16.08.2016

11 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Jak napisać porozumienie stron z Karty Nauczyciela ?

Taka fraza trafiła do mnie 🙂 “Jak napisać porozumienie stron z Karty Nauczyciela?” Rozumiem, że chodzi tutaj o podstawę prawną i treść rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, jak sama nazwa wskazuje, jest formą umowy, w której strony umawiają się na pewne warunki, pod którymi umowa się rozwiąże. Mogą one być ustalone dowolnie, jednak obie strony muszą się na nie zgodzić. 

W przypadku przechodzenia nauczyciela na emeryturę z Karty, czyli w myśl art. 88 KN, rozwiązanie umowy o pracę musi nastąpić z inicjatywy nauczyciela (lub w związku z art. 20 KN), tak więc to nauczyciel powinien wystąpić z inicjatywą porozumienia.

Zgodnie z treścią art. 23 ust. 4 KN rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, jak i przez mianowanie może nastąpić za porozumieniem stron. W świadectwie pracy wpisujemy jako podstawę prawną – art. 23 ust. 4 KN, a w przypadku gdy jest to związane z przejściem na emeryturę dopisujemy słownie, że na wniosek nauczyciela.  Jest to bardzo ważna kwestia, podlegająca kontroli ZUS-u i może prowadzić do odmowy przyznania prawa do emerytury.

Treść porozumienia stron może być dowolna, najczęściej brzmi to tak : “Uprzejmie proszę o rozwiązanie umowy o pracę/stosunku pracy zawartego przez mianowanie z dnia ……. (wpisujemy datę z umowy), z dniem ……………. (określamy, czy z dniem 31.08., czy inną datą, bo to również możemy określić), na mocy porozumienia stron. Niniejsza prośba związana jest z zamiarem przejścia na emeryturę w myśl art. 88 Karty Nauczyciela (lub z innej przyczyny, którą warto wskazać, aby wykazać potrzebę takiego rozwiązania umowy). Proszę o wystawienie i doręczenie mi świadectwa pracy do dnia ……. (również ma to związek z nabywaniem praw do emerytury), celem przedłożenia go w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dziękuję za uwzględnienie mojej prośby. Podpis nauczyciela.”

We wniosku o rozwiązanie umowy w trybie porozumienia stron możemy prosić jeszcze o uwzględnienie innych ważnych dla nas spraw, np. wydanie naszej polisy, książeczki zdrowia, druków niezbędnych do złożenia w różnych instytucjach.

Porozumienie stron musi podpisać dyrektor lub pracownik, jeśli inicjatywa wyszła od dyrektora. Obie strony muszą się zgodzić na zaproponowane warunki i czytelnie to stwierdzić. 

Przeanalizuj jednak, czy jest to najlepsza dla Ciebie z form rozwiązania umowy, albowiem nie zawsze jest.

Pozdrawiam Cię z zimnego Gdańska 🙂 trwa Jarmark Dominikański – warto przyjechać 🙂

2012-08-30_pano_gdansk_sm2

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 878 305e-mail: kancelariabatna@wp.pl

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki 19 sierpnia, 2016 o 12:26

Jak zwykle prosto i na temat 🙂 W końcu porozumienie stron polega na porozumieniu.

Odpowiedz

Z Sącza 16 września, 2016 o 18:31

Teraz nauczyciele biją się o posadę – niestety…
A dyrektorzy szkół wybierają \”swoich\” nauczycieli.

Odpowiedz

Urszula Panek 17 maja, 2017 o 20:08

Dzień dobry, bardzo proszę o wyjaśnienie, dlaczego rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron nie zawsze jest dla nauczyciela korzystne. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 czerwca, 2017 o 12:56

Dzień dobry, z uwagi na to, że na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron zgodę musi wyrazić dyrektor szkoły. Ponadto, jeśli pracownik nie ma innego źródła utrzymania to, aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna musi poczekać aż 6 miesięcy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Zasiłku nie otrzyma ten bezrobotny, który w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy na mocy porozumienia stron. Należy wyjaśnić, że w drodze porozumienia można rozwiązać każdą umowę o pracę. Rozwiązanie umowy następuje w terminie określonym w porozumieniu, który strony mogą ustalić dowolnie. Jeśli to więc pracownik wystąpi z inicjatywą rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia i przedstawi pracodawcy taką propozycję, która będzie zawierać wyraźne oświadczenie o chęci rozwiązania umowy w drodze porozumienia i proponowany termin rozwiązania umowy, wówczas zostanie pozbawiony prawa do zasiłku.

Odpowiedz

Ania 22 lutego, 2018 o 09:03

Witam,
Jaką podstawę prawną rozwiązania umowy wpisać w świadectwie pracy gdy n-l zatrudniony na czas określony – stażysta w trakcie stażu lub kontraktowy zatrudniony ” na zastępstwo” wypowiada umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez zachowania okresu wypowiedzenia?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 lutego, 2018 o 10:37

Dzień dobry, taką, jaka powinna być. Czyli art. 23 lub 27 ustawy Karta Nauczyciela. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agata Guzewicz 26 maja, 2018 o 12:17

Dzień dobry. Mam pytanie. Mam 53 lata i pracuję jako nauczyciel 32 lata . Czy mogę odejść z pracy od września 2018 za porozumieniem stron? Czy za dwa lata gdy skończę 55 otrzymam świadczenie kondensacyjne dla nauczycieli?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 maja, 2018 o 12:54

Szanowna Pani, nie umiem odpowiedzieć na Pani pytanie w komentarzu. Za porozumieniem stron można się zwolnić zawsze. Jeśli oczekuje Pani ode mnie pomocy, to zapraszam do kontaktu prywatnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Elżbieta 4 czerwca, 2018 o 09:51

Szanowna Pani. Przeczytałam Pani blog. Nie zgodzę jednak z podstawą prawną wpisywaną na świadectwie pracy. Miałam kilkakrotnie kontrole z PIP i ZUS. Kiedyś pisałam że jest to art. 23 KN, ale PIP uznał to jako błąd i od tego czasu zawsze wpisuję podstawę z Karty Nauczyciela. A ZUS wielokrotnie sprawdzał świadectwa pracy nauczycieli którzy odeszli na emeryturę i nigdy nie zakwestionował podstawy z KP. Pozdrawiam Ela

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 lipca, 2018 o 23:49

Szanowna Pani, nie bardzo rozumiem Pani wypowiedź. To wpisuje Pani podstawę prawną z KN czy z KP? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Klara 18 lutego, 2020 o 13:28

Dzień dobry
Proszę Pani. Decyzją Dyrekcji Publicznego Przedszkola mam założyć wypowiedzenie w marcu w ramach porozumienia stron. W lipcu zdaję egzamin na mianowanego i droga porozumienia Dyrekcja ( litościwa) ma mi wystawić ocenę i dopuścić do egzaminu. Tylko nie wiem zupełnie jak mam napisać takie wypowiedzenia i co w nim zawrzeć. i Dlaczego mam to zrobić w marcu skoro obowiązuje mnie 3 miesiące wypowiedzenia …nic nie rozumiem.
Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: