09.12.2015

21 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Dyżur nauczycieli w przerwie świątecznej (urlop nauczycieli)

Znowu wraca temat przerwy świątecznej i pracy nauczycieli w tym okresie.

402565_255865721145135_176054012459640_775353_63917510_n

Do wpisu zainspirowała mnie Pani Agata pisząc komentarz i wklejając link do innej od mojej opinii o tych dniach.

Moim zdaniem ten czas jest okresem wolnym dla nauczycieli i całej szkoły. Nie jest to jednak czas urlopu, bo ten nauczyciel ma w ściśle określonych terminach – w ferie i wakacje.

Poniżej załączam więc moją opinię prawną oraz artykuł z Głosu Nauczyciela z zeszłego roku, w którym Pani Minister wycofuje się ze swojego stanowiska, a jednocześnie raz na zawsze wskazuje, iż dyrektorzy szkół nie mają obowiązku organizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów w okresie od 23-31 grudnia. 

Jeśli jednak takie dyżury zostaną w szkole zorganizowane należy się za nie dodatkowe wynagrodzenie (jak za czas dyżuru-60%). 

Niniejsza sytuacja jednak nie dotyczy placówek nieferyjnych 🙁 one muszą ową opiekę zapewnić.

Opinia prawna o dniach wolnych

donosimy na Ministerstwo

donosimy na Ministerstwo (2)

{ 21 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Beata 28 grudnia, 2015 o 11:43

Czy za zgodą nauczyciela dyżur w czasie przerwy świątecznej może być potraktowany jako godzina z KN.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 30 grudnia, 2015 o 15:50

Witam, dyżur nauczyciela w przerwie świątecznej nie może być potraktowany jako godzina karciana. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Magdalena 21 lutego, 2016 o 22:58

Pracuję w świetlicy szkolnej i jestem zatrudniona na podstawie kodeksu pracy- mam do przepracowania 40godz tyg. Czy pensja będzie mi zmniejszona w przypadku wolnych dni w przerwy świąteczne?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 lutego, 2016 o 23:13

Nie wiem tego, bo nie wiem jaka jest treść umowy, jak i jaka to szkoła- publiczna czy nie i co mówi na ten temat np. statut placówki. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 maja, 2016 o 17:33

Szanowna Pani, zaznaczam, iż nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Proszę przyjrzeć się swojej umowie o pracę, jakie ma Pani wpisane tam stanowisko pracy. Ponadto proszę przedstawić dyrektorowi treść art. 42 b Karty Nauczyciela i wezwanie do zapłaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Beata 29 listopada, 2016 o 17:56

Witam i bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie i wątpliwości.
Otrzymałam polecenie dyrektora na zastępstwa za nauczyciela kl 3 szkoła podstawowa przez na razie 4 dni.
Jestem nauczycielem bibliotekarzem na pełnym etacie 30/30.
Nie jest to dla mnie nagroda nie tylko dlatego, że są to zastępstwa niepłatne ponieważ nie chcę zast płatnych tylko dlatego że jest to dużo godzin ( dla mnie, w końcu etat tygodniowy nauczyciela) ale również dlatego że w ramach swoich godzin i tak muszę zrobić swoją pracę – a właściwie to „nadrabiam” ponieważ biblioteka jest wtedy zamknięta !
Chciałabym szacunku do pracy bibliotekarza i pracy biblioteki szkolnej:)
Bardzo proszę o informację.

Odpowiedz

Tosia 26 grudnia, 2016 o 09:21

Nic się nie da zrobić, jak za chwilę będą zwolnienia, każdy się boi walczyć o swoje. U nas w szkole gmina sobie wymyśliła, że każdy nauczyciel w okresie okołoświatecznym ma odsiedzieć tyle godzin, ile miałby lekcji w etacie. W efekcie będziemy siedzieć w pustej szkole. Praca z dziennikiem nie zajmie nam tyle czasu, więc żeby się nie zanudzić, musimy brać własne laptopy i książki, aby zająć się całą tą szkolną biurokracją. Na ogół taką pracę wykonuję w domu, bo w domu mam stanowisko pracy (komputer, biurko, drukarkę, dostęp do sieci, pomoce dydaktyczne itp.)- szkoła przecież mi takich warunków nie zapewnia. Mimo to każe mi się „zanieść” moje stanowisko do szkoły, żeby przymusowo w niej (bez sensu!) odsiedzień ileś godzin. Czemu? Ano urzędnicy nas nienawidzą. Zazdroszczą nam. Oni muszą iść do pracy- to my też musimy! Nie ma przecież żadnego uzasadnienia, rozmowy, a dyrektorzy są bardziej pracownikami urzędu, niż szkoły, nie będą bronić swoich pracowników. Nieważne, że nauczyciel pracuje w domu (urzędnik nie zabiera swojej pracy do domu). Nieważne, że mamy takie tygodnie, kiedy pracujemy i po 60 godzin (tego się nie liczy i nie widzi). Nieważne, że jest napisane, że nauczyciel nie może pracować więcej niż 40 godzin w tygodniu, a nie że koniecznie musi te 40 wypracować, czy jest tego sens, czy nie! Jak nie ma- to się „zorganizuje” mu czas tak, żeby wypracowywał! Bo tak! Żyjemy w chorym kraju, gdzie jedni drugich w łyżce wody z zawiści by utopili. A przepisy prawa są tu akurat na tyle niejasne, że można je sobie różnie interpretować.
No i odsiedzę swoje d***godziny, wezmę laptop, potem to zgram na stacjonarny komputer (bo ten mam podłączony do drukarki) i dokończę pracę w domu, wydrukuję ten biurokratyczny badziew. Z poczuciem ogromnego bezsensu, frustracji, zdziwienia, że tak można. Ludzka głupota nie zna granic. Och, jak ja żałuję, że taki idiotyczny zawód wybrałam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 grudnia, 2016 o 01:47

Dziękuję za ten komentarz. Tak będzie dopóki nauczyciele nie podniosą głów i nie będą solidarni ze sobą. Na tym właśnie bazują kolejne rewelacyjne reformy, że można rozbić jedność szkolnictwa. Za pracę w te dni można wystąpić o nadgodziny. W razie konieczności służę pomocą. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Beata 2 stycznia, 2017 o 22:44

W naszej szkole były dyżury, a wyglądało to tak:
6.30 – 12.00 nauczyciel obecny na dyżurze a dzieci nie było 🙂

W Nowym Roku 2017 Daj nam Boże odrobinę szacunku do naszego zawodu.
Nie zwalnia nas to z walki o ten szacunek. Milczenie jest złą formą:)

Tylko co ? Do Kuratorium?
Pozdrawiam BeataM

Odpowiedz

Joanna 28 grudnia, 2016 o 11:01

Witam pisze jako rodzic. Czy szkoła ma obowiązek zapewnić mojemu dziecku opiekę (swietlice) w przerwie świątecznej 27-30 grunia? Czy to dobra wola dyrekcji.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 grudnia, 2016 o 19:19

Witam na moim blogu głos Rodzica. Szkoła nie ma obowiązku zapewnić opieki w czasie przerwy świątecznej 27-30 grudnia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Joanna 28 grudnia, 2016 o 21:46

Dziekuje za odpowiedź i przy okazji życzę Szczęśliwego Nowego Roku 😊🍾🎉

Odpowiedz

Mariola 8 stycznia, 2017 o 09:58

Wita, serdecznie jestem zatrudniona w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym na pełnym etacie tj. 24/24. W tym roku szkolnym dyrekcja wprowadziła dyżury wychowawców w placówce tzw. pod telefonem . Celem tych dyżurów miało być załatwianie spraw wychowanków tj. jeżdżenie z wychowankami do lekarza , na sprawy sądowe, na policje oraz pilnowanie wychowanków w szkole. Po miesiącu pełnienia dyżurów pod telefonem , dyrekcja nakazała nam na pełnienie dyżurów w placówce w godzinach 09.00 13.35. cel tych dyżurów jak ww. podałam. Chciałabym powiedzieć, że dyżury są bezpłatne, i nie są nam oddawane godziny wolne. Dyrekcja taką sytuację tłumaczy tym ,że mamy 40-sto godzinny tydzień pracy.
Proszę o pomoc i informację, czy dyrekcja może tak zrobić, i czy ewentualnie nie musi nam za te dyżury zapłacić.
pozdrawiam serdecznie Mariola

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 stycznia, 2017 o 21:56

Szanowna Pani, poza określeniem pracownikowi godzin pracy, pracodawca może polecić pracownikowi pełnienie dyżuru. Dyżur to pozostawanie pracownika poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Czas dyżuru jest wliczany do czasu pracy tylko wówczas, gdy pracownik podczas dyżuru faktycznie wykonywał pracę. Natomiast jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy, to czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy.

Czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego. Oznacza to, że nie jest dopuszczalne zlecanie pracownikowi pełnienia dyżuru całodobowego lub całotygodniowego. Łączny czas dyżuru i pracy nie może przekroczyć 13 godzin na dobę, pracownik musi mieć również zapewnione minimum 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego. Dotyczy to również dyżuru domowego. Jednakże ograniczenia te nie dotyczą pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy. Podstawa prawna: art. 1515 § 1, 2 i 4 Kodeksu pracy.
Jeśli więc, pełni Pani dyżur telefoniczny to nie przysługuje wynagrodzenie, ale jeśli już jest Pani na terenie zakładu pracy i wykonuje czynności służbowe – w ramach dyżuru to dyrekcja powinna za to Państwu zapłacić. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dagmara 26 października, 2017 o 17:06

Witam serdecznie
Mam pytanie odnośnie dyżurów w szkole podstawowej po 1 stycznia tzn w tym roku 2017 od 2 stycznia nauczyciel ma wolne a my nauczyciele świetlicy prawdopodobnie musimy pełnić dyżur. Czy tak powinno być? Czy tylko wychowawcy świetlicy muszą pełnić takie dyżury? Nasz dyrektor nie rozumie o co nam chodzi ponieważ wydaje się nam, że sprawiedliwie by byli gdyby takie dyżury pełnił każdy nauczyciel np. w kolejności alfabetycznej.

Odpowiedz

Martyna 19 sierpnia, 2018 o 00:51

Witam. Chciałam zapytać czy obecnie prawo to również obowiązuje i za dyżury w okresie świątecznym należy się nauczycielom dodatek?

Odpowiedz

Martyna 19 sierpnia, 2018 o 00:53

Witam. Chciałam zapytać czy obecnie w 2018 roku prawo to również obowiązuje i za dyżury w okresie świątecznym należy się nauczycielom dodatek?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 sierpnia, 2018 o 11:06

Dzień dobry, z tego co wiem, to nic się w tym temacie nie zmieniło. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa 22 sierpnia, 2018 o 20:32

Jestem nauczycielem w szkole ponadgimnazjalnej, w której odbywają się tzw. egzaminy zawodowe.
W tym roku zostałam powołana do pracy w komisji przy takim egzaminie zawodowym w dniach 25.06 i 30.06. Dodatkowo pracuje pod koniec sierpnia przy poprawkowych maturach i innych egzaminach. Zgodnie z przepisami art. 64 Karty Nauczyciela dyrektor może odwołać nauczyciela
z urlopu i to jest dla mnie zrozumiałe. Wątpliwości mam w związku z egzaminem 30.06, który przypadał w sobotę, czy dyrektor powinien przyznać mi za niego dodatkowy dzień wolny zgodnie z art 42c?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 sierpnia, 2018 o 22:01

Tak, za pracę w sobotę powinna Pani otrzymać dzień wolny. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Martyna 11 września, 2018 o 14:49

Witam. Zadałam wczoraj pytanie ale nie widzę go w komentarzach więc pozwolę sobie napisać jeszcze raz. Pracuję w szkole specjalnej i obecnie dyrektor zarządziła, że wszystkie przerwy są 15 minutowe i spędzamy je w klasie z dziećmi. Tylko jeśli ktoś ma w danym dniu 7 lekcji ma prawo do przerwy. Chciałam zapytać czy mając 6 godz. W danym dniu należy mi się przerwa w trakcie zajęć oraz czy taka organizacja dnia kiedy wszystkie lekcje są praktycznie godzinne a nauczyciel musi tak dyżurować. Dziękuję!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: