20.03.2015

32 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Dyżur w przerwie świątecznej – czyli czy muszę iść do pracy w przerwie wielkanocnej?!

Właśnie moja własna Mama mi oświadczyła, że idzie do pracy we wtorek po Wielkiej Nocy 🙁 Złapałam się za głowę i pytam na jakiej podstawie? Mama mi oświadczyła, że Pani Dyrektor zarządziła zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. 

Tymczasem, przypominam i aktualizuję wpis z zeszłego roku 🙂

Pamiętacie Moi Drodzy burzę o dni wolne w czasie przerwy świątecznej bożonarodzeniowej? 🙂

Oj, chyba wszyscy ją pamiętamy 🙂 Pisałam o niej tutaj i tutaj.

Za chwilę natomiast pojawi się problem przerwy wielkanocnej 🙂 z tej okazji, już teraz przygotowałam interpretację, która wprawdzie była dla Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty NSZZ Solidarność, acz mojego autorstwa 🙂

Tak więc zbliża się przerwa świąteczna wielkanocna, a wraz z nią powtórka problemu dyżurów w szkołach. Tymczasem, zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 roku w sprawie organizacji roku szkolnego (nowelizowanego corocznie) w szkołach wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta i kończy w najbliższy wtorek po świętach. Czyli przerwa a nie dzień wolny! I to jest ta różnica, gdyż instytucje wydające niekorzystne interpretacje w tym zakresie, nie uważają tych dni za dni wolne, w świetle ustawy o dniach wolnych.

Pojęcie „przerwa”, wg Słownika Języka Polskiego oznacza :

  1. «czas, w którym jakaś czynność lub jakieś zjawisko chwilowo nie zachodzi, nie odbywa się»
  2. «wolny czas między lekcjami»
  3. «puste miejsce, wolna przestrzeń, luka w czymś»

I o to się rozbija! 

Okres ten, jest czasem wolnym (przerwą, a nie dniami wolnymi) dla całej szkoły (dla tych osób, które podlegają pod przepisy oświatowe). Nie jest to czas, w którym nauczyciel pozostaje do dyspozycji dyrektora, ani też czas urlopu. Jest to jednak czas usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela wskazanej na mocy obowiązujących przepisów.

Jednocześnie należy wskazać, iż mocą art. 42 c Karty Nauczyciela za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie, w wysokości ustalonej w sposób określony w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Zgodnie z § 10 powyższego rozporządzenia nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy obliczane jak za godzinę ponadwymiarową.

Wobec powyższego nauczycielowi przysługują w okresie świątecznym „dni wolne od pracy” bądź dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych.

Nauczycielu, zanim przyjdziesz do pracy w dzień przerwy do pracy – bo tak każe Tobie dyrektor, zapytaj dyrektora o podstawę prawną! 🙂 

Co ciekawe, kwestię tę można uregulować odgórnie i określić w corocznie nowelizowanym rozporządzeniu, że w ten czas (tak, jak w dni tzw. do dyspozycji dyrektora) należy prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze! Jakoś żaden z Ministrów się na to nie odważył!!! 

I w odniesieniu do strajku w oświacie, nauczyciele pracują 18 godzin tygodniowo ?!? 0 ZGROZO!!! 

{ 32 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Izabela 21 marca, 2016 o 13:33

Dzień dobry.
Jeżeli w mojej szkole znów są obowiązkowe dyżury (Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz wtorek po Wielkanocy), powinniśmy domagać się wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym? Dobrze zrozumiałam? A gdybym odmówiła, to czy dyrektor szkoły ma prawo obniżyć mi dodatek motywacyjny?
Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.
Izabela

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 marca, 2016 o 14:54

Dzień dobry,
tak macie Państwo prawo domagać się wynagrodzenia za ten dzień. Jeśli odmówicie Państwo odmówicie to dodatku motywacyjnego dyrektor nie może odebrać. W skrajnym przypadku może ukarać karą porządkową upomnienia lub nagany jako naruszenie dyscypliny i porządku w pracy. jednak jest to przypadek skrajny. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Jolanta 22 marca, 2016 o 20:36

Dzień dobry,
Dziękuję Pani za cenne informacje, które można znaleźć na prowadzonej przez Panią stronie. Dobrze, że jest taka osoba, która rozświetla nam prawo oświatowe i czyni nas nauczycieli bardziej kompetentnymi osobami w tej dziedzinie. Odnosząc się do powyższej wiadomości: nie rozumiem dlaczego dyrektor może w takiej sytuacji ukarać nauczyciela karą porządkową upomnienia lub nagany jako naruszenie dyscypliny i porządku pracy. Napisała Pani, że są to dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Dlaczego dyrektor ma nas zmuszać do pracy w te dni? Bo niestety tak to wygląda w rzeczywistości. I nie oferuje nic w zamian ani dnia wolnego, ani dodatkowo płatnych godzin. Ciągle tylko słyszymy, że mamy 40 tygodniowy czas pracy i w ramach tych godzin mamy pracować i być do dyspozycji dyrektora szkoły. Jak się bronić? Proszę o odpowiedź, jeżeli przedświąteczny czas Pani na to pozwoli.
Pozdrawiam,
Jolanta

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 kwietnia, 2016 o 19:55

Dzień dobry, dziękuję za uznanie odnośnie bloga. Jest dla Państwa 🙂 odnośnie dni wolnych, których nie chcą przyjąć dyrektorzy to już temat rzeka. Gdyby wszyscy nauczyciele się zbuntowali nie byłoby z tym problemu. Ostatnio jeden z dyrektorów, na szkoleniu na dyrektorów odpowiedział: „dlaczego bronicie nauczycielom tych dni wolnych, skoro nic nie obliguje Was do tego, by przychodzili do pracy? czy jak sami byliście nauczycielami to ktoś was do tego zmuszał?” 🙂 efekt … z dyrektorów obecnych na szkoleniu nikt nie otworzył szkoły w czasie przerwy świątecznej. Wszyscy uznali, że mają nauczyciele prawo do odpoczynku tak samo, jak uczniowie. Nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Osobiście to mi się podobało. Dyrektorzy za często przejmują rolę organu prowadzącego i decydują, czy komuś zapłacą, wypłacą, czy „zrobią dobrze”, bo pozwolą na skorzystanie z przysługujących im uprawnień. Dziękuję za takie głosy jak Pani. Jak się bronić? Solidarnością 🙂 pozdrawiam.

Odpowiedz

Maria 24 marca, 2016 o 07:43

u nas jest powtórka z rozrywki .. to juz trzecia przerwa świąteczna podczas ktorej będziemy dyżurować ( ja to nazywam wielką akcją pilnowania ławek i krzeseł ) … proszę mi powiedzieć czy jest to prawnie uregulowane … jakie pismo przedłożyć aby uświadomić dyrekcję że postępuje niezgodnie z prawem ..moge poinformować że nie przyjdę na dyżur ponieważ nie mam takiego obowiązku … Jak to rozwiązać aby nie stracić pracy … Co z dyżurami które już minęły mogę domagać sie zapłaty za te dni ? dyrektor ma prawo wpisać naganę lub upomnienie ?? Dziękuje i zycze spokojnych świat

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 kwietnia, 2016 o 19:50

Witam serdecznie, ja szukam zawsze chętnego, by wystąpić do sądu o zapłatę za ten czas wynagrodzenia. Brakuje jednak chętnych …. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Marek 29 marca, 2016 o 18:57

A jeśli nauczyciel nie otrzyma wynagrodzenia to może te godziny z dyżuru świątecznego wpisać jako tzw. „godziny karciane”?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 kwietnia, 2016 o 19:47

Witam, zależy co w tym czasie robił. Przypominam co to są godziny karciane! Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 30 marca, 2016 o 22:13

Dzień dobry,
w mojej szkole dyrekcja zaplanowała na wtorek po Wielkanocy szkolenie dla niektórych członków Rady Pedagogicznej. Czy w tym przypadku należy nam się wynagrodzenie lub dzień wolny albo jakakolwiek inna rekompensata?
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Anna

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 kwietnia, 2016 o 19:46

Witam, powinna Państwu udzielić za ten dzień dnia wolnego lub wypłacić dodatkowe wynagrodzenie. Moim zdaniem, jak i kilkunastu innych prawników ten czas jest Czasem wolnym dla Szkoły. Proszę zwrócić się do dyrekcji z podaniem. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa 22 kwietnia, 2016 o 11:58

Witam, moje pytanie dotyczy platnosci w dni wolne w okresie przerwy wielkanocnej. Czy kazdy dzień jest rozliczany jako 3,6np. W planie w czwartek mam 7 godz. i wpisuję rozliczenie 3,6 podobnie w piątek mam 2godz. i czy też w pisuję 3,6.
W mojej szkole dyrekcja każe wypisywać przy rozliczeniu w czwartek 3,6 a juz w piatek wpisywac 2 godziny. Czy to jest zgodne z rozporzadzeniem? I jakie rozporządzenie to normuje

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 kwietnia, 2016 o 10:00

Dzień dobry, bardzo mnie zainteresowała Pani tym rozliczeniem 🙂 Czy mam rozumieć, że otrzymuje Pani wynagrodzenie za czas przepracowany w czasie przerwy świątecznej? 🙂 Brawo dla Pani Dyrekcji. Odnośnie rozliczeń to za czas dyżuru pracownikowi przysługuje 60% wynagrodzenia zasadniczego, wg przepisów Kodeksu pracy. Proszę podejść do działu kadr i spytać o dokładne rozliczenie wraz z podaniem podstawy prawnej. Pozdrawiam ciepło 🙂

Odpowiedz

Iwona 7 sierpnia, 2016 o 09:47

Witam, chciałam zapytać o dyżury szkolne. Obecnie mam grupę -niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym. Czy w związku z tym mogę mieć mniej dyżurów lub tylko rano?
Czy jakieś przepisy to regulują?
Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 11:21

Witam, te kwestie powinny być uregulowane w statucie szkoły. Warto podejść do dyrekcji i porozmawiać o ilości dyżurów. Proporcjonalnie do zmniejszonej ilości godzin powinna być zmniejszona ilość dyżurów. Kwestie dyżurów regulują przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69).

Odpowiedz

Edward 11 października, 2016 o 15:08

Witam!
Ja znowu wrócę do problemu dni wolnych w przerwie świątecznej. Interesuje mnie tak jak koleżankę „Jolanta Marzec 22, 2016 o 20:36” jak uświadomić dyrekcję że są to dni wole?
Bardzo ładnie ominęła Pani temat w odpowiedzi na tamto pytanie, dlatego je ponawiam.
Pytam o podstawę prawną, która jednoznacznie wskazuje że są to dni wolne dla nauczycieli?
Chcę tę sprawę załatwić z moim dyrektorem raz na zawsze, jasno, przejrzyście i bez „opiniowych przepychanek”
Pozdrawiam i czekam na informację zwrotną.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 października, 2016 o 23:03

Witam Pana serdecznie, dziękuję za komentarz. Można to zrobić na kilka sposobów – przedstawić opinię prawną, wyrok sądu albo poczekać aż zrobić coś z tym Nowa Pani Minister. Nie ma żadnego konkretnego przepisu, który na to wskazywałby, poza rozporządzeniem, o którym pisałam już wielokrotnie. W razie potrzeby zapraszam do Kancelarii i sporządzę opinię prawną, którą przedstawicie Państwo dyrektorowi. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Michał 21 października, 2016 o 21:29

U mnie niestety również te dyżury w przerwie świątecznej znów się pojawiły w bieżącym roku szkolnym. Obawiam się, że opinia prawna tu nic nie pomoże. Podobna sytuacja ma się z godzinami karcianymi. Oświata NSZZ w Poznaniu ma opinię która stoi w sprzeczności z opinią prawnika Wydziału Miasta w Poznaniu. I są szkoły w Poznaniu gdzie karciane godziny zostały wprowadzone po staremu…. Nauczyciel dostał je w przydziale obowiązków. Z kolei kurator małopolski wydał komunikat, że jest to złamanie prawa…. Jaki z tego wniosek???? Jedni nauczyciele mają karciane inni nie… Poprostu kto je ma, gorzej trafił i tyle. Chyba jednak nie żyjemy w państwie prawa… Bo przecież nie może być tak, że w jednej szkole publicznej jest tak a w innej inaczej…

Odpowiedz

Izabela 22 października, 2016 o 23:05

Dobry wieczór.
U nas też wszystko po staremu. Zarówno karcianki, jak i dyżury w wolne dni. Nic się nie zmieniło, bo dyrekcję naciska urząd miasta, kuratorium i nie wiadomo kto jeszcze…
Pozdrawiam

Odpowiedz

Sylwia 3 stycznia, 2017 o 10:35

Witam Panią.
Bardzo dziękuję za cenne wskazówki i ten wspaniały blog. Jestem dyrektorem szkoły, ale murem stoję za nauczycielami. Każdego dnia poszukuję cennych porad prawnych. Korzystam m. in. z E-serwisu oświatowego, z którego dowiedziałam się , że dyrektor szkoły może zobowiązać nauczycieli do zajęć opiekuńczych w czasie przerwy świątecznej i nie ma tam mowy o dodatkowym wynagrodzeniu. jest to opinia p. Anny Trochimuk, prawnika, specjalisty z zakresu prawa oświatowego. Przeczytałam w owym czasopiśmie, że dyrektor może nałożyć na nauczyciela karę porządkową za nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie przerwy świątecznej. Autor artykułu p. Michał Kowalski powołuje się na następujące akty prawne:
1. KN – art. 6 pkt 1, art. 68 ust. 1, art. 75 ust.2, art. 91c ust.1
2. Kodeks Pracy – art. 80, art. 108 par. 1, art. 109, art. 110, art. 111
3. Rozp. MENiS z 18 kwietnia 2002r. w sprawie organizacji roku szkolnego – par. 3 ust. 1 pkt 1, par. 5 ust. 1 i ust. 2
3. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy…. – par. 2 ust. 2, par. 3 pkt 1
4. Rozp. MEN z 19 grudnia 2000r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów… – par. 12 ust. 2 Wyrok Sądu Najwyższego z 16 czerwca 1999r. (I PKN 114/09)
Proszę Panią o opinię, co pani na ten temat sądzi.
I tak na zakończenie, szkoda, że wielu dyrektorów po objęciu stanowiska zapomina, że są nauczycielami, którym to stanowisko zostało powierzone. Dyrektorzy!! Obudźcie się, bo za chwilę możecie być na stanowisku nauczyciela i chodzić na dyżury w przerwie świątecznej. Fajnie????
Pozdrawiam wszystkich nauczycieli i Panią bardzo serdecznie.

Odpowiedz

Ja 12 kwietnia, 2017 o 23:12

O czym tutaj mowa, jesteście Państwo najbardziej uprzywilejowaną grupą społeczną w aspekcie dni wolnych od pracy do tego stopnia, że aż mdli nas rodziców jak znowu i znowu zbliżaja się czas wolny. O ile to cieszy nauczycieli jak i same dzieci to rodzice mają kłopot ponieważ nie mają tyle urlopu by móc zająć się pociechami. Drogie grono pedagogiczne, proponuję wziąść się do pracy i nie udawać zmęczonych, zawsze jeśli coś wam nie pasuje możecie zacząć uczciwie pracować jak większość zwyczajnych ludzi a wtedy docenicie te wszystkie dobrodziejstwa jakie daje system właśnie dla was co do zasady bez uzasadnienia….

Odpowiedz

Agnieszka 13 kwietnia, 2017 o 10:40

Mam pytanie a co z nauczycielami w przedszkolach jesteśmy placówką, która pracuje w ferie i nigdy nie may dni wolnych tak jak szkoła problem ten pojawia się także przy przerwach świątecznych

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 czerwca, 2017 o 15:15

Szanowna Pani, niestety jest to problem nierozwiązany.

Odpowiedz

Tosia 13 kwietnia, 2017 o 15:07

Aż miło mi było poczytać ostatni post (pozdrawiam Panią Dyrektor bardzo serdecznie) i żal, że ja tyle szczęścia nie mam. Też bym chętnie poczytała odpowiedzi na te pytania.
U nas dyrektorka każe nam „dyżurować”(czyt. odsiedzieć w szkole) tyle godzin, ile byśmy w tym czasie byli normalnie w pracy. W efekcie każdy siedzi od 4 do 7 godzin zegarowych w szkole w te „okołoświąteczne” dni. Gmina tak zdecydowała i tyle. Niektórzy nauczyciele interweniowali i nawet posiłkowali się tekstami z tego bloga, ale jakoś nic to nie dało. No i siedzimy w pustej szkole po kilka godzin. „Karcianki” (ooops, …dodatkowe zajęcia) również mamy nadal, jak też pełną dokumentację do nich. Zdaje się, że mamy pecha.
Najbardziej boli to, że pani dyrektor wypomina nam przy każdej okazji „40-godzinny tydzień pracy”, a sama przychodzi sobie do pracy godzinę później, a dwie wcześniej wraca do domu. Wolne zaś robi sobie, kiedy chce i jak chce (przeznaczając je na swoje prywatne sprawy) 🙁

Odpowiedz

Romana 23 marca, 2018 o 14:40

Dzień dobry!
Pracuję w internacie szkolnym; 30 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Zgodnie z tym co Pani napisała przysługuje mi przerwa świąteczna – jak wszystkim pracownikom szkoły. My jednak ( przynajmniej niektórzy) musimy przyjść we wtorek ( specyfika pracy), ponieważ przyjeżdża młodzież Jednak dyrekcja uważa, że mimo dni wolnych mamy wypracować 30 godzin w pozostałe dni tygodnia. Wydaje mi się, że jest skrócony tydzień pracy i nie powinnam wypracowywać 30 godzin. Jakie jest Pani zdanie na ten temat?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 kwietnia, 2018 o 23:52

Szanowna Pani, wszystko zależy od tego, co macie określone w statucie szkoły. Będę pisać jeszcze o przerwie organizacyjnej, więc proszę śledzić bloga. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel 16 października, 2018 o 11:15

Dzień dobry
Jak jest z nauczycielami zatrudnionymi w jednostce nieferyjnej (np. dom wczasów dziecięcych) czy ci nauczyciele też powinni mieć wolne w okresie wiosennej przerwy świątecznej. i jeszcze jedno pytanie co z nauczycielami zatrudnionymi w Bursie Szkolnej czy oni też powinni mieć wolne w okresie wiosennej przerwy świątecznej?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 29 października, 2018 o 23:07

Dzień dobry, nie wie o jaki okres w czasie przerwy świątecznej Pan pyta. Jeśli w czasie dni wolnych od nauki określonych ustawowo to tak. Jeśli chodzi o pozostały okres to proszę o precyzyjne zadanie pytania. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Angelika 14 kwietnia, 2019 o 15:08

Dzień dobry, a jak ma się sprawa wolnych dni (czwartek, piątek, wtorek) -w okresie strajku? Będę wdzięczna za podpowiedź. Wiele osób np. strajkuje, ale składając rezerwację na wyjazd pół roku temu, raczej nie przewidziało strajku. Jak postąpić, żeby wszystko było zgodnie z prawem? Dziękuję.

Odpowiedz

Agnieszka 18 kwietnia, 2019 o 12:51

I prawnicy z LEX -a, i MEN stoją jednak na innym stanowisku niż Pani. Twierdzą, że przerwy świąteczne są dniami wolnymi od zajęć, ale dla uczniów, nie dla nauczycieli, którzy pozostają wówczas do dyspozycji dyrektora…Gdyby tak nie było, to chyba nauczyciele nie strajkowaliby w dni wolne, bo i po co…I bądź tu mądry, i pisz wiersze…

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 kwietnia, 2019 o 01:54

Nie znam stanowiska prawników z LEX’a, a stanowisko MEN mnie nie dziwi. W końcu nie działa na Państwa rzecz. Obecnie nauczyciele są w pracy, aby nie przerywać strajku.
Poza tym, każdy z prawników ma prawo mieć swoje stanowisko i swoje zdanie a ważne jest to, aby potrafił je uzasadnić i obronić. Gdyby wszyscy myśleli tak samo, nie miałabym co do garnka włożyć, a ludzkość dalej kopałaby w ziemi za pomocą drewnianych patyczków. Pani, z kolei, ma prawo wyboru z którym stanowiskiem się zgadza, a z którym nie i co chce czytać. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna 18 listopada, 2019 o 20:23

Dzień dobry!
Temat przerwy świątecznej niestety wciąż na czasie w 2019 😉
Czy treść powyższego artykułu jest nadal aktualna?
Czy są już jakieś nowe przepisy, które regulują tę kwestię, bo wydaje mi się,że nie.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za takie treści 🙂

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 grudnia, 2019 o 00:32

Zapraszam do zapoznania się z nowymi wpisami w tym temacie. Dzisiaj nawet zdanie zmieniło Ministerstwo 🙂

https://www.gov.pl/web/edukacja/zimowa-przerwa-swiateczna-informacja-men?fbclid=IwAR0o0PH6SozGrhsVAEh4fq1WrMk9Aj4A9Ym4nadIpnRod4qH1oaCmvN1ywg

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: