12.03.2020

2 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Koronawirus – uprawnienia rodziców w związku z zamknięciem szkół i placówek oświatowych

Od kilku dni nie ustają informacje o pandemii koronawirusa.

Wczoraj, podczas konferencji Ministrów odpowiedzialnych za najważniejsze sektory państwowe, Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski ogłosił, że od dnia 16 marca 2020 roku do 27 marca 2020 r. zajęcia we wszystkich placówkach oświatowych zostają zawieszone. W dniach 12-13 marca w szkołach i przedszkolach mają odbywać się jedynie zajęcia opiekuńcze.

Zamknięte są Uczelnie wyższe, zamknięte są miejsca kultury.

Uprawnienia rodziców

Zalecenia Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej obejmują pozostawienie dzieci i młodzieży w domach, a z kolei dla rodziców zostających ze swoimi dziećmi, przewidziany został dodatkowy zasiłek opiekuńczy. 

Przysługuje on przez okres nie dłuższy niż 14 dni.

Uprawnienie to przysługuje zgodnie z obowiązującą od 8 marca tzw. specustawą czyli ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w trybie i na zasadach określonych w ustawie zasiłkowej.

Ważne jest to, że zasiłek ten przysługuje tylko wówczas, kiedy pracownik podejmie się sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. 

Kto jest uprawniony?

Zasiłek ten przysługuje jednemu z rodziców, którzy wychowują dziecko/dzieci poniżej 8 roku życia. Rodzic musi też posiadać ubezpieczenie chorobowe.

Oznacza to, że dotyczy to tych rodziców, którzy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, a jeśli jest przedsiębiorcą zgłosił się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Starsze dziecko a zasiłek?

Ale co jeśli posiadasz starsze dziecko?

Nie martw się! wówczas również masz prawo do zasiłku opiekuńczego, jednak z innej podstawy prawnej. Zasiłek ten wynosi wówczas 60 dni rocznie.

Luka prawna, która wdarła się jednak do specustawy określa, że dziecko to musi wymagać Twojej stałej opieki, np w związku z chorobą.

Podstawę stanowi ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (ustawa zasiłkowa).

Jeśli więc zawieszasz aktywność zawodową z powodu zamknięcia przedszkoli, a masz dziecko od 0 do 14 roku życia możesz wystąpić o zasiłek.

Jak uzyskać świadczenie?

Po pierwsze musisz złożyć oświadczenie do swojego pracodawcy/zleceniodawcy bądź bezpośrednio do ZUS, że zamierzasz skorzystać z owego zasiłku.

Wzór takiego oświadczenia znajduje się bezpośrednio na stronie ZUS.

Zwolnienie od pracy możesz uzyskać do 25 marca br.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 

W kolejnym wpisie o uprawnieniach nauczycieli. 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 878 305e-mail: kancelariabatna@wp.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Hanna 13 marca, 2020 o 21:04

A co to znaczy, że nauczyciel ma być w tym czasie gotowy do pracy- czy w jakiś sposób powinien o tym informować dyrektora np. wpisem w dzienniku elektronicznym?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 15 marca, 2020 o 11:37

Bardziej chodzi o to, aby odebrać telefon, jak dzwoni, czy być w kontakcie. Skoro zajęcia szkolne (żłobkowe, przedszkolne) są zawieszone to nie ma logowania się do dziennika elektronicznego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: