26.01.2018

28 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Praca nauczyciela w ferie

Witajcie. Ponownie post zainspirowany Waszym komentarzem. Co ciekawe, bardzo aktualny, bo w niektórych województwach właśnie trwają ferie, bądź za chwilę się zaczną. 

Oto treść komentarza: „Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie zbliżających się ferii zimowych (ferie rozpoczynają się w poniedziałek). Pracuję w szkole, gdzie przewidziane są ferie. Na tablicy w pokoju nauczycielskim wisi rozpiska, z której wynika, że w pierwszym tygodniu ferii mam być przez jeden dzień w szkole na zajęciach z dziećmi – oczywiście nieodpłatnie. Czy to zgodne z Ustawą Karta Nauczyciela? Proszę o odpowiedź.”

Zgodnie z art. 64 Karty Nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

Nauczyciel, w czasie trwania ferii może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania następujących czynności: przeprowadzania egzaminów, prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego oraz opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestnictwa w doskonaleniu zawodowym w określonej formie. Czynności te nie mogą zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

Na podstawie przywołanego przepisu widać, że dyrektor nie może zobowiązać nauczyciela do bezpłatnej opieki nad dziećmi w czasie ferii. Takie polecenie służbowe jest niezgodne z przepisami, albowiem w czasie ferii zimowych nauczyciel korzysta z urlopu (według Karty Nauczyciela).

Jeśli ma to być forma dyżuru to nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie jak za czas dyżuru – według przepisów Kodeksu pracy bądź wynagrodzenie jak za odwołanie pracownika z urlopu (zwrot kosztów).

Szczerze powiem, że nie wiem co się ostatnio dzieje z interpretacją przepisów, skąd dyrektorzy biorą jakieś dziwne pomysły, zmieniając to, co dotychczas było dobre i pozytywne. Wiem jednak, że jak nauczyciele będą na wszystko sobie pozwalać to nim się obejrzymy Karta Nauczyciela zostanie zlikwidowana, a nauczyciele będą pracować prawie za darmo po 40 godzin dydaktycznych tygodniowo…

P.s. K2 zimą – taka piękna a taka groźna. Śledzicie przebieg polskiej wyprawy?

 

 

{ 28 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dorota 28 stycznia, 2018 o 17:43

A jeśli nauczyciel miał już od wielu miesięcy zaplanowany wyjazd w ferie i miesiąc przed wyjazdem wyznaczono go do prac związanych z egzaminem zawodowym (w technikum) to musi poddać się woli dyrektora?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 stycznia, 2018 o 11:31

Witam serdecznie, nie gdyż ferie są czasem urlopu dla nauczyciela i jeśli dyrektor ma zamiar odwołać nauczyciela z urlopu to musi pokryć całe koszty tego urlopu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anetka 14 lutego, 2018 o 09:48

Świetny artykuł, gorąco pozdrawiam 🙂
Oby takich więcej 😀

Odpowiedz

Małgorzata 15 lutego, 2018 o 21:58

Jestem dyrektorem. W gminie praktykowane są takie zajęcia i większość szkół je organizuje. 2 lata temu nie zorganizowałam zajęć w trakcie ferii (zgodnie z przepisami). Na spotkaniu burmistrza z dyrektorami zostało mi to wytknięte. Od tej pory wieszam informację, że prowadzenie zajęć jest całkowicie dobrowolne i spisuję umowę na wolontariat z nauczycielem. Nie jest to wina dyrektorów tylko urzędów, które przymuszają do takich praktyk.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 lutego, 2018 o 12:31

Dziękuję za głos w dyskusji 🙂 Ależ się zgadzam … organ szuka pieniędzy, więc wymusza na dyrektorach. Dyrektorzy nie znając przepisów oraz będąc na przysłowiowym garnuszku organu robią to, co się im każe. Dalej wszystko wynika z braku wiedzy tego, co wolno dyrektorom, za co odpowiadają i jak mają prowadzić organizację pracy szkoły. Na końcu jest nauczyciel, któremu zmuszony do pewnych działań dyrektor nakazuje robić coś, co się nie zgadza. I jest zgrzyt… Dlatego uważam, że rozwiązaniem na to są szkolenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Hanna 20 marca, 2018 o 20:48

A czy te przepisy dotyczą ferii świątecznych- na Wielki Czwartek i Piątek oraz wtorek po świętach wywieszono listę dyżurów dla nauczycieli.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 marca, 2018 o 10:30

Witam, tak dotyczą przerwy wielkanocnej również. Dzisiaj wieczorem napiszę kolejny artykuł na ten temat 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Martyna 19 sierpnia, 2018 o 11:51

Witam, nie mogę znaleźć zapowiedzianego artykułu a bardzo mnie temat dyżurów interesuje. Bardzo proszę o wskazówki. Dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 sierpnia, 2018 o 11:05

Oto chodziło? bo niestety nie kojarzę 🙂
https://kartanauczycielablog.pl/913-2/

Odpowiedz

Martyna 21 kwietnia, 2018 o 13:55

Pani Karolino,
próbowałam znaleźć na blogu, ale nie udało mi się. Jak to jest z urlopem nauczyciela, który pracuje w niepełnym wymiarze czasu (1/2 etatu). Pracuję od 12 października, umowa do końca czerwca. Kadrowa wyliczyła mi 14 dni urlopu, ale „nie zgadza jej się to godzinowo, i ona nie wie jak to obliczyć”. I tak już od początku stycznia. Nikt nie wie ile tego urlopu mi się faktycznie należy.
Ja próbowałam tego szukać na różnych portalach, no i przyjmując zasadę 14 dni x 8 godzin = 112 godzin. Przyjmując, że dzień mojej pracy to 5 godzin (poniedziałek – czwartek), wychodzi, że mam 22 dni urlopu. Nie za bardzo rozumiem o co chodzi w tym wyliczeniu.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 maja, 2018 o 13:30

Szanowna Pani, nie mam możliwości odpowiedzieć na Pani pytanie w komentarzu. Jeśli oczekuje Pani ode mnie pomocy, to zapraszam do kontaktu prywatnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 4 października, 2018 o 12:15

„Nauczyciel, w czasie trwania ferii może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania następujących czynności: przeprowadzania egzaminów, prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego oraz opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestnictwa w doskonaleniu zawodowym w określonej formie. Czynności te nie mogą zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.”

Czyli jednak w czasie ferii, kiedy trwają np. egzaminy zawodowe nauczyciel, jeżeli dyrektor go wyznaczy MUSI przyjść do pracy. Czy za ten dni można wystąpić o wyznaczenie innych dni wolnych?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 29 października, 2018 o 22:43

Nie, za te dni nie można wystąpić o wyznaczenie innych dni wolnych. Jest to ustawowe uprawnienie dyrektora, aby zobowiązać nauczyciela do pracy w tym czasie, kiedy odbywają się egzaminy.

Odpowiedz

Urszula 11 grudnia, 2018 o 23:44

Mam takie pytanie: Czy nauczyciel-bibliotekarz ma obowiązek świadczenia pracy w czasie przerw świątecznych, tzn. między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem oraz przed i po Wielkanocy? Czy przepisy to regulują?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 stycznia, 2019 o 23:41

Nauczyciel bibliotekarz ma obowiązek uczestniczyć w zajęciach szkolnych tak samo, jak nauczyciel przedmiotowiec, czy na innym stanowisku. Nie ma tutaj rozróżnienia. Jeśli podlega pod te same przepisy to ma takie same prawa i obowiązki. Jest to uregulowane w przepisach Karty Nauczyciela i ustawie Prawo Oświatowe. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 20 lutego, 2019 o 22:51

Witam pracuję w szkole podstawowej na cały etat i mam dodatkowo 4 godziny w przedszkolu (W tej samej placówce) kierowniczka przedszkola kazała odpracować mi 1h za dni w których ja miałam wolne
( przed świętami ) a przedszkole nie. Podobno takie weszły przepisy, gdzieś je wyczutała ale ja nie mogę tego zapisu znaleźć. Czy tak jest w rzeczywistości? (koleżanka ucząca religii już swoje odpracowała)

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 kwietnia, 2019 o 13:00

Nie wiem, na jakiej podstawie miałaby Pani odpracowywać jeden dzień. Chyba tylko na tej podstawie, że przedszkola w szkołach stały się placówkami nieferyjnymi i nie mają prawa do takich dni wolnych, jak w szkołach. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Piotr 16 kwietnia, 2019 o 17:14

Witam jestem logopedą zatrudniony, na pól etatu w szkole i przedszkolu. Zbliżają się święta i dyrektorka wyznacza mnie do dyżuru w wielki czwartek i we wtorek poświtach czy mogę ubiegać się o dodatkowe pieniądze za dyżur.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 17 kwietnia, 2019 o 00:52

Witam, tak, oczywiście. Wówczas przysługuje Panu wynagrodzenie jak za dyżur. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Piotr 28 kwietnia, 2019 o 19:18

Proszę Szanownego Koleźeństwa. Przepisy urlopowe reguluje w bardzo prosty sposób Kodeks Pracy, którego pochodną jest Karta Nauczyciela określająca szczegółowo warunki pracy, wynagrodzenia, urlopy i inne sprawy związane z pracą nauczycieli. Karta Nauczyciela jest aktem prawnym podlegającym Kodeksowi Pracy i dlatego to co zawarte w Kodeksie Pracy powinno być także w karcie Nauczyciela, a nie odwrotnie . Podobnie jak Konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym w naszym kraju i kropka.
Jak słyszę o tych urlopach feryjnych to dostaję po prostu szału, a z jakiej przyczyny nauczyciel ma więcej urlopu jak zwykły obywatel Polski pracujący na umowie o pracę.
Po 10 latach pracy normalny pracownik w Polsce ma 26 albo 28 dni wolnych od pracy. Urlop należy podzielić tak aby przynajmniej jedna część jego wymiaru to 14 dni roboczych i kropka- to podstawa wypłacenia tzw. świadczenia urlopowego.

Jeżeli zatem letnia przerwa w pracy nauczycieli trwa 2 m-ce to na pewno jeden z nich będzie okresem do tzw. dyspozycji dyrektora. podobnie jak okres ferii bożonarodzeniowych, wielkanocnych i innych. Ferie zimowe są okresem normalnej pracy nauczycieli, wolne od pracy są okresy świąt zaznaczone w kalendarzu na czerwono.-
Wszystko na ten temat, czytajcie Kodeks Pracy i tyle, byle ze zrozumieniem. nauczyciel nie ma większego wymiaru urlopu jak inni pracownicy.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 maja, 2019 o 09:58

Szanowny Panie, niestety nie ma Pan racji. Karta Nauczyciela jest aktem wyższego rzędu, aniżeli Kodeks Pracy – Lex specjali derogat lex generali – i tylko w tym zakresie, w jakim nie ma danych spraw uregulowanych w KN to, sięgamy do Kodeksu Pracy. Nie odwrotnie.
Nauczyciel z zasady ma 56 dni urlopu i jest to jego przywilej wynikający z KN.
Ferie zimowe nie są czasem pracy nauczycieli, a są czasem wolnym od zajęć w szkołach feryjnych.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

A 19 czerwca, 2019 o 16:28

Nauczyciel nie ma 56 dni urlopu.
Urlop to okres ferii letnich i zimowych minus maksymalnie 7 dni( do dyspozycji dyrektora). 56 dni to urlop uzupełniający.

Odpowiedz

Agnieszka 15 czerwca, 2019 o 10:05

Dzień dobry!
Dyrektor na wczorajszej radzie klasyfikacyjnej zapowiedział nam,że musimy być w pracy od 21.06 do 25.06 (w komisjach rekrutacyjnych) oraz o zgrozo – od 16.07 do końca lipca. Powyznaczał komisje rekrutacyjne,mówiąc: „sami się dogadajcie w tych komisjach w jakie dni i w jakich godzinach kto z was siedzi na rekrutacji”. Zaznaczył też,że 21.06 jest normalnym dniem pracy. Czy jeżeli nie przyjdę na tą rekrutację,to grożą mi jakieś konsekwencje? Uważam,że rekrutacje powinni przeprowadzać wychowawcy klas,do których jest nabór ( w końcu to oni dostaną dodatek za wychowawstwo),a nie wszyscy nauczyciele pracujący w szkole. Jakie jest pani stanowisko w tej sprawie?

Odpowiedz

Adam 24 czerwca, 2019 o 13:04

Jestem nauczycielem i nie do końca jest to prawdą ca pani pisze, u nas w szkole dyrektor zarządził ze każdy nauczyciel ma 1 dzień w czerwcu już po zakończeniu roku szkolnego pełnić dyżur w szkole i wszyscy nauczyciele w ostatnie 2 tygodnie sierpnia (codziennie) mają przyjść do pracy. Dlaczego?. Bo takie ma prawo.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:18

Szanowna Pani, moją rolą jest wskazać, jak wygląda to według przepisów prawa. Wiem, że wielokrotnie zdarza się, że jest inaczej. Proszę zapoznać się z art. 64 KN. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 24 czerwca, 2019 o 23:24

Artykuł o prawach urlopowych przeczytałam ze szczególnym zainteresowaniem, a to ze względu na fakt, iż właśnie od zakończenia roku szkolnego pracuję w komisji rekrutacyjnej. Według harmonogramu 21 czerwca pracowałam 7 godzin, a od dziś do 5 lipca mam pracować codziennie po 5 godzin. Dowiedziałam się jednak, że prace komisji przedłużą się do 16 lipca i do tego czasu trzeba będzie stawiać się w pracy. Oprócz tego dwa dni na egzaminach zawodowych, z czego jeden to praca 11 godzin. Wiem, że to niezgodne z przepisami… ale co tak naprawdę można zrobić? Wystąpić do dyrektora z pismem, w którym odmówię pracy? Z jeszcze innym, w którym zażądam odpłatności za utracony urlop? Zwrócić się do Inspekcji Pracy? Jaką drogą najlepiej podążyć?

Odpowiedz

Maria 16 grudnia, 2021 o 12:21

Witam, mam etat łączony 23 godziny w tym 5 godzin w przedszkolu. Pani dyrektor chce żebym w ferie odpracowała swoje 5 godzin. Wspomnę że jestem zatrudniona jako nauczyciel w szkole podstawowej.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 1 lutego, 2022 o 21:58

Dzień dobry, nie mam możliwości udzielenia odpowiedzi na Pani pytanie w komentarzu. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: