28.08.2015

10 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Nauczyciel kontraktowy – jak go zatrudnic.

Przesyłam pozdrowienia z cudownego RODOS. Dzisiaj Mąż zabrał mnie na ośmiornicę … Wisi to takie wyciągnięte z morza i się suszy, a potem trafia na grilla… smaczne 🙂 u na podobno trzeba ja przestraszyć 🙂

Zbliża się nowy rok szkolny, a pytań nie ubywa. To dobrze, znaczy, ze jestem Wam potrzebna. Pytacie o to jak zatrudnić nauczyciela kontraktowego, o stan nieczynny, o zwolnienie z pracy. Wszystkie te tematy były już poruszane na blogu. Poszukajcie, a może tam znajdzie się odpowiedz. Dla przypomnienia:

Nauczyciela kontraktowego – co do zasady – zatrudnia się na podstawie umowy o prace zawartej na czas nieokreślony, chyba ze zachodzą przesłanki organizacyjne uzasadniające zatrudnienie go jedynie na rok lub zatrudnienie go w zastępstwie nieobecnego nauczyciela. Każde inne zatrudnienie stanowi naruszenie prawa, które pozwala na wystąpienie do sadu pracy, nawet jak stosunek pracy już wygasł.

Stan nieczynny nauczyciela obowiązuje od 1 września przez kolejne pół roku. W tym czasie nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze i korzysta z prawa pierwszeństwa przy możliwości zatrudnienia, jeśli pojawia się w szkole. Warto wskazać, iż w tym czasie nauczyciel może podjąć zatrudnienie w innym miejscu i pobierać oba wynagrodzenia 🙂

Zwolnienie z pracy nauczyciela odbywa się w zależności od tego, jaki stopień awansu zawodowego ten nauczyciel posiada. Inaczej jest wobec nauczyciela kontraktowego, inaczej mianowanego. Zawsze jednak jest możliwe zastosowanie porozumienia stron. Czasem warto spróbować mediacji.

Podpisując umowę, czy usiłując zmienić coś w swoim zatrudnieniu pamiętaj o możliwości skorzystania z pomocy prawnika. Do usłyszenia 🙂

 

 

Zdjęcie pożyczone z http://pelemele.blox.pl/html/1310721,262146,14,15.html?3,2010osmiornice

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Annelbl 31 sierpnia, 2015 o 17:42

Przepraszam, że piszę w tym miejscu, ale nie znalazłam odpowiedniego tematu. Czy dyrektor ma prawo nakazać nauczycielom pracę podczas wakacji? Nie mam tu na myśli rady pedagogicznej czy egzaminu poprawkowego, ale żądanie dyrektora by wszyscy stawili się w pracy 31.08. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 sierpnia, 2015 o 23:17

Witam, temat byl juz poruszany 🙂 tak, moze nakazac prace juz w tym dniu, albowiem okres urlopu nauczyciela to 6 tygodni w czasie wakacji i 2 w czasie ferii. W pozostalym okresie nauczyciel pozostaje w dyspozycji albo 7 dni po zakonczeniu roku szkolnego albo przed jego rozpoczeciem 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wika 23 maja, 2016 o 13:43

Dzień Dobry,
Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas określony od 1 września – 30 czerwca (zastępuję panią na urlopie dla poratowania zdrowia). Czy nie powinnam zostać zatrudniona do 31 sierpnia?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 30 maja, 2016 o 21:32

Dobry wieczór, nie, gdyż jest Pani zatrudniona na zastępstwie za konkretnego nauczyciela. Czyli, skoro tamtemu nauczycielowi kończy się urlop 30 czerwca to i Pani umowa również. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewe 1 września, 2016 o 20:33

Witam. Od tego roku jestem nauczycielem kontraktowym. To moja trzecia umowa w tej placowce i dostalam ja na 3 lata. Czy jest to prawidlowe?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 2 września, 2016 o 19:37

Szanowna Pani, aby odpowiedzieć na Pani pytanie, należałoby zweryfikować poprawność zawartej umowy – czyli ją zobaczyć, przeanalizować i dopiero ocenić, czy jest to działanie dyrekcji zgodne z prawem. Jeśli jest Pani zdecydowana, abym tego dokonała zapraszam do kontaktu w formie porady prawnej, nie komentarza. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewel 1 września, 2016 o 20:31

Witan. Jestem n_lem od tego roku kontarktowym to moja trzecia umowa w placowce i dostalam unowe na 3 lata. Czy tak moze byc? Caly czas staky etat.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 2 września, 2016 o 19:38

Witam Panią, aby odpowiedzieć na Pani pytanie, należałoby zweryfikować poprawność zawartej umowy – czyli ją zobaczyć, przeanalizować i dopiero ocenić, czy jest to działanie dyrekcji zgodne z prawem. Jeśli jest Pani zdecydowana, abym tego dokonała zapraszam do kontaktu w formie porady prawnej, nie komentarza. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna 5 września, 2016 o 16:46

Witam. W tym roku powinnam rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego. Problem w tym, iż z roku na rok moje umowy o pracę są tylko przedłużane. Moje pytanie brzmi: Czy nie mając umowy na stałe mogę rozpocząć staż?
I czy można tak z roku na rok przedłużać umowy?
Dziękuję.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 września, 2016 o 18:24

Szanowna Pani, ważna jest ciągłość stosunku pracy, a nie umowy. Umowy mogą być przedłużane rok rocznie, o ile istnieją przesłanki organizacyjne. Warto to sprawdzić. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: