05.07.2016

32 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Dyrektor zmusza mnie do pracy w wakacje ….

Na komentarze wszystkie odpowiedziałam, zostały mi e-maile od Was 🙂 odpowiem na wszystko dzisiaj – znaczy 5.07 🙂 teoretycznie w moje imieniny 🙂 jednak z racji zwolnienia lekarskiego i faktycznej choroby siedzę w domu 🙁

Tymczasem nauczyciele mają wakacje… okazuje się jednak, że nie wszyscy. W jednej ze szkół dyrektor zobowiązał nauczycieli do prowadzenia rekrutacji do szkoły w okresie między 24 a 28 czerwca oraz pomiędzy 15 a 26.07. (sic!). Padło więc pytanie, czy jest to zgodne z prawem?

Zgodnie z art. 64 Karty Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe przysługuje urlop w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. W ramach ustalonego w ust. 1 wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego.

Jednak nauczyciel może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności (i tylko tych, bowiem są one wymienione enumeratywnie) : przeprowadzania egzaminów, prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego, opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.

Jak widać z powyższego, nie ma tutaj mowy o pracy w czasie rekrutacji.

Kolejno, przepis wskazuje, iż czynności, o których mowa powyżej nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

Tymczasem z opisanego przypadku wynika chęć zabrania nauczycielom aż 3 tygodni wakacji. Ciekawe, czy za to przysługiwałoby wynagrodzenie? 🙂

Odpowiadając wprost na zadane pytanie stwierdzam, iż nie jest to zgodne z prawem i dyrektor nie może wymagać, aby nauczyciele stawili się w tym czasie w pracy. Jeśli jednak będzie tego wymagał należy zastosować przepisy Kodeku pracy mówiące o odwołaniu pracownika z urlopu (przysługuje wynagrodzenie i pokrycie kosztów niewykorzystanego urlopu).

Proszę życzcie mi zdrowia – nie lubię chorować 🙁

{ 32 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

AB 5 lipca, 2016 o 01:21

Witam, obawiam sie iz rekruacje dyr.uwaza za przygotowanie do nowego roku szkolnego. Ja takze zostalam wezwana. W mojej szkole do komisji rekrutacyjnej powolano: samotna matke zatrudniona w niepelnym wymiarze godzin – to ja, oraz pania ktora zamieszkuje na stale 200 km od szkoly. Na blisko 100 nauczycieli ktorzy mieszkaja za plotem i maja rodziny do ewentualnej opieki nad dzieckiem. No comments.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 lipca, 2016 o 16:53

Dzień dobry, rekrutacja to nie przygotowanie nowego roku szkolnego. W takiej sytuacji przysługuje Paniom prawo odmowy wykonania takiego polecenia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Renata 5 lipca, 2016 o 08:07

Zdrowia, zdrowia przede wszystkim 🙂

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 lipca, 2016 o 16:53

Bardzo bardzo dziękuję 🙂

Odpowiedz

Krystyna 5 lipca, 2016 o 14:34

Pani Karolino – wszystkiego najlepszego z okazji Imienin, dużo zdrowia i samych radosnych dni 😉

Pozdrawiam serdecznie i od dziś wreszcie wakacyjnie. Przez cały ubiegły tydzień i wczorajszy dzień jeszcze chodziłam do pracy. Na szczęście, nareszcie mogę się cieszyć wolnym 🙂

Odpowiedz

Karolina 5 lipca, 2016 o 19:49

Z okazji wakacji życzę przede wszystkim odpoczynku 🙂 ale takiego pełnego 🙂 pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Paula 27 lipca, 2016 o 19:25

Proszę o informację – nauczyciel stażysta (psycholog w poradni) jest zatrudniony na Kartę Nauczyciela ?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 14:13

Bezwzględnie tak!

Odpowiedz

Paulina 22 maja, 2017 o 11:09

Witam Pani Karolino,
czytam wpisy na temat rekrutacji i mam w związku z tym pytanie. Skoro nauczyciel nie może /musi zajmować się rekrutacją to kto w takim razie ma być w takiej komisji rekrutacyjnej i się tym zająć (rekrutacją) skoro nauczyciel może odmówić? Zarządzenie kuratora podaje konkretne terminy przy rekrutacji i są to terminy już urlopowe. Bardzo mnie ciekawi ten temat.
Pozdrawiam Serdecznie

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 czerwca, 2017 o 12:47

Dzień dobry, dyrektor może oddelegować pracownika do pracy przy rekrutacji. Na to wprost pozwalają przepisy Karty Nauczyciela i ustawy o systemie oświaty. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Żona 11 lipca, 2017 o 12:19

Dzień dobry, czy mogłabym dostać jakieś namiary na te przepisy o oddelegowaniu pracownika? Nie mogę znaleźć.
I jak to wygląda w przypadku osób na stanowiskach kierowniczych?
Mąż jest nauczycielem dyplomowanym- kierownikiem szkolenia praktycznego. Jest zatrudniony na KN, ale jego etat, ze względu na stanowisko, wynosi 40 godzin.
Podczas wakacji musi codziennie przez 8 godzin być w szkole, do dnia 14 lipca (czyli prawie 3 tygodnie po zakończeniu roku szkolnego) , ze względu na rekrutację właśnie. Później mamy dwa tygodnie na wyjazd, po czym w pierwszej połowie sierpnia znów musi być dostępny w szkole ze względu na wyjazd urlopowy dyrektorki, a drugie dwa tygodnie sierpnia także musi pojawiać się w szkole ze względu na przygotowania do kolejnego roku szkolnego. W sierpniu nie musi pracować po 8 godzin, ale jednak musi w pracy się zjawiać. Tym sposobem jego nieprzerwany urlop wynosi raptem 2 tygodnie. I tak więcej niż w zeszłe wakacje, w które nieprzerwany urlop wynosił tydzień (liczę dni, w których nie musiał stawiać się w szkole choćby na godzinę).
Tłumaczy się to w ten sposób, że ktoś w szkole musi być, bo jest rekrutacja i nie da się inaczej.
Zastanawiam się, czy skoro już naprawdę inaczej się nie da, a urlopu uzupełniającego w ciągu roku też nie dostanie, bo także nie ma możliwości (cudem nam się udało wybrać tydzień tacierzyńskiego, w którym i tak odbierał telefony lub jeździł do szkoły) to czy chociaż przysługuje mu jakieś wynagrodzenie za tą pracę na urlopie?
Bo według mojego rozumowania, gdy przeglądam te przepisy, wychodzi na to, że po prostu pracuje w wakacje za darmo…

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 lipca, 2017 o 22:49

Szanowna Pani, odsyłam do art. 64 Karty Nauczyciela i zaznaczam, iż nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Proszę o kontakt przez e-mail. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ola 15 października, 2017 o 18:45

A co mają powiedzieć nauczyciele bibliotekarze szkolni? W tym roku do 10 lipca siedziałam w bibliotece robiąc skontrum, a potem od 16 sierpnia zajmowałam się przenoszeniem i wypakowywaniem potwornie ciężkich paczek z podręcznikami, że nie wspomnę już o opracowaniu i rozliczeniu tych podręczników. I nikt nam za to nie zapłaci, ani za dodatkową prace nawet po 10 godzin dziennie ani za zniszczony kręgosłup i zszargane nerwy. Mogę zacząć pracę z podręcznikami w ostatnim tygodniu sierpnia, ale wtedy uczniowie i nauczyciele dostaną podręczniki najwcześniej pod koniec września. A książki zacznę wypożyczać w listopadzie. A to jest niedopuszczalne. Mamy być cudotwórcami? Tego wymaga się już dawno od nauczycieli, a ostatnio jeszcze bardziej od nauczycieli bibliotekarzy. Przyszło pomóc kilku nauczycieli, ale większość przecież ma wakacje. Nauczyciel-bibliotekarz nie ma prawa do wakacji?

Odpowiedz

Nl 25 czerwca, 2018 o 20:03

Witam. Jesteśmy zmuszani w tym roku do pracy w wakacje. Dyrektor mówi że ma prawo nas wezwać do pracy przez 2 pierwsze tyg i 2 ostatnie. Mamy przenosić biblioteke nosic kartony i kosze z książkami z 1 piętra na parter każdy ma ok 100kg do tego regały i szafy na książki. Sam idzie do domku o 11 ubrany w biała koszule i trampeczki a kobietom każe dźwigać. Podciąga to pod zakończenie roku i przygotowanie się do nowego. Czy słusznie? Czy mamy prawo odmówić? I tak grozi nam zabraniem godzin itp… Brak słów

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 lipca, 2018 o 01:52

Szanowni Państwo, nie jest zgodne z prawem działanie dyrektora. Po pierwsze może Państwa czas zagospodarować jedynie tydzień po zakończeniu roku szkolnego i tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego. Może to jednak nastąpić w ściśle określonym celu. Czy mogę o Państwa sytuacji napisać na blogu? Na marginesie możecie odmówić wykonywania prac fizycznych, które zagrażają Pań zdrowiu lub życiu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Lena 28 kwietnia, 2019 o 10:54

Czy dyrektor ma rację, odmawiając dnia wolnego za pracę w niedzielę 1 lipca, przy przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych. Rozumiem, że 7 dni w wakacje może mnie wezwać do pracy, ale to była niedziela. No i czy to mogą być 3 zmiany jednego dnia, czyli praca od 7.00-19.00.? Oczywiście bez dodatkowego wynagrodzenia.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 maja, 2019 o 10:01

Dzień dobry, nie dyrektor nie ma racji. Proszę sporządzić pismo konkretne wzywające do zapłaty za owe dni. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa 7 maja, 2019 o 22:35

Witam.
Rok szkolny kończy sie 21 czerwca. w dniu 23 czerwca niedziela do 27 czerwca będe przebywać z dziećmi na zawodach do których dzieci awansowały w trakcie trwania roku szkolnego. Czy za te dni należą mi się dodatkowe dni wolne do wykorzystania lub zapłata? Proszę o podstawy prawne. Pozdrawiam Ewa

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 maja, 2019 o 22:23

Zapraszam Panią do kontaktu prywatnego. Potrzeba wyjaśnić kilka kwestii, czego nie można zrobić w komentarzu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agata 30 maja, 2019 o 14:33

Mam podobne pytanie do NI. Nasza pani dyrektor oczekuje, że w wakacje bedziemy pracować przy zamykaniu gimnazjum, czyli archiwizować dokumenty, robić jakieś spisy itp. Czy można te działania zaliczyć do zakończenia roku szkolnego? Czy jest to zgodne z prawem?Musieliśmy wpisać się na listę, w którym miesiącu przyjdziemy do pracy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:35

Dzień dobry, odsyłam do art. 64 KN, takie czynności mogą zająć jedynie 7 dni. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 3 lipca, 2019 o 09:20

Dzień dobry!
Nie było mnie na rekrutacji w dniach 21.06 oraz 24.06 i 25.06,a więc już w czasie urlopu i dyrektorka nie wypłaciła mi wynagrodzenia za te dni. Byłam w kuratorium oświaty,gdzie twierdzą,że dyrektorka działała zgodnie z prawem. Czy na pewno?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:05

Szanowna Pani, niestety słusznie. Proszę się zapoznać z art. 64 KN. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 21 czerwca, 2020 o 17:09

Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące pracy po zakończeniu roku szkolnego, w jakim terminie dyrektor powinien powiadomić nauczycieli o tym, że mają być w gotowości do pracy ? ( czy dyrektor może przekazać taką informację z dnia na dzień? )

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 12 lipca, 2020 o 01:12

Dzień dobry, Karta Nauczyciela nie określa takiego terminu. Generalnie wszelkie zmiany planu itp powinny być zgłaszane w terminie 7 dni – art. 129 par. 3 K.p, w gotowości do świadczenia pracy nauczyciel winien być przez 7 dni po zakończeniu roku szkolnego – początku lipca. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marta 13 lipca, 2020 o 23:46

Witam,
Na radzie plenarnej dyrektorka (szkoła średnia) poinformowała, że od 04.08.2020 r. nauczyciele mają być w gotowości do pracy (rekrutacja, a później egzaminy poprawkowe) i w tym czasie nie możemy planować żadnych wyjazdów. Czy to jest zgodne z prawem? Rozumiem dwa ostatnie tygodnie sierpnia, gdzie odbywają się egzaminy poprawkowe i trwają prace przy rozpoczęciu roku szk. Czy mam prawo odmówić przybycia do pracy między 01.08 – 15.08, jeśli to będą prace przy rekrutacji?
Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 lipca, 2020 o 00:43

Dzień dobry, nie jest to prawidłowe działanie dyrekcji. Karta Nauczyciela wyraźnie precyzuje, kiedy mogą być zaplanowane zajęcia przez dyrektora. Nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego urlopu w wymiarze 4 tygodni, ktore wypadają pomiędzy 15 lipca a 15 sierpnia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marta 21 lipca, 2020 o 22:40

Dziękuję bardzo za odpowiedź, jednak nie mogę znaleźć zapisu, który mówiłby, że urlop przypada od 15.07 do 15. 08. Dyrekcja oświadczyła (dn. 30.06), że do 4 sierpnia mamy nieprzerwane 4 tygodnie urlopu, stąd w razie potrzeby ma prawo nas zobowiązać do świadczenia pracy. Mam zaplanowany i opłacony wyjazd do 16.08 (zaplanowany w maju) stąd moje pytanie i obawy.

Odpowiedz

Agata 23 czerwca, 2021 o 15:08

Zgodnie z umową pracuję jako wychowawca do zadań specjalnych ( świetlica w szkole przyszpitalnej).
Posiadam również kwalifikacje nauczyciela biblioteki.
Działalność biblioteki w roku szkolnym 2020/21 jest zawieszona.
Zakupiono nowe książki i dyrektor zobowiązał mnie do do ich zewidencjonowania.
Stare księgi inwentarzowe zarchiwizowano.
Odpowiedziałam,że z tego powodu nie mogę wykonać polecenia. Poza tym nie chciałabym brać odpowiedzialności za działania biblioteczne,gdyż nie są one przypisane do stanowiska wychowawcy.
Dyrektor stwierdził,że mimo zawieszenia pracy biblioteki,mam wykonać polecenie,bo jako jedyna mam do tego kwalifikacje.
W tej sytuacji wyraziłam zgodę na realizację tych zadań/ na piśmie.
Za dwa dni dyrektor wezwał mnie na rozmowę, wręczył mi notatkę służbową za lekceważącą postawę wobe obowiązków służbowych.
Po wyrażeniu przeze mnie zgody otrzymuję notatkę tej treści? Nie rozumiem.
Pytania:
1) Czy można zobowiązywać nauczyciela do wykonywania dodatkowych zadań z zakresu innego stanowiska pracy, tym bardziej ,że praca na tym stanowisku jest zawieszona?
2) Czy zasadnym jest wręczenie takiej notatki,gdy nauczyciel wyraził zgodę na wykonanie kontrowersyjnego polecenia?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2021 o 01:07

Szanowna Pani, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Zapraszam do skorzystania z odpłatnej pomocy prawnej.

Odpowiedz

Justyna 14 sierpnia, 2022 o 15:28

Dzień dobry
Po zakończeniu roku szkolnego dyrektorka kazala nam przychodzic do pracy jeszcze przez 2 dni. Na koncowej radzie poinformowała, ze mamy w sierpniu przychodzic do pracy od 25.08. Zatem łącznie zabrala nam z urlopu 9 dni (a nie max 7 jak mowi KN). Co można zrobić w tej sytuacji?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 sierpnia, 2022 o 00:53

Dzień dobry, wystąpić o zapłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach ponadwymiarowych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: