Wielokrotnie słyszę, że pracownicy najbardziej boją się dyscyplinarki. Nawet dzisiaj w e-mailu, Klientka napisała, że obawia się, że jak odwoła się od wypowiedzenia, to w kolejnym roku otrzyma dyscyplinarkę.
Pani Ewa ciągle powtarza, że jak się sprzeciwi decyzji dyrektora to dostanie dyscyplinarkę. A mi włos się na głowie jeży!
Dyscyplinarka
Dyscyplinarką, potocznie nazywane jest rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Kwestię tę reguluje art. 52 Kodeksu pracy.
Zgodnie z nim:
Art. 52. [Rozwiązanie bez wypowiedzenia z winy pracownika; konsultacja związkowa rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia]
1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
3. Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.
Jak widzisz dotyczy to pracowników, do których zatrudnienia stosuje się Kodeks pracy.
Czy nauczyciel jest pracownikiem?
To przewrotne pytanie 🙂
Tak – jest. Jednakże jego stosunek pracy uregulowany jest dokładnie – konkretnie i całościowo w Karcie Nauczyciela.
Przepisy Kodeksu pracy stosuje się jedynie wówczas, gdy dana kwestia nie jest w Karcie uregulowana. Tak wynika z art. 91 C KN.
Jak zapewne wiesz, możliwości zwolnienia nauczyciela zostały określone w art. 20 KN, 23 KN i 26 KN. Mówiłam o tym na ostatnim live pod tytułem „Zadbaj o swoje zatrudnienie”. Możesz go obejrzeć na FB na stronie „Nauczycielu-zadbaj o swoje prawa!„
Swoją drogą przyłącz się do nas, jeśli jeszcze nie jesteś członkiem naszej grupy 🙂 wkrótce też ukaże się ebook o tej samej tematyce.
Przyczyny zwolnienia nauczyciela są jasno określone w powyższych przepisach. I nie ma wśród nich zwolnienia dyscyplinarnego!
Proszę zapamiętaj to!
NAUCZYCIELA NIE MOŻNA ZWOLNIĆ W TRYBIE ART. 52 K.P., czyli NIE MOŻNA MU DAĆ DYSCYPLINARKI!
Jak więc zwolnić nauczyciela, który popełnił jakiś czyn niedozwolony, jest niesubordynowany wobec dyrektora, czy na przykład zasłabł w toalecie i nie przyszedł na lekcje?
Można to zrobić tylko zgodnie z określonymi w Karcie Nauczyciela przepisami.
Zwolnienie nauczyciela
I tak:
- art. 20 KN mówi o przyczynach organizacyjnych
- art. 23 KN mówi o przyczynach obiektywnych, takich jak wniosek nauczyciela, czasowa nieobecność nauczyciela spowodowana chorobą, orzeczenie lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy, w razie uzyskania negatywnej oceny pracy bądź w razie cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole
- art. 26 KN mówi o wygaśnięciu stosunku pracy z mocy prawa.
Jeżeli odczuwasz taką potrzebę to omówię te przepisy dokładniej.
Daj mi znać, czy jest taka konieczność?
Postępowanie dyscyplinarne
W przypadku, gdy nauczyciel rażąco naruszył swoje obowiązki, określone w art. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe oraz art. 6 Karty Nauczyciela może odpowiedzieć dyscyplinarnie. Do tej sytuacji stosujemy jednak jedynie przepisy o odpowiedzialności dyscyplinarnej uregulowane w Karcie Nauczyciela.
Zgodnie z art. 75 KN – nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6.
Za uchybienia przeciwko porządkowi pracy, w rozumieniu art. 108 Kodeksu pracy, wymierza się nauczycielom kary porządkowe zgodnie z Kodeksem pracy.
Karami dyscyplinarnymi dla nauczycieli, zgodnie z art. 76 KN, są: nagana z ostrzeżeniem, zwolnienie z pracy, zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela w okresie 3 lat od ukarania, wydalenie z zawodu nauczyciela.
Kary dyscyplinarne wymierza komisja dyscyplinarna
Jak widać z powyższego, nauczyciela nie można zwolnić bez zachowania okresu wypowiedzenia, czyli w sposób typowej dyscyplinarki.
Nawet jeśli nauczyciel otrzyma karę zwolnienia z pracy na skutek orzeczenia Komisji Dyscyplinarnej to nie jest to natychmiast.
Mam więc nadzieję, że będzie to od tej pory jasne i nie będzie budziło wątpliwości.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }