lutego, 2017 o 00:18

Dobre rozwiązanie to nie jest. Jeśli mam pomóc to po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam

Odpowiedz

Marta 27 lutego, 2017 o 23:56

Szanowna Pani, proszę podać na mocy jakiego przepisu -nauczyciela kontraktowego, zatrudnionego na czas zastępstwa od 1.09.2016 nie dłużej niż do końca czerwca 2017- obowiązuje 3 dniowy okres wypowiedzenia umowy?W odpowiedzi na niektóre pytania czytam, że jeśli termin wypowiedzenia nie jest na umowie określony(taką mam sytuację), nie można umowy wypowiedzieć przed dniem jej wygaśnięcia.
Jak więc mogę wypowiedzieć moją w/w umowę?
Proszę o odpowiedź, dziękuję
Marta

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 1 marca, 2017 o 21:16

Dobry wieczór, po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam.

Odpowiedz

Maria 15 marca, 2017 o 15:06

Witam,
jestem nauczycielem dyplomowanym, zatrudnionym w przedszkolu na czas nieokreślony. Obecnie przebywam na urlopie dla poratowania zdrowia. Urlop kończy się 31.07.2017. Czy z dniem 1.08.2017 mogę zwolnić się z pracy?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 marca, 2017 o 23:53

Witam, we wskazanym przez Panią okresie nie może się Pani zwolnić. Pozdrawiam.Po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl).

Odpowiedz

Maria 17 marca, 2017 o 11:09

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie: czy w takim razie mogę złożyć wypowiedzenie w maju i tym samym rozwiązać umowę za trzymiesięcznym wypowiedzeniem?
Pozdrawiam serdecznie.
Maria

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 marca, 2017 o 23:20

Witam, zapewne tak, choć po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 30 marca, 2017 o 15:13

Witam, jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreślony. Czy jeśli złożę wypowiedzenie na początku kwietnia (sugestia dyrektora) z zachowaniem trzymiesiecznego okresu wypowiedzenia to umowa skończy się z początkiem lipca czy z końcem roku szkolnego czyli 31 sierpnia?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 czerwca, 2017 o 01:01

Dobry wieczór, okres wypowiedzenia liczy się w pełnych miesiącach. Więc upłynie 31.08.2017 roku.

Odpowiedz

Krzysztof 31 marca, 2017 o 20:23

Witam, jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na umowę o prace na czas nieokreślony, który chciałby skorzystać z nowej ustawy emerytalnej i przejść na emeryturę z dniem 1 .X.2017. Czy zgodnie z KN muszę rozwiązać umowę o pracę z dniem 1.IX.2017? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 czerwca, 2017 o 00:55

Dobry wieczór, musi Pan rozwiązać umowę skutecznie, a jaką Pan przyjmie formę tego rozwiązania to już inna sprawa. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Krystiana 26 kwietnia, 2017 o 18:49

Dzień dobry,
Jestem nauczycielem mianowanym obecnie na rocznym urlopie na poratowanie zdrowia do 30 czerwca. Chcę zmienić miejsce pracy. Z KN rozumiem, że muszę złożyć wypowiedzenie w maju. Czy po złożeniu wypowiedzenia mogę podjąć pracę od 1 czerwca?

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 czerwca, 2017 o 15:11

Witam, nie. Obowiązuje Panią trzymiesięczny okres wypowiedzenia, a w czasie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może pracować. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Edyta 11 maja, 2017 o 09:51

Proszę o informację, z jaką datą należy wręczyć nauczycielowi wypowiedzienie umowy (na czas nieokreślony), aby okres wypowiedzenia upłynął 31.08.2017.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 czerwca, 2017 o 13:11

Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, stąd umowę należy rozwiązać do 31 maja 2017 roku.

Odpowiedz

Patrycjusz 4 lipca, 2017 o 18:48

Witam. Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreślony. Mam zamiar zmienić pracę od września 2017. Czy mogę wypowiedziec umowę o prace? Nie będzie to wówczas 3 miesięczny okres wypowiedzenia. A czy dostanę pracę w innej szkole okaże sie dopiero w sierpniu. Proszę o odpowiedź i z gory serdecznie dziękuję. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 lipca, 2017 o 22:49

Szanowny Panie, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Proszę o kontakt przez e-mail. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 5 września, 2017 o 21:01

Witam, mam pytanie.
Jestem nauczycielem mianowanym zatrudnionym na czas określony 01.09-31.08 . Umowa została podpisana 24.08. W obecnej sytuacji muszę rozwiązać tą umowę jak najszybciej.
Z jakim okresem wypowiedzenia muszę napisać wypowiedzenie. pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 13:46

Szanowna Pani, zapraszam do kontaktu przez formularz lub e-maila: kancelariabatna@wp.pl i przesłanie Pani umów o pracę. Nie mam możliwości pomocy Pani przez formularz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Zu 11 września, 2017 o 16:42

Witam, czy jeśli w umowie na czas określony nie jest opisany okres wypowiedzenia to mimo to mogę rozwiązać stosunek pracy wcześniej? Jeśli umowa jest na 1 rok i nie ma w niej ani słowa o okresach wypowiedzenia to czy tutaj też stosuje się przepisy kodeksu prac?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 13:39

Dzień dobry, stosuje się przepisy Karty Nauczyciela. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Joanna 14 września, 2017 o 13:52

Witam serdecznie,
muszę się pilnie zwolnić z pracy w środku września, jestem nauczycielem dyplomowanym. Jak i czy w ogóle mogę się zwolnić?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 13:37

Szanowna Pani, a skąd mam wiedzieć jakie są możliwości rozwiązania przez Panią umowy? Nie wiem gdzie Pani pracuje, w jakim wymiarze, w jakiej szkole. Nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ada 18 września, 2017 o 22:38

Witam, jak mozna zwolnić nauczyciela , który uzyskał prawo do emerytury . Zatrudniony jest na podstawie KN. Cierpią na tym dzieci, gdyż poziom nauczania jest zatrważający. Czy taki nauczyciel podlega kontroli?w jaki sposób oceniana jest jego praca?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 12:39

Szanowna Pani, to jest problem bardziej złożony. Pytanie, jak jest zatrudniony, jak i czy organ prowadzący wyraził zgodę na jego zatrudnienie, itp. Pozdrawiam.

Odpowiedz

katarzyna 21 września, 2017 o 21:21

Witam, jestem nauczycielem dyplomowanym z 25 letnim stażem .Pracuję w przedszkolu.29 września składam wypowiedzenie z pracy z 3 miesięcznym wyprzedzeniem zgodnie z przepisami. Mam pytanie czy należy mi się 13-stka za 2017 rok i kiedy powinna być wypłacona.Dziękuję

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 12:33

Witam, wynagrodzenie dodatkowe jest zawsze wypłacane w lutym kolejnego roku. Jednak na pytanie czy Pani przysługuje to nie mam jak odpowiedzieć, gdyż nie wiem, czy przepracowała Pani cały rok, itp. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewelina 29 września, 2017 o 08:16

Dzień dobry,
jestem nauczycielem w trakcie nabywania uprawnień pedagogicznych. Mam umowę w wymiarze 2/18 godz./ tygodniowo. Nie mogę jeszcze nawet rozpocząć stażu, gdyż nie mam uprawnień – studia podyplomowe kończę za 5 miesięcy. Dojeżdżam do szkoły prawie 20 km i wynagrodzenie jest kompletnie nieadekwatne do obowiązków (obowiązkowe wywiadówki czy zebrania rad pedagogicznych czy zespołów) i dojazdów. Nie tylko pracuję „za darmo”, ale jeszcze dokładam do tej pracy (ksero dla dzieci i papier, którego nie ma w szkole). Czy w trakcie trwania roku szkolnego mogę wypowiedzieć umowę? I jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje? Umowa o pracę odsyła do Karty Nauczyciela.
Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Emila 19 października, 2017 o 12:20

To w takim razie czy jeśli jestem zatrudniona od września tego roku do konca sierpnia 2018 roku to czy mogę odejść z pracy w grudniu jeśli warunki pracy nie zostały naruszone? Jestem nauczycielem stazystom.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 13:41

Nie, nie może Pani. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Emila 19 października, 2017 o 14:39

Dziękuję za odpowiedź, i bardzo proszę jeszcze o informację jakie przepisy mnie obowiązują. Niestety sytuacja życiowa zmusza mnie do odejścia z pracy max na koniec stycznia.

Odpowiedz

Julia 2 listopada, 2017 o 11:57

Witam, jestem nauczycielem kontraktowym. Mam umowę o pracę na czeas nieokreślony. Czy mogę złożyć wypowiedzenie w ciągu roku szkolnego? Chciałabym złożyć wypowiedzenie np. 6.11 i przez 3 miesiące wypowiedzenia być na zwolnieniu lekarskim.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 grudnia, 2017 o 18:47

Szanowna Pani, a skąd mam to wiedzieć, nie widząc Pani umowy? Pozdrawiam.

Odpowiedz

anna 16 listopada, 2017 o 15:22

Witam. Mam pytanie czy nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nie okreslony przebywajacy na urlopie zdrowotnym moze zlozyc wypowiedzenie o prace?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 grudnia, 2017 o 18:35

Witam, tak. Może.

Odpowiedz

Monika 23 listopada, 2017 o 19:00

Podstawa prawna
art. 75 ust. 1 pkt 2-3, art.75 ust.2 pkt 2-3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.).
Zarejestrowanie się w powiatowym urzędzie pracy
Sposób rozwiązania umowy o pracę nie wpływa na możliwość zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.
Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy, która pozwoli na uzyskanie statusu bezrobotnego odbywa się na wniosek osoby zainteresowanej i spełniającej kryteria zawarte w ustawowej definicji bezrobotnego.
Oczekiwanie na nabycie prawa do zasiłku dla bezrobotnych
Sposób rozwiązania umowy o pracę wpływana czas nabycia prawa do zasiłku, czyli na długość okresu oczekiwania na nabycie tego prawa.
Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron
Pracownik, który w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy/stosunek służbowy na mocy porozumienia stron, chyba że porozumienie nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy, prawo do zasiłku nabywa się po upływie 90 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę
Nabycie prawa do zasiłku  po upływie 7 dni od zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika a prawo do zasiłku dla bezrobotnych
Pracownik, który w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy/stosunek służbowy za wypowiedzeniem, prawo do zasiłku nabywa się po upływie 90 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.

Odpowiedz

Anna 30 grudnia, 2017 o 20:33

Dzień dobry,
Jestem nauczycielem mianowanym, umowa na czas nieokreślony. Chcę zrezygnować z pracy po nowym roku. Jakie mam opcje? Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Anna

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 stycznia, 2018 o 13:04

Szanowna Pani, aby rozwiązać Pani problem muszę znać zapisy Pani umowy. Ponadto komentarz to nie miejsce na udzielenie indywidualnej porady prawnej. W razie konieczności zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 12 stycznia, 2018 o 12:19

Dzień dobry
Jestem nauczycielem mianowanym zatrudnionym z manowania na czas nieokreślony w przedszkolu publicznym. Aktualnie przebywam na rocznym urlopie zdrowotnym od 1.09.2017 do 31.08.2018. Po zakończonym urlopie planuję nie wracać do pracy. Czy mogę złożyć wypowiedzenie w trakcie trwania urlopu zdrowotnego aby wywiązać się z 3 miesięcznego wypowiedzenia przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego? Czy wypowiedzenie umowy mogę złożyć dopiero 1 września po urlopie zdrowotnym?
Dziękuję za odpowiedz
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 stycznia, 2018 o 21:35

Dobry wieczór, pracownik może złożyć rozwiązanie umowy o pracę w trakcie nieobecności. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 23 stycznia, 2018 o 09:37

Czy nauczyciel placówki nieferyjnej (przedszkole) przebywający na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia nabywa prawo do 35 dniowego urlopu wypoczynkowego?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 stycznia, 2018 o 11:46

Dzień dobry, jest to temat dyskusyjny. Napiszę o pewnej kwestii w najbliższym tygodniu. Więc zalecam czytanie bieżących informacji bądź do subskrypcji bloga. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Magda 21 lutego, 2018 o 21:43

Dzień dobry,
zastanawiam się nad zapisem:
„2. Nauczyciele zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony:

Zauważ proszę, że i tutaj Karta Nauczyciela zawiera rozwiązanie. W art. 27 KN określono, że co do zasady, rozwiązanie tego rodzaju umowy następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, a rozwiązać stosunek pracy może każda ze stron.”

Czy dyrektor szkoły może zinterpretować „koniec roku szkolnego” jako np. 23 czerwca i wyznaczyć termin rozwiązania umowy właśnie wtedy ? (jeżeli zostanie poinformowany w maju)

Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 lutego, 2018 o 10:26

Dzień dobry, nie może tak zinterpretować, bowiem ustawa Prawo Oświatowe, a dawniej Ustawa o systemie oświaty określa dokładnie co oznacza rok szkolny. Pisałam o tym na blogu. Odsyłam https://kartanauczycielablog.pl/rok-szkolny-pojecie-i-czas-trwania/.
Dyrektorzy zatrudniają do czerwca bo lepiej im wyczyścić kadrę i zapłacić ekwiwalent aniżeli mieć zatrudnionego nauczyciela na wakacje. Dziwne to ale prawdziwe. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 23 lutego, 2018 o 15:59

Dzień dobry,
mam pytanie odnośnie okresu wypowiedzenia. Jestem nauczycielem kontraktowym z zatrudnieniem do 31. VIII.2018
Gdzie dowiem się jaki mam okres wypowiedzenia ?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 lutego, 2018 o 10:21

Dzień dobry, muszę sprawdzić w szklanej kuli … a poważnie to skąd mam to wiedzieć skoro nie widzę Pani umowy. Jeśli jest Pani zainteresowana analizą Pani umowy zapraszam do kontaktu przez e-mail bądź formularz kontaktowy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Barbara 25 kwietnia, 2018 o 11:57

Witam
Mam pytanie
Psycholog – nauczyciel kontraktowy chce rozwiązać umowę o pracę. Jaki powinien być okres wypowiedzenia . Czy z końcem roku szkolnego – czyli powinien złożyć wniosek w maju, czy w każdym innym okresie?
Pozdrawiam Barbara

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 maja, 2018 o 13:28

Szanowna Pani, nie mam możliwości odpowiedzieć na Pani pytanie w komentarzu. Jeśli oczekuje Pani ode mnie pomocy, to zapraszam do kontaktu prywatnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Barbara 25 kwietnia, 2018 o 11:59

do wcześniejszego pytania . Psycholog zatrudniony na umowę o prace na czas nieokreslony

Odpowiedz

Marcin 5 maja, 2018 o 11:25

Dzień dobry.
Czy w okresie wypowiedzenia należą się nauczycielowi wszelkie dodatki jak: wakacyjne czy wczasy pod gruszą?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 maja, 2018 o 13:19

Dzień dobry, tak, należą się.

Odpowiedz

Maja 7 maja, 2018 o 15:07

Witam,
nauczyciel dyplomowany zatrudniony na czas nieokreślony w placówce nieferyjnej, złożył wypowiedzenie wynoszące 3 miesiące. Czy w trakcie trwania wypowiedzenia można go zwolnić z obowiązku świadczenia pracy?
pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 maja, 2018 o 13:18

Dzień dobry, tak można. Przepisy znowelizowanego Kodeksu pracy pozwalają zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy również w sprawach oświatowych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wiktoria 23 maja, 2018 o 14:41

Witam, na początku chcę podziękować za Pani stronę i za poruszane tematy. Przeczytałam powyższe wpisy i mam nieco mętlik w głowie. Moje pytanie dotyczy terminu złożenia wypowiedzenia. Jestem nauczycielem kontraktowym, do końca października przebywać będę na urlopie dla poratowania zdrowia dla nauczycieli. Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Po zakończeniu urlopu chcę wyjechać za granicę. Z jakim dniem powinnam złożyć wypowiedzenie z pracy. Z góry dziękuję za odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 maja, 2018 o 12:58

Szanowna Pani, dziękuję za słowa uznania, jednak nie mam możliwości odpowiedzieć na Pani pytanie w komentarzu. Jeśli oczekuje Pani ode mnie pomocy, to zapraszam do kontaktu prywatnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Joanna 29 maja, 2018 o 10:26

Mam pytanie (pilne) dotyczące przejścia na zasiłek kompensacyjny. Jestem na urlopie zdrowotnym od 1.09.2017 do 31.08.2018. Chciałabym przejść od 1 września 2018 na świadczenie kompensacyjne.
(Spełniam warunki). Kiedy mam (muszę?) złożyć wypowiedzenie w pracy? Czy obowiązuje mnie trzymiesięczny termin? Czy muszę przerwać urlop? Jak to zrobić?
Jeżeli tak, to sprawa jest dość pilna.
Proszę o odpowiedź i naturalnie cenę za udzieloną poradę.
Joanna Jakubczak

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 lipca, 2018 o 02:09

Szanowna Pani, nie udzielam porad indywidualnych w komentarzach. Jeśli potrzebuje Pani analizy Pani sytuacji prawnej to zapraszam do kontaktu prywatnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kuba 24 czerwca, 2018 o 15:03

Dzień dobry, 31.08 kończy mi się umowa na czas określony, od 1.09 rozpocznie kolejna, tym razem na czas nieokreślony. Jeśli tę umowę podpiszę, ale w sierpniu dostanę korzystniejszą ofertę czy obowiązuje mnie 3 mies okres wypowiedzenia, czy nie, skoro umowa właściwie nie zdąży wejść w życie?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 lipca, 2018 o 01:53

Szanowna Pani, nie udzielam porad indywidualnych w komentarzach. Jeśli potrzebuje Pani analizy Pani sytuacji prawnej to zapraszam do kontaktu prywatnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

NN 4 września, 2018 o 16:34

Jestem nauczycielem stażystą zatrudnionym na umowę o pracę na czas określony. Mam w jednej szkole 10 godzin mojego przedmiotu i 12 świetlicy. Czy mogę zmienić umowę po semestrze w ten sposób, że zrezygnuję ze świetlicy? Jak to zrobić, jakie pismo napisać?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 29 października, 2018 o 23:21

Oczywiście, że może Pani zrezygnować z części etatu. Jeśli oczekuje Pani pomocy przy sporządzeniu pisma to zapraszam do kontaktu przez formularz kontaktowy lub na adres e-mailowy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 24 września, 2018 o 21:32

Dzień dobry, mam pytanie, czy w przypadku chęci rozwiązania stosunku z mianowania przez nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia również obowiązują wskazane w art. 23 KN terminy, tj. stosunek rozwiąże się na koniec sierpnia?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 września, 2018 o 14:57

Dzień dobry, tak. Obowiązują te same terminy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa 14 marca, 2019 o 12:59

Witam, czy nauczycielowi zatrudnionemu na podst. mianowania, mającemu 10-20 letni staż pracy, gdy złoży wniosek o rozwiązanie stosunku pracy przysługuje odprawa?

Odpowiedz

Ewa 14 marca, 2019 o 13:02

Witam, czy nauczycielowi zatrudnionemu na podst. mianowania, mającemu 10-20 letni staż pracy, gdy złoży wniosek o rozwiązanie stosunku pracy przysługuje odprawa/odszkodowanie?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 kwietnia, 2019 o 12:35

Dzień dobry, odprawa przysługuje jedynie wówczas, gdy to z nauczycielem umowa zostanie rozwiązana, a nie gdy nauczyciel umowę rozwiąże. Pozdrawiam.

Odpowiedz

berni 24 kwietnia, 2019 o 15:30

Dzień dobry. Czy nauczyciel dyplomowany, zatrudniony przez mianowanie, może złożyć wypowiedzenie o pracę przebywając na L4?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 kwietnia, 2019 o 21:07

Dzień dobry, tak może. Musi jednak zachować odpowiednie terminy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

berni 27 kwietnia, 2019 o 21:26

Dziękuję za odpowiedź 🙂

Odpowiedz

Kalina 10 maja, 2019 o 15:52

dzień dobry, proszę o rozwianie wątpliwości:
Jaki jest okres wypowiedzenia dla nauczyciela kontraktowego, który od 5 lat pracuje u jednego pracodawcy, zawierając co roku umowę na czas określony tj. pełen rok, od 01.09 do 31.08 w zw. z art.25 .1 par.4 pkt 1-4 tj z powodu zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania (2 tyg, 1m-c, 3 m-c)?
Dziękuję

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 maja, 2019 o 22:23

Zapraszam Panią do kontaktu prywatnego. Potrzeba wyjaśnić kilka kwestii, czego nie można zrobić w komentarzu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marta 27 maja, 2019 o 13:19

Dzień dobry, jestem nauczycielem mianowanym, zatrudnionym na czas nieokreślony. Z końcem tego roku szkolnego muszę zrezygnować z pracy aby w pełni móc zająć się swoim niepełnosprawnym dzieckiem- chcę starać się o świadczenie pielęgnacyjne na córkę. Pytanie : wnioskować o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dniem 31 sierpnia czy z karty z zachowaniem 3 miesięcy wypowiedzenia??? chodzi mi o skutki odnośnie starań o świadczenie pielęgnacyjne na dziecko. Czy za okres styczeń 2019-sierpień 2019 z zakończniem pracy należeć mnie się będzie 13-ste wynagrodzenie za ten czas?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:45

Szanowna Pani, nie udzielam w komentarzach indywidualnych porad prawnych. Jeśli jest Pani potrzebna moja pomoc to zapraszam do kontaktu przez formularz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marta 27 maja, 2019 o 13:52

Dzień dobry, jestem nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania na czas nieokreślony. Z końcem roku szkolnego 2018/2019 muszę zrezygnować z pracy , aby zapewnić opiekę mojej niepełnosprawnej córce- będę starała się o świadczenie pielęgnacyjne . Dyrekcja została poinformowana o tym już w marcu. C

Odpowiedz

Andzia 29 maja, 2019 o 10:32

Witam, chcę złożyć wypowiedzenie (mam umowę na czas określony 2 lata, pracuję od września), z jakiego wzoru mogę skorzystać?

Odpowiedz

Wiesława 16 czerwca, 2019 o 01:28

Dobry wieczór.
Mam dokładnie taka sama sytuację, o której pisała wcześniej Pani Kasia czyli MIANOWANIE, umowa na czas nieokreślony i kontynuacja pracy w innym mieście na tych samych zasadach i warunkach. Proszę mi powiedzieć, która forma jest dla nauczyciela mianowanego najkorzystniejsza? W moim przypadku obowiązuje ZA POROZUMIENIEM STRON lub PRZENIESIENIE , okres 3 m-cznego wypowiedzenia już minął. Przy PRZENIESIENIU jakie obowiązują terminy? Termin złożenia wniosku czy prośby, o PRZENIESIENIE (wiem, że to po między szkołami, dyrektorami ale czy też po między organami prowadzącymi szkołę?).
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:23

Szanowna Pani, nie udzielam w komentarzach indywidualnych porad prawnych. Jeśli jest Pani potrzebna moja pomoc to zapraszam do kontaktu przez formularz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Magda 3 sierpnia, 2019 o 03:59

Hej, osobiście całkowicie zgadzam się z Twoim wpisem !

Odpowiedz

Anna 5 sierpnia, 2019 o 20:41

Witam.
Od września będę stażystką w przedszkolu. Umowę mam na zastępstwo do przyszłego roku, pracuję ponad rok.
Jaki jest okres wypowiedzenia i jak to jest z pensją, trzeba ją oddać jak się nie przepracuje całego miesiąca ?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:44

Szanowna Pani, nie udzielam w komentarzach indywidualnych porad prawnych. Jeśli jest Pani potrzebna moja pomoc to zapraszam do kontaktu przez formularz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

halina 24 września, 2019 o 20:23

Dzień dobry.
Przedszkole, jako placówka nieferyjna podpisało ze mną umowę o pracę na cały etat
2-09.2019 do 30.06. 2020r. w lipcu i sierpniu 2020r. przedszkole będzie zamknięte
a co z urlopem? czy dostanę ekwiwalent i następna umowa będzie dopiero
od 1.09.2020r? z luką w zatrudnieniu

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 13 października, 2019 o 12:55

Szanowna Pani, nie jestem w stanie odpowiedzieć Pani w komentarzu. Uprzejmie zapraszam do kontaktu przez formularz i skorzystanie z płatnej pomocy prawnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika 7 stycznia, 2020 o 22:29

Witam serdecznie. Jestem nauczycielem w przedszkolu publicznym. Posiadam umowe na czas nieokreślony. W umowie jest klauzula że okres wypowiedzenia jest zgodny z art 27 KN. Sytuacja życiowa zmusiła mnie do zrezygnowania z pracy. Czy jest jakaś szansa na wypowiedzenie umowy w ciągu 3 miesięcy?? Proszę o informacje:)

Odpowiedz

Renata 5 lutego, 2020 o 15:18

Dzień dobry. Jestem nauczycielem biblioteki na pełnym etacie. Od przyszłego roku szkolnego Organ Prowadzący zmniejsza etat o połowę. Jeżeli nie podpiszę projektu organizacyjnego, czy mogę odejść z 20 pkt Karty Nauczyciela i otrzymać dodatkową odprawę 6 krotnych poborów zasadniczych? 27 lipca kończę 60 lat. Nie chcę stracić prawa do emerytury nauczycielskiej, do której uzyskałam prawo w 2008 roku. Jak mam zachować się w takiej sytuacji? Czy do pogodzenia jest odejście z pkt 20 Karty Nauczyciela i rozwiązanie umowy np. 26 lipca, czyli przed ukończeniem 60 roku życia?

Odpowiedz

Ania 11 marca, 2020 o 07:09

Dzień dobry. Ja mam następujące pytanie. Jestem nauczycielem kontraktowym I aktualnie kończę staż na nauczyciela mianowanego (koniec w czerwcu 2020). Chcę zmienić pracę czy muszę być zatrudniona w placówce do końca sierpnia żeby móc przystąpić do egzaminu końcowego? Czy mogę być w czasie okresu wypowiedzenia ? Mam umowę na czas nieokreślony. Pozdrawiam

Odpowiedz

Alicja 23 października, 2021 o 20:31

Witam,

Jestem nauczycielem mianowanym zatrudnionym na umowę o pracę na czas określony, czyli od 01.09.2021 r. do końca roku szkolnego, czyli 31 sierpnia 2022 r. W umowie brak jest okresu wypowiedzenia. W szkole tej pracowałam już w zeszłym roku szkolnym, również na umowę o pracę na czas określony. Z powodu niezadowolenia z warunków pracy, a konkretnie z kontaktu z uczniami trudnymi, a co za tym idzie z obawy o swoje zdrowie, chciałabym zrezygnować z pracy w tej szkole. Ostatnio prosiłam vice dyrektor oraz pedagoga o interwencję na lekcji, ale zdecydowanie nie chcę dłużej pracować z takimi uczniami. Czy okres wypowiedzenia to 1 miesiąc, tak jak wynika to z KP? Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość odejścia z pracy wcześniej?
Będę bardzo wdzięczna za radę.

Z poważaniem
Alicja

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 1 lutego, 2022 o 22:13

Dzień dobry, zapraszam do kontaktu indywidualnego. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Eleonora 24 maja, 2022 o 12:21

Dzień dobry,
chcę wypowiedzeń umowę o pracę. Jestem zatrudniona na podstawie mianowania na czas nieokreślony, ale zostałam przeniesiona na swój wniosek z innej placówki i wiem, że należy wpisać datę umowy z poprzedniej placówki w tym wypowiedzeniu, jako tą, dotyczącą nawiązania stosunku pracy, ale czy oznaczać kwestię przeniesienia w tym wypowiedzeniu i taką datę? Nie wiem, jak o sformułować.
Dziękuję z góry za pomoc.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 sierpnia, 2022 o 01:02

Dzień dobry, zapraszam do kontaktu w wiadomości prywatnej. Pozdrawiam

Odpowiedz

Barbara 27 sierpnia, 2022 o 10:38

Dzień dobry,
mam pytanie, czy przysługuje mi urlop dla podratowania zdrowia, jeśli w ciągu ostatnich 7 lat przebywałam na urlopie macierzyńskim oraz wychowawczym, a w ubiegłym roku szkolnym miałam zniżkę etatu do 17/18.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 sierpnia, 2022 o 02:54

Dzień dobry, zależy jaki ma Pani ogólny staż pracy. Zapraszam do skorzystania z odpłatnej oferty. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: