17.08.2024

0 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Mentor w awansie zawodowym

Dawno mnie tutaj nie było 🙁 ale to efekt zmian, które u mnie zaszły. Niedługo o nich opowiem! Na razie przygotowania do nowego roku szkolnego 2024/2025. Wprawdzie to, o czym dzisiaj piszę, nie jest nową zmianą, to jednak może mieć znaczenie. Dodatkowo może dojść do zmiany w funkcji mentora.

Czy będzie to zmiana na lepsze? Zobaczymy!

Póki co przyjrzyjmy się funkcji mentora.

Mentor jako opiekun stażu

Jak wynika z art. 9ca ust. 11 Karty Nauczyciela nauczyciel odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela ma przydzielanego mentora. Wyznacza go dyrektor szkoły, w której nauczyciel odbywa staż spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych.

Przy czym ważną okolicznością jest to, że mentorem nie może być sam dyrektor czy inny nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze. 

Mentor w placówkach niepublicznych

Trochę inaczej wygląda to w placówkach niepublicznych (w tym prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego).

Tutaj mentorem może być zarówno nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze, jak i nauczyciel z innej placówki.

Ważne, aby dyrektor placówki niepublicznej, w której nauczyciel odbywa staż, zawarł porozumienie z dyrektorem, z którego oddelegowany ma być nauczyciel pełniący funkcję mentora.

          >>> Odwiedź sklep z wiedzą prawną dla nauczyciela

Zadania mentora

Zadania mentora zostały określone w art. 12 KN. Mentor ma za zadanie: 

  • wspierać na bieżąco nauczyciela w procesie wdrażania do pracy w zawodzie, w tym zapoznawać go z dokumentacją przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz innymi dokumentami obowiązującymi w szkole;
  • udzielać nauczycielowi pomocy w doborze właściwych form doskonalenia zawodowego (może proponować różne formy doskonalenia zawodowego, czy uczestniczyć wraz z nauczycielem);
  • dzielić się z nauczycielem wiedzą i doświadczeniem w zakresie niezbędnym do efektywnej realizacji obowiązków nauczyciela;
  • umożliwić nauczycielowi obserwowanie prowadzonych przez siebie zajęć oraz omawiać z nim tych zajęć;
  • obserwować zajęcia prowadzone przez nauczyciela oraz omawiać je z tym nauczycielem;
  • inspirować i zachęcać nauczyciela do podejmowania wyzwań zawodowych.

Mentor ma obowiązek poszerzać swoją wiedzę i doskonalić umiejętności w zakresie niezbędnym do pełnienia funkcji mentora. Stanowi o tym ust. 13 KN.

Przy czym żaden przepis nie stanowi, jaka powinna być to wiedza i umiejętności.

Widać jednak, że ustawodawca wymaga, aby nauczyciel pełniący funkcję mentora reprezentował więcej, niż przeciętny nauczyciel mianowany lub dyplomowany.

Przy czym pamiętaj, że osobiście szanuję każdego nauczyciela! Są jednak tacy, którzy robią więcej.

          >>> Jak kształtują się zasady przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół?

Proponowane zmiany przez ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego — w związku z powyższym — proponuje, aby mentorem nie był każdy nauczyciel mianowany lub dyplomowany. Oczekuje, aby za słowem „mentor” szedł prestiż i pieniądze. 

Mentorem, w opinii ZNP powinna być osoba mająca odpowiednie doświadczenie i ciesząca się prestiżem w środowisku. Powinna być również odpowiednio wynagradzana. Zmiany te mają również zostać zabezpieczone ustawowo.

O zmianach w awansie zawodowym nauczycieli i ocenie pracy Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie debatować po 15 września.

Jeśli macie Państwo jakieś propozycje do zmian to zapraszam do ich wpisania pod artykułem!

          Karolina Sikorska-Bednarczyk
          prawnik oświatowy
          doktorantka UG

***

Zmiany, zmiany i koniec roku 🙂 tym razem o dokumentacji 🙂

Jak obiecałam – tak jestem 🙂 fajnie! Lubię dla Was pisać! i pewno pisałabym więcej, gdyby nie piętrzące się na moim biurku akta! Ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma! 🙂

Jak też obiecałam, piszę co się zmieniło! Choć napisałam o tym na moim drugim blogu – tym o mobbingu. Znasz go? Możesz przejść na niego tutaj!

Mianowicie od 16 kwietnia 2024 roku jestem doktorem nauk prawnych [Czytaj dalej…]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: