09.06.2020

8 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Czy dyrektor może mnie zmusić do wykorzystania urlopu?

No i znowu pełne ręce roboty 🙂 nowa strona, nowa grupa, e-book 🙂 i wiele wiele innych planów i działań, w które wprowadzę Was już 15.06 🙂 

Ale też nie ustaję w pracy dla Was, rozwiązując to co ciekawsze problemy. I tak ostatnio otrzymałam pytanie, czy dyrektor placówki nieferyjnej, w związku z tym, że w dzień po Bożym Ciele, nie będzie w niej dzieci, może zmusić nauczyciela do wypisania za ten dzień urlopu wypoczynkowego. Złapałam się za głowę ….

Ale od początku 🙂

Nadal znajdujemy się pod auspicjami rozporządzeń MEN z dnia 2 i 20 marca 2020 roku oraz późniejszych rekomendacji przywracających funkcjonowanie szkół i placówek edukacyjnych w związku z pandemią koronaświrusa (ups! koronawirusa). To z kolei pozwala na to, aby to rodzice zdecydowali, czy poślą dzieci do szkoły czy przedszkola. Może więc zdarzyć się tak, że rodzice nie wyślą do placówki ani jednego dziecka. Może się tak zdarzyć nie tylko w okresie pandemii, ale również w okresie tzw. długiego weekendu, który spędza się zazwyczaj rodzinnie.

Czy w związku z tym, dyrektor może wymagać od nauczyciela wypisania urlopu wypoczynkowego na ten dzień? Czy jest to wypoczynek nauczyciela, który zaplanował zgodnie ze swoim prawem i gwarantuje mu prawo do odpoczynku?

Zgodnie z art. 64 Karty Nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. 

Z kolei ust. 3 stanowi, iż nauczycielom zatrudnionym w szkołach (przedszkolom również) , w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych, w czasie ustalonym w planie urlopów. 

Oznacza to, że nauczyciel w placówkach feryjnych ma urlop ściśle określony ustawowo, a nauczyciel zatrudniony w placówkach nieferyjnych ma urlop wtedy, kiedy zadeklarował jego wykorzystanie i zostało to określone w planie urlopów.

Jednocześnie należy pamiętać, iż prawo do urlopu wypoczynkowego jest prawem pracownika i tylko on może decydować, kiedy ten urlop wykorzysta – poza planem urlopów. Oznacza to ni mniej, ni więcej że pracodawca nie może zmusić nauczyciela do wykorzystania urlopu w tym okresie, który uważa za odpowiedni.

Pułapka!

Uwaga jednak na sytuację, w której dotyczy to urlopu zaległego, np. za rok ubiegły. Zgodnie z utartym orzecznictwem sądowym i stanowiskiem doktryny pracodawca może narzucić pracownikowi termin wykorzystania urlopu zaległego. Z zaznaczeniem jednak, że urlop musi zostać wykorzystany do 30 września kolejnego roku.

Co ma więc zrobić dyrektor, gdy nie będzie uczniów?A placówka będzie zamknięta?

Zwolnić kadrę do domu, uznając, że doszło do sytuacji niezależnej od pracodawcy, a tym samym nauczyciele, nie wykonując pracy pozostaną w przestoju. Wykazywali jednakże gotowość do świadczenia swoich funkcji, a z przyczyn niezależnych od nich, jak i od pracodawcy doznali przeszkód. Placówka pozostanie zamknięta z powodu braku dzieci.

Wówczas nauczycielom należy się  wynagrodzenie wynikające z ich osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jako podstawę prawną stosujemy art.81 Kodeksu pracy w związku z art. 91 c Karty Nauczyciela. 

Jest to działanie jak najbardziej zgodne z prawem, jak i zasadami współżycia społecznego. Urlop służy bowiem pracownikowi, jego regeneracji i winien zostać przez niego wykorzystany wówczas, kiedy będzie gwarantował mu należyty odpoczynek.

W sytuacji, w której nauczyciele zostaną zmuszeni do wykorzystania tego urlopu w dniu, w którym po prostu nie będzie dzieci w szkole, a placówka będzie zamknięta, polecenie służbowe wypisania urlopu na ten dzień, będzie stanowiło naruszenie ich praw. Ponadto zrodzi skutek, w którym będzie im przysługiwało prawo do odebrania tego dnia urlopu w terminie, który wynika z planu urlopu i ich woli.

A to może się odbić dyrektorowi czkawką 🙂

Bierzemy urlop? 🙂 a jakże 🙂 My dopiero w sierpniu 🙂

 

 

 

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michalina 1 lipca, 2020 o 11:51

Dzień dobry,
mam pytanie czy w czasie wakacji należy mi się wypłata za godziny ponadwymiarowe?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 12 lipca, 2020 o 01:11

Dzień dobry, należy się średnia urlopowa. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Aleksandra 10 grudnia, 2021 o 08:58

Witam,
Pracuję w państwowej szkole, która jest feryjna. Niestety w tej szkole jest oddział przedszkolny (jeden) i jedna zerówka, w której uczę. Dyrektor szkoły rozporządzeniem dyrektora ustalił, iż 24 i 31 grudnia szkoła będzie zamknięta. Mi osobie pracującej w zerówce i koleżance pracującej w przedszkolu każe wypisać urlop wypoczynkowy, mimo, że szkoła będzie zamknięta. Czy jest to zgodne z prawem?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 1 lutego, 2022 o 21:59

Nie jest to zgodne z prawem.

Odpowiedz

Dorota 28 czerwca, 2022 o 06:39

Witam. Podczas pracy w lipcu w przedszkolu ( placówka nie feryjna) mamy mniej otwartych oddziałów niż w roku szkolnym, w związku z tym zapotrzebowanie na nauczycieli się zmniejszyło, dyrektor chce mnie wysłać na urlop ponieważ nie ma dla mnie grupy czy muszę wyrazić zgodę czy mogę odmówić? Nie miałam tego urlopu wpisanego w plan urlopów.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 sierpnia, 2022 o 01:01

Dzień dobry, zapraszam do kontaktu w wiadomości prywatnej. Pozdrawiam

Odpowiedz

Viki 29 czerwca, 2022 o 12:58

Dzień dobry jestem nauczycielem przedszkolnym od początku tego roku wykorzystałam już trochę urlopu nie zaplanowanego w planie teraz chciała bym zostać jeszcze tydzień w pracy ale pracodawca narzuca mi pójście na urlop (od dnia w którym było wpisane na planie ) po wykorzystaniu tego urlopu nie będę miała dni wolnych. Czy pracodawca może zmusić mnie do pójścia na urlop tak jak w planie ?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 sierpnia, 2022 o 01:01

Dzień dobry, zapraszam do kontaktu w wiadomości prywatnej. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: