25.08.2014

2 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Karta Nauczyciela – zmiany

Jak wynika z informacji przekazanych na stronie Ministerstwa Edukacji, nie będzie zmian w Karcie Nauczyciela, o których to zmianach resort mówił od pół roku. Jak przyznała Pani Minister Rostkowska, wprawdzie projekt zmian jest już gotowy i mógłby nawet dzisiaj trafić w tryby ścieżki legislacyjnej, tak się nie stanie.

Powodem wstrzymania prac legislacyjnych, zdaniem dziennikarzy jest tzw. “afera taśmowa”. Ciekawe dlaczego? 🙂

Jednak Pani Minister zapewnia, że prace nad nowelizacją Karty wciąż trwają i czekają na decyzje polityczne.

Osobiście, po raz kolejny patrzę z kontrowersją na polityczne zabiegi wokół oświaty. Zmiany, które proponowało Ministerstwo miały na celu ograniczenie kosztów oświaty i obejmowały następujące zmiany: urlop dla poratowania zdrowia po 20 latach pracy i to tylko na rok, zwiększona ilość pensum – oficjalnie do 40 godzin tygodniowo (- a co z godzinami karcianymi?), zmniejszony urlop nauczycieli – do 47 dni, czy ograniczenia dodatków przysługujących nauczycielom (wiejski, mieszkaniowy, na zagospodarowanie) to tylko część zmian. Mowa była również o likwidacji Karty w ogóle. Nie zaplanowano także choćby minimalnych podwyżek dla nauczycieli.

Obecnie wynagrodzenia nauczycieli kształtują się następująco: wynagrodzenie zasadnicze brutto nauczycieli (bez dodatków, nagród i innych świadczeń) na podstawie rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 1 sierpnia 2013 r. kształtuje się następująco: minimalna pensja osoby z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym zatrudnionej na stanowisku nauczyciela stażysty wynosi 2265 zł, nauczyciela kontraktowanego 2331 zł, mianowanego 2647 zł, a dyplomowanego 3109 zł. Z kolei stawka wynagrodzenia dla pedagoga posiadającego jedynie dyplom licencjata w zależności od stopnia awansu zawodowego wynosi: 1993 zł (stażysta), 2042 zł (kontraktowy), 2306 zł (mianowany) oraz 2707 zł (dyplomowany).

Ponownie zmianom sprzeciwiły się Związki Zawodowe oraz niektóre z resortów. Jak zapowiadają to nie koniec walki.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 878 305e-mail: kancelariabatna@wp.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ela 26 sierpnia, 2015 o 11:54

Dzień dobry. Chciałam zadać pytanie w kwestii obowiązku prowadzenia osobnych dzienników zajęć prowadzonych w ramach art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela. Gdzie odnotowywać realizację prowadzonych zajęć, jeśli nie mam świetlicy i nie prowadzę żadnych kółek? Dziękuję.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 26 sierpnia, 2015 o 22:44

Witam, w tydzi dziennikach, w ktorych odnotowuje Pani normalne zajecia. Nie wiem co Pani w czasie godzin karcianych robi, wiec nie moge odniesc sie precyzyjniej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: