Ten wpis to efekt prośby jednej z Czytelniczek dotyczący dyżurów na przerwach pracy nauczyciela bibliotekarza.
„Jako bibliotekarz szkolny najwięcej pracy z udostępnianiem książek mam w czasie przerw. Tymczasem przydzielono mi prawie wszystkie duże przerwy na dyżury. W innych szkołach bibliotekarze nie mają dyżurów, czy moja sytuacja jest prawidłowa?”
Odpowiedź na Pani pytanie jest negatywna. Co do zasady nauczyciel bibliotekarz nie powinien mieć dyżurów w czasie przerw, bowiem to wówczas uczniowie mają prawo z tej biblioteki korzystać.
Takie uzasadnienie wynika wprost z przepisów – art. 42 ust. 1, ust. 2, ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela oraz § 10 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2017 r. poz. 649).
Należy też zaznaczyć, że pensum nauczyciela bibliotekarza to 30 godzin – po 60 minut każda. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, nauczycieli – bibliotekarzy zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć wynosi 30 godzin. Szczegółowe ustalenie godzin, które stanowią obowiązkowy czas pracy bibliotekarza możliwe jest na podstawie planu pracy szkoły, który ustalany jest corocznie przez dyrektora szkoły.
Godzina pracy nauczyciela – bibliotekarza jako nie będącego nauczycielem przedmiotowcem wynosi 60 minut i w czasie przerw realizuje on swoje pensum. Dlatego też nauczyciele przedmiotów pełnią dyżury w czasie przerw i realizują 45 minutową godzinę lekcyjną.
Podsumowując, co do zasady z uwagi na czas, w którym otwarta jest biblioteka i konieczność umożliwienia korzystania w tym czasie z biblioteki przez uczniów, nauczyciel bibliotekarz nie powinien pełnić dyżurów w czasie przerw pomiędzy lekcjami.
{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam Pani Karolino.
Moje pensum uśrednione to 20/20 czyli 14 godzin lekcyjnych i 6 godzin świetlicy. Czy dyżury powinny być ustalane do pełnego pensum czy tylko do godzin dydaktycznych? Kiedyś uwzględniano tylko moje lekcje a teraz cały etat. Na 14 godzin po 11 lekcjach mam dyżur, w tym po 9ciu lekcjach mam dyżury 15 minutowe (przerwy obiadowe). Proszę o poradę i w razie czego jak rozmawiać z dyrektorem?
Pozdrawiam
Witam, jestem pedagogiem szkolnym. Zostały przydzielone mi dyżury w czasie przerw a ten czas z dyżurów mam doliczyć sobie do pensum pedagoga szkolnego. Czy jest tozhodne z prawem? Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Dzień dobry, nie jest to właściwe. Pedagog szkolny, z uwagi na fakt, iż jego godzina pracy trwa 60 minut nie powinien dyżurować. Pozdrawiam.
A czy zgodne z prawem są dyżury bibliotekarzy poza godzinami pracy, czyli ponad pensum 31 godzin (bo tyle wynosi pensum z godziną dostępności). ?
Nauczyciel realizuje zadania dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze w wymiarze do 40 godzin. Co do zasady nauczyciele bibliotekarze, nauczyciele świetlicy i pedagodzy szkolni nie powinni dyżurować, lecz zdarza się czasami, że dyżurują.
Dzień dobry, dyrektor nie ma prawa oczekiwać od Pani odpracowania minut dyżuru. Nie powinna Pani również dyżurować. W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu.