18.04.2019

6 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Dni wolne wielkanocne – czyli czy muszę iść do pracy w przerwie świątecznej?

Właśnie moja własna Mama mi oświadczyła, że idzie do pracy we wtorek po Wielkiej Nocy 🙁 Złapałam się za głowę i pytam na jakiej podstawie? Mama mi oświadczyła, że Pani Dyrektor zarządziła zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. 

Tymczasem, przypominam i aktualizuję wpis z zeszłego roku 🙂

Pamiętacie Moi Drodzy burzę o dni wolne w czasie przerwy świątecznej bożonarodzeniowej? 🙂

Oj, chyba wszyscy ją pamiętamy 🙂 Pisałam o niej tutaj i tutaj.

Za chwilę natomiast pojawi się problem przerwy wielkanocnej 🙂 z tej okazji, już teraz przygotowałam interpretację, która wprawdzie była dla Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty NSZZ Solidarność, acz mojego autorstwa 🙂

Tak więc zbliża się przerwa świąteczna wielkanocna, a wraz z nią powtórka problemu dyżurów w szkołach. Tymczasem, zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 roku w sprawie organizacji roku szkolnego (nowelizowanego corocznie) w szkołach wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta i kończy w najbliższy wtorek po świętach. Czyli przerwa a nie dzień wolny! I to jest ta różnica, gdyż instytucje wydające niekorzystne interpretacje w tym zakresie, nie uważają tych dni za dni wolne, w świetle ustawy o dniach wolnych.

Pojęcie „przerwa”, wg Słownika Języka Polskiego oznacza :

  1. «czas, w którym jakaś czynność lub jakieś zjawisko chwilowo nie zachodzi, nie odbywa się»
  2. «wolny czas między lekcjami»
  3. «puste miejsce, wolna przestrzeń, luka w czymś»

I o to się rozbija! 

Okres ten, jest czasem wolnym (przerwą, a nie dniami wolnymi) dla całej szkoły (dla tych osób, które podlegają pod przepisy oświatowe). Nie jest to czas, w którym nauczyciel pozostaje do dyspozycji dyrektora, ani też czas urlopu. Jest to jednak czas usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela wskazanej na mocy obowiązujących przepisów.

Jednocześnie należy wskazać, iż mocą art. 42 c Karty Nauczyciela za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie, w wysokości ustalonej w sposób określony w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Zgodnie z § 10 powyższego rozporządzenia nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy obliczane jak za godzinę ponadwymiarową.

Wobec powyższego nauczycielowi przysługują w okresie świątecznym „dni wolne od pracy” bądź dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych.

Nauczycielu, zanim przyjdziesz do pracy w dzień przerwy do pracy – bo tak każe Tobie dyrektor, zapytaj dyrektora o podstawę prawną! 🙂 

Co ciekawe, kwestię tę można uregulować odgórnie i określić w corocznie nowelizowanym rozporządzeniu, że w ten czas (tak, jak w dni tzw. do dyspozycji dyrektora) należy prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze! Jakoś żaden z Ministrów się na to nie odważył!!! 

I w odniesieniu do strajku w oświacie, nauczyciele pracują 18 godzin tygodniowo ?!? 0 ZGROZO!!! 

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Barbara 18 kwietnia, 2019 o 13:42

Już nie można tego słuchać ja prosiłabym nauczyciela który ma 10 lat pracy i jest na pełnym etacie 18 godziny żeby pokazał swój PIT za 2018 rok jak pracuję ponad 30 lat jako główna księgowa i na pewno mam mniej niż on studia wyższe i d tego parę podyplomówek z które sama zapłacilam a nie fundusz szkoleniowy z JST oni przesadzają fakt te co przychdzi do pracy ma malo ale po 3 latach to wzrasta on nabiera doświadczenia

Odpowiedz

Violetta 8 kwietnia, 2020 o 23:02

Witam,
Mam pytanie. Zajęć dydaktyczno-wychowawczych nie ma. Ale rada pedagogiczna może się odbywać we czwartek przed lub wtorek po Wielkanocy?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 kwietnia, 2020 o 21:26

Nie, nie może. To dni wolne od czynności statutowych szkoły.

Odpowiedz

Paulina 6 kwietnia, 2021 o 09:26
Paukina 12 kwietnia, 2022 o 09:56

Organ prowadzący stwierdził, że w przerwie wielkanocnej wszyscy nauczyciela maja przyjść do szkoły. Organ stwierdził, że może i prawo mu na to pozwala.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 sierpnia, 2022 o 02:57

To niech wskaże na to podstawę prawną.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: