11.08.2014

4 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Karta Nauczyciela – wypowiedzenie warunków pracy

Witaj ponownie 🙂  piszę na szybko …

Padło dzisiaj pytanie o wypowiedzenie warunków pracy nauczycielowi. Pisałam już wielokrotnie na blogu o trybach i sposobach rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem

W ramach dopuszczalnych przez Kartę Nauczyciela, trybów nie znalazło się wypowiedzenie warunków pracy (w trybie art. 42 k.p. czyli tzw. wypowiedzenie zmieniające).

Oznacza to li tylko to, że nauczycielowi  nie można zmienić warunków pracy bądź płacy.

Gdyby zdarzyło się tak, że nauczyciel otrzymałby wypowiedzenie warunków pracy należy niezwłocznie – w terminie 7 dni odwołać się do Sądu Pracy jak od normalnego wypowiedzenia umowy o pracę.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jola 29 grudnia, 2014 o 21:09

Witam, a jednak tak się dzieje w myśl art. 237 ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. W moim przypadku Sąd Apelacyjny znalazł haczyk . Mimo, iż byłam zatrudniona jako nauczyciel z dniem 2.01.2014 r. stałam się pracownikiem samorządowym. Różnica w pensji wyniosła 1009 zł nie mówiąc o innych. Nie wyraziłam zgody na zaproponowane nowe warunki jednakże pracowałam na wypowiedzeniu na nowych zasadach (oczywiście gorszych). Uważam, że państwo nas okrada (nie jestem osamotniona w tym względzie) wprowadzając ustawę która nie zajmuje stanowiska w takim przypadku jak mój (w momencie kiedy nie zgadzam się na zaproponowane warunki)
W myśl ustawy każdy ma prawo a nawet obowiązek przyjąć warunki. Czy nie zmierza nasze państwo takimi krokami do tyranii?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 stycznia, 2015 o 19:03

Rzeczywiście ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej ukradkiem wyprowadziła Kartę Nauczyciela z placówek opiekuńczych. Nikt na czas nie zareagował 🙁 można było jednak nie zgodzić się na zaproponowane warunki, faktycznie nie otrzymując na piśmie nowych warunków. Wymagało to jednak kontaktu z prawnikiem i przeprowadzenia postępowania sądowego ustalającego, iż faktycznie jest inaczej. Mam nadzieję, że kiedyś się do zmieni. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarz 🙂

Odpowiedz

Andrzej 23 kwietnia, 2015 o 09:25

Witam,

a co z nauczycielami oddziałów przedszkolnych, których dotąd obowiązywał 22 godzinny czas pracy, a teraz (w związku z obniżeniem wieku szkolnego) 25-godzinny?. Oznacza to, że nie dość, że utracili 3 godz nadliczbowe, to jeszcze należy im dopełnić etat!!? (bo w siatce w ramach 25 godz. znalazł się j. angielski). W tej sytuacji pewnie nauczyciel nie ma wyjścia i musi zgodzić się na zaproponowaną zmianę warunków pracy?

Pozdrawiam,
Andrzej

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 26 kwietnia, 2015 o 13:34

Witam, nie musi się godzić na zmianę, acz to sytuacja bardziej skomplikowana niż odpowiedź w komentarzu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Kancelaria Prawa Pracy i Prawa Oświatowego dr Karolina Sikorska-Bednarczyk w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: