08.02.2016

48 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem – czy także dla nauczycieli?

Zacznę od przeprosin. Bardzo Cię przepraszam za takie straszne zaniedbanie i dziękuję, że o mnie nie zapominasz. Podjęłam się dokończenia do końca lutego mojego doktoratu i pochłania mi to cały wolny czas. Nawet w pracy nie ma ze mnie pożytku 🙁

Bardzo przepraszam i proszę o zrozumienie. tak_mi_wstyd_przepraszam_0

Zostałam jednak wywołana do tablicy odnośnie dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. Pytacieczy obowiązują one nauczycieli i jak wygląda to po zmianach.

Otóż, z dniem 1 stycznia 2016 roku zmieniono przepisy Kodeksu pracy, między innymi w zakresie opieki nad dzieckiem. Zgodnie z art. 188 K.p. pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Wynika z tego, że każdemu pracownikowi (także nauczycielowi-art. 91 c Karty Nauczyciela w zw. z art. 188 K.p.) wychowującemu dziecko (przynajmniej jedno) przysługuje takowe zwolnienie. Wymiar w ciągu jednego roku wynosi 2 dni lub 16 godzin (niewykorzystane nie przechodzą na kolejny rok).

Zmiana od stycznia bieżącego roku dotyczy właśnie tych 16 godzin. Pytacie, czy jak pracujecie w danym dniu 2 godziny i weźmiecie w tym dniu to zwolnienie to zostanie Wam jeden dzień czy 14 godzin. 

Otóż o tym decydujesz Ty. Bowiem, o sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, o którym mowa powyżej, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.

Więc jeśli zdecydujesz – w pierwszym wniosku – o tym pamiętaj, że chcesz wykorzystać owo zwolnienie w dniach, to zostanie Tobie jeszcze jeden dzień. Jeśli jednak zdecydujesz, że wybierasz rozliczenie godzinowe, zostanie Tobie 14 godzin i nie ma znaczenia, że będzie to trwało kilkanaście dni.

Tak wiem, Drodzy Dyrektorzy, ale jak to tak…. Otóż taki był zamysł ustawodawcy, aby dać możliwość wykorzystania pracownikowi jedynie kilku godzin z dnia, a nie cały dzień. Może się zdarzyć przecież tak, że w danym dniu nauczyciel ma kilka godzin dydaktycznych w ciągu dnia i wieczorem wywiadówki czy radę pedagogiczną. Chcąc skorzystać z niniejszego zwolnienia wybiera jedynie godziny dydaktyczne w ciągu dnia, a wieczorem bierze udział w zebraniach dla rodziców. Jest to jak najbardziej prawidłowe. Rozliczamy wówczas jedynie nieobecność usprawiedliwioną w ciągu dnia takiej ilości godzin, jaką w danym dniu miał nauczyciel.

Pracownik zatrudniony w wymiarze niepełnego etatu będzie miał to zwolnienie rozliczane proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Poniżej załączam opinię prawną mec. Bogumiła Soczyńskiego – prawnika Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność, która powinna rozwiać wszystkie wątpliwości.

Opinia prawna-art 188 kp

Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję, że o mnie pamiętasz 🙂

{ 48 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grażyna 11 lutego, 2016 o 08:34

Rozumiem. A co w drugą stronę? Jeśli pracuję w szpitalu po 12 godzin? Mam wrócić poczterech godzinach do pracy, na resztę dyżuru?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 17 lutego, 2016 o 23:28

Dobry wieczór, to zależy czy wykorzysta Pani dni wolne na opiekę nad dzieckiem w systemie dziennym czy godzinowym. Jeśli wybierze Pani system godzinowy, to tak, wraca Pani dalej na swój dyżur. Z tego, co widzę korzystniejsze jest wykorzystanie w systemie dziennym. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Rela 11 marca, 2016 o 13:45

Witam
Jestem nauczycielem. Przeczytałam bardzo uważnie to co Pani napisała, zapoznałam się z opinią prawną podaną ww wpisie. Niestety to się ma nijak do tego co jest stosowane. Już tłumaczę. Potrzebowałam wziąc opiekę na dziecko. Napisałam wniosek. Poszłam do Pani Dyrektor przedłożyć wniosek mówiąc, że chce godziny. Pani Dyrektor zdziwiona jakie godziny? Powiedziała, że zapyta w kadrach. I jakie było moje dziwienie dwa dni później, kiedy dowiedziałam się, ze przysługują mi tylko 7,2 godziny i wykorzystałam 5. Gdybym wiedziała, że tak podejdą do sprawy napisałabym o dzień wolny.

Jak poprosiłam o uzasadnienie. Otrzymałam takie , że mogę wnioskować zwolnienie od pracy tylko w godzinach zajęć dydaktycznych a ponieważ pensum jest 18-godzinne to według tych obliczeń 2 dni x (18 godzin : 5 dni) = 2 dni x 3,6 = 7,2 godzin dydaktycznych przysługują mi tylko 7,2 godziny, więc lepiej mi brać dwa dni, ale ponieważ wnioskowałam o godziny to zostały mi dwie.

Co w takiej sytuacji zrobić? I jak sie to ma tak naprawdę do przepisów KP? I czy w tym przypadku nie będzie/nie jest tak, ze jedne szkoły będą udzielać wolnych godzin 16 a inne (jak moja) tylko 7,2?
Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź

Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 11 marca, 2016 o 22:11

Dobry wieczór, na razie jak widać są to początki funkcjonowania tego zapisu i stąd tyle problemów. Jednak warunek jest taki, aby zrozumieć, że liczymy nie godziny dydaktyczne u nauczycieli, a 40 godzinny czas pracy. Ustawodawca miał bowiem na celu wyrównanie różnic pomiędzy nauczycielami i pracownikami. Dlatego w Pani przypadku dyrektor nie ma racji i proszę mu przekazać opinie z mojej strony, a jak nie będzie chciał zmienić zdania, to może będzie Pani tą pierwszą osobą, która będzie dochodzić ustalenia w sądzie 🙂 pozdrawiam.

Odpowiedz

Krysia 26 kwietnia, 2016 o 21:53

Witam serdecznie, w mojej placówce jest podobnie. Również proponuje się wyliczanie procentowe przysługujących godzin. Do tego pracodawca twierdzi, że po wykorzystaniu np 4 godzin opieki nad dzieckiem o ktore wnioskuje w godzinach dydaktycznych, powinnam na kolejne o które nie wnioskuję wrócić do pracy -skoro twierdzę ,że 8 godzin dziennie i 40 w tygodniu i wykonywać tzw inne czynności. Powołuje się przy tym na stanowisko w tej sprawie MEN.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 maja, 2016 o 13:49

Niestety nadal nie ma jednej praktyki odnośnie wyliczania tych godzin. Jednak wyliczanie procentowe jest nieuzasadnione zupełnie. Trzeba czekać, aż wypracuje się jakaś jednolita struktura działania. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 maja, 2016 o 19:27

Szanowna Pani, w takiej sytuacji zostaje tylko żądanie wyrównania przez Sąd Pracy. Liczenie procentowe natomiast jest wielkim nieporozumieniem. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Krzysztof 25 maja, 2016 o 12:59

a ja uważam, że liczenie proporcjonalne jest całkiem OK. Ponieważ ustawodawca wprowadzając przepis w życie założył 40 godzinny tydzień pracy więc 2 dni to 16 godzin (chciał ułatwić życie pracownikowi). Jeżeli nauczyciel, żąda rozliczania w godzinach dydaktycznych (pensum) to możemy zastosować równoważność 16h z 40h to przy dydaktycznych będzie 7,2 z 18 h. A ponieważ urlopy zaokrąglamy w górę to będzie 8 godzin dydaktycznych
Wykładnia MEN jest bardziej niekorzystna dla nauczyciela, ponieważ zawsze godziny dydaktyczne uzupełnia do 8h pracy, więc i tak wychodzi 2 dni 🙂
A teraz czekam, na pierwszego odważnego nauczyciela, który pójdzie do sądu i w końcu będzie jasność 😀

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 30 maja, 2016 o 21:23

Dziękuję za ten komentarz. Dokładnie się z Panem zgadzam. Interpretacja MEN jest bardzo niekorzystna, a i chętnie przyjmę tego pierwszego odważnego nauczyciela, który pójdzie do sądu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Patrycja 12 grudnia, 2016 o 22:09

W całej tej dyskusji, zapominają Państwo o bardzo ważnej sprawie – jeśli nauczyciele według Was powinni być rozliczani proporcjonalnie do pensum z godzin wolnych na opiekę na dziecko, to czy pozostałe prawie 9 godzin mogę wziąć wolne poza moim pensum???? A w praktyce, czy mogę napisać podanie, że dziś nie będę pracowała wieczorem dwie godziny, podczas których sprawdzałabym sprawdziany dwóch klas, w związku z czym te sprawdziany nie zostaną przeze mnie sprawdzone???? Przecież to jakaś paranoja. Jeśli biorę nawet cztery godziny wolnego czy pięć a tyle mam lekcji tego dnia, to nie znaczy, że nie wykonuję pracy w domu, bo wcześniej czy później będę musiała sprawdzić sprawdziany, przygotować się do lekcji, zrobić kartkówkę, napisać maile do rodziców o postępach uczniów itp.! I na pewno nie uda mi się tego zrobić w godzinach mojego pensum. Dlaczego nikt nie pomyślał o tym???

Dorota 29 kwietnia, 2016 o 23:52

Witam, mam również pytanie dot. rozliczania tych 16 godzin opieki nad dzieckiem u nauczycieli. Zostałam poinformowana, że jeśli chcę wziąć np 2 godziny opieki nad dzieckiem w danym dniu ( bo np. w tym dniu mam tylko 2 lekcje ) to będzie tak, że dyrektor każe mi przyjść na pozostałe 6 godzin do pracy i zleci mi jakieś prace dodatkowe. A w końcu dostałam informację taką, że albo biorę 2 dni albo wcale, bo nikt nie będzie się bawił w rozliczanie godzin. Nurtuje mnie to czy w danym dniu, kiedy brałabym te kilka godzin to musiałabym przyjść i wykonywać dodatkowe prace zlecone przyez dyrektora, by wypełnić w rozliczeniu 8 godzinny czas pracy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 maja, 2016 o 19:24

Niestety może tak być, że dyrektor po wykorzystaniu przez Panią dwóch godzin zobliguje Panią do powrotu do pracy. Bo właśnie na tym polega rozliczanie godzinowe – wykorzystuje Pani tylko tyle czasu, ile potrzebuje, a potem wraca do pracy. Byłoby niesprawiedliwe, gdyby zawsze w tym dniu, w którym ma Pani dwie lekcje brała wolne, aż do wykorzystania 16 godzin. Dlatego w przypadku nauczycieli korzystniejsze jest rozliczenie dniowe. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 5 maja, 2016 o 14:19

Witam, mam pytanie o badania okresowe Dyrektora, który oprócz wykonywania obowiązków dyrektorskich prowadzi zajęcia dydaktyczne z uczniami. Czy kierując go na badania okresowe powinnam wpisać również stanowisko nauczyciel – praca z dziećmi i dyrektor praca przy komputerze, czy wystarczy samo stanowisko dyrektor praca przy komputerze.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 maja, 2016 o 15:43

Dzień dobry, należy zaznaczyć oba stanowiska – dyrektora i nauczyciela. Pozdrawiam.

Odpowiedz

KASKA 1 czerwca, 2016 o 20:00

Witam, proszę o pomoc w podjęciu decyzji. Nauczyciel wziął 5 godz. urlopu na matkę z dzieckiem. W tym dniu ma 5 godzin dydaktycznych z pensum oraz 3 godz dodatkowe stałe przez cały rok. Uważam ze powinna napisać 8 godz. upiera się że tylko 5 bo to są godz. z pensum a 3 to tylko dodatek. Nie było jej w pracy cały dzień. Jak powinnam potraktować ten problem. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 czerwca, 2016 o 10:52

Dzień dobry, a dlaczego nauczyciel tych 3 dodatkowych godzin nie traktuje jak godzin pracy? dostaje za nie wynagrodzenie to wchodzą w czas jego pracy. W takiej sytuacji zależy, czy wrócił nauczyciel na te 3 godziny dodatkowe czy nie? Jeśli nie, to odejmujemy 8 godzin. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Magda 7 czerwca, 2016 o 22:37

Witam, pracuję w przedszkolu na 1/5 etatu (5godzin tygodniowo) tzn. 2 razy w tygodniu po 2,5 godz. Czy mogłabym dostać 2,5 godz. zwolnienia, czy wchodzą w grę półgodzinówki?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 czerwca, 2016 o 23:33

Witam, to może Pani otrzymać urlop w półgodzinówkach, gdyż ma być proporcjonalny do wymiaru zatrudnienia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Joanna 9 czerwca, 2016 o 15:47

Szanowna Pani,

Mam pytanie, jak powyższa zmiana ma się do nauczycieli placówek nieferyjnych? Czy nie ma to żadnej różnicy? W jaki sposób należy rozliczać nauczycieli, którzy chcieliby skorzystać z godzinowego udzielania zwolnienia, a pracują w placówce nieferyjnej, gdzie wymiar czasu pracy to 20 godzin dydaktycznych w tygodniu, skoro ustawodawca nie wprowadził odmiennych zasad udzielania przedmiotowego zwolnienia nauczycielom.

Ponadto chciałabym się upewnić czy rozliczeniu podlegają jedynie godziny zajęć dydaktycznych, wychowawczych bądź opiekuńczych realizowanych bezpośrednio z uczniem bądź wychowankiem?
Czy istnieją podstawy prawne, aby z puli godzin odliczać nauczycielowi inną liczbę godzin, aniżeli żądana przez nauczyciela?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 lipca, 2016 o 00:36

Szanowna Pani, w placówkach nieferyjnych nie ma żadnej różnicy w tym zakresie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 4 listopada, 2016 o 10:24

Dziań dobry,
chciałabym, aby ktoś kompetentny wyjaśnił mi rozliczanie godzin opieki nad dzieckiem. Otóż w ciągu dwóch miesięcy od 1 września do końca października wykorzystałam pięć takich godzin. Pracuję na pełen etat z kilkoma godzinami ponadwymiarowymi (po uśrednieniu rocznym) i ewentualnie godzinami za zastępstwo. Z tego tytułu otrzymuję zwyczajowo co miesiąc oprócz pensji dodatkowe wynagrodzenie. I właśnie ostatnio pani dyrektor odliczyła mi wykorzystane godziny na dziecko od wypracowanych godzin ponadwymiarowych i na koniec miesiąca października nie otrzymałam nic. Jednym słowem 5 dni opieki kosztowały mnie około 130zł. Czy jest to zgodne z przepisami prawa? Do tej pory nigdy nie odczuwałam finansowej straty z tego powodu.

Odpowiedz

Monika 25 września, 2016 o 20:56

Dzień dobry.
Bardzo proszę o wytłumaczenie jak powinny być rozliczane godziny ponadwymiarowe w przypadku korzystania z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem zdrowym. Może wytłumaczę na swoim przykładzie. Etatowo nauczyciel ma 18 godzin przy tablicy, poza tym ja mam 3 godziny ponadwymiarowe. Wykorzystałam 4 godziny w dniu kiedy miałam 6 lekcji ( na 2 godzinach byłam obecna w pracy). Jak w tym wypadku będą liczone moje godziny ponadwymiarowe? Za ile godzin ponadwymiarowych powinnam dostać wynagrodzenie?

Odpowiedz

Anna 6 listopada, 2016 o 20:31

Dzień dobry,

proszę o odpowiedź w tym samym temacie.

W kadrach szkoły powiedziano mi, że przepis o wykorzystaniu 16 godzin opieki nad dziekiem nie obowiazuje nauczycieli. Jeśli chcę wziąć tzw. opiekę na dziecko muszę wykorzystać dwa dni, a nie godziny. Już się w tym pogubiłam i nie wiem, po czyjej stronie jest racja?

Pozdrawiam – Anna

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 stycznia, 2017 o 21:02

Każdy przepis, o którym wprost nie mówi Karta Nauczyciela, a Kodeks Pracy obowiązuje nauczycieli. I tak samo jest z art. 188 KP. Proszę sięgnąć do opinii prawnych znajdujących się na moim blogu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marcin 7 listopada, 2016 o 12:25

Szanowna Pani

W komentarzu Pana Krzysztofa napisała Pani, że „chętnie przyjmę tego pierwszego odważnego nauczyciela, który pójdzie do sądu” – czy dalej Pani podtrzymuje to stanowisko? Chętnie bym z tej deklaracji skorzystał.

Dziś złożyłem wniosek o opiekę 6 godz. (mam tego dnia zajęcia od 8:00 do 13:40) w najbliższy czwartek i czekam na odpowiedź z Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół – jak oni się ustosunkują do tego. Dla jasności mam etat 26/26.

Z tego co wiem koleżance z pracy wyliczyła właśnie na podstawie godzin pensum 20/20 że ma 8 godzin na wykorzystanie (skoro 2 dni = 16 godzin to jakim cudem godzinowo mogła jej tyle wyliczyć i na podstawie czego – jakiej matematyki?)

Wszyscy wiedzą że pensa mamy takie jakie mamy ale każdy z nas pracuje (realizuje) 40 godzin tygodniowo – pozostałe godziny to: wywiadówki, sprawdzanie prac uczniów, przygotowywanie się do zajęć, wycieczki, szkolenia, zawody sportowe, konkursy, studia podyplomowe, dyskoteki szkolne i …… i długo tak można pisać. Dlaczego nie chcą ewidencjonować naszego czasu pracy – bo wiedzą dobrze że pracujemy w tygodniu więcej jak 40 godzin – tak wyszło z różnych przeprowadzonych badań na zlecenia różnych instytucji badań – tylko nigdy tych danych nie opublikują bo się okaże że muszą wtedy zapłacić nauczycielom więcej niż za przysłowiowe pensum.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 14 listopada, 2016 o 22:36

Dobry wieczór.
W styczniu tego roku podpisałam wniosek, że korzystam z opieki godzinowo. Pracuję na cały etat. Od września, zamiast dwóch godzin kółka w ramach godzin karcianych, prowadzę kółko -dwie godziny w ramach zadań statutowych. Muszę wziąć opiekę akurat w dniu w którym mam te statutowe. Jak liczyć, jeżeli godzin z pensum mam w tym dniu 4,5 (świetlica-więc zegarowe 🙂 ), i dwie godziny kółka- statutowe?
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Marta 28 listopada, 2016 o 10:57

Czy w tej sytuacji trzeba podawać powód zwolnienia się z pracy?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 grudnia, 2016 o 03:27

Witam, w jakiej sytuacji? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Jola 16 grudnia, 2016 o 11:11

Co w takim razie jeśli nauczyciel w danym dniu ma tylko jedną lekcję. Czy może wziąć w takim razie 16 dni opieki i przez cztery miesiące w tym dniu nie przychodzić do pracy? Nie mogę mu przecież odmówić tego przywileju? Jak w takim razie zrealizuje podstawę? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 grudnia, 2016 o 02:18

Szanowna Pani, niestety tak może być. Jednak jest to przywilej nauczyciela. W takiej sytuacji konieczne jest przydzielenie zastępstwa i zrealizowanie podstawy programowej. Za realizację podstawy programowej odpowiada i nauczyciel i dyrektor szkoły. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Jola 3 stycznia, 2017 o 13:34

Zastępstwo za nauczyciela powinien mieć nauczyciel, który ma takie same wykształcenie. W małych szkołach jest to nierealne. Jak Pani skomentuje zatem stanowisko MEN w tej sprawie. https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/stanowisko-men-w-sprawie-przyslugujacych-nauczycielowi-dni-wolnych-z-tytulu-wychowywania-dziecka-w-wieku-do-14-roku-zycia.html.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Grzegorz 21 kwietnia, 2017 o 16:20

Wydaje mi się, że nauczyciele są ludźmi rozumnymi. Nie będą nadużywać swoich praw. Ja również walczę z organem prowadzącym o poprawne liczenie opieki. Przed samymi świętami (zarówno z PIP jak i z MEN) opinie, które jasno pokazują, że należy się 16 godzin opiek na dziecko i to nauczyciel decyduje czy wykorzysta wolne w czasie obowiązującego pensum, czy ponadto w godzinach pracy wykonywanej w szkole lub poza nią (rady pedagogiczne, zebrania, wycieczki).
Jeśli ktoś potrzebuje to dysponuję tymi opiniami.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 czerwca, 2017 o 02:39

To poproszę o ich przesłanie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Grzegorz 5 czerwca, 2017 o 08:55

Witam.
Opinie przesłałem na adres kancelarii 🙂

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 czerwca, 2017 o 10:59

Dzień dobry, dziękuję bardzo. Zapoznam się z nimi i dam znać. Pozdrawiam.

Barbara 12 czerwca, 2017 o 15:46

Poprosiłabym również o przesłanie w/w opinii, na adres: barbarakozubska@gmail.com Z góry uprzejmie dziękuję

Odpowiedz

Mariola 3 stycznia, 2017 o 16:33

Witam, mam srednią 22,64 czyli 4,64 na tydzień, wzięlam opieke na godz (4 godz)w dniu w którym mam 6 godz , więc 2 byłam w szkole. Wice odjęla mi z tego powodu 2 godz ze sredniej twierdząc ze w dniu opieki nie wypracowałam etatu więc w tyg wypracowałam tylko 2 nadgodziny.i zastanawiam się czy faktycznie takie rozliczenie jest prawidłowe.

Odpowiedz

Grzegorz 9 czerwca, 2017 o 18:15

Jeśli jest Pani zatrudniona na pełnym etacie i wzięła Pani 4 godziny opieki to nikt nie ma prawa czegoś doliczać. Ma Pani prawo wybrać 16 godzin w roku.

Odpowiedz

Nina 17 stycznia, 2017 o 12:19

Witam serdecznie! Po raz pierwszy korzystam z godzinowej opieki nad dzieckiem. W dniu, kiedy wybierałam opiekę, przypada mi 4 godziny (płatne) i jedna darmowa (z tych dawnych karcianych). Ile przysługuje mi zatem w tym dniu godzin na opiekę: 4 czy 5? Musiałam wpisać we wniosku 5 godzin, chociaż wydaje mi się to niesprawiedliwe.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2017 o 22:02

Dobry wieczór, po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam.

Odpowiedz

Grzegorz 9 czerwca, 2017 o 18:18

Jeśli ma Pani zajęcia dodatkowe zapisane w planie, to (najprawdopodobniej) z nich również powinna Pani wziąć opiekę. Według wykładnie PIP opiekę można brać z zajęć dydaktycznych i zajęć dodatkowych (wycieczek, rad pedagogicznych itp.)

Odpowiedz

Ewa 3 kwietnia, 2017 o 13:21

Czytałam już wielokrotnie na ten temat, ale wyobraź sobie, że dzisiaj, kiedy chciałam tak właśnie wziąć opiekę na jutro od 8.00 do 12.00 kadrowa powiedziała, że nie mogę! Mogę brać opiekę na godziny tylko wtedy, kiedy nie wezmę wszystkich lekcji, np. przyjdę na pierwszą i wezmę opiekę na kolejne. Moim zdaniem to kpina. Ona mówiła, że napisze do radcy prawnego. Co o tym sądzisz?

Odpowiedz

Grzegorz 9 czerwca, 2017 o 18:19

Nie ma podstaw do takich ograniczeń.

Odpowiedz

Gaba 24 kwietnia, 2017 o 19:27

Witam. Napisałam wniosek o wybieranie opieki w godzinach. Nagle zaszła potrzeba wybrania przeze mnie dwóch ostatnich godzin opieki bo dziecko dostało gorączkę. Pani dyrektor poinformowała mnie, że jeżeli znajdę zastępstwo to wyrazi zgodę. Czy jest to obowiązkiem pracownika znaleźć zastępstwo?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 czerwca, 2017 o 15:11

Nie, to pracodawca jest zobowiązany do znalezienia zastępstwa za nieobecnego nauczyciela.

Odpowiedz

Rajmund 8 września, 2017 o 09:03

Witam!
A jak rozliczyć urlop godzinowy (opiekę), jeżeli nauczyciel w danym dniu ma 4 godz. lekcyjne (2, dwa okienka,2). Czy wykorzystuje 4 z puli 16-stu, czy 6? Jaka podstawa prawna?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedz

Ewa 4 stycznia, 2018 o 11:16

Witam!
A jak rozliczyć urlop godzinowy (opiekę), jeżeli nauczyciel w danym dniu ma 4 godz. lekcyjne
(dwa okienka). Czy wykorzystuje 4 z puli 16-stu, czy 6? Jaka podstawa prawna?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 stycznia, 2018 o 15:53

Dzień dobry, zależy od tego ile godzin nauczyciel chce wykorzystać. Okienko to czas, w którym nauczyciel pozostaje w dyspozycji pracodawcy, ale nie świadczy w nim pracy. Więc jeśli nauczyciel chce wybrać 4 godziny to wybiera 4/16. Podstawa prawna to art. 188 Kodeksu pracy. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: