13.06.2021

0 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Dodatki za warunki pracy jednak należne

Dzisiaj się chwalę 🙂 a co! 🙂

Wygraliśmy sprawę (jedną z wielu 🙂 ) o wynagrodzenie za pracę powiększone o dodatek za pracę w warunkach trudnych i/lub uciążliwych. 

Zapewne pamiętasz, że w okresie pracy zdalnej w szkołach pojawił się problem, czy nauczycielom należne jest wynagrodzenie za warunki pracy.

Pisałam o tym tutaj i tutaj. Przede wszystkim polecam Tobie ten drugi artykuł, bowiem dotyczy wprost dodatków w czasie koronawirusa.

Od samego początku pisałam, że nie ma podstaw, aby pozbawić nauczycieli  wynagrodzenia. Zarówno za pracę w godzinach ponadwymiarowych, jak i dodatków za warunki pracy. Dyrektorzy szkół, mimo stanowisku MEN pozbawiają nauczycieli dodatków wskazując na wątpliwości dotyczące sposobu realizacji zajęć. Zgodnie z ustawą Twoja praca, za którą przysługuje dodatek za warunki pracy musi być realizowana bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz.

I nagle dyrektorzy zaczęli uznawać, iż „bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz” oznacza, że zajęcia mają się odbywać w szkole. Najlepiej w klasie i w systemie osobistej styczności z uczniem. Tymczasem szkoły pozostawały zamknięte. Uczniowie uczyli się w domach, a lekcje, realizowane były zdalnie (z wykorzystaniem metod i środków kształcenia na odległość). Najczęściej odbywało się to na mocy zarządzeń dyrektorów.

Postępowania sądowe

Obecnie coraz więcej Sądów w Polsce zasądza wynagrodzenie za dodatki za warunki pracy. Uznając, że to wynagrodzenie się nauczycielom należy.

W uzasadnieniu do wyroku Sąd Rejonowy w B. – akurat nie w prowadzonej przez nas sprawie – Sąd uznał, że nie ma znaczenia forma prowadzenia zajęć, a fakt, że nauczyciel w ogóle realizuje zajęcia. Skoro za swoją pracę nauczyciel otrzymał wynagrodzenie to powinien również uzyskać pensję za dodatki za warunki pracy.

Co chcę przez to powiedzieć?

To, że cieszę się, iż miałam rację i od początku twierdziłam, że pozbawienie nauczycieli wynagrodzeń jest bezprawne.

To, że jeśli Tobie nie wypłacono wynagrodzenia za pracę w trudnych i/lub uciążliwych warunkach to szybko skontaktuj się ze mną. Zobaczymy, czy coś można zrobić, aby je Tobie wypłacono.

To, że nie warto odpuszczać i czasami warto iść do sądu. A powiem szczerze – ciągle za mało nauczycieli chce walczyć o swoje prawa.

Obecnie czeka na moją pomoc około 150 nauczycieli, dla których sporządzam pozwy do Sądu. Może wśród nich jest pozew dla Ciebie. A jak nie to może warto, aby był.

Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję, że jesteś!

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: