To bardzo ciekawe zagadnienie, zwłaszcza w sytuacji koronawirusa. Mam wrażenie, że obecnie dyrektorzy szkół, acz i organu prowadzące zaczęły prześcigać się w podejmowaniu działań zmierzających do niewypłacania wynagrodzenia za pracę w godzinach ponadwymiarowych.
Stąd część nauczycieli, wpadła na pomysł. Skoro nam nie płacą, nie będziemy realizować zajęć w godzinach ponadwymiarowych.
Obowiązek nauczyciela
Tymczasem praca w godzinach ponadwymiarowych jest obowiązkiem nauczyciela. Dzieje się tak wówczas, gdy zostały one jemu przydzielone zgodnie z prawem.
Przede wszystkim ważna jest forma ich przydzielenia. Czy zostało to dokonane z formie aneksu bądź przydziału godzin. Dyrektor w takim dokumencie wskazuje liczbę tych godzin oraz okres, na jaki zaplanowano ich realizację.
Godziny ponadwymiarowe stanowią dodatkowe obciążenie dla nauczyciela. Wykraczają one poza jego normalne obowiązki wynikające z aktu mianowania, czy umowy o pracę.
Jak wynika wręcz z orzeczenia Sadu Najwyższego z dnia 12 maja 2004 roku, praca nauczyciela w godzinach ponadwymiarowych nie stanowi uprawnienia nauczyciela, lecz jego obowiązkiem. Jeżeli została zarządzona zgodnie z prawem. Nauczyciel, który niezasadnie odmawia realizacji przydzielonych zajęć, może być pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej dla nauczycieli z powodu naruszenia obowiązków (postępowanie przed Komisją dyscyplinarną dla nauczycieli).
Praca ponadwymiarowa – tylko za wynagrodzeniem
Za przydzielone godziny ponadwymiarowe, nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.
Tak również orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 marca 2012 roku, uznając, że przepisy Karty Nauczyciela przewidują możliwość nałożenia na pracownika obowiązku wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych zgodnie z posiadaną specjalnością.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że praca ta jest pracą odpłatną, a zatem stwarza możliwość uzyskania większego dochodu z jednego stosunku pracy.
Z tego punktu widzenia, wykonywanie pracy w godzinach ponadwymiarowych nie może być rozpatrywane jedynie w kontekście obowiązku pracownika, lecz także prawa pracownika. Zwłaszcza, gdy praca ta była przez pracownika nie tylko akceptowana, ale wręcz pożądana. Na pracę w godzinach ponadwymiarowych nauczyciel musi jednak wyrazić zgodę.
O przyznaniu tych godzin, bądź nie, decyduje dyrektor. Może się zdarzyć tak, że w jednym roku nauczyciel będzie pracował w godzinach ponadwymiarowych, a w kolejnym roku nie.
I zmiana ta, nie będzie traktowana jak pogorszenie warunków pracy.
Czy nauczyciel może odmówić pracy w nadgodzinach?
Tak więc, nauczyciel musi wyrazić zgodę na pracę w godzinach ponadwymiarowych. A skoro musi ją wyrazić to może zgodę tę również cofnąć. Tym samym może odmówić pracy w godzinach ponadwymiarowych.
Może tego dokonać w każdej chwili. Musi jednak pracodawcę o tym zawiadomić. Nie może po prostu przestać ich realizować.
Karolina Sikorska-Bednarczyk
prawnik oświatowy
doktorantka UG
***
Dzieci z Ukrainy w polskiej szkole – zasady przyjmowania
Dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do publicznych szkół oraz obejmowani opieką i nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich.
Przyjmowanie do szkół odbywa się w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy w której kontynuowana jest nauka odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą [Czytaj dalej…]
{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Wg mnie brakuje tu odniesienia do godzin przeznaczonych na zajęcia typu: dydaktyczno-wyrównawcze, rozwijające.
Te często przyznawane są od października do czerwca danego roku szkolnego, również nauczycielom pracującym na część etatu. Wydaje mi się, że realizacji tak proponowanych godzin nauczyciel może odmówić.
Dzień dobry,
Cytując poniżej tekst od państwa prosze o informację kiedy muszę zawiadomić pracodawce, że nie chcę realizować godzin ponadwymiarowych? Przed rozpoczeciem roku szkolnego po rozpoczęciu roku czy w momencie otrzymania przydziału na piśmie na nowy rok szkolny.
Może odmówić, czy nie?
Tak więc, nauczyciel musi wyrazić zgodę na pracę w godzinach ponadwymiarowych. A skoro musi ją wyrazić to może zgodę tę również cofnąć. Tym samym może odmówić pracy w godzinach ponadwymiarowych. Może tego dokonać w każdej chwili. Musi jednak pracodawcę o tym zawiadomić. Nie może po prostu przestać ich realizować.
Pozdrawiam
Dzień dobry, zapraszam do kontaktu w wiadomości prywatnej.
Dzień dobry
Na początku roku dostałam w przydziale czynności dodatkowe godziny. W tych godzinach była także rewalidacja indywidualna w uczniem w formie zdalnej(2 godz.tyg). W ostatnich dniach rodzice ucznia zrezygnowali z formy zdalnej. W związku z tym zajęcia te mają się odbywać w domu ucznia. Dojazdy do ucznia w moim przypadku mogą się odbywać tylko w godzinach popołudniowych.Wcześniej mam lekcje. Będzie to także wydłużenie mojego czasu pracy ponieważ dojazd do ucznia może w godzinach popołudniowych zająć mi ok.30 min. Czy mogę odmówić realizacji tych zajęć? Dodam, że mam w przydziale 1,5 etatu? Czy muszę się na to zgadzać?
Z poważaniem
Diana Dudziak
Dzień dobry, zapraszam do kontaktu indywidualnego. Pozdrawiam.
Chce w trakcie roku zrezygnować z godz. Ponadwymiarowych jak to zrobić i z jakim wyprzedzeniem ? Dziękuje z góry za odpowiedz
Co najmniej 7 dniowym.
Dzień dobry, Mam pensum łaczone szkola+internat 25h ponad to 5 godzin nadliczbowych w internacie, jeszcze nie podpisałam przydziału na rok 2023/24
czy mogę z tych 5 h zrezygnować?
Szanowna Pani
Jestem dugo rok dyrektorem zespolu szkół, w którego sklad wchodzi szkola podstawowa (226 uczniów) i przedszkole (108 dzieci). Niestety współpraca z organem prowadzącym jest bardzo trudna, szczególnie gdy chodzi o kwestie finansowe, mimo że jest to druga najbogatsza gmina w powiecie. Interpretacja przepisów przez prawników nie trafia do pana wójta. On ma własną interpretację. A rzecz dotyczy kilku kwestii:
1. Złożyłam wniosek o zmiany w regulaminie wynagrodzeń, czyli o odpłatność dla dyrektora i wicedurektora za zastępstwa doraźne oraz dla pedagoga i bibliotekarza za zastepstwa doraźne prowadzone poza godzinami ustalonym w ich grafikach pracy.
2. Odplatność za pracę nauczycieli w weekendy (akcje,zawody, wycieczki, wyjazdy na projekty unijne z młodzież)
3. Złożylam wniosek o zwiększenie funduszu na dodatko motywacyjne z obecnego 5% od pensji zasadniczej na 10%. Odpowiedź: sa szkoły, gdzie nie ma wcale motywacyjnego, a ponadto nie każdy musi mieć.
Odpowiedź do 1-2 odmowna – podobno RIO tego zabrania.
4. W całym przedszkolu (dzieci od 2,5 do 6 lat) mamy tylko jedną pomoc i dwie sprzątaczki, a przedszkole czynne od 7.00 do 16.00. Organ prowadzący nie widzi potrzeby zatrudnienia dodatkowej osoby. Słyszę, że to i tak jest dużo.
5. Z przyznanego mo budzetu remontowego próbuję wykonywać remonty, lecz moje propozycje są ciągle odrzucane. Gdy o jednej nie poinformowalam odpowiednio wcześniej, tylko dopiero w trakcie realizacji i przedstawiłam fakturę za wykonanie zlecenia, zostałam wezwana do wyjaśnień, dlaczego wybrałam taką ofertę, skoro w miejscowosci obok zostala wykonana podobna inwestycja, lecz sporo tańszym kosztem. Mam zapytania ofertowe do weryfikacji, lecz mam wrażenie, że to i tak nie jest wystarczające. Co robić w takiej sytuacji
Dodam, ze szkoła mocno się rozwinęła przez ten czas. Mam silne poparcie rodziców i fantastyczny zespół pracowników. Wiele środków na wyposażenie pozyskałam sama. W pomoc zaangażowali się lokalni przedsiębiorcy i rodzice, gdyż szkoła jest w oplakanym stanie technicznym. Myślę, że te moje inicjatywy dą solą w oku dla organu prowadzącego, gdyż mimo braku wsparcia finasowego ze strony gminy, szkoła funkcjonuke coraz lepiej,a ja głosno mówię i upubliczniam, z jakich środków jaka inwestycja została zrobiona
Dzień dobry, niestety komentarz to nie miejsce na pytania wymagające udzielenia porady prawnej. Zapraszam do kontaktu.
Dzień dobry,
Mam pytanie w związku z powyższym artykułem. Na radzie pedagogicznej opiniującej arkusz organizacyjny, która odbyła się w marcu, otrzymałam informację, że będę miała uśrednioną liczbę godzin w liczbie nieco ponad 19. W sierpniu na radzie pedagogicznej dostałam wydruk z przydziałem godzin, z którego wynikało iż tych godzin jest 26. Potem, w trakcie semestru doszły jeszcze 2 godziny nauczania indywidualnego. Czy to oznacza, że godziny te zostały przyznane bezprawnie?
Nikt nie pytał mnie o zgodę, nie podpisywałam też żadnego aneksu. Dodam, że od 26 sierpnia jestem nauczycielem dyplomowanym i jestem zatrudniona na podstawie mianowania. Na marginesie, do tej pory nie otrzymałam jeszcze podwyżki ponieważ dyrekcja twierdzi, że zaświadczenie nie jest dokumentem uprawniającym do wypłacenia wyższej pensji, a kuratorium do tej pory nie przysłało oficjalnego pisma… Jestem przemęczona i sfrustrowana…
Dzień dobry, niestety komentarz to nie miejsce na pytania wymagające udzielenia porady prawnej. Zapraszam do kontaktu.
Dzień dobry,
W nawiązaniu do pozytywnej odpowiedzi na pytanie: Czy nauczyciel może zrezygnować z godzin ponadwymiarowych? Chciałabym prosić o radę. W konkretnym przypadku chodzi o 1 i 1/2 etatu, czyli 27 godzin oraz fakt, iż sprawa dotyczy nauczyciela stażysty i zgodnie z art. 35 KN, nie powinien otrzymać takich nadgodzin, bez udzielenia na nie zgody. Nauczyciel zgody udzielił, teraz jednak, z przyczyn osobistych i zdrowotnych, chciałby wycofać swoją zgodę i pozostać przy samym etacie, lub w ostateczności 18+4 godziny. Czy mogę prosić o podpowiedź/wzór wniosku w powyższej sprawie do dyrektora szkoły ? Na jaki argument/przepis można się powołać ? Z góry dziękuję za odpowiedź. Z poważaniem. Magdalena Jaskulska
Dzień dobry, niestety komentarz to nie miejsce na pytania wymagające udzielenia porady prawnej. Zapraszam do kontaktu.
Dzień dobry,
W jaki sposób mogę zrezygnować z godzin ponadwymiarowych, dodam że wychowuje dziecko które nie ukończyło 4 lat. Jeśli mogę zrezygnować, to czy Dyrektor może się na to nie zgodzić? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
Dzień dobry, co do zasady nauczycielowi wychowującemu dziecko do lat 4 (obecnie do lat 8) nie przydziela się godzin ponadwymiarowych. Należy więc złożyć wniosek do dyrektora. Pozdrawiam.