04.03.2015

2 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Mobbing wg Prawo Agaty

Wykorzystując przerwę od obowiązków służbowych na chwilę relaksu obejrzałam przedpremierowy odcinek nowej serii „Prawa Agaty”.

Tym razem mec. Agata prowadziła sprawę zwolnionej pracownicy – zdaniem samej powódki, jak i reprezentującego ją prawnika, niesłusznie. Mec. Agata jak ten rycerz poszukiwała argumentów i dowodów, aby  wykazać, że wypowiedzenie było oparte na innych przyczynach aniżeli wskazane przez pracodawcę. I znalazła 🙂

Jednak w trakcie procesu, przedstawiając poszczególne argumenty Sąd skwitował działania mec. Agaty następującymi słowami „to jest sprawa o zwolnienie z pracy, a nie o mobbing pani Mecenas. Tym zajmuje się sąd karny”.

Przyznam, że aż mnie zamurowało! Nic bardziej mylnego. 

Mobbing jest instytucją prawa pracy, a obowiązek jemu przeciwdziałania obciąża pracodawcę. Oznacza to, że jeśli podejrzewasz u siebie, że jesteś osobą wobec której stosowane są działania
i zachowania o charakterze mobbingu – polegające na poniżaniu Ciebie lub ośmieszaniu, zastraszaniu, izolowaniu, w wyniku których doświadczasz obniżonej przydatności zawodowej oraz wyizolowania z zespołu współpracowników – to chcąc dochodzić swoich praw od pracodawcy musisz założyć sprawę w sądzie pracy.

Postępowanie sądowe toczy się w myśl przepisów postępowania cywilnego w sądzie rejonowym lub okręgowym – wydziale pracy, czyli tym samym, który zajmuje się zwolnieniami z pracy.

Tak więc mobbingiem zajmuje się jak najbardziej sąd pracy, a nie sąd karny. Jak widać to nie jedyne i nie pierwsze już przekłamanie w owym serialu 🙂

Przy okazji o mobbingu pisałam   tutaj  , tutaj  oraz tutaj. I na pewno do tematu jeszcze powrócę 🙂

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

adam 6 marca, 2015 o 15:03
www.hairmasticinfo.pl 7 sierpnia, 2015 o 01:46

Co by kto nie mówił autor dobrze to ujął, sam bym nie napisał lepiej

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: