15.06.2017

10 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Zasiłek na zagospodarowanie – czy mi przysługuje?


„Witam, czy mogłaby Pani napisać coś o zasiłku na zagospodarowanie. Bo słyszałam, że przysługuje nauczycielowi jeśli praca w szkole jest jego pierwszą pracą w życiu. Czyli nieważne czy pracował przed podjęciem pracy w szkole i że to zależy tylko od dobrej woli dyrektora lub samorządu i że przy odmowie można powoływać się na wyrok sądu z dnia 20 grudnia 1983 r. (sygn. akt III PZP 41/83 opublikowana w OSNC 1984/6/87) będącą zasadą prawną. Czy to prawda?”

Zgodnie z art. 61 Karty Nauczyciela, nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego
w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole i posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia na swój wniosek, złożony w okresie roku, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego, jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego.

Do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie zalicza się pracy wykonywanej w okresie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczyciela.

Wyjaśniając, nauczyciel, który swoją pierwszą pracę zawodową – po ukończeniu studiów – podjął
w szkole, może się starać o ten zasiłek. Zasiłek ten przyznaje się na wniosek nauczyciela.

Jego wypłata jest obowiązkowa, o ile nauczyciel spełnia przesłanki do jego uzyskania i nie zależy od dobrej woli dyrektora lub samorządu. 

Dobra wola organu prowadzącego bądź dyrektora ma znaczenie wówczas, kiedy nauczyciel uzyskał zasiłek na zagospodarowanie i nagle okaże się, że nie był on jemu należny. Zasiłek bowiem podlega zwrotowi, jeżeli nauczyciel nie przepracuje w szkole trzech lat, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego.

Ja sama nie otrzymałam zasiłku na zagospodarowanie, kiedy zaczęłam pracę w szkole. Mimo, że od razu po studiach podjęłam pracę w szkole – w liceum ogólnokształcącym, które sama ukończyłam. Przekazując w szkole świadectwa pracy okazało się, że w czasie studiów pracowałam jako wychowawca na koloniach a podstawą mojego zatrudnienia była umowa o pracę.

Obecnie się to zmieniło i to na korzyść nauczyciela. Jeśli pracowałaś w czasie studiów – nawet na umowę o pracę – przysługuje Tobie prawo do tego zasiłku. 

Jeśli natomiast dyrektor szkoły odmawia Tobie prawa do zasiłku można się faktycznie powołać na przywołany wyrok, a właściwie uchwałę. Uchwała Sądu Najwyższego staje się bowiem zasadą prawa, którą należy stosować wprost.

Skoro odmówiono Tobie zasiłku na zagospodarowanie – nie poddawaj się. Warto wykorzystać wszystkie możliwości sprawdzenia swojej sytuacji.

 

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł Sierpień 30, 2017 o 00:27

Witam

Mam pytanie co do tego fragmentu: „Zasiłek bowiem podlega zwrotowi, jeżeli nauczyciel nie przepracuje w szkole trzech lat, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego.”. Stopień nauczyciela kontraktowego uzyskałem w czerwcu a zasiłek na zagospodarowanie został mi przyznany pod koniec września. JEDNAK na dokumencie przyznania tego zasiłku widnieje że podlega on zwrotowi jeśli nie przepracuje w szkole trzech lat licząc od DNIA UZYSKANIA ZASIŁKU. Czy jeśli rozwiąże umowę o pracę wcześniej niż data trzech lat od przyznania mi zasiłku ale PO trzech latach od uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego to podlega on zwrotowi czy może dokument dot. tego zasiłku został źle sformułowany?

Odpowiedz

Gosia Wrzesień 22, 2017 o 17:20

Witam,
chciałabym zasięgnąć opinii, czy należy mi się zasiłek na zagospodarowanie w przypadku gdy w swoim życiu miałam tylko jedna umowe o pracę na 3 msc ( nie była to praca w szkole). W zeszłym roku dostałam pierwszą pracę w szkole oraz zrobiłam awans na nauczyciela kontraktowego.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Październik 19, 2017 o 12:24

Szanowna Pani, to nie odpowiedź na komentarz. Wszystko zależy od tego, kiedy była ta umowa, w jakim charakterze itp. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Paulina Styczeń 13, 2018 o 18:06

Witam serdecznie, skończyłam studia w 2008 roki, w trakcie studiów pracowałam na umowę o pracę, potem dostałam pracę w przedszkolu (nie miałam możliwości awansu zawodowego bo była to umowa o pracę na 3/4 etatu). Teraz podjęłam pracę na kartę nauczyciela i rozpoczęłam awans. Czy należy mi się taki zasiłek na zagospodarowanie?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Styczeń 22, 2018 o 17:05

Szanowna Pani, trudno mi to stwierdzić w komentarzu. nie znając Pani umów o pracę. Jeśli jest Pani zainteresowana uzyskaniem pomocy prawnej to zapraszam do kontaktu indywidualnego. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Krzysztof Kwiecień 9, 2018 o 18:54

Witam serdecznie!
Jeżeli po studiach pracowałem w domu dziecka na umowę o pracę i następnie zacząłem pracę w szkole robiąc stopień nauczyciela kontaktowego w 2016 roku to należy mi się zasiłek na zagospodarowanie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Mateusz Kwiecień 10, 2018 o 17:46

Witaj. We wrześniu 2016 r. rozpocząłem pracę w szkole na pół etatu i zrobiłem awans zawodowy w czerwcu 2017 r. Od września 2017 r. pracuję jeszcze jednej szkole i to ona jest teraz moim głównym miejscem zatrudnienia. Czy mam ubiegać się o zasiłek w szkole, gdzie pracuję na pół etatu i gdzie robiłem staż, czy mogę się ubiegać w tej nowej szkole, gdzie mam cały etat i która jest moim podstawowym miejscem pracy?
Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Kwiecień 20, 2018 o 23:46

Dobry wieczór, powinien starać się Pan w tej szkole, która jest Pana podstawowym miejscem pracy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna Kwiecień 20, 2018 o 15:48

Witam,
czy może mi Pani odpowiedzieć co w sytuacji, gdy nauczyciel uzyskał stopień na nauczyciela kontraktowego w ciągu 3 lat od zatrudnienia. Przedłużenie stażu było spowodowane urlopem macierzyńskim. Art. 61 KN jasno określa granicę 2 lat, jednak może w orzecznictwie znajdują się jakieś odstępstwa od tej zasady?
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk Kwiecień 20, 2018 o 23:39

Szanowna Pani, niestety nie ma żadnych odstępstw od naczelnej zasady. Ponadto od września 2018 roku zasiłek na zagospodarowanie został zlikwidowany. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: