29.08.2014

304 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na umowę na czas określony

Obiecałam poruszyć temat sytuacji nauczyciela kontraktowego, który był w mijającym roku szkolnym zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony.

Jak już wiesz, z poprzednich wpisów, nauczyciela kontraktowego, o ile nie zachodzą przesłanki szczególne z ust. 7 art. 10, zatrudnia się na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Niestety zdarza się, że nauczyciel, zwłaszcza gdy jest nowy w danej szkole otrzymuje umowę o pracę na czas określony – najczęściej na rok szkolny. W dobie bezrobocia, każdy chce pracować i nie zawsze nauczyciele podpisując umowę zwracają na to uwagę. A to błąd!.

Umowa o pracę zawarta na czas określony – na czas trwania roku szkolnego, rozwiązuje się z dniem 31 sierpnia (chyba, że została zawarta później niż 1 września – wówczas trwa do 30 czerwca).

Nagle okazuje się, że nie ma pracy dla nauczyciela, mimo że dyrektor obiecywał kontynuację zatrudnienia, czy nazwisko nauczyciela nie znalazło się na liście do zwolnienia. Co można wówczas zrobić?

Z pomocą tak zatrudnionym nauczycielom przyszedł Sąd Najwyższy, który dostatecznie dobrze rozstrzygnął tą kwestię. Otóż, nauczyciel zatrudniony z naruszeniem prawa, mimo, że jego stosunek pracy rozwiązał się z dniem 31 sierpnia, może skierować sprawę do Sądu pracy, domagając się ustalenia stosunku pracy. Oznacza to, że w przypadku błędu w rozwiązaniu takiej umowy, sąd może orzec, że stosunek pracy nauczyciela trwa nadal, mimo złożonego oświadczenia woli. Nakaże wówczas pracodawcy dopuszczenie nauczyciela do pracy.

Nauczyciel powinien jednak pamiętać, że na wzruszenie takiego postępowania ma niewiele czasu, od rozwiązania stosunku pracy (w tym wypadku końca roku – 31.08 – ustania stosunku pracy).

{ 304 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mariusz 4 grudnia, 2014 o 00:51

Dzień dobry, mam pytanie umowa trwa do 30 czerwca (gdy została zawarta po 1 września) czy do końca roku szkolnego, czyli do ostatniego piątku czerwca ? Ponieważ, ja dostałem umowę do dnia 26 czerwca 2015 od 1 października 2014 (wiem, że jest to mało istotne, bardziej to moja ciekawość). Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz 1 lutego, 2017 o 13:16

Witam, jestem już 3 rok zatrudniany jako nauczyciel w szkole, w tym roku zrobiłem awans i od 1 września otrzymałem umowę na czas określony, tak samo jak w latach ubiegłych, mój wymiar pracy to 15/18 godzin. Co powinienem zrobić aby dostać umowę na czas nieokreślony?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2017 o 21:49

Dobry wieczór, po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam.

Odpowiedz

iwa 7 marca, 2015 o 19:49

„Z pomocą tak zatrudnionym nauczycielom przyszedł Sąd Najwyższy, który dostatecznie dobrze rozstrzygnął tą kwestię. ” a kiedy to SN uczynił? A jesli 2 lata pod rząd dyrektor samowolnie przygotowywał takie umowy, lecz działo się to w 1993/1994 r.?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 marca, 2015 o 11:43

Szanowna Pani, dziękuję za komentarz. Jednak okres przedawnienia spraw pracowniczych to 3 lata. A jeśli dotyczy to roku 1993/1994 to już dawno minął termin. Ponadto wówczas nie obowiązywały owe przepisy. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Karolina 26 czerwca, 2016 o 20:23

Witam
Jestem nauczycielem kontraktowym w roku szkolnym 2015/ 2016 dostałam umowę na czas okreslony, bez podania przyczyny, że jest to zastepstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia. Zastanawiam się czy nie powinnam czasem dostać umowy na czas nieokreślony w roku szkolnym 2015/ 2016.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 czerwca, 2016 o 22:45

Dobry wieczór, nie umiem tego stwierdzić, czy powinna Pani dostać umowę na czas nieokreślony czy nie. To bowiem zależy od dyrektora i prawidłowości Pani zatrudnienia. Jeśli jest Pani zainteresowana pomocą prawną to zapraszam do skorzystania z usług prywatnie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

M 8 kwietnia, 2015 o 20:26

Witam:) Mam umowę na czas określony jako nauczyciel kontraktowy (do 31.08.2015), kiedy powinnam dostać wypowiedzenie pracy ? Czy w ogóle jakieś powinnam dostać? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 kwietnia, 2015 o 21:33

Szanowna Pani, zapraszam do skorzystania z porady prawnej, gdyż mam wątpliwości co do poprawności Pani zatrudnienia, a w związku z tym co do Pani zwolnienia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Beata 21 lutego, 2016 o 10:09

Różnie bywa. Możesz iść w maju do dyrekcji i się zapytać czy będzie praca od września. Może być tak, że nadejdzie 31.08.2015r. i dyrekcja zaprosi do siebie, ale tylko po odebranie świadectwa pracy. W takim wypadku proszę go nie przyjmować tylko powiadomić, że prawo nakazuje zatrudnić n-la kontraktowego na czas nieokreślony. Takie są przepisy i z nimi się nie dyskutuje.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 lutego, 2016 o 11:55

Tyle, że w sierpniu bez pomocy prawnika się nie obędzie.

Odpowiedz

Krzysztof 13 kwietnia, 2015 o 23:22

Witam.
Moje koleżanka plastyczka pracuje w naszej szkole już 5 rok. Każdego roku otrzymuje umowę na czas określony od 1 września do 31 sierpnia – i tak od 5 lat. Dyrekcja tłumaczy to tym, iż „zastępuje” ona wicedyrektorkę (plastyczkę, nauczycielkę informatyki) i dlatego nie może jej dać umowy na czas nieokreślony, bo kończy się kadencja dyrekcji.
Czy to jest zgodne z prawem?
Dodam, że plastyczka ma uprawnienia do nauczania w klasach I-III, może pracować w świetlicy szkolnej (bo tu dyrektor uznaje kwalifikacje do tego stanowiska). Dyrekcja ponadto w ciągu ostatnich 5 lat przyjęła kilka osób np. właśnie do pracy w świetlicy, a plastyczka jest nadal na „lodzie”
Związki zawodowe mówią, że spokojnie należy się jej umowa na czas określony, zwłaszcza po przepracowaniu jako nauczyciel kontraktowy więcej niż 2 lata ma prawo do takiej umowy.
Czy mogę prosić o wykładnię prawną, aby jej pomóc?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 kwietnia, 2015 o 19:01

Witam, proszę o skorzystanie z porady prawnej, gdyż tutaj trzeba działać prawnie i na pewno nie kwalifikuje się to na odpowiedź w komentarzu. Pozdrawiam

Odpowiedz

Beata 21 lutego, 2016 o 10:15

Zależy, co jest napisane na umowie. Jeśli umowa została zawarta na warunkach zastępstwa i w umowie są dane n-la, którego się zastępuje, to takich umów na czas określony można zawierać przez X lat. Natomiast inaczej to wszystko wygląda jeśli w trakcie tych 5 lat są zatrudniane nowe osoby czyli praca jest (nie ma przesłanek, że pracy w pewnym momencie zabraknie), a dany ne-l nadal ma tylko umowę na zastępstwo. Wydaje mi się, że pana koleżanka widząc kolejną umowę na czas określony powinna poprosić o umowę na czas nieokreślony. Jeśli nie prośbą, to groźbą i poinformować dyrekcję, że swoje racje przedstawi się w Sądzie Pracy. Mądry dyrektor od razu wystosuje umowę na czas nieokreślony 🙂

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 lutego, 2016 o 11:54

Dokładnie tak. Czytać umowy i nie żałować 100 zł na konsultację u prawnika. Pozdrawiam.

Odpowiedz

ela 22 kwietnia, 2015 o 18:44

Witam:) Mam umowę na czas określony jako nauczyciel kontraktowy (do 31.08.2015), kiedy powinnam dostać wypowiedzenie pracy ? Czy w ogóle jakieś powinnam dostać? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 kwietnia, 2015 o 19:00

Witam, proszę o skorzystanie z porady prawnej, gdyż nie powinna mieć Pani w ogóle umowy o pracę na czas określony. Wypowiedzenia nie musi Pani otrzymać. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Joanna 23 kwietnia, 2015 o 10:37

Witam, czy dyrektor ma prawo dać nauczycielowi kontraktowemu umowę na czas określony – decyzję taką usprawiedliwia organizacją nauczania, tzn. w związku z pójściem 6-latków do klas 1-szych zwiększy się liczba klas. Po 3 latach wszystko się ustabilizuje i będzie znów z każdej klasy po jednej. Czy to można „podpiąć” pod organizację nauczania? Nie wiem co mam sądzić, czuję się niepewnie i czy takie działanie jest zgodne z prawem?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 26 kwietnia, 2015 o 13:33

Witam, tak może zawrzeć stosunek pracy na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony z uwagi na zmiany organizacyjne.

Odpowiedz

Joanna 27 kwietnia, 2015 o 16:42

Dziękuje za odpowiedz. Ok, rozumiem, że w tym przypadku umowa na czas określony wynika ze zmian organizacyjnych. Mam jeszcze jedno pytanie, czy będąc zatrudniona w tej sytuacji w klasach I-III powinnam dostać chociaż umowę na 3 lata z góry, czy to już jest w gestii dyrektora? Dodam, że zaproponowano mi umowę na rok i później kolejne umowy na rok, czyli 3umowy przez cały etap edukacyjny?

Odpowiedz

Beata 21 lutego, 2016 o 10:17

Powinna to być umowa na 3 lata.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 lutego, 2016 o 11:53

Nie ma takiego obowiązku. Jednak warto skonsultować Pani umowy z prawnikiem i zobaczyć, czy nie powinna Pani mieć umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

ola 6 maja, 2015 o 15:22

Witam, jestem nauczycielem kontraktowym, zatrudnionym na czas nieokreślony ( w lipcu ma egzamin na mianowanego) Na radzie Pedagogicznej dowiedziałam się, że dla mnie jedyne nie ma godzin. Wszystkie inne polonistyki mają całe etaty ( jedyna jestem kontraktowa) Jenak że, Pani bibliotekarka dostała pięć godzin ( jedna klasę) języka polskiego czy w sumie ma 35 godzin. Nikt wcześniej mnie nie poinformował , że zostanie ze mną wypowiedziana umowa. Proszę o radę jak działać dalej, co robić żeby zatrzymać umowę?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 maja, 2015 o 09:50

Witam, proszę o pilny kontakt celem skorzystania z porady prawnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

ola 9 maja, 2015 o 08:34

Witam, proszę o informację, jaki sposób mogę się skontaktować?

Odpowiedz

Maria 17 maja, 2015 o 23:53

Witam, jestem nauczycielem kontraktowym w gimnazjum, po stażu przez 3 lata byłam zatrudniona na czas nieokreślony, mój wymiar godzin był zmienny, zależnie od ilości uczniów wybierających mój przedmiot. Nie zawsze miałam pełny etat, jednak rok temu otrzymałam wypowiedzenie z pracy, dyrektor szkoły motywował je niepełnym wymiarem zatrudnienia w przyszłym roku szkolnym (12/18). Dwa tgodnie później dostałam wychowawstwo na następne 3 lata. Czy dyrektor miał prawo mnie zwolnić (a raczej zmienić umowę na czas określony, gdyż wiedzial, że będzie dla mnie ponad połowa etatu przez conajmniej następne 3 lata)? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 maja, 2015 o 13:32

Szanowna Pani, dyrektor szkoły nie miał prawa zmienić Pani umowy o pracę z zawartej na czas nieokreślony w zawartą na czas określony. Taka zmiana wymagałaby wypowiedzenia zmieniającego, którego nie stosuje się do zatrudnionych nauczycieli. W opisywanej przez Panią sytuacji (wnioskuję, że jest Pani obecnie nauczycielem mianowanym lub po egzaminie na ten stopień awansu) powinna być Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W razie potrzeby zapraszam do kontaktu.

Odpowiedz

Maria 24 maja, 2015 o 23:30

Dziękuję bardzo za odpowiedź, jestem nauczycielem kontraktowym, został mi jeszcze rok do egzaminu na nauczyciela mianowanego. Czy mogę wymagać od dyrektora umowy na czas nieokreślony mimo, że została mi ona wypowiedziana w tamtym roku? Męczy mnie jeszcze jedna sprawa, gdy zostanę nauczycielem mianowanym, a nadal będę zatrudniona w niepełnym wymiarze godzin, czy wtedy dyrektor musi mi dać umowę na czas nieokreślony, czy to tylko jego wybór? Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

gery 18 maja, 2015 o 09:49

Witam,
Mam kilka watpliwosci i prosze o wyjasnienie. Moja zona uczy w pewnej szkole angielskiego . Pierwsza umowe dostala na rok od wrzesnia do konca czerwca, dyrektor znowu ja zatrudnil ale dal umowe od wrzesnia do czerwca tlumaczac, ze nie wie ilu uczniow bedzie. Zony kolezanka pracuje w tej szkole 4 rok i zawsze ma umowe od wrzesnia do czerwca a pozniej na 2 miesiace idzie do urzedu pracy po zasilek. Czy to tak powinno byc? Druga sprawa , zona zatrudniona na niepelny etat, druga anglistka tez niepelny a trzecia ma pelny i nadgodziny. Czy nie powinien tych godzin z nadgodzin rozlozyc pomiedzy osoby ktore pelnego etatu nie maja?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 maja, 2015 o 13:28

Szanowny Panie, dlaczego umowy o pracę żony zawierane są jedynie do czerwca, a nie do końca sierpnia? Czy jest to placówka prywatna? Z czymś takim to się jeszcze nie spotkałam. Na pewno nie jest to prawidłowe. Umowę do końca czerwca można zawrzeć jedynie wówczas, gdy umowa została zawarta w trakcie roku szkolnego, a nie od 1 września. Ma Pan rację pytając o rozłożenie godzin – powinno być tak, że etaty powinny być rozłożone równomiernie pomiędzy zatrudnionych nauczycieli. Państwa sprawa wymaga jak najszybszych konsultacji prawnych. Proponuję znaleźć w miejscowości, w której Państwo zamieszkujecie prawnika z zakresu prawa pracy lub zapraszam do kontaktu ze mną.

Odpowiedz

Yoko 2 czerwca, 2015 o 23:44

Witam,
Moje pytanie dotyczy nauczyciela kontaktowego, który w maju tego roku skończył staż na stopień nauczyciela mianowanego, ale jednocześnie podpisał wypowiedzenie warunków umowy o pracę i od września nie będzie pracował w danej szkole. Skoro nauczyciel może w ciągu trzech lat od zakończenia stażu złożyć wniosek o postępowanie kwalifikacyjne, to w takim razie czy w skład komisji egzaminacyjnej wejdzie dyrektor szkoły, w której nauczyciel już nie będzie w tym czasie uczył? Czy dyrektor po wydaniu nauczycielowi oceny za staż, o ile ten nie podejdzie do egzaminu przed upływem obowiązującej umowy o pracę, kończy swoją rolę przy awansie danego nauczyciela? Kto w takim razie wejdzie w skład komisji egzaminacyjnej? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 czerwca, 2015 o 11:32

Witam, do komisji egzaminacyjnej wejdzie ten dyrektor, który zarządza szkołą w tym czasie, kiedy nauczyciel złoży wniosek o postępowanie kwalifikacyjne. A że nauczyciel wszczynając to postępowanie musi pozostawać w stosunku pracy (nauczycielskim) to musi mieć jakiegoś dyrektora. Dyrektor, który nie jest obecnym dyrektorem nauczyciela może uczestniczyć w postępowaniu kwalifikacyjnym jedynie na wyraźną prośbę/wniosek nauczyciela.
Pragnę jeszcze zaznaczyć, iż do nauczycieli nie stosuje się wypowiedzeń warunków umowy o pracę, więc proponuję zweryfikować swoje rozwiązanie umowy z prawnikiem 🙂 pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Beata 15 czerwca, 2015 o 21:34

Witam serdecznie. Jestem nauczycielem kontraktowym. Nie pracuję od lutego 2013r.(od 1.09.2012 umowa przedłużona do dnia porodu, czyli do lutego 2013) Jestem na etapie poszukiwania pracy. Jaką umowę powinnam otrzymać od 1 września na czas określony czy nieokreślony? Z założeniem, że nie będzie to zastępstwo, a stanowisko będzie utrzymane na pewno dłużej. Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 czerwca, 2015 o 10:15

Szanowna Pani, zgodnie z art. 10 nauczyciela kontraktowego zatrudnia się na umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, chyba że zachodzą określone w ust. 7 przesłanki organizacyjne. Pozdrawiam.

Odpowiedz

lilka 25 czerwca, 2015 o 14:10

Witam. Jestem nauczycielem kontraktowym. Przez 6 lat byłam zatrudniona w szkole podstawowej na czas określony. Ostatnia umowa była podpisana na 3 lata (!). Uczyłam języka polskiego. Pani dyrektor również z wykształcenia jest polonistką i moje zatrudnienie na czas.określony tłumaczyła tym, iż w razie gdyby skończyła się jej kadencja dyrektorska automatycznie „wskakuje” na moj etat. Czy ttakie tłumaczenie jest zgodne z KN.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 czerwca, 2015 o 16:44

Droga Pani, takie tłumaczenie nie jest zgodne z Kartą Nauczyciela. Proszę o kontakt prywatny, gdyż można z tym zadziałać, aby było to zgodne z przepisami. Niezbędny jest do tego Pani kontakt wraz z zapoznaniem się ze wpisem o zasadach udzielania porad prawnych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

lilka 27 czerwca, 2015 o 20:26

Dziękuję za odpowiedz. Problem w tym, że nie pracuję już niestety w tej szkole, gdyż pani dyrektor faktycznie zakończyła kadencję i objęła moje godziny. Ja niestety zostałam na lodzie. Minęło już niemal 10 miesięcy. Czy po takim czasie mogę jeszcze walczyć o swoje prawa w sądzie pracy?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 czerwca, 2015 o 21:09

Tak, można jeszcze działać. Acz bez prawnika może się nie obyć.

Odpowiedz

Majka 8 lipca, 2015 o 16:55

Witam.
Jestem nauczycielem kontraktowym, który może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego. Podczas rozmowy o pracę na moje zapytanie o umowę (zastępstwo czy nie), dyrektor zmieszał się, powiedział i tak i nie, tzn. jest etat i na razie będzie, ale nie może przewidzieć, co będzie za 6 lat, kiedy liczniejsze roczniki opuszczą mury szkoły. Obawiam się, że mogę dostać w tej szkole umowę tylko na rok (corocznie przedłużaną?) Czy słusznie? Czy 6 lat do przodu jest już teraz „potrzebą wynikającą z organizacji nauczania”? Mam już swoje lata, zależy mi na stałym zatrudnieniu, a pewne rzeczy może warto wywalczyć na początku współpracy.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 11 lipca, 2015 o 01:48

Witam, zawarcie takiej umowy jest ewidentnym naruszeniem przepisów o nawiązywaniu stosunku pracy z nauczycielem kontraktowym. Proszę od razu walczyć o zmianę tej umowy na zawartą na czas nieokreślony. Może warto byłoby napisać oficjalne pismo, które znalazłoby się w aktach osobowych?! Pozdrawiam.

Odpowiedz

Jolanta 13 lipca, 2015 o 02:49

Bardzo Panią proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu:
Przez 7 lat znajoma (nauczyciel kontraktowy) jest zatrudniana w przedszkolu publicznym na umowę na czas określony od 1 września do 30 czerwca. Dyrekcja tłumaczy to organizacją pracy, a mianowicie tym, że w okresie wakacyjnym jest mniej dzieci i łączy się grupy, więc potrzeba mniej nauczycielek. Tym sposobem dziewczyna nie może odbyć stażu na kolejny stopień awansu. Dyrekcja daje jej też co rok nieformalną umowę z której wynika, że są to jej godziny zniżki i po zakończeniu kadencji nie będzie rościła do nich pretensji. Teraz w lipcu ta nauczycielka jest w 7 miesiącu ciąży a mimo to 30 czerwca otrzymała świadectwo pracy, mimo że o swojej ciąży informowała (przebywała też na krótkim tygodniowym zwolnieniu). Polecono jej zarejestrować się jako bezrobotna jednak tego nie zrobiła. Dyrektorka obiecała jej od 1 września pół etatu na kolejne 10 miesięcy pod warunkiem, że podejmie pracę 1 września. Termin porodu ma na 10 września, więc obawia się, że gdy urodzi w sierpniu obecność w pracy będzie niemożliwa. Ja wiem, że w jej przypadku naruszono wielokrotnie prawo, ale młoda nauczycielka boi się, że w przypadku roszczeń może w przyszłości zostać bez pracy. Jak radziłaby Pani postąpić w jej przypadku?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 13 lipca, 2015 o 14:06

Witam serdecznie, poradziłabym jej – JAK NAJSZYBCIEJ SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z PRAWNIKIEM !! 🙂 i nie mieć obaw, że zostanie bez pracy. Przynajmniej na rok może zagwarantować sobie pewność utrzymania, a potem i zatrudnienia, acz wszystko trzeba ustalić prawnie. Na pewno była źle zatrudniona i nie ma prawa być zatrudniona jedynie do 30 czerwca, jeśli umowa została nawiązana z dniem 1 września. Proszę o pilny kontakt.

Odpowiedz

Dorota 14 lipca, 2015 o 16:14

Witam. Jestem nauczycielką zatrudnioną na 1/2 etatu. Już 5 lat pracuję w jednej szkole zawsze na pół etatu i zawsze na umowę na czas określony do końca sierpnia. W lipcu zdałam egzamin na mianowanego. Chciałabym zatrudnić się w innej szkole na cały etat ale nie wiem czy mogę teraz rozwiązać starą umowę o pracę. Czy obowiązuje mnie umowa do końca sierpnia czy na podstawie mianowania? Nic jeszcze nie podpisywałam ani nie zanosilam aktu nadania stopnia mianowanego. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 lipca, 2015 o 01:31

Witam, Pani stosunek pracy wygasa z dniem 31 sierpnia, więc spokojnie może Pani podjąć zatrudnienie w nowej szkole. Stosunek pracy na podstawie mianowania zostanie – zostałby zawarty o ile są spełnione warunki z art. 10 ust. 5 KN – z dniem doręczenia do szkoły aktu mianowania. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daria 22 lipca, 2015 o 19:48

Witam, jestem nauczycielem kontraktowym juz od 2lat. W danej placowce bede pracowala juz 4rok i mam pytanie doryczace umowy. Z roku na rok dyrekcja podpisywala ze mna umowe od 1wrzesnia do 31sierpnia na czas okreslony. Szczerze mowiac ta sytuacja zaczyna mnie juz nurtowac,czy faktycznie po tylu latach pracy w szkole nie przysluguje mi umowa na czas nieokreslony? Jak prawnie przedstawia sie ta sytuacja?
Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 lipca, 2015 o 17:05

Szanowna Pani, ten temat był już wielokrotnie poruszany na blogu. Jeśli nie ma podstaw, by zatrudnić Panią na czas zastępstwa nieobecnego nauczyciela, czy też zmian organizacyjnych uzasadniających zawarcie umowy o pracę na czas określony, to zasadą jest zatrudnianie nauczycieli kontraktowych na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W takiej sytuacji może Pani dochodzić ustalenia Pani stosunku pracy, jako zawartego na czas nieokreślony. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Regina 23 lipca, 2015 o 21:56

Witam. Jestem nauczycielem kontraktowym w obecnej placówce pracuję od września 2014 r w wymiarze 4/18 godzin (umowa na czas określony do końca sierpnia). Od września jest przewidzianych dla mnie 8/18 w kolejnym roku szkolnym będzie 12/18. W związku z niepełnym etatem czy od tego września mogę dostać umowę na czas nieokreślony ?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 24 lipca, 2015 o 10:45

Witam Panią, o formie zatrudnienia decyduje dyrektor, na podstawie art. 10 Karty Nauczyciela. Jeśli zachodzą przesłanki organizacyjne (a patrząc na Pani wymiar godzin, wnioskuję, że tak) i są one obiektywne, to nie ma podstaw, by zatrudnić Panią na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Regina 24 lipca, 2015 o 12:47

witam ten wymiar godzin wynika z faktu iż wprowadzany jest dany przedmiot w szkole ( zmiana języków) co roku jest przewidziana większa ilość godzin. Jestem jedynym nauczycielem w szkole, który może uczyć tego przedmiotu. Czy w związku z tym nadal mogą zachodzić tu przesłanki organizacyjne.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 24 lipca, 2015 o 12:51

Tak, właśnie zachodzą tu przesłanki organizacyjne.

Odpowiedz

Regina 24 lipca, 2015 o 12:48

witam ten wymiar godzin wynika z faktu iż wprowadzany jest dany przedmiot w szkole ( zmiana języków) co roku jest przewidziana większa ilość godzin. Jestem jedynym nauczycielem w szkole, który może uczyć tego przedmiotu. Czy w związku z tym nadal mogą zachodzić tu przesłanki organizacyjne.

Odpowiedz

Hanna 10 sierpnia, 2015 o 15:40

Od września przechodzę do innego przedszkola, nowo powstałej placówki. W tym obecnym mam umowę na stałe. Ponieważ jestem nauczycielem kontraktowym, nie będzie to „przeniesienie” a nowa umowa.

Placówka nowa, nie ma naboru nowych nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, tylko przechodzą nauczyciele (i pozostali), dla których brakło etatu w ich macierzystych placówkach z powodu małej ilości dzieci.

I teraz nasuwa się pytanie, niby oczywiste to jest, ale jednak – jaką umowę dostanę?
Na czas nieokreślony, tak jak miałam? W końcu zastępstwo to nie będzie tylko zapełnienie pustego etatu.

KN mówi, że jeśli nie jest to zastępstwo, to nauczyciel kontraktowy dostaje umowę na stałe! Czy to prawda do końca, czy są jakieś luki?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 15 sierpnia, 2015 o 13:09

Szanowna Pani, co do zasady nauczyciela kontraktowego zatrudnia się na czas nieokreślony, chyba że umowa jest na czas zastępstwa bądź zachodzą zmiany organizacyjne. Tak więc powinna Pani otrzymać umowę na stałe, a jaka będzie nie wiem 🙂 pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

anna 18 sierpnia, 2015 o 21:32

Jestem nauczycielką przedszkola moja pierwsza umowa była na czas określony , jaką powinnam dostać umowę od września nadmieniam , że jestem nauczycielem kontraktowym.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 sierpnia, 2015 o 12:32

Witam, co do zasady nauczyciela kontraktowego zatrudnia się na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Jednak jaką umowę Pani dostanie od września to zależy od ustaleń pomiędzy Panią a Pani pracodawcą. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Radek 22 sierpnia, 2015 o 22:32

Dzień dobry
jestem wychowawca osrodku zatrudniony z kn mam stopien nauczyciela kontraktowego jednak mam umowe na czas okreslony. Dyrektor dal mi wypowiedzenie bez powodu z dniem 27 .06.2015 arkusz organizacyjny sie nie zmienil czy moze robic taka samowole??? Czy wychowawca w osrodka moze byc zatrudniony na czas okreslony skoro z gory wiadomo ze grupy beda przez caly rok???

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 24 sierpnia, 2015 o 00:05

Szanowny Panie, w Pana przypadku to niezbędny jest prawnik znający się na prawie oświatowym. Pracodawca nie miał prawa wręczyć Panu rozwiązania umowy z dniem 27 czerwca – miał obowiązek to zrobić w maju. Nadto trzeba zająć się Pana prawidłowością, a raczej jej brakiem Pańskiego zatrudnienia. Nie wiem skąd Pan jest ale zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Radek 24 sierpnia, 2015 o 09:18

Dzien dobry dziekuje bardzo z góry za odpowiedz
Srawa wyglada nastepujaco jestem nauczycielm kontraktowym zatrudniony w osrodku wychowawczym jako wychowawca dyrektor dal mi umowe na czas okreslony atr 10 ust 4,7. Etat mam caly jak inni pracownicy i tak bywaja nadgodziny. Dyrektor tlumaczyl ze starostwo mu kazalo tak zatrudnic chic nie bylo zadnego pisama warto wspomniec ze jeden wychowawca dostal w tym czasie umowe na czas niekroslony choc ma juz jest emerytowanym wojskowym. Dyrektor w wypowiedzeniu nie dal powodu ani aktu prawnego . Wypowiedzenie zostalo napisane 10.06.2015 ja podpisalem dnia 15.06.2015 prace skonczylem z dniem 27.06.2015. W naszej placowce sa nizsi ze stopniem nauczyciele i ich zostawil. Jutro mam sprawe w sadzie pracy i czy mam szanse starac sie o przywrocenie do pracy???

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 26 sierpnia, 2015 o 22:50

Witam, i jak Pana sprawa w sadzie pracy? tutaj nie bedzie przywrocenia do pracy a nalezy ustalic stosunek pracy. Mam watpliwosci co do poprawnosci Pana zatrudnienia, a tym samym rozwiazania umowy. Rowniez kwestia terminow podpisania rozwiazania umowy budzi powazne watpliwosci, acz umowa byla na czas okreslony to sad zasadzi odszkodowanie. Polecam kontakt z prawnikiem oswiatowym i to szybko. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Grażyna 24 sierpnia, 2015 o 14:06

Czy brak pewności o naborze (czy zbierze się odpowiednia ilość osób, bo nabór napewno będzie przeprowadzony) w roku szkolnym 2016/2017 może skutkować nawiązaniem pracy na czas określony na 1 rok (do 31.08.2015) z nauczycielem kontraktowym? Czy jest spełniona przesłanka „potrzeby wynikającej z organizacji nauczania” wg Karty Nauczyciela?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 25 sierpnia, 2015 o 22:27

Witam, nie wiem jak jest faktycznie a tym naborem. Jest to przeslanka organizacyjna do zwolnienia nauczyciela, acz nie do zatrudnienia go na czas okreslony. Polecam zapoznac sie z wpisami na blogu co w takiej sytuacji zrobic, albo skorzystac z platnej juz porady prawnej. Pozdrawiam urlopowo 🙂

Odpowiedz

Barbara 24 sierpnia, 2015 o 16:30

Jestem nauczycielem kontraktowym i drugą umowę otrzymałam na czas określony. Jest to już moja czwarta umowa ale pierwsza była na zastępstwo. W drugim roku odbywałam staż na nauczyciela kontraktowego. Liczyłam na to, że dostanę umowę na czas nieokreślony jednak znów otrzymałam na określony i następny rok tak samo. Na umowie miałam napisane że jestem nauczycielem nauczania indywidualnego. Czy to jest powód bym otrzymała umowę na czas określony? A na ten rok przydzielono mi 6 godzin mimo iż sporo osób ma nadgodziny.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 25 sierpnia, 2015 o 22:30

Szanowna Pani, mam za malo danych aby odpowiedziec Pani na owo pytanie. Polecam skorzystac z platnej porady prawnej. Mozna tez zapoznac sie z wpisami dotyczacymi tego, co zrobic w takiej sytuacji. Pozdrawiam.

Odpowiedz

M 24 sierpnia, 2015 o 17:37

Witam.
Jestem nauczycielem kontraktowym (po pierwszym roku na mianowanie). Uczę w tej szkole już 4 lata. Od dwóch lat jestem zatrudniona w szkole na czas nieokreślony na pół etatu. W ubiegłym roku 2014/15 miałam podpisany aneks na 18 godzin, w tym roku w maju przewidziano dla mnie 20 godzin w związku z czym poszłam zapytać P. Dyrektor czy nie mogłaby mi zmienić umowy na cały etat. P.Dyrektor odpowiedziała, że nie bo nie wiadomo jak będzie z godzinami w przyszłych latach (że lepiej mieć pewne pół etatu niż niepewny etat). Dzisiaj zostałam wezwana do szkoły bo zlikwidowano jedną klasę i mam już 15 godzin na chwilę obecną z zaznaczeniem, że nie wiadomo co się jeszcze zmieni do 31 sierpnia. I że w związku z likwidacją klas w kolejnym roku mogę już nie mieć pracy. Najdziwniejsze jest to, że rozmawiałam dzisiaj z koleżanką przyjętą na czas nieokreślony na cały etat i jej P.Dyrektor zaproponowała wzięcie dodatkowych 4 godzin (chociaż ma już przewidziane 20 godz na rok 2015/16), a ja zostałam z 15 godzinami, chociaż gdybym dostała te 4 to miałabym etat zapewniony… Czy to wszystko jest w porządku? Czy dyrekcja może mnie w następnym roku zwolnić i nie ukończę awansu na nauczyciela mianowanego? Zależy mi na pracy bardzo. Nic nie wskazywało na taki rozwój sprawy. Czy może tutaj chodzić o to, że dlatego mi stopniowo dyrekcja obniża godziny (chociaż na razie są) żeby stopniowo mnie zwolnić, ponieważ w Gminie szukają oszczędności???

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 25 sierpnia, 2015 o 22:33

Witam, tutaj trzeba zadzialac prawnie. Skierowac pismo do Dyrekcji i moze konieczne byc wystapienie do sadu pracy. Polecam wpisy o tym, co takiej sytuacji robic lub skorzystac z porady prawnej, po moim powrocie z urlopu – 7 wrzesnia. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

M 26 sierpnia, 2015 o 23:30

Dziękuje bardzo za odpowiedź.
Czy pismo do dyrekcji mam skierować przed 1 września?
Czy pismo ma być prośbą o zmianę umowy na cały etat ( bo 2 nauczycieli ma nadgodziny a ja mam niepełny etat)?
Czy nie za późno będzie na działania prawne po 7 września?
Z góry dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna 25 sierpnia, 2015 o 15:33

Szanowna Pani. Jestem nauczycielem kontraktowym. Podpisałam z pracodawcą 28.08.2014r trzecią umowę na czas określony do 31.08.2015r. Czy ta trzecia umowa powinna być na czas nieokreślony. Czy jest przepis który o tym mówi? Czy nauczyciela kontraktowego obowiązuje karta nauczyciela czy kodeks pracy? Pracodawca w tej chwili nie chce nawiązać ze mną stosunku pracy. Co mam zrobić?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 25 sierpnia, 2015 o 22:35

Szanowna Pani, prosze o kontakt po 7 wrzesnia , moze uda sie przywrocic Pani umowe o prace i Pani zatrudnienie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Joanna 25 sierpnia, 2015 o 15:34

Szanowna Pani. Jestem nauczycielem kontraktowym. Podpisałam z pracodawcą 28.08.2014r trzecią umowę na czas określony do 31.08.2015r. Czy ta trzecia umowa powinna być na czas nieokreślony. Czy jest przepis który o tym mówi? Czy nauczyciela kontraktowego obowiązuje karta nauczyciela czy kodeks pracy? Pracodawca w tej chwili nie chce nawiązać ze mną stosunku pracy.

Odpowiedz

karol 25 sierpnia, 2015 o 17:09

dzień dobry. ja mam problem z moim dyrektorem. w tym roku zostałem nauczycielem kontraktowym po 3 latach pracy i odsyłania co roku że jeszcze nie kolej na mnie ze stażem. od 1 wrzesnia rozpoczynam pracę w tej semej szkole . jaka umowa o pracę mi sie należy? przesłanki od dyrektora są takie że na czas nieokreslony jeszcze mi sie nie należy. Nie jestem nauczycielem na zastępastwo.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 25 sierpnia, 2015 o 22:36

Witam, nalezy sie Panu umowa na czas nieokreslony. Jesli nie bedze chcial zmienic, trzeba bedzie dzialac prawnie. Prosze o kontakt po 7 wrzesnia, to bedziemy dzialac. Pozdrawiam

Odpowiedz

Izabela 25 sierpnia, 2015 o 18:46

Witam!
Jestem nauczycielem kontraktowym i pracuje od roku 2012 na zastepstwo. Oto daty moich umow:
01.02.2012 – 29.06.2012, 01.09.2012 – 28.06.2013, 01.09.2013 – 31.08.2014, 01.09.2014 – 31.08.2015.
W tym roku mam dostac umowe na kolejny rok (do sierpnia) razem z wychowawstwem, wciaz na zastepstwo. Czy jest mozliwe, zebym dostala umowe na czas nieokreslony? Dodam jeszcze, ze w tym zaczynajacym sie roku szkolnym bede drugi rok nauczycielem kontraktowym.
Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 25 sierpnia, 2015 o 22:43

Witam, to zalezy od tego kogo Pani zastepuje i jak faktycznie skonstruowana jest Pani umowa. Nie jest to kwestia komentarza, a jednak porady prawnej do skorzystania z ktorej zachecam po 7 wrzesnia. Pozdrawiam

Odpowiedz

M 26 sierpnia, 2015 o 23:34

Dziękuje bardzo za odpowiedź.
Czy pismo do dyrekcji mam skierować przed 1 września?
Czy pismo ma być prośbą o zmianę umowy na cały etat ( bo 2 nauczycieli ma nadgodziny a ja mam niepełny etat)?
Czy nie za późno będzie na działania prawne po 7 września?
Z góry dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 sierpnia, 2015 o 23:00

Tak, pismo do Dyrekcji skierowac przed 1 wrzesnia. Po 7 nie bedzie za pozno, gdyz sa to sprawy bez terminow. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Mariola 28 sierpnia, 2015 o 15:52

Witam.
Jestem nauczycielem kontraktowym (pracuje w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznejj) zatrudnionym na zastępstwo od 1.09.2014 ( wcześniej jako stażysta też na zastępstwo od 1.09.2013 do 20.06.2015) w tym czasie sama zaszlam w ciążę i obecnie jestem na urlopie macierzynskim.
Umowa zawarta zostala do czasu powrotu pracownicy która obecnie jest w 2 ciąży i zapowiada się że nie wróci wcześniej niż za 2/3 lata albo i dłużej bo nie bedzie miala z kim zostawic dzieci.
Otrzymalam dziś tel z kadr że moja umowa obowiązuje do 31.08.2016 a potem ewentualnie dostane aneks do umowy ze zmiana dot czasu trwania to znaczy na nast rok szk do 31.08.2017 co kadrowa uzasadniła tym ze w oświacie umowy zawiera się na rok szkolny. Oczywiście obawiam się że zgadzając się na takie warunki w kolejnych latach zatrudnia innna osobę zastępująca.
Pytanie brzmi czy mogą zmienić warunki umowy i jak się przed tym uchronić? Proszę o odpowiedz

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 sierpnia, 2015 o 22:57

Szanowna Pani, Pani umowa jest caly czas aktualna i nie dochodzi do zmiany jej tresci. Nadal jest umowa na czas zastepstwa tej konkretnej nauczycielki. Wiec teraz powinna Pani otrzymac jedynie aneks o przedluzonym terminie jej zakonczenia. Pozdrawiam

Odpowiedz

Mariola 31 sierpnia, 2015 o 13:34

Aneks ktory proponuje mi kadrowa ma zawierać zmianę z „do czasu powrotu „na „nie dłużej niż 31.08.2016”. Zapewnia mnie że dalej będę otrzymywała umowy w co nie wierzę bo już nie raz mnie oszukala. Protestując uslyszalam że mogą zerwać umowę w ciągu 3 dni. Czy mogą to zrobić bez powodu?
Argumentacja jest taka że ona się pomyliła i w arkuszu dla urzędu miasta był zapis nie dłużej niż oraz że umowy w oświacie zawiera sie na rok szkolny. Podejrzewam że jest to kłamstwo gdyż na radzie pedagogicznej odczytano inaczej.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 sierpnia, 2015 o 23:32

Szanowna Pani, zapraszam do kontaktu indywidualnego (platnego) z uwagi na to, iz komentarze do nie miejsce na porady prawne. Pani sprawa natomiast sie kwalifikuje do udzielenia pomocy prawnej. Pozdrawiam

Odpowiedz

Ula 28 sierpnia, 2015 o 17:10

Witam. Zmienilam prace na ta w publicznym przedszkolu (caly etat,nauczyciel wspomagajacy). Jestem nauczycielem kontraktowym. Mam dostac do podpisania umowe na rok z obietnica jej przedluzenia. Nauczyvielja jtira zajmowala to stanowisko zwolnila sie. Czy umowe raka moge traktowac jako umowe na czas nieokreslony, czy musze sie liczyc z tym, ze za rok nie bedzie dla mnie pracy?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 sierpnia, 2015 o 22:43

Szanowna Pani, skoro tak to prosic dyrektora o zawarcie od razu umowy na czas nieokreslony. W razie koniecznosci zlozyc do akt osobowych pismo przygotowane przez prawnika, by miec gwarancje zatrudnienia. Pozdrawiam

Odpowiedz

Kasia 29 sierpnia, 2015 o 11:19

Witam. Jestem nauczycielem mianowanym z 20-letnim stażem lecz zatrudnionym od 6 lat na zastępstwo za nauczyciela oddelegowanego do pracy w kuratorium. 28 sierpnia dyrektor poinformował mnie, że wykazał mnie do uzupełniania etatu (w tym samym dniu) ponieważ innej nauczycielce cofnięto urlop zdrowotny i nie ma tyle godzin. Ja nie wyraziłam zgody bym to ja poszła na „bruk”. Czy dyrektor może rozwiązać ze mną umowę? Dodam tylko, że na pytanie „dlaczego ja” odpowiedział „bo jesteś rozsądna i znasz ludzi na wyższym szczeblu”.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 29 sierpnia, 2015 o 22:56

Szanowna Pani, nie moze Dyrektor rozwiazac z Pania umowy o prace w tej chwili. Byl na to czas w maju. Jedyny przypadek mozliwy to gdyby ta osoba, ktora Pani zastepuje wrocila z oddelegowania. Nie moze tez zmienic Pani warunkow pracy, co zamierza zrobic wedlug tego co Pani pisze. Prosze podac miejscowosc swojego zamieszkania, w razie czego bedziemy dzialac na biezaco. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kasia 30 sierpnia, 2015 o 19:37

Dziekuję Pani bardzo za optymistyczną odpowiedź. Chciałam jeszcze dopytać, czy taka umowa jaką mam jest zgodna z prawem, tzn od 6 lat mam umowę na czas określony na zastępstwo za Panią X (oddelegowaną do kuratorium). Dodam, że po dwóch latach od rozpoczęcia pracy w tej szkole uzyskałam tytuł n-la mianowanego, a umowę podpisałam tylko jeden raz – nie jest ona odnawiana co roku. Jestem trochę zawieszona w próżni, ponieważ nie mogę wziąć kredytu w banku, nie dostanę odprawy na wypadek zwolnienia i nie mogę skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Pani X nie zamierza wrócić do pracy w szkole, lecz po zmianach ma prawo do tego etatu aż do emerytury. Czy to dla mnie oznacza pracę na czas określony również do emerytury? Nie wiem czy to zgodne z prawem. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 sierpnia, 2015 o 23:41

Witam Pania, moim zdaniem w tej sytuacji nalezaloby skierowac sprawe do sadu, celem ustalenia charakteru Pani umowy. Zapraszam do kontaktu indywidualnego. Pozdrawiam

Odpowiedz

Henia 31 sierpnia, 2015 o 12:34

Jestem bibliotekarką zatrudnioną na podstawie mianowanie na pełnym etacie. Mam przydzielone godziny ponadwymiarowe z edukacji teatralnej – 2,78 ( mam kwalifikacje). Z jakiego pensum powinnam mieć płacone za nadgodziny z 30 czy 18.Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 sierpnia, 2015 o 23:34

Witam, z takiego jaki jest Pani podstawowym – wg art. 42 KN. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Natalia 2 września, 2015 o 21:55

Jestem nauczycielem kontraktowym. Podpisałam umowę o pracę od 1 września 2015 do 30 czerwca 2016 na czas określony. Czy jest to prawidłowe? Z tego artykułu wynika, że moja umowa powinna kończyć się z dniem 31 sierpnia 2016 roku. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 września, 2015 o 22:30

Bezwzglednie, umowa z nauczycielem musi sie zakonczyc dnia 31 sierpnia, chyba ze zostala zawarta w trakcie roku szkolnego. Zapraszam do kontaktu celem sporzadzenia pisma do pracodawcy z nakazaniem dzialania zgodnego z prawem. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Natalia 6 września, 2015 o 17:42

Witam, dziękuję za informację. Zwróciłam uwagę pracodawcy, i bez problemu udało się poprawić dokument. Pozdrawiam

Odpowiedz

Nauczycielka 3 września, 2015 o 00:35

Witam,
Pracuję w szkole już 4 rok , co roku dostaję umowę od września do końca czerwca a później muszę udać się do urzędu pracy po zasiłek. Dyrektor szkoły tłumaczy się nie wiedzą ile będzie miał uczniów i o przedłużeniu umowy dowiem się na radzie pod koniec sierpnia. W tym roku znów dostałam umowę do czerwca ( już 5 z rzędu) a wypłatę za wrzesień dostane dopiero ok 20 . 09.
Proszę o odpowiedź na pytania:
– czy może mi dawać takie umowy do końca życia lub mojej pracy w tej szkole?
– czy nie powinien mi zapłacić 1 września?
– koleżanka jest w ciąży , ma od kwietnia umowę przedłużoną do porodu i też nie otrzymała wypłaty 1 września dlaczego?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 września, 2015 o 22:28

Szanowna Pani, wlos mi i Mezowi sie na glowie zjezyl z powodu Pani zatrudnienia!!!!! jest to jawne lamanie prawa i zalecam szybkie dzialanie prawne. Od 5 lat jest Pani blednie zatrudniana, albowiem nauczyciela zatrudnia sie od dnia 1 wrzesnia do 31 sieprnia roku kolejnego, chyba ze umowa zostaje zawarta w trakcie roku szkolnego to wowczas trwa do konca czerwca. Za wszystkie dni takiego zatrudnienia MUSI Pani otrzymac wynagrodzenia. Prosze o kontakt, gdyz wiele zyskalaby Pani dzialajac prawnie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Nauczycielka 6 września, 2015 o 18:02

W tym roku szkolnym nie dostałam jeszcze umowy , dyrektor tłumaczy ,że nie wie ile godzin dostane ( chociaż plan już mam) , czy ta zasada z zatrudnieniem obowiązuje również jak jestem na zastępstwie za innego nauczyciela? Dlaczego nie otrzymałam wypłaty z dniem 1 września?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 września, 2015 o 00:26

Witam, z tym pytaniem proszę się zwrócić do dyrektora – czemu nie otrzymała Pani wypłaty z dniem 1 września. Umowa powinna zostać zawarta niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Bożena 5 września, 2015 o 13:02

Witam jestem nauczycielem kontraktowym z 6 letnim stażem pracy. Staż na mianowanie kończę 31 maja 2016 roku. W przedszkolu w którym pracuję ponownie otrzymałam umowę o pracę do dnia 31 sierpnia z zaznaczeniem ustnym, że jeżeli kilkoro dzieci zrezygnuje z przedszkola i da się resztę dzieci poupychać w 3 oddziałach ( utworzono 4 oddziały) to w każdej chwili mogę stracić pracę. W umowie o tym nie wspomniano tylko zapisano klauzulę rozwiązywalności umowy z 2 tygodniowym wypowiedzeniem. Czy to jest możliwe mimo zatwierdzenia arkusza organizacyjnego? Zaznaczyć pragnę, że w zeszłym roku szkolnym miałam taką samą umowę i zapowiedź jej rozwiązania. Czy można mnie tak zwolnić? I czy to są te przesłanki do zawierania umów czasowych? Chciałabym jeszcze dodać, że w zeszłym roku miałam cały etat, a w tym 22/25 oraz język angielski. Tylko ja w przedszkolu mam kwalifikacje do nauczania języka obcego. Bardzo proszę o poradę. Dziękuję z góry.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 września, 2015 o 00:29

Witam, w Pani przypadku obowiązkowo winna mieć Pani umowę o pracę zawartą na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jednak aby sprawdzić dlaczego tak nie jest i co można zrobić, aby to zmienić konieczne jest skorzystanie z porady prawnej płatnej, nie ma możliwości rozwiązania Pani problemu w komentarzu. W razie zainteresowania zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Grzegorz 6 września, 2015 o 15:31

Dzień dobry. Jestem nauczycielem mianowanym od lipca tego roku, Chciałem zapytać czy mam podpisać umowę którą chcą mi dać na czas określony i później wejść na drogę sądową czy nie podpisywać i wtedy iść do sądu. Pracuję już 7 rok w szkole, swoją nie na zastępstwo umowę mam już trzy lata i były to umowy na czas określony od 1 września do 31 sierpnia następnego roku. W ciągu tych 7 lat pracy zostało zatrudnionych do szkoły aż 8 nauczycieli, w tym 3 na takie godziny co ja uczę. Uważam że powinienem już mieć umowę na czas nieokreślony, chyba że się mylę?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 września, 2015 o 00:28

Witam, w Pana przypadku obowiązkowo winien mieć Pan stosunek pracy zawarty przez mianowanie. Jednak aby sprawdzić dlaczego tak nie jest i co można zrobić, aby to zmienić konieczne jest skorzystanie z porady prawnej płatnej, nie ma możliwości rozwiązania Pana problemu w komentarzu. W razie zainteresowania zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kasia 9 września, 2015 o 17:00

Dzień dobry!
Jestem nauczycielem kontraktowym i jutro mam podpisać swoją kolejną ( 5 umowę), która jak się domyślam znów będzie na czas określony. Moje wcześniejsze umowy przedstawiają się następująco:
1.) 13.02.2012 – 30.06.2012 etat: 25/25
2.) 1.09.2012 – 31.08.2013 (staż na nauczyciela kontraktowego) etat: 20/23
3.) 01.09.2013 – 31.08.2014 etat: 20/23
4.) 01.09.2014 – 31.08.2015 etat: 23/23 + 2 nadgodziny
Piąta umowa jestem przekonana, że również będzie na czas określony. Etat jest taki sam jak w zeszłym roku, czyli 23/23 + 2 nadgodziny. Dodam, że żadna z moich umów nie jest umową w zastępstwo. Pracuję na stanowisku terapeuty. W szkole zostałam zatrudniona na tym stanowisku jako druga z kolei. Pierwsza koleżanka dostała umowę na czas nieokreślony na stanowisku psychologa i terapeuty już przy pierwszej umowie. W chwili obecnej jest na półrocznym urlopie bezpłatnym. Ja dołączyłam do grona pedagogicznego w II semestrze i dostałam umowę na czas określony. Już po moim zatrudnieniu dyrektorka zatrudniała kolejnych terapeutów. W chwili obecnej w szkole pracuje 3 terapeutów, z tego jeden przebywa na urlopie bezpłatnym. Moje godziny z etatu są przyznane na 3 dzieci, które obecnie są w drugiej klasie SP, więc pozostaną w tej szkole przez najbliższe 5 lat. Stąd moje pytanie, czy moja kolejna umowa powinna być umową na czas nieokreślony ? I czy jeśli znowu będzie na czas określony, to czy to jest zgodne z prawem? I co w tej sytuacji mogę zrobić?
Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuje za odpowiedź

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 września, 2015 o 00:19

Szanowna Pani, proszę wybaczyć, ale indywidualnej porady to mogę udzielić jedynie po skontaktowaniu się i przesłaniu umowy oraz jej opłaceniu. W razie zainteresowania proszę o kontakt przez formularz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kamila 18 września, 2015 o 20:04

Witam. Zwracam się z takim zapytaniem. Jestem nauczycielką kontraktową w przedszkolu. Poprzednie 2 umowy miałam na okres od 1.09 do 31.08. Czy teraz mogę ubiegać się o umowę na czas nieokreślony? Nie jestem zatrudniona na zastępstwo oraz nikt mnie 1.09 nie informował o tym, że umowę będę miała znowu na czas określony. Umowę otrzymałam dopiero po dniu 7.09. P.O. Dyrektor zasłania się tym, iż nie może podjąć decyzji o daniu umowy na czas nieokreślony, bo pełni obowiązki tylko do czerwca oraz, że w przyszłym roku mogą być reorganizacje przedszkola ale o także tym nikt mnie nie poinformował wcześniej. Czy jest w ogóle szansa na otrzymanie w tym roku szkolnym umowy na czas nieokreślony?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 września, 2015 o 23:44

Szanowna Pani, powinna Pani być zatrudniona na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony. Proszę więc o kontakt indywidualny, a być może uda się nam przywrócić Pani prawidłowe zatrudnienie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

artur 20 września, 2015 o 16:09

Witam! Pracuje w jednej szkole 2 rok i w czerwcu tego roku zrobiłem nauczyciela kontraktowego. We wrześniu podpisałem umowę na czas określony….. gdy zapytałem sie dlaczego dyrekcja odpowiedziała ze nie ma pełnego wymiaru godzin(mam 16/18)…. Proszę o pomoc czy tak moze być zwłaszcza ze w drugiej pracy w szkole, w której podjąłem prace w tym roku we wrześniu od razu dostałem umowę na czas nieokreślony. .. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 września, 2015 o 23:42

Szanowny Panie, Pana dyrektor w tym względzie narusza prawo. Zapraszam więc do kontaktu indywidualnego, a być może uda się nam zmienić Pana formę zatrudnienia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Patrycja 20 września, 2015 o 23:45

Witam, przez kilka lat pracowałam dodatkowo w jednej placówce – mniej niż pół etatu, przedmiot – język obcy. Co roku podpisywałam na nowo umowę. Podejmując tam zatrudnienie byłam już nauczycielem mianowanym. W tym roku miało wyglądać podobnie ale dyrektorowi nie spodobało się, że nie może dowolnie dysponować moim czasem pracy i nie ma możliwości takiego układania planu w moim podstawowym miejscu pracy, żeby spełnić jego życzenia odnośnie chociażby ilości okienek. 31 sierpnia byłam obecna na radzie plenarnej – zaraz po niej miałam nieprzyjemną rozmowę odnośnie tego, że nie zwolniłam się z rady plenarnej w podstawowym miejscu pracy i nie przyjechałam wcześniej. W trakcie rozmowy zapytałam w końcu czy mam się zgłaszać w czwartek do pracy – oczywiście usłyszałam – będziemy się z Panią kontaktować. Umowy mi nie przedłużono. Czy już pierwsza umowa jaką ze mną podpisano powinna być umową na czas nieokreślony? Jeżeli tak to jakie prawa mi przysługują i w jaki sposób dalej postępować?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 września, 2015 o 23:41

Szanowna Pani, powinna Pani być zatrudniona na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony. Proszę więc o kontakt indywidualny, a być może uda się nam przywrócić Pani zatrudnienie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Iwona 24 września, 2015 o 14:20

Witam,

w nawiązaniu do temat, czy jest jakieś sensowne wytłumaczenie dlaczego nauczyciel zatrudniony po 1 września nie może mieć umowy do 31.08?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 września, 2015 o 23:30

Witam, tak jest – nauczyciel nie uczestniczy w organizacji roku szkolnego i nie jest zatrudniony na cały rok szkolny, stąd nie przysługuje mu pełen wymiar urlopu. A okres od 1 lipca do 31 sierpnia to czas urlopu nauczyciela. Nauczycielowi zatrudnionemu po 1 września urlop przysługuje w wymiarze proporcjonalnym. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Paweł 26 września, 2015 o 00:36

Witam.
Czy nauczyciel który zdobył tytuł nauczyciela kontraktowego w rok szkolnym 2013/2014 (będąc wówczas zatrudnionym na umowę na czas określony – do września do sierpnia), może w kolejnych latach być nadal zatrudniany na taką samą umowę na czas określony? A w obecnym roku szkolnym – umowa może zostać mu zmieniona z „umowy o pracę na czas określony” na „umowę na zastępstwo na czas określony”? Kadrowa w szkole twierdzi – „dyrekcja musi widzieć możliwość dalszego zatrudnienia”. Pomimo upływu lat, pełnego etatu i stopnia nauczyciela kontraktowego umowa może się nie zmieniać, a jeśli zmienić to na „gorsze”? Czy jest to zgodne z prawem?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 września, 2015 o 23:28

Szanowny Panie, nie jest to zgodne z prawem i są na to sposoby. Odsyłam Pana do wpisu na blogu dotyczącego zwalniania i zatrudniania nauczycieli kontraktowych. Można wystąpić na drogę sądową i wnosić o ustalenie i zmianę trybu zatrudnienia. W razie potrzeby zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Irena 26 września, 2015 o 08:19

Dzień dobry!
Jestem nauczycielem dyplomowanym,tzw. dochodzącym, czyli dorabiam w szkole nie macierzystej w wymiarze 4 godzin. Pani dyrektor każdego roku podpisywała ze mną umowy na czas określony,a w ostatnim na okres trzech lat, bo wynika to z organizacji, są dla mnie godziny- surdopedagogika. Problem w tym, że w tym roku nauczyciel tej placówki podjął studia z własnej inicjatywy w zakresie surdopedagogiki. Czy dyrektor może teraz rozwiązać umowę ze mną, kto będzie miał pierwszeństwo do tych zajęć. Jest to dla mnie bardzo pilne. Proszę o wyjaśnienie.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 września, 2015 o 23:26

Szanowna Pani, za organizację pracy szkoły, w tym zatrudnionych nauczycieli w pełni odpowiada dyrektor szkoły. Tak więc to dyrektor będzie podejmował decyzję, który z nauczycieli otrzyma owe godziny. Nie mniej zwolnić Panią można jedynie w określonych terminach i w określony sposób. Pozdrawiam.

Odpowiedz

nom 29 września, 2015 o 10:28

Witam.
W tamtym roku szkolnym zostałam zatrudniona do przedszkola jako nauczyciel stażysta (25/25). Staż odbyty, pozytywnie zatwierdzony. Przedszkole jest pod zespołem szkół. W skład zespołu szkół wchodzi: oddział przedszkolny, szkoła podstawowa, gimnazjum oraz przedszkole. Od 1 września 2015 roku zatrudniono mnie na czas określony 14/24. Od 1 września 2015 roku wszyscy nauczyciele za wyjątkiem mnie dostali godziny nadliczbowe, ponad pensum. W czasie odbywania stażu ukończyłam studia podyplomowe dające mi uprawnienia m.in do pracy w świetlicy. Czy tak przydzielone godziny są prawidłowe, zwłaszcza że nadgodziny to świetlica? Czy taki podział może być -jednym tak drugiemu tak i czy nie powinna dostać umowy na czas nieokreślony.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 2 października, 2015 o 13:52

Szanowna Pani, nie za bardzo rozumiem opisaną przez Panią kwestię. Przypominam, iż za organizację pracy szkoły odpowiada dyrektor placówki, więc może przydzielać godziny nauczycielom według własnego uznania, biorąc pod uwagę kwalifikacje nauczycieli, ich stopień awansu zawodowego, wykształcenie o inne czynniki. Jeśli nie ma Pani pełnego etatu to mogą zachodzić zmiany organizacyjne uzasadniające zatrudnienie Pani na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Iwona 23 października, 2015 o 12:36

Witam, jestem nauczycielem kontraktowym, uczę w szkole piąty rok, mam niepełny etat, każdego roku dostaję umowę o pracę na czas określony (na rok szkolny 01,09 – 31,08). W tym roku dyrektor ze względu na nauczanie indywidualne chce mi zwiększyć etat o 1 godzinę. Nauczanie jest od 30.09.2015 roku. Na jaki okres powinnam dostać zwiększenie etatu, czy do końca zajęć dydaktycznych, czyli do 24.06.2016, czy na okres wakacji również? W jakiej formie powinna być zmiana etatu? Nadmieniam, że te osoby, które mają to nauczanie w nadgodzinach, to będą miały je wliczone do średniej urlopowej, a ja jak dostanę do 24.06, to będę stratna.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 października, 2015 o 22:58

Witam, zwiększenie etatu powinno być na taki sam okres, jak umowa o pracę. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Iwona 26 października, 2015 o 10:08

Dziękuję za odpowiedź, pracodawca upiera się, że ta umowa powinna być przedłużona do 24.06.2016 r., jakich argumentów powinnam użyć?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 października, 2015 o 00:56

Takich, że ma Pani już zawartą umowę o pracę do końca roku, a w tym zakresie nie nawiązuje Pani nowego stosunku pracy, a jedynie aneksuje obowiązujący. Poza tym pisałam na blogu co oznacza koniec roku.

Odpowiedz

Iwona 29 października, 2015 o 21:52

Na te argumenty uzyskałam odpowiedź, że nauczanie indywidualne jest płatne tylko za zrealizowane godziny i nie zwiększą mi etatu do końca sierpnia i że dyrektor ma prawo tak zadecydować. Czy muszę podpisywać aneks do tej umowy?

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 października, 2015 o 01:34

Proszę poprosić dyrektora o podstawę prawną – najlepiej na piśmie. Nie musi Pani takowej umowy przyjmować.

Anna 24 października, 2015 o 19:04

Dzień dobry.
Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas określony na pół etatu (od 1.09 2015 do 31.08.2016). Chciałabym złożyć wypowiedzenie. Jaki okres będę musiała przepracować jeszcze? W dodatku do umowy nie ma nic o rozwiązaniu umowy w moim przypadku, czyli dla osób zatrudnionych na czas określony, rozwiązanie dotyczy tylko zatrudnionych przez mianowanie i na czas nieokreślony.
Bardzo proszę o radę.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Anna 24 października, 2015 o 19:58

dodam jeszcze, że nie pracuję na zastępstwo (wiem, z tego co udało mi sie przeczytać, że nie powinnam mieć na czas określony). Ale interesuje mnie, jak to jest teraz w moim przypadku, jak w tym dodatku do umowy, nie ma nic napisane o rozwiązaniu umowy przy czasie określonym.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 25 października, 2015 o 14:06

Szanowna Pani, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Skoro nie ma możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy wskazanej w treści umowy to obowiązuje do dnia jej zawarcia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dorota 13 listopada, 2015 o 10:10

Nauczyciel kontraktowy (w przedszkolu) został zatrudniony na zastępstwo za nauczyciela kontraktowego który był na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Przed wygaśnięciem umowy na jaki została zawarta zstępujący nauczyciel również poszedł na długotrwałe zwolnienie lekarski z tytułu ciąży. Na dzień dzisiejszy nauczyciel zatrudniony jako pierwszy pracuje a nauczyciel zatrudniony na zastępstwo ma otrzymać do odpisania świadectwo pracy, gdyż z chwilą porodu świadczenia macierzyńskie od pracodawcy przejmuje ZUS. Pytanie jest takie: Czy ten nauczyciel zwalniany z pracy ma prawo domagać się dalszego kontynuowania zatrudnienia jeśli dowiedział się, że ten pierwszy nie ma wymaganych prawem uprawnień do nauczania w przedszkolu. Na jaką drogę prawną powinien wejść aby zachować stanowisko nauczyciela.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 15 listopada, 2015 o 11:44

Witam serdecznie, zapraszam do kontaktu indywidualnego, gdyż tylko w taki sposób jest możliwe uzyskanie porady prawnej, która w tym wypadku jest konieczna. Wskazany jest kontakt z prawnikiem. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kamila 26 listopada, 2015 o 17:46

Witam. Od września 2015r jestem nauczycielem kontrakowym – jest to moja druga umowa na czas określony (do31.08.2016). Z tego co wiem to trzecia umowa musi być już na czas nieokreslony, czy to prawda? Jesli tak to czy jak zajdę w ciążę trzy miesiące przed końcem umowy to muszę mieć przedłuzoną umowę do rozwiązania(porodu) czy już na czas nieokreślony?
Dodam,że jestem nauczycielem w przedszkolu.
Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 grudnia, 2015 o 16:07

Szanowna Pani, dziękuję za Pani komentarz. Na takie pytania jednak odpowiadam jedynie w formie odpłatnej porady prawnej. Pozdrawiam i zapraszam 🙂

Odpowiedz

łukasz 28 listopada, 2015 o 22:49

Witam o 8 lat jestem nauczycielem uczę zajęć zawodowych. W maju br dostałem wypowiedzenie będąc nauczycielem kontraktowym z powodu braku godzin. Miałem umowę na czas nieokreślony, dostałem 2 miesięczna odprawę. Nagle się okazało że są godziny ale dostałem już umowę na zastępstwo za pana który od 5 lat sprawuje stanowisko vice- burmistrza. Na dzień dzisiejszy zrobiłem awans na nauczyciela mianowanego, więc się pytam czy przysługuje mi powrotem umowa na czas nieokreślony

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 grudnia, 2015 o 16:01

Szanowny Panie, dziękuję za Pana komentarz. Na takie pytania jednak odpowiadam jedynie w formie odpłatnej porady prawnej. Pozdrawiam i zapraszam 🙂

Odpowiedz

Kamila 6 grudnia, 2015 o 12:49

Witam. Od września 2015r jestem nauczycielem kontrakowym – jest to moja druga umowa na czas określony (do31.08.2016). Z tego co wiem to trzecia umowa musi być już na czas nieokreslony, czy to prawda? Jesli tak to czy jak zajdę w ciążę trzy miesiące przed końcem umowy to muszę mieć przedłuzoną umowę do rozwiązania(porodu) czy już na czas nieokreślony?
Dodam,że jestem nauczycielem w przedszkolu.
Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 grudnia, 2015 o 15:56

Szanowna Pani, dziękuję za Pani komentarz. Na takie pytania jednak odpowiadam jedynie w formie odpłatnej porady prawnej. Pozdrawiam i zapraszam 🙂

Odpowiedz

Ewelina 18 grudnia, 2015 o 23:24

Witam! Moje pytanie dotyczy tego,czy rozpoczynajac prace w trakcie roku szkolego tj.14.12.2015 moge otrzymac umowę do 31.08.2016?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 grudnia, 2015 o 11:35

Witam, zasadą jest, że w takich wypadkach zatrudnia się do końca czerwca. Pozdrawiam.

Odpowiedz

marta 30 grudnia, 2015 o 13:40

Dzień dobry, chcialam zapytać czy dyrektor może zmienić umowę na czas określony na nieokreslony w trakcie roku szkolnego? Dziękuję za odpowiedz.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 30 grudnia, 2015 o 15:52

Witam, tak może. O ile są ku temu przesłanki wynikające z przepisów Karty Nauczyciela. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna 5 stycznia, 2016 o 12:28

Dzień dobry Pani Karolino,

Jestem nauczycielem kontraktowym w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym. Co roku podpisują z nami umowę na czas określony (od 1 września – 31 sierpnia). W szkole pracuję 3 rok. Jest to praca w niepełnym wymiarze (16godz. tygodniowo). Czy w takim przypadku, po urodzeniu dziecka mogę iść na urlop wychowawczy? Rozmawiałam ostatnio z kierownikiem szkoły i dowiedziałam się, że jeszcze kilka tygodni przed urodzeniem zerwana będzie ze mną umowa, nie dostanę żadnego wynagrodzenia od tego czasu i urlop też mi się nie należy. Ponadto po urodzeniu kierownik może, ale wcale nie musi przyjąć mnie na nowo do pracy. Szukałam informacji na ten temat w internecie, ale niestety nic nie znalazłam. Bardzo proszę o pomoc i radę, gdzie mogę znaleźć informacje na ten temat.

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Sienkiewicz

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 7 stycznia, 2016 o 18:21

Szanowna Pani, dziękuję za Pani komentarz. Na takie pytania jednak odpowiadam jedynie w formie odpłatnej porady prawnej. Pozdrawiam i zapraszam 🙂

Odpowiedz

irek 5 stycznia, 2016 o 20:24

Witam ja mam taki problem pracując w dwóch szkołach w jednej z nich dopełniam etat i w tej szkole w której dopełniam etat została podpisana druga umowa na 3/18 etatu czy ona może być na czas określony czy powinna być na czas nieokreślony.
Drugie pytanie dlaczego szkoły zatrudniają od 2 września i czy ta umowa ma być do końca roku szkolnego czy umową na czas nieokreślony bo przeczytałem że z wyroku sądu powinna być na czas nieokreślony nadmienie że tu mam 4,5/18
I czy umowę o z dniem 1.09 do 31.08 można zamienić na umowę do końca roku szkolnego

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 7 stycznia, 2016 o 18:20

Witam, w Pana przypadku nie ma podstaw, by umowa o pracę była zawarta na czas nieokreślony. Jednak, aby dokładnie to sprecyzować konieczne byłoby skorzystanie z płatnej porady prawnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

irek 7 stycznia, 2016 o 20:15

Mam inne pytanie czy osobie zatrudnionej od 2.09 należy się 13-nastka, bo jedni mówią że nie inni, że tak bo związane jest to z organizacją roku szkolnego.
pozdro

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2016 o 22:09

Nie należy się.

Odpowiedz

Anna 8 stycznia, 2016 o 18:41

Dzień dobry
Jestem nauczycielem mianowanym ,podpisałam umowę na czas określony do 31sierpnia.
Mam propozycje pracy w innej placówce i chciałabym się zwolnić jak najszybciej.
Proszę o informację,jaki obowiązuje mnie czas wymówienia.Dziękuje

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 11 stycznia, 2016 o 13:16

Szanowna Pani, na takie pytania odpowiadam w formie płatnej porady prawnej, gdyż potrzebuję analizy Pani umowy o pracę i dokładnego sporządzenia rozwiązania umowy o pracę. Pozdrawiam.

Odpowiedz

peyton 11 stycznia, 2016 o 14:07

Witam. Jestem nauczycielem kontraktowym (w trakcie awansu na na-ciela mianowanego) egzamin lipiec 2017. Mam juz 5 umowę na czas określony. Dwie pierwsze na zastępstwo, następne 3 na czas określony. Czy od wrzesnia moge się domagać umowy na czas nieokreślony? Bedzie to 6 rok mojej pracy w SP.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 11 stycznia, 2016 o 14:27

Szanowna Pani, zachęcam do skorzystania z płatnej porady prawnej, gdyż jest Pani nieprawidłowo zatrudniona i ilość umów nie ma tutaj żadnego znaczenia. Pozdrawiam i zapraszam.

Odpowiedz

Paulina 11 stycznia, 2016 o 21:53

Witam. Moja sytuacja przedstawia się następująco: rozpoczęłam prace w szkole we wrześniu 2014 z umowa na zastępstwo na rok szkolny. Zrobiłam awans na nauczyciela kontaktowego, dyrektor przedłużył ze mną umowę na kolejny rok szkolny, już nie na zastępstwo. Z tego co się zorientowałam z planów dyrektora wynika, że od rzęs nią 2016 będę miała umowę znowu na czas określony rok szkolny. Czy to jest zgodne z prawem? Będzie to już moja druga umowa na stopniu nauczyciela kontaktowe, wiec mam wątpliwości czy nie powinna być na czas nieokreślony. Proszeni o poradę. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 18 stycznia, 2016 o 19:50

Szanowna Pani, na zadane przez Panią pytania odpowiadam jedynie w formie usługi prawnej, gdyż konieczna jest analiza Pani umowy o pracę. Jeśli jest Pani zainteresowana to proszę o kontakt. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2016 o 22:06

Szanowna Pani, w Pani sytuacji warto skorzystać z porady prawnej. Należy bowiem przejrzeć Pani umowy. Trzeba sprawdzić ile ma Pani godzin, jaki stopień awansu zawodowego. Przypominam, że nauczyciela kontraktowego zatrudnia się na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Pozdrawiam i zapraszam.

Odpowiedz

Paulina 11 stycznia, 2016 o 21:56

Przepraszam za błędy 😉 chodziło mi o wrzesień 2016, a wyskoczyło coś innego.

Odpowiedz

Kasia 17 lutego, 2016 o 11:15

Witam,
Bardzo prosze o pomoc w rozwiązaniu tej sytuacji która mnie dotknęła…a mysle ze nie pierwsza opisuje taki przypadek.
Jestem nauczycielem kontaktowym zatrudnionym w szkole na umowę na czas określony bowiem jest to umowa na zastępstwo.
Na takiej umowie jestem juz trzeci rok w tej samej szkole i obskoczylam juz w tym czasie 3nauczycielki,które akurat szly na urlop macierzyński itd.
Kazdego roku odbywalam rozmowę z dyrektorem szkoły czy moge liczyc na jakiekolwiek godziny. Zz kazdym razem slyszalam odp 'bardzo jestes my zadowoleni gdybym tylko miala godz dałabym pani umowę na czas nieokreślony’.
Stala gadka…
Pod koniec zeszlego roku szkolnego również pytałam czy od września bede mogla przejsc na swoją umowe ponieważ bylo oczywiste ze będą godziny do rozdysponowania.
Odp ta sama jak wcześniej wiec dalej zostaje na zastępstwo z obietnicą ze nauczyciel przebywający na urlopie macierzyńskim nje wróci przez caly rok a ja spokojnie bede mogla pracować pełny rok szkoly a w nast roku od września będziemy sie martwić….
Nagle jednak wracam we wrzesniu a okazuje sie ze zostala przyjeta nowa osoba i godziny na pelny etat sie znalazly.
Czy moge cos w tej sytuacji zrobic?
Dodam ze teraz okazalo sie ze jednak nie przepracuje do końca roku ponieważ nauczyciel wraca z urlopu w marcu i było to od poczĄtku oczywiste ze wzgledu na odbywajacy staż (gdyby nie wrocil, stracilby staz).
Czuje sie bardzo niesprawiedliwe potraktowana. Wiem ze nie powinnam doszukiwać sie sprawiedliwości…ale kiedy taka sytuacja dotyczy nas osobiście jest to przykre….
Pracuję w tej szkole od 3lat i wszyscy sa zadowoleni z mojej pracy a jednak dla mnie nie ma pracy ale jawnie zatrudnia sie kogos innego….
Prosze o jakas odpowiedz co do tej sytuacjj….
Czy jest cos co moglabym zrobić?
Pzdr

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 17 lutego, 2016 o 23:16

Szanowna Pani, aby odpowiedzieć na Pani pytanie konieczny jest kontakt indywidualny, przesłanie skanów umów o pracę i analiza Pani sytuacji zatrudnieniowej. Zapraszam do kontaktu prywatnego (płatnego), a na pewno uda się znaleźć jakieś rozwiązanie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

fiolka 20 lutego, 2016 o 00:16

Szanowna Pani,
jestem n-lem mianowanym zatrudnionym na zastępstwo od 1 września 2015 do 24 czerwca 2016? Nauczyciel, którego zastępuję jest na urlopie do końca roku szkolnego. Czy moja umowa nie powinna również trwać do 31 sierpnia? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 lutego, 2016 o 11:58

Szanowna Pani, umowa na zastępstwo ma to do siebie, że musi być zawarta na czas nieobecności konkretnego nauczyciela. Analogicznie, jeśli ma urlop do końca sierpnia to również Pani umowa winna być tak zawarta. Zatrudnianie do czerwca wiąże się jednak z urlopem. Dyrektorzy – choć niesłusznie, wolą zatrudnić nauczyciela do czerwca, a za wakacje wypłacić ekwiwalent za urlop. Proszę sobie poczytać posty o umowach na zastępstwo i o roku szkolnym. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Joanna 21 lutego, 2016 o 21:51

Szanowna Pani proszę o poradę.
Pracuję od 6 lat w jednej szkole. Pierwszą umowę (i 5 kolejnych!) dostałam na zastępstwo za nauczycielkę na urlopie wychowawczym. Po 3 latach mojej pracy nauczycielka wróciła na 1/2 etatu (z własnej woli). Ta nauczycielka pracuje przez 3 lata na 9 godzin, ja mam 18 lub więcej.
Zawsze w umowie mam napisane, że pracuję na zastępstwo właśnie za tę panią. Czy takie umowy są zgodne z prawem? Dyrektor zapowiada zwolnienia, a tylko ja wśród anglistek mam taką sytuację. Czy Sąd Pracy mi pomoże? Dlaczego zastępuję nauczyciela, który wrócił do pracy???
Jestem zrozpaczoną tą sytuacją. Uważam, że też mam jakieś prawa, które Dyrektor lekceważy.
Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 lutego, 2016 o 23:13

Dobry wieczór, a jest Pani w stanie zapłacić za tą wiedzę ? 🙂 jeśli tak, to zapraszam 🙂 z przyjemnością odpowiem, a już widzę błędy w kwestii Pani zatrudnienia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 23 lutego, 2016 o 14:43

Szanowna Pani proszę o poradę.
W obecnej placówce pracuje już od 2007r. Rozpoczęłam pracę jako nauczyciel kontraktowy, gdyż staż odbyłam w innej placówce. Pierwsza umowa jaką dostałam była oczywiście na 1 rok, kolejne dwie również były na rok, następna na dwa lata, na trzy lata i ostania na dwa lata kończy się w sierpniu tego roku. Jak się pani pewnie domyśla boję się o dalszą moją pracę, ale też zastanawiam się czy można ze mną te umowy tak w nieskończoność podpisywać. Zaznaczę może że jest to mała szkoła wiejska i faktycznie patrząc nigdy nie wiadomo czy będzie dla mnie praca (obecnie jestem nauczycielem kl.I – III, podejmowałam pracę jako oligofrenopedagog ). W trakcie trwania umowy trzyletniej odbyłam staż na nauczyciela mianowanego i obecnie jestem nauczycielem mianowanym. Zaznaczę może również że, w tym roku mamy konkurs na dyrektora i pani dyrektor obawiając się o swoją dalszą pracę mówi otwarcie że, w razie co to przejmie moja klasę. Czy można coś z tym zrobić? Czy ja mam jakieś prawa? Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 26 lutego, 2016 o 13:34

Dzień dobry, proszę Pani nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Jeśli jest Pani gotowa uiścić opłatę za poradę prawną i skorzystać ze wsparcia prawnego to zapraszam. Wówczas wskażę Pani odpowiednie dla Pani rozwiązanie, a jest to ważne w Pani przypadku i są duże szanse powodzenia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Justyna 28 lutego, 2016 o 23:02

Witam,
rozpoczęłam staż jako nauczyciel stażysta w bieżącym roku szkolnym. Umowę o pracę zawarłam 28.08., choć tej daty nie ma na dole przy moim podpisie na umowie o pracę (praca w pełnym wymiarze) . W punkcie rodzaj zawartej umowy jest napisane: od 01.09.15 r. do 13.01.15 r. zastępstwo za p………………….przebywającą na urlopie macierzyńskim, urlopie wypoczynkowym. Potem dostałam pismo do podpisu „Zmiana warunków umowy o pracę za porozumieniem stron” z datą 07.09.2015 r., w treści: Strony umowy o pracę zawartej na czas określony w dniu 28 sierpnia 2015 r. pomiędzy ….. a ……. zgodnie oświadczają iż od dnia 14 stycznia 2016 r. do 30 czerwca warunki tej umowy ulegają zmianie na mocy porozumienia stron w części dotyczącej wymiaru zatrudnienia i wynagrodzenia” i przepisane są dokładnie te same informacje co w umowie o pracę tej bez daty dotyczące wymiaru zatrudnienia i wynagrodzenia. Na koniec” Pozostałe warunki umowy o pracę pozostają bez zmian”. Moje pytania:
Czy nie powinnam otrzymać umowy o pracę do 31.08.2016 r.? Jeśli tak, to co powinnam zrobić w zaistniałej sytuacji?
Czy to pismo z „prowizorycznymi zmianami umowy” ale z dn. po 1.09. bo z dn. 7.09, nie były tylko taką podkładką, by nie zatrudniać mnie do 31.08., a do 30.06 15 r.?
Czy mam szansę odwołania się do jakichś przepisów i zmiany terminu zatrudnienia na umowie z 30.06. na 31.08.2016 r.?
Bardzo proszę o pomoc i wskazówki.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 marca, 2016 o 00:55

Droga Pani Justyno, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana konkretną pomocą w Pani sprawie zapraszam do skorzystania z płatnej usługi prawnej, gdzie będę miała możliwość zweryfikować prawidłowość Pani zatrudnienia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Justyna 29 lutego, 2016 o 06:07

Witam,
rozpoczęłam staż jako nauczyciel stażysta w bieżącym roku szkolnym. Umowę o pracę zawarłam 28.08., choć tej daty nie ma na dole przy moim podpisie na umowie o pracę (praca w pełnym wymiarze) . W punkcie rodzaj zawartej umowy jest napisane: od 01.09.15 r. do 13.01.15 r. zastępstwo za p………………….przebywającą na urlopie macierzyńskim, urlopie wypoczynkowym. Potem dostałam pismo do podpisu „Zmiana warunków umowy o pracę za porozumieniem stron” z datą 07.09.2015 r., w treści: Strony umowy o pracę zawartej na czas określony w dniu 28 sierpnia 2015 r. pomiędzy ….. a ……. zgodnie oświadczają iż od dnia 14 stycznia 2016 r. do 30 czerwca warunki tej umowy ulegają zmianie na mocy porozumienia stron w części dotyczącej wymiaru zatrudnienia i wynagrodzenia” i przepisane są dokładnie te same informacje co w umowie o pracę tej bez daty dotyczące wymiaru zatrudnienia i wynagrodzenia. Na koniec” Pozostałe warunki umowy o pracę pozostają bez zmian”. Moje pytania:
Czy nie powinnam otrzymać umowy o pracę do 31.08.2016 r.? Jeśli tak, to co powinnam zrobić w zaistniałej sytuacji?
Czy to pismo z „prowizorycznymi zmianami umowy” ale z dn. po 1.09. bo z dn. 7.09, nie były tylko taką podkładką, by nie zatrudniać mnie do 31.08., a do 30.06 15 r.?
Czy mam szansę odwołania się do jakichś przepisów i zmiany terminu zatrudnienia na umowie z 30.06. na 31.08.2016 r.?
Dodam jeszcze, że to pismo z 07.09. zostało dane mi na szybko do podpisu w październiku przez panią kadrową. A osoba, którą zastępuję, złożyła do dyrekcji pismo w sprawie urlopu wychowawczego do 31.08., a mimo to dyrekcja dała mi umowę do 30.06.
Zapytałam Dyrekcję dlaczego nie mam umowy do 31.06., skoro osoba , którą zastępuję urlop wychowawczy do 31.08. złożyła, ona, że nie ma takiej możliwości, że taką podjęła decyzję. Powiedziałam również, że osoba, którą zastępuję najprawdopodobniej będzie kontynuowała urlop wychowawczy od września 2016 i jeśli dalej byłabym zatrudniona miałabym przerwę w zatrudnieniu dwa miesiące. Odpowiedziała, że tego nie wie co ta osoba zrobi i musi czekać na oficjalne pismo
Bardzo proszę o pomoc i wskazówki.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 marca, 2016 o 00:54

Droga Pani Justyno, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana konkretną pomocą w Pani sprawie zapraszam do skorzystania z płatnej usługi prawnej, gdzie będę miała możliwość zweryfikować prawidłowość Pani zatrudnienia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

stella 3 marca, 2016 o 13:16

Witam. Jestem nauczycielem kontraktowym. Egzamin na nauczyciela kontraktowego zdałam w poprzedniej szkole, gdzie byłam zatrudniona jako nauczyciel stażysta na czas określony. Z powodu redukcji etatów nie została mi tam przedłużona umowa. Od 1 września 2015r. zostałam zatrudniona w innej szkole na umowę zastępstwo. W umowie jest napisane ” od 1 września 2015r. – nie dłużej niż do 24 czerwca 2016r. Czy ta umowa jest sporządzona prawidłowo. Czy nie powinnam mieć w umowie ” do 31 sierpnia 2016r”.?
I druga kwestia. Za pracę w poprzedniej szkole otrzymałam 13-tą pensję. Nie otrzymałam natomiast nagrody tzw. 13-tej pensji w nowej szkole. Czy jeżeli jestem zatrudniona na umowę zastępstwo (ale od 1 września 2015) to przysługuje mi za pracę w tej szkole 13-ta pensja proporcjonalnie do przepracowanego czasu ( czyli od 1 września do 31 grudnia 2015)?
Na mój rozum nie otrzymam również 13-tej pensji za 2016r. , ponieważ od 1 stycznia do 24 czerwca nie będę miała 6 miesięcy pracy. Coś mi tu nie pasuje. Albo powinnam mieć umowę zastępstwa do 31 sierpnia 2016r. albo myślę, że gdybym miała umowę zastępstwo np. od 2 września to wówczas otrzymałabym 13-tą pensje w tej szkole za zeszły rok ( proporcjonalnie do przepracowanego czasu). Coś tu jest według mnie nie tak.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 marca, 2016 o 00:53

Szanowna Pani, polecam po pierwsze skonsultować prawnie Pani „odejście” z poprzedniej szkoły. Może niesłusznie nie przedłużono z Panią umowy, a winna Pani być zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Odnośnie trzynastej pensji to będzie o tym post i na pewno tam znajdzie Pani rozwiązanie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Regina 7 marca, 2016 o 17:24

Witam jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas określony do końca sierpnia. W obecnej szkole pracuje drugi rok. Obecnie jestem w ciazy , termin porodu w sierpniu i nurtuje mnie pytanie co dalej z moja umowa czy moze ona byc nie przedłużona? Bo jesli nie to czy przysluguje mi zasilek macierzynski

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 7 marca, 2016 o 17:43

Szanowna Pani,
oczywiście, że przysługuje Pani zasiłek macierzyński. Jednak osobiście przyjrzałabym się Pani umowie pod kątem prawidłowości zatrudnienia w sensie czy nie powinna być Pani zatrudniona na czas nieokreślony. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Regina 7 marca, 2016 o 18:29

witam była ona prawidłowo zwarta poniewaz zachodziły wczesniej zmiany organizacyjne (zamiana języków) Od tego wrzesnia 2016 obowiązywac bedzie juz tylko ten jezyk, który ja nauczyam, więc nie wiem czy po porodzie umowa zostanie ze mna rozwiązana i zostanie zatrudniony inny nauczyciel?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 7 marca, 2016 o 18:30

Pani umowa jako zawarta na czas określony po prostu wygaśnie. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego może nie być dla Pani miejsca w owej szkole.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina 20 marca, 2016 o 21:06

Witam .
Jestem nauczycielem kontraktowym . W szkole specjalnej pracuję 4 lata. W przyszłym roku szkolnym mogłabym rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego. Dwie pierwsze umowy były na czas określony, trzecia umowa na zastępstwo i obecna na czas określony. Po rozmowie z dyrektorem placówki dowiedziałam się że raczej nie zostanie mi przedłużona umowa ponieważ musiałabym zostać zatrudniona na czas nieokreślony, a podobno nie ma etatów…… Mam rozumieć przez to, że zostanę bez pracy. Czy dyrektor placówki może tak postąpić? Czy może zatrudnić mnie na czas nieokreślony ?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 marca, 2016 o 15:02

Pani Karolino, jest Pani źle zatrudniona i tak, jeśli Pani nie zadziała może Pani stracić pracę, choć niesłusznie. Jeśli jest Pani zainteresowana pomocą prawną to zapraszam do prywatnego kącika prawnego i za opłatą uzyska Pani pomoc prawną. Są bowiem potrzebne Pani dokumenty (umowy o pracę) i skierowanie pisma do pracodawcy o konkretnej treści. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Key 15 kwietnia, 2016 o 12:42

Witam!
Moje pytanie jest bardzo proste a zarazem kontrowersyjne: Czy dyrektor szkoły może zmienić umowę/zerwać tj zwolnić z PRZYCZYN ORGANIZACJI SZKOŁY nauczycielkę, która przebywa na urlopie MACIERZYŃSKIM??? Nauczycielka zatrudniona jest na czas nieokreślony i kartę nauczyciela. Jeśli TAK – może zwolnić…to jak mamy mieć wyż demograficzny? Jeśli NIE – to dlaczego nie 🙂 Dziękuję za odpowiedzi 🙂

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 kwietnia, 2016 o 12:38

Dzień dobry, nie może, gdyż czas urlopu macierzyńskiego chroni pracownika bardziej aniżeli inne powody nieobecności pracownika. Koniecznie trzeba się odwoływać od takiego rozwiązania umowy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Małgorzata 21 kwietnia, 2016 o 19:42

Witam serdecznie.
Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym od dwóch lat jako wychowawca świetlicy w jednej ze szkół podstawowych. W pierwszym roku zatrudniona byłam na czas określony. W tym czasie odbyłam staż i stałam się nauczycielem kontraktowym. W kolejnym roku również byłam zatrudniona na czas określony. Dyrektor szkoły zapowiedziała niedawno, że nie wie czy będzie dla mnie w przyszłym roku szkolnym stanowisko pracy, mimo iż liczna dzieci na świetlicy raczej nie maleje. Czy w związku z tym może nie przedłużyć mi umowy a jeśli umowa zostanie przedłużona to już będzie umową na czas nieokreślony?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 kwietnia, 2016 o 10:14

Szanowna Pani, nie jest oczywiste, czy Pani umowa będzie zawartą na czas nieokreślony. Moim zdaniem jest Pani zatrudniona niezgodnie z przepisami i to tutaj jest cały problem, a nie w kwestii rozważania, czy będzie Pani zatrudniona czy nie. Dlatego zapraszam Panią do kontaktu indywidualnego (płatnej porady prawnej) i wówczas będę w stanie podać Pani faktyczne i efektywne rozwiązanie Pani sytuacji. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Katarzyna 22 kwietnia, 2016 o 12:02

Witam.
Mam pytanie?
Jestem nauczycielem kontraktowym os września 2015 zaczęłam pracę w nowej placówce przedszkolu. Podpisałam pierwszą umowę 1 Września 2015 na zastępstwo 3/4 etatu, 1 października 2015 podpisalam 2 umowę do 31 stycznia 2016 na pełny etat nie rozwiązując poprzedniej umowy i trzecią umowę podpisałam 1 lutego 2016 na 3/4 etatu do końca lipca 2016. Dodatkowo dyrektor zobowiązał mnie do podjęcia kolejnych studiów miałam mieć obiecane dofinansowanie którego nie ma , rozpoczęłam awans na nauczyciela mianowanego i wiem że go już nie skończę ponieważ nie będę miała przedluzonej umowy. Nie wiem co mam robić? Dodatkowo dowiedziałam się że nauczyciele stażyści którzy rozpoczęli pracę razem ze mną i mieli również umowy na czas określony będą pracowali od września czy przypadkiem nie jest to niezgodne z prawem?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 kwietnia, 2016 o 09:57

Szanowna Pani, nie udzielam porad prawnych w komentarzach, a w Pani przypadku właśnie konieczna jest porada prawna. Zapraszam do kontaktu indywidualnego. Dodam tylko, że sprawa jest do rozwiązania i dobrze byłoby to zrobić przed sierpniem 🙂 wcale nie musi Pani tracić zatrudnienia 🙂

Odpowiedz

kasia 28 kwietnia, 2016 o 16:57

Witam , jestem nauczycielem kontraktowym, w tym roku szkolnym rozpoczelam staz na nauczyciela mianowanego . W obecnej placowce (Przedszkole)zostałam zatrudniona na umowe o pracę na rok przy otwieraniu dodatkowej grupy, kolejna umowa była na zastępstwo i trzecia znów na zastępstwo za inną osobę(pracuję trzeci rok w placowce), umowa ta kończy mi się 31.05. gdyz kolezanka wraca z urlopu wychowawczego.od czerwca do września na pewno nie bedę miała zatrudnienia. Czy jeśli będę miałą szansę od września być zatrudniona,czy mogę się domagać umowy na czas nieokreślony?w jaki sposób podeprzeć się by dyrektor się do tego skłonił. Z góry dziękuję za podpowiedź;)

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 maja, 2016 o 13:30

Dzień dobry, niestety nie mam możliwości udzielenia odpowiedzi na to pytanie. Organizacja pracy szkoły należy do dyrektora szkoły i to on decyduje jakiego nauczyciela zatrudni. Jeśli są podstawy to zatrudnić powinien na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 30 kwietnia, 2016 o 18:42

Dzień dobry. Chciałam zapytać. Jestem nauczycielem mianowanym zatrudnionym na podstawie mianowania jako nauczyciel wspomagający do dziecka z Zespołem Aspergera w 1 kl Podstawówki. Dyrekcja właśnie mnie uświadomiła, że nigdy nie będę mogła dostać umowy na czas nieokreślony. Dodam tylko, że na mojej teraźniejszej umowie nie ma adnotacji że jest ona na czas określony.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 maja, 2016 o 11:21

Dzień dobry, nie jest to akurat prawda 🙂 Nie ma podstaw, by traktować nauczyciela wspomagającego inaczej niż nauczyciela wiodącego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Józef 1 maja, 2016 o 16:15

Witam, jestem nauczycielem kontraktowym, pracuję szósty rok w zawodzie, ale niestety co roku w innej placówce. Do tej pory miałem same umowy na zastępstwo, ale obecnie pracuję w takiej szkole, w której otrzymałem umowę o pracę nie na zastępstwo, ale na rok. Powinna być na czas nieokreślony, ale Pani Dyrektor stwierdziła, że nie łamie prawa. Niedawno otrzymałem informację, że nie przedłuży mi umowy na przyszły rok, bo miała kilka zastrzeżeń do mojej pracy. Dzięki temu co Pani napisała odzyskałem nadzieję. Co mam teraz zrobić? Czy iść do sądu pracy już teraz? Czy pisać jakieś pisma do Pani Dyrektor? Proszę o informację, co robić w mojej sytuacji.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 maja, 2016 o 11:20

Witam serdecznie, w takiej sytuacji zapraszam do kontaktu prywatnego. Skierowanie sprawy do sądu trzeba poprzedzić specjalnym pismem. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ania 6 maja, 2016 o 10:43

Dzień dobry.
Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym w przedszkolu na czas nieokreślony. Dyrektor przedszkola poinformowała mnie, że chce rozwiązać ze mną umowę o pracę ponieważ sama rezygnuje z funkcji dyrektora przedszkola i zależy jak na pracy nauczyciela w naszej placówce. Czy jest podstawa prawną ku temu żeby mnie zwolnić? Będę wdzięczna za sugestię co robić w mojej sytuacji.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 maja, 2016 o 10:54

Dzień dobry, nauczyciela można zwolnić, jak każdego pracownika. Muszą jednak istnieć ku temu przesłanki, a wypowiedzenie musi zawierać uzasadnienie. W momencie, kiedy Pani otrzyma dokument rozwiązujący umowę proszę się natychmiast skontaktować. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ania 9 maja, 2016 o 12:49

Witam ponownie,

Pani Karolino dziś otrzymałam jedynie ustną informację, że zwolnienie nastąpi na podstawie art. 20 K.N. jednakże żaden z wymienionych w tym artykule powodów zwolnienia nie istnieje. Czy pod zmiany organizacyjne dyrektor może podciągnąć chęć zagwarantowania sobie miejsca w placówce po rezygnacji z funkcji pełnienia obowiązków dyrektora? Druga opcją jest porozumienie stron, ale skoro nie ma powodu do zwolnienia to dlaczego odpuszczać?
Pozdrawiam.
Ania

Odpowiedz

Ania 9 maja, 2016 o 14:19

Witam ponownie,

Pani Karolino w nawiazaniu do mojego piątkowego zapytania dotyczącego możliwości zwolnienia nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na podstawie umowy na czas nieokreślony, dziś otrzymałam jedynie ustną informację, że zwolnienie nastąpi na podstawie art. 20 K.N. jednakże żaden z wymienionych w tym artykule powodów zwolnienia nie istnieje. Czy pod zmiany organizacyjne dyrektor może podciągnąć chęć zagwarantowania sobie miejsca w placówce po rezygnacji z funkcji pełnienia obowiązków dyrektora? Druga opcją jest porozumienie stron, ale skoro nie ma powodu do zwolnienia to dlaczego odpuszczać?
Pozdrawiam.
Ania

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 maja, 2016 o 17:35

Szanowna Pani, w życiu proszę się nie godzić na porozumienie stron, a odnośnie przyczyn to żałuję, iż nie mam szklanej kuli 🙂 dopiero jak zobaczę tekst powiem, co można z nim zrobić. Ja bym nie odpuszczała. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Tomek 7 maja, 2016 o 10:54

Dzień Dobry Pani Karolino.
W tym roku szkolnym rozpocząłem pracę w nowej szkole z dniem 1 września jako nauczyciel kontraktowy i uczę angielskiego i historii. Dostałem umowę na czas określony do 31 sierpnia 2016. W październiku na prośbę pani dyrektor podjąłem studia podyplomowe z historii, które trwają 3 semestry, szkoła nie udzieliła mi na razie żadnego dofinansowania i ja. Czy dyrektorka może mi nie przedłużyć umowy o pracę kiedy jestem w trakcie studiów podyplomowych, na które poszedłem na jej prośbe (jestem po II semestrze)?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 maja, 2016 o 17:53

Szanowny Panie Tomaszu, dyrekcja może wszystko, pytanie, czy wszystko co robi jest zgodne z prawem. W tym wypadku zapraszam do kontaktu i proszę sobie poczytać o ustalaniu stosunku pracy nauczyciela. A najlepiej zrobić ruchy już z obecnością prawnika. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Teresa 10 maja, 2016 o 17:49

Dzień dobry.
Proszę mi pomóc jak zmienić w trakcie roku szkolnego umowę nauczyciela kontraktowego zawartą na czas określony w przedszkolu ( tj. 01.09.2015 do 31.08.2016r.) na umowę na czas nieokreślony. Pomyłka dyrektora przy wypisywaniu umowy . Tej umowy jako tako nie da się zamienić gdyż w arkuszach organizacyjnych jest wszędzie umowa na czas określony. Chciałabym teraz tej nauczycielce zmienić, gdyż od 1 września jest nowy dyrektor i może być różnie z zatrudnieniem tego nauczyciela, a nauczyciel b. dobry.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 maja, 2016 o 17:51

Dzień dobry, aneksem do umowy. Można to zrobić w każdym momencie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Emilka 13 maja, 2016 o 20:24

Jestem nauczycielem kontraktowym, moja umowa była na czas określony mimo iż jestem w trakcie studiów podyplomowych (za namową dyrekcji szkoły), nie była to umowa na zastępstwo, bowiem w szkole tej pracuje już 3 rok. W tym roku mimo chęci mojej Pani Dyrektor nasz burmistrz odmówił mi podpisania umowy na przyszły rok i przydzielił te godziny jako „nadliczbówki” innym nauczycielom, nie pytając ich o zgodę ( lecz kto się sprzeciwi pracodawcy). Na odpowiedź dlaczego usłyszałam, że oszczędności. Zajęcia rewalidacyjne ustanowił tylko jako godziny nadliczbowe i wprowadził tzw. rejonizacje czyli, że zatrudnia ludzi tylko ze swojej gminy, jednak dobry pracodawca…. moje godziny przydzielił osobie z innej gminy a w etacie nie miałam rewalidacji… Czy burmistrz może decydować za Dyrektora kogo zatrudnia?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 15 maja, 2016 o 00:22

Nie, burmistrz nie może decydować kogo się zatrudnia. W takiej sytuacji konieczne jest skierowanie odpowiedniego pisma do pracodawcy i ewentualnie wystąpienie na drogę prawną. Wówczas wójt nie będzie mógł odmówić Pani zatrudnienia, a na czas prowadzonego postępowania będzie musiał Pani wypłacać wynagrodzenie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ania 18 maja, 2016 o 19:26

Dzień dobry,

Pani Karolino otrzymałam dziś Pismo (z datą 18.05.2016r.) zatytułowane „Rozwiązanie umowy zawartej na czas nieokreślony (art.20 KN) o następującej treści :
Informuję Panią o zamiarze rozwiazania umowy o pracę zawartej w dniu 1.09.2010 r. za trzymiesięcznym uprzedzenie, którego bieg rozpoczyna się 1.06.2016 r. ze skutkiem na dzień 31.08.2016 r. Przyczyną rozwiązania umowy o pracę jest reorganizacja stanowiska pracy uniemozliwiajaca dalsze zatrudnienie.
W trerminie 7 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia stosunku pracy przysługuje Pani odwołanie do Rejonowego Sądu Pracy w…
Otrzmalam to pismo w dniu dzisiejszym bo Dyr. wybiera się na urlop, ale wraca przed 31 maja. Jeśli zgodzę się na na porozumienie stron to dokument ten będzie „potargany” i uznany za nieważny.
Pod pojęciem reorganizacja stanowiska Dyrektor rozumie rezygnację z pełnienia swojej funkcji i tym samym zajęcie mojego miejsca.
Co dalej robić z tym fantem?
Pozdrawiam,
Ania.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 maja, 2016 o 10:31

Pani Aniu zapraszam do prywatnego kontaktu – ja nie zgodziłabym się na rozwiązanie umowy, albowiem nie są to odpowiednie przyczyny. Można się odwoływać do sądu i warto to zrobić. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Agnieszka 22 maja, 2016 o 22:41

Witam jestem nauczycielem kontraktowym. W jednej placówce pracuje piąty rok. Wszystkie moje umowy były na czas określony: pierwsza na zastepstwo do czerwca, duga na okreslony do sierpnia potem miałam rok przewy bo nie było pracy w tej szkole ale wróciłam i znowu umowa na rok do sierpnia, dalej na zastepstwo do czerwca i teraz na rok do sierpnia. Ostatnia moja umowa to praca w utworzonym oddziale przedszkolnym, który ma juz cały czas działać. Jednak dyrektor nie przedłuży mi umowy, gdyz zatrudnił swoja koleżankę, która pracuje u nas od wrzesnia 2015 bo utowrzono druga klasę 1. Od wrzesnia 2016 nie będzie dla niej pracy w tej klasie bo połączą te dwie kl i dostanie je nauczycielka z umowa stałą. Dyrektor poinformował mnie ze mam gorsza jakośc pracy od jego koleżanki i rada rodziców oceniła moją współprace negatywnie(bzdura) dlatego koleżankę zatrudnił na moje miejsce. Czy mógł tak zrobić?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 maja, 2016 o 00:10

Proszę o skorzystanie z płatnej porady prawnej. Warto, a są szanse na utrzymanie przez Panią zatrudnienia. Jednak nie przez komentarz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Aga 30 maja, 2016 o 17:18

Witam serdecznie.
Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas określony. Czy muszę mieć pełny wymiar godzin 18/18, by być zatrudnioną na czas nieokreślony?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 30 maja, 2016 o 21:34

Witam, tak jest to wymagane. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna 2 czerwca, 2016 o 10:27

Dzień dobry, czy nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas określony w niepełnym wymiarze czasu pracy przez okres mniej niż 10 miesięcy (od 14.02.2016 do 24.02.2016 – został zatrudniony już po feriach zimowych) może żądać urlopu wypoczynkowego zamiast ekwiwalentu. Dyrektor nie chce dać urlopu i proponuje ekwiwalent (końcówka roku szkolnego, sprawozdawczość poza tym nie jest to okres urlopu dla nauczycieli bo placówka jest feryjna). Nauczyciel powołuje się na art. 64 ust. 5 KN i nie chce ekwiwalentu, chce urlop. Nadmieniam, że 10 h wypracowuje w ciągu trzech dni.
pozdrawiam kasia

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 czerwca, 2016 o 10:48

Dzień dobry, żądać nie może. Ponieważ ma umowę o pracę zawartą w określony sposób. O takich sprawach należy pamiętać w trakcie zawierania umowy o pracę. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna 3 czerwca, 2016 o 10:32

dziękuję, ale już nie oczekuję na odpowiedź

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 czerwca, 2016 o 10:39

Proszę się nie obrażać, tylko zrozumieć, że komentarze nie są miejscem bezpłatnych porad prawnych. Jak Pani chciała porady prawnej to proszę pisać przez formularz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna 5 czerwca, 2016 o 14:33

Dzień dobry. Jestem zatrudniona jako nauczyciel bibliotekarz w wymiarze 15/30 etatu na zastępstwo na czas nieświadczenia pracy przez panią X. Okres trwania umowy do dnia powrotunieobecnego pracownika. Umowa zawarta była 1 września. Tydzień temu dowiedziałam się, że 24 czerwca moja umowa wygasa, gdyż osoba którą zastępuję do 30 kwietnia przebywała na urlopie wychowawczym a od 1 maja pobierała zaległy urlop. Czy zatem nie powinnam mieć zatrudnienia do 30 czerwca albo 31 sierpnia. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 czerwca, 2016 o 23:38

Dobry wieczór, teoretycznie tak. Za okres wakacji jednak powinna Pani otrzymać ekwiwalent za urlop. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kasia 5 czerwca, 2016 o 22:25

Witam, jestem zatrudniona na umowe zastepstwo od 1 wrzesnia do konca sierpnia. Jednak nauczycielka, ktora zastepuje powinna wrocic w czerwcu dokładnie 15. Pani dyrektor zaproponowała, ze 15 czerwca podpiszemy umowe do konca roku szkolnego na 4 godziny ( były to nadgodziny, które miałam przez cały rok szkolny ). Co się stanie, gdy sie okaze, że jestem na początku ciąży.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 czerwca, 2016 o 23:37

Szanowna Pani, jak się tak okaże to powinna się Pani cieszyć, jednak dla Pani stosunku pracy to nic nie zmienia. Gdyby była to umowa o pracę zawarta na czas określony to przedłuża się do czasu porodu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ela 10 czerwca, 2016 o 15:37

Jestem nauczycielem dyplomowanym. Byłam zatrudniona na zastępstwo w przedszkolu na okres jednego roku. Po powrocie zastępowanej nauczycielki znalazła się dla mnie praca na cały etat i zawarto ze mną kolejne umowę od 1.09.2014 do 31.07.2015 i od 1.09.2015 do 31.08.2016. Obecnie dyrektorka powiedziała mi, że nie ma dla mnie pracy i nie zawrze ze mną umowy, pomimo że wiem że w arkuszu organizacyjnym wykazała 3 wakaty. Co robić? Czy dyrektorka mogła zatrudniać mnie na czas określony? Czy mając dla mnie etat może mnie nie zatrudnić? Dodam, że w pracy wywiązywałam się wzorowo. Proszę o odpowiedź. Gdzie ja teraz znajdę pracę? Bardzo mi zależy tym bardziej, że jestem matką samotnie wychowującą dziecko.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 czerwca, 2016 o 23:31

Szanowna Pani, trzeba się przyjrzeć Pani zatrudnieniu. Jednak aby to zrobić zapraszam do kontaktu indywidualnego, bowiem konieczna jest analiza Pani umów o pracę. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Asia 15 czerwca, 2016 o 20:22

Witam serdecznie,
jestem nauczycielem kontraktowym od 2013 roku. Od 1 września 2015 otrzymałam umowę na czas określony na pół etatu. Od nowego roku szkolnego mam otrzymać cały etat, który wykazany jest w projekcie organizacyjnym przedszkola na przyszły rok jako wakat, gdyż dyrektor nie mógł mnie umieścić. Ale wiadomo, że otrzymam pełen etat… czy powinnam otrzymać umowę na czas nieokreślony? Dyrektor tłumaczy, że skoro jest wakat to nie może dać umowy na czas nieokreślony i nie rozumiem tego. Czy jest jakiś dokument prawny, który by to określał? Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Asia 15 czerwca, 2016 o 20:43

Nadmieniam, iż w zeszłym roku dyrektor stwierdził że nie wiadomo ile dzieci będzie od tego roku w przedszkolu w związku z odejściem 6-latków, ale ustawa się zmieniła w trakcie roku więc problemu raczej nie będzie.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 czerwca, 2016 o 23:14

Ustosunkowałam się do Pani pytania we wcześniejszym komentarzu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 czerwca, 2016 o 23:13

Szanowna Pani, nie wiem jak mam na to Pani odpowiedzieć. Musiałabym zapoznać się z Pani dokumentami. Jednak proszę uważać na swoją formę zatrudnienia, aby nie popełnić błędu. W razie konieczności zapraszam do skorzystania z prywatnej pomocy prawnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Mariola 21 czerwca, 2016 o 07:25

Dzień dobry,
jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na umowę na czas określony. Czy jeśli w szkole inni nauczyciele przedmiotu mają nadgodziny (dość liczne) – zawarcie ze mną takiej umowy w bieżącym roku było zgodne z prawem? Dodam, że brakowało mi do etatu kilku godzin. Jakie jest możliwe rozwiązanie w tej sytuacji? Grozi mi zwolnienie w sytuacji mniejszego naboru.
pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 24 czerwca, 2016 o 13:00

Dzień dobry, aby odpowiedzieć na to pytanie musiałabym przeanalizować Pani umowy. W tym celu proszę o kontakt indywidualny. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Martyna 22 czerwca, 2016 o 15:30

Witam jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na umowę o pracę na czas określony w celu zastępstwa pracownika (od 31.08.2015r do 30.o8. 2016r), obecnie jestem w czwartym miesiącu ciąży, mój termin porodu przypada na początek grudnia. Czy dyrektor ma obowiązek przedłużenia mi umowy do dnia porodu? Mój dyrektor uważa, że zawarta ze mną umowa nie jest umową na zastępstwo bo takie umowy nie istnieją w Karcie Nauczyciela tylko umową za czas określony ale w celu zastępstwa i sugeruje, że przedłuży mi tę umowę. Nie jestem jednak co do tego przekonana i obawiam się, że gdy nastąpi koniec mojej umowy, dyrektor się rozmyśli i nie przedłuży jej.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 24 czerwca, 2016 o 12:58

Dzień dobry, ma Pani bardzo dobrego Dyrektora!!!! co do zasady jeśli Pani umowa była faktycznie na zastępstwo, to Dyrektor nie ma obowiązku przedłużenia takiej umowy. Jedynie umowa na czas określony się przedłuża do czasu porodu. Proszę więc Dyrektorowi zaufać. Pozdrawiam.

Odpowiedz

meg 24 czerwca, 2016 o 21:38

Witam.
Czy na umowie nauczyciela kontraktowego powinien być umieszczony art. na podstawie którego nie otrzymuje zatrudnienia na czas nieokreslony

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 26 czerwca, 2016 o 12:27

Dzień dobry, nie ma takiej konieczności. Ponieważ podstawa jest zawarta w Karcie Nauczyciela. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 30 czerwca, 2016 o 15:37

Witam, czy niepewność dzieci w nowym roku szkolnym można podpiąć pod organizację nauczania? Pytam ponieważ dostałam umowę na czas określony w utworzonym od wrzesnia 2015 oddziale przedszkolnym, który ma juz przy szkole działać cały czas więc wychodzi na to, że te dzieci będą a dyrektor twierdzi, że nie wie ile dzieci będzie za rok dlatego dał mi taką uowę

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 lipca, 2016 o 00:20

Witam, zmiany organizacyjne muszą istnieć w chwili zawierania umowy na czas określony a nie w dalekiej przyszłości. Stąd widać, że dyrektor nie zatrudnia Pani zgodnie z przepisami. Pozdrawiam.

Odpowiedz

meg 5 lipca, 2016 o 09:41

Witam. W roku szkolnym 2014/2015 zostałam zatrudniona jako nauczyciel stażysta do przedszkola na czas określony w wymiarze 25/25. W roku szkolnym 2015/2016 już jako nauczyciel kontraktowy z wymiarem 15/25 na czas określony. Czy było to zgodne z prawem. Nadmieniam, że w lutym samorząd podjął uchwałę intencyjną o likwidacji przedszkola a kurator nie wyraził zgody. Czy była podjęta umowa ze mną prawidłowa, czy jednak powinna być to umowa na czas nieokreślony.

Odpowiedz

Karolina 5 lipca, 2016 o 21:01

Szanowna Pani, nie widząc umowy nie jestem niestety w stanie odpowiedzieć na to pytanie. O tym, czy umowa jest zawarta prawidłowo decyduje kilka czynników. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Asia 7 lipca, 2016 o 10:11

Witam,
Szanowna Pani, jestem nauczycielem kontraktowym od 2013 roku. We wrzesniu 2015 otrzymalam umowe na pol etatu na czas okreslony (byl problem z utrzymaniem oddzialu z uwagi na 6-latkow, teraz problem sie rozwiazal). Od wrzesnia tego roku mam otrzymac umowe na caly etat na czas okreslony – dyrekcja obawia sie, czy za rok od wrzesnia 2017r. przedszkole rowniez bedzie funkcjonowalo do 17 tak jak teraz, poniewaz zalezy to od deklaracji rodzicow. Jesli przedszkole bedzie funkcjonowalo do 16 wtedy zabraknie dla mnie godzin. Czy dyrekcja moze a nawet powinna zatrudnic mnie na czas nieokreslony czy slusznie sie boi? Nadmieniam iz dyrektor bardzo chce dac mi umowe na czas nieokreslony ale uwaza, ze nie moze. Z gory dziekuje za odpowiedz. Łączę pozdrowienia

Odpowiedz

Karolina 8 lipca, 2016 o 17:36

Dzień dobry, Pani Dyrektor obawia się niesłusznie. Zmiany organizacyjne uzasadniające zatrudnienie na czas określony muszą istnieć w chwili zatrudniania nauczyciela, nie w bliżej nieokreślonym terminie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Asia 8 lipca, 2016 o 22:24

Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂 Jak dobrze, że Pani pomaga nam nauczycielom 🙂 Jeśli to nie problem to czy mogłaby mi Pani napisać jeszcze co w sytuacji gdy przedszkole za rok rzeczywiscie fumkcjonowalo by krocej i godzin by zabraklo. Otrzymuje wtedy po prostu wypowiedzenie zmieniajace?

Odpowiedz

Asia 7 lipca, 2016 o 10:12

Witam,
Szanowna Pani, jestem nauczycielem kontraktowym od 2013 roku. Od wrzesnia tego roku mam otrzymac umowe na caly etat na czas okreslony – dyrekcja obawia sie, czy za rok od wrzesnia 2017r. przedszkole rowniez bedzie funkcjonowalo do 17 tak jak teraz, poniewaz zalezy to od deklaracji rodzicow. Jesli przedszkole bedzie funkcjonowalo do 16 wtedy zabraknie dla mnie godzin. Czy dyrekcja moze a nawet powinna zatrudnic mnie na czas nieokreslony czy slusznie sie boi? Nadmieniam iz dyrektor bardzo chce dac mi umowe na czas nieokreslony ale uwaza, ze nie moze. Z gory dziekuje za odpowiedz. Łączę pozdrowienia

Odpowiedz

Frida 7 lipca, 2016 o 23:25

Dzień dobry, jestem n-elem mianowanym i obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim do 19.02.2017 następnie planuje odebrać swój zaległy urlop w sumie waszystko się kończy w połowie kwietnia i po tym czasie chciałabym wrócić do pracy. W szkole jest za mnie zatrudniona osoba na zastępstwo, czy jeśli podpiszą z nią umowę do 31.08.2017 to po moim powrocie może się okazać, że ona nadal będzie na moim stanowisku, a mnie na te 2 miesiące przyniosą na inne np. świetlicę tym samym zmieniając mi umowę, czy wracam na to samo miejsce i kontynuuję naukę klas prowadzonych przez nauczyciela mnie zastepujacego?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lipca, 2016 o 17:39

Dzień dobry, powinna Pani wrócić na swoje stanowisko. Jednak może być tak, że ze względu na kwestie organizacyjne Pani zostanie przeniesiona do świetlicy. Pani umowa nie powinna zostać zmieniona. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Asia 8 lipca, 2016 o 22:22

Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂 Jak dobrze, że Pani pomaga nam nauczycielom 🙂 Jeśli to nie problem to czy mogłaby mi Pani napisać jeszcze co w sytuacji gdy przedszkole za rok rzeczywiscie fumkcjonowalo by krocej i godzin by zabraklo. Otrzymuje wtedy po prostu wypowiedzenie zmieniajace?

Odpowiedz

Asia 8 lipca, 2016 o 22:26

Przepraszam, że rownież tu wkleiłam. Nieswiadomie. Pozdrawiam

Odpowiedz

zosia 27 lipca, 2016 o 19:32

Witam, jestem n-lem kontraktowym. W roku 2015/2016 pierwszy semestr bylam zatrudniona w jednej placowce na zastepstwo natomiast drugi semestr przepracowalam w innej placowce na umowie na czas okreslony do 31.08. Jednak nie wiem wlasciwie w jakim celu otrzymalam 3 miesieczne wypowiedzenie w czerwcu ( Nic Ono nie zmienilo), domyslam sie tylko ze byc moze ma to zwiazek z tym ze nie powinnam miec umowy na czas okreslony… Ale przechodzac do sedna sprawy, co dzieje sie w mojej sytuacji w momencie kiedy jestem w ciazy I w momencie rozwiazania umowy nie bedzie to jeszcze 12 tydzien?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 14:12

Szanowna Pani, jest pewne rozwiązanie, ale nie podam go tutaj 🙂 jeśli chce Pani poznać rozwiązanie Pani sytuacji to zapraszam do skorzystania z płatnej porady prawnej. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Ania 31 lipca, 2016 o 08:44

Dzień dobry, jestem nauczycielem mianowanym.Dyrektor mojej placówki już trzeci raz z rzędu planuje ze mną podpisać umowę na czas określony tłumacząc to faktem , iż szkoła znajduje się w trakcie reorganizacji.Wyjaśnię bardziej szczegółowo: 2 szkoły posiadają jednego dyrektora głównego i kilku wicedyrektorów, ja jestem zatrudniona w szkole filialnej,która w przyszłym roku ma się oddzielić od głównej szkoły i stać się samodzielną placówką z własnym dyrektorem.Dyrektor twierdzi, że na tej podstawie może podpisać ze mną już 3 umowę na czas określony. Czy jest to zgodne z Kartą Nauczyciela?Chciałabym także podkreślić, że nie jestem zatrudniona na zastępstwo ale pracuję w ponadwymiarowym zakresie godzin.Będę wdzięczna za pomoc.
Ania

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 11:34

Dzień dobry, Pani zatrudnienie nie jest zgodne z przepisami. Odsyłam Panią do artykułów o ustalaniu istnienia stosunku pracy, bowiem jest Pani stuprocentowym przykładem konieczności zastosowania tych przepisów. Jeśli jest Pani zainteresowana rozwiązaniem tej kwestii zapraszam do kontaktu płatnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ania 1 sierpnia, 2016 o 14:24

Jestem nauczycielem stażystą. Mam umowę na czas określony do 31. sierpnia 2016 r., 30 sierpnia mam egzamin na nauczyciela kontraktowego. Czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowe jeśli będę nauczycielem kontraktowym???? Dodam, że do dnia dzisiejszego nie została przeprowadzona ze mną żadna rozmowa dotycząca dalszej współpracy.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 11:23

Witam, nie ma takiego obowiązku. A skoro z Panią nie rozmawiano to powinna Pani zacząć szukać pracy w innym miejscu bądź złożyć podanie o zatrudnienie w tej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marzena 21 sierpnia, 2016 o 19:51

Witam,
Jestem nauczycielem dyplomowanym i planuję podjąć dodatkową pracę na kilka godzin w liceum ogólnokształcącym. Dyrektor planuje podpisać ze mną umowę na czas określony z dniem 1 września do dnia 30 czerwca tłumacząc się oszczędnościami. Będę uczyć we wszystkich klasach więc zakładając brak zainteresowania moim przedmiotem w kolejnym roku nadal będę tam zatrudniona. Czy dyrektor może podpisać ze mną taką umowę?
Pozdrawiam,
Marzena

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 września, 2016 o 15:26

Szanowna Pani, z Pani komentarza nie wynika dlaczego dyrektor zaproponował Pani umowę o pracę na czas określony. Niezgodne z przepisami jest jednak zatrudnienie Pani jedynie do czerwca. Proszę się zwrócić z tymi pytaniami do dyrektora. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marzena 21 sierpnia, 2016 o 20:56

Witam ponownie. Zapomniałam dodac iż nie będzie to żadna umowa na zastępstwo i będę jedynym nauczycielem w szkole uczącym tego przedmiotu (jeden z przedmiotów obowiązkowych – chodzi o język obcy) Jeszcze jedno, proszę o podanie podstawy prawnej. Z góry dziękuję. Marzena.

Odpowiedz

Aleksandra 22 sierpnia, 2016 o 18:36

Szanowna Pani!
W lipcu 2015 roku uzyskałam stopień nauczyciela kontraktowego. Od 1 września 2015 roku mam umowę o pracę na czas określony do 31 sierpnia br. z tymże nie mam całego etatu (13h w tygodniu). Jednakże zastanawiam się czy nie powinnam mimo wszystko dostać umowy na czas nieokreślony?
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 września, 2016 o 15:24

Szanowna Pani, warunkiem zatrudnienia nauczyciela kontraktowego na czas nieokreślony jest m.in. istnienie warunków do zatrudnienia go w pełnym wymiarze etatu. Tak więc nie ma obowiązku zatrudnienia Pani w takiej formie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marcelina 25 sierpnia, 2016 o 10:15

Witam!
Mój mąż jest nauczycielem kontraktowym pracuje w pewnej szkole 3 rok. Przez 2,5 roku był zatrudniony na zastępstwo. Od lutego miał umowę na czas określony na część etatu. Od tego roku szkolnego Gmina zgodziła się dołożyć godziny wychowania fizycznego w tej szkole (dodatkowa godzina w każdej klasie) co skutkuje tym, ze dla mojego męża znalazł się pełen etat. Jaką umowę powinien dostać od września? Zaproponowano mu umowę na czas określony. Dodam również, że w tej szkole zatrudniony jest na stanowisku wuefisty emerytowany policjant na pół etatu na czas nieokreślony. Kto w tym przypadku ma prawo dalszego zatrudnienia jeśli brakowałoby etatów?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 września, 2016 o 15:21

Szanowna Pani, Mąż, jeśli jest nauczycielem kontraktowym i pracuje w pełnym wymiarze zajęć powinien być zatrudniony na podstawie umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. W kwestii doboru pracowników do dalszego zatrudnienia w przypadku braku etatów powinny istnieć kryteria doboru pracowników do zwolnienia w danej szkole i na ich podstawie powinna Pani się zorientować kto ma pierwszeństwo zatrudnienia. Również organy prowadzące powinny się wypowiedzieć czy emeryci mogą być zatrudniani w szkołach prowadzonych przez ten konkretny organ prowadzący. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ela 25 sierpnia, 2016 o 22:04

Witam,
Jestem nauczycielem (języka angielskiego) kontraktowym, zatrudnionym na 6/18 etatu moja szósta umowa na czas określony kończy się z dniem 31 sierpnia 2016. W arkusze organizacyjnym 2016/2017 mam 8/18 etatu.W sierpniu zmienił się dyrektor placówki. Czy nowy dyrektor może zakończyć ze mną umowe w dniu 31 sierpnia bez wcześniejszego wypowiedzenia?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 września, 2016 o 14:18

Witam, nie, nie może, gdyż umowy o pracę rozwiązuje się w określonych terminach. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kasia 1 września, 2016 o 11:49

Witam,
ja mam takie pytanie. Pracuję kilka lat w jednej szkole. W tym roku jest to już kolejna umowa i mimo, że jestem nauczycielem kontraktowym robiącym mianowanie oraz, że mam pełen etat z nadgodzinami nawet nie otrzymałam umowy na czas nieokreślony. Po rozmowie z pracodawcą usłyszałam iż to czy dostanę taką umowę czy nie w przyszłym roku zależy od tego jak uczniowie w tym roku zdadzą maturę. Jeśli dobrze to może dostanę w przyszłym roku umowę a jeśli nie zgodnie z oczekiwaniami to w zasadzie nie wiadomo. Z tego co wiem to wielu kolegów latami ma umowy na czas określony, w innej szkole było podobnie. To w końcu są na to jakieś przepisy czy umowa na czas nieokreślony w szkolnictwie jest dobrą wolą dyrektora?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 września, 2016 o 14:09

Szanowna Pani, oczywiście że są na to odpowiednie przepisy i absolutnie kwestia zawarcia umowy z nauczycielem na czas określony bądź nie, nie zależy od woli dyrektora a od istnienia określonych przesłanek. W Pani sytuacji polecałabym wystąpić o zmianę formy zatrudnienia 🙂 pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Marta 1 września, 2016 o 12:27

Mam pytanie od dwóch lat pracuję w szkole na umowie na czas określony, dodam że jestem nauczycielem kontraktowym w tym roku po długich negocjacjach dyrektor zgodził mi się dać umowę na czas niekreślony na co najmniej 1/2 etatu tłumacząc że kończy mu się kadencja i nie wie czy będzie kandydował a uczy tego samego przedmiotu co ja, teraz mam ponad etat. Czy to jest zgodne z prawem? Dyrektor chce jak najszybciej podpisać ze mną umowę.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 września, 2016 o 13:46

Dzień dobry, nie jest to zgodne z prawem. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marta 1 września, 2016 o 12:33

Mam pytanie jestem nauczycielem kontraktowym od dwóch lat mam umowę przedłużaną na czas określony, wynegocjowałam umowę na czas nieokreślony ale tylko na co najmniej 1/2 etatu na czas określony a mam ponad etat, dyrektor uważa że kończy mu się kadencja w tym roku i wtedy przejmie moje godziny ponieważ teraz ma obniżone pensum jako dyrektor. Czy to jest zgodne z prawem? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 września, 2016 o 13:45

Szanowna Pani, nie za bardzo rozumiem Pani wiadomość. Jak już wielokrotnie o tym pisałam, aby nauczyciel miał umowę o pracę na czas określony muszą istnieć ku temu przesłanki organizacyjne. Na pewno nie należy do nich kwestia przejęcia godzin przez dyrektora. Można wnosić o ustalenie stosunku pracy. Jeśli jest Pani zainteresowana to zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa 2 września, 2016 o 15:26

Witam
Jestem nauczycielem kontraktowym od czerwca 2016r. Odbyłam staż, który trwał rok i na taki tez okres dostałam umowę . Po egzaminie przyszedł kolejny rok szkolny i juz jako nauczyciel kontraktowy dostalam umowę na kolejny rok szkolny 2016/2017. Pytając dlaczego na rok, powiedziano mi, że w przyszłym roku może być kilka osób do zwolnienia i nie mogę dostać umowy na czas nieokreślony właśnie z tego powodu. Czy to zgodne z prawem ?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 2 września, 2016 o 19:21

Szanowna Pani, aby uznać, czy dana kwestia jest zgodna z prawem czy nie, musiałabym zapoznać się z zaproponowaną Pani umową. Jak zapewne Pani wie, umowa na czas określony może być zawarta z nauczycielem kontraktowym jedynie wówczas, gdy istnieją przesłanki organizacyjne do zatrudnienia go właśnie na czas określony. Uzasadnienia na pewno, nie stanowi kwestia konieczności zwolnienia innych nauczycieli. Pozdrawiam i zapraszam do skorzystania z usług w zakresie analizy umowy.

Odpowiedz

Natalia 7 września, 2016 o 12:56

Witam, mam pytanie – mam umowę w przedszkolu od 1 września 2016 do 31 sierpnia 2017 z dużym prawdopodobieństwem, że zostanę tam jeszcze dłużej, czy mogę rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 stycznia, 2017 o 21:14

Oczywiście, że tak

Odpowiedz

Ania 8 września, 2016 o 22:36

Witam. Jestem nauczycielem kontraktowym, który nie ma pół etatu. Pracuję w tej szkole od kilku lat. W tym roku szkolnym dostałam trzecią umowę na czas określony do 31 sierpnia. Pani z Zakładu Obsługi Szkół i Przedszkoli twierdzi, że nie mogą dać mi umowy na czas nieokreślony, ponieważ mam zajęcia rewalidacyjne, a jeśli uczniowie pójdą w kolejnych latach do gimnazjum to liczba moich godzin się zmieni. Bardzo proszę o odpowiedź, a zarazem podpowiedź czy istnieją jakieś argumenty, paragrafy mówiące, co w takiej sytuacji robić.Czy się na to godzić? Czy powinnam dostać umowę na czas nieokreślony? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 stycznia, 2017 o 21:13

Szanowna Pani, jeśli nie ma Pani nawet pół etatu to nie ma możliwości, aby miała Pani umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Joanna G 13 września, 2016 o 23:06

Witam,
Jestem nauczycielem kontraktowym, zatrudnianym na umowy na zastępstwo, raz za panią, która urodziła, a obecnie od 01 września za panią, która poszła na urlop na poratowanie zdrowia. Moje pytanie brzmi: Czy jest to zgodne, że zatrudnili mnie 01 wrześnie do 23 czerwca? Skoro rok szkolny trwa do 31 sierpnia i ta pani też tak przebywa na zwolnieniu? W tamtym roku miałam taką samą umowę czyli bezrobotna na wakacje a od 1 września zatrudniona. Bardzo proszę o poradę.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 stycznia, 2017 o 22:30

Szanowna Pani, porady prawne są płatne. A Panią odsyłam do wpisu o roku szkolnym, gdzie zawarte są informacje o tym, co należy w takiej sytuacji zrobić. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Małgosia 13 września, 2016 o 23:46

Witam mam stopień nauczyciela kontraktowego. od 01.12.2015 do 31.08.2016 pracowałam jako nauczyciel wspomagający w placówce ogolnodostepnej-przedszkolu z dzieckiem o potrzebie ksztalecenia indywidualnego-autyzm, pracowalam indywidualnie na caly etat, moje pytanie dotyczy kwesti umowy jaka otrzymalam. A mianowicie dostalam umowe jako nauczyciel stazysta mimo iz posiadam kontraktowego czy to jest zgodne z prawem. Druga kwestia dotyczy wykształcenia. Posiadam przygot. pedagog magisterskie ale w w trakcie pracy musialam uzupelnic wyksztalcenie o specjalnosci-oligofrenopedagogika i czy moglam zostac dlatego zdegradowana do stazysty, jakie przepisy to reguluja?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 października, 2016 o 23:41

Szanowna Pani, Pani wpis w komentarzu wymaga już wiedzy specjalistycznej. Takie informacje nie są udzielane na blogu- w komentarzach, gdyż nie służy on udzielaniu porad prawnych, a przybliżeniu tematyki prawa pracy-prawa oświatowego zwykłym ludziom. W związku z czym, chętnie Pani odpowiem już podczas indywidualnej porady prawnej. Zapraszam i pozdrawiam.

Odpowiedz

Marta 14 września, 2016 o 21:46

Witam, Mam pytanie w roku 2015/16 odbyłam staż jako nauczyciel w przedszkolu i uzyskałam awans na nauczyciela kontraktowego. Umowa jaką otrzymałam we wrześniu jest na czas określony, bo dyrektor tłumaczy to organizacją nauczania a mianowicie tym, że likwidowane są gimnazja i w przyszłym roku dużo nauczycieli będzie bez pracy. Czy to zgodne z prawem? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 października, 2016 o 23:40

Szanowna Pani, nie jest to zgodne z prawem, jednak Pani wpis w komentarzu wymaga już wiedzy specjalistycznej. Takie informacje nie są udzielane na blogu- w komentarzach, gdyż nie służy on udzielaniu porad prawnych, a przybliżeniu tematyki prawa pracy-prawa oświatowego zwykłym ludziom. W związku z czym, chętnie Pani odpowiem już podczas indywidualnej porady prawnej. Zapraszam i pozdrawiam.

Odpowiedz

Jadwiga 22 września, 2016 o 00:50

Prosze o wyjaśnienie , czy Dyrektor szkoły może zmuszać mnie do podpisania umowy o pracę na czas określony od 1.09.2016 do 4.08.2017r. ? Czy to jest zgodne z prawem? Jestem nauczycielem kontraktowym (od 2012r), zaczynam prace w niepełnym wymiarze godzin i jest to moje nowe miejsce pracy.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 października, 2016 o 23:37

Szanowna Pani, Pani wpis w komentarzu wymaga już wiedzy specjalistycznej. Takie informacje nie są udzielane na blogu- w komentarzach, gdyż nie służy on udzielaniu porad prawnych, a przybliżeniu tematyki prawa pracy-prawa oświatowego zwykłym ludziom. W związku z czym, chętnie Pani odpowiem już podczas indywidualnej porady prawnej. Zapraszam i pozdrawiam.

Odpowiedz

Julia 23 października, 2016 o 17:31

Dzień dobry
Jestem zatrudniona na zastępstwo od września 2015 – na umowie nie mam wpisanego terminu do kiedy. Nauczycielka za którą jestem może wróci do pracy w styczniu, ale nikt tego nie wie. Dlatego też szukam pracy, nie chcę zostać na lodzie. Od tego roku jestem nauczycielem kontraktowym. Co w przypadku, gdy będę chciała się zwolnić z obecnego miejsca jeśli coś znajdę? Jaki jest okres wypowiedzenia.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 stycznia, 2017 o 22:14

Szanowna Pani, proszę sięgnąć do swojej umowy. Ja nie znam jej treści. Co do zasady był 3 dniowy termin wypowiedzenia.

Odpowiedz

Ola 12 stycznia, 2017 o 17:13

Dzień dobry, jestem nauczycielem kontraktowym, 31 sierpnia 2016 roku podpisano ze mną umowę na czas określony do 30 czerwca 2017 roku. Gdy zapytałam p. dyrektora dlaczego umowa nie jest do 31 sierpnia odpowiedział, że jest to spowodowane likwidacją gimnazjum. Proszę o radę czy jest to zgodne z prawem i czy ewentualnie miałabym szansę na wygranie sprawy gdybym oddała ją do sądu?
Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 stycznia, 2017 o 20:23

Szanowna Pani Olu, aby odpowiedzieć na Pani pytanie potrzebuję Pani umów o pracę. Zapraszam do prywatnej konsultacji. Pozdrawiam.

Odpowiedz

paulina 20 stycznia, 2017 o 22:20

Witam. Jestem nauczycielem kontraktowym i pracuję w danej placówce drugi rok ( dwie umowy o prace na czas okreslony, jednego roku). Ropoczęłam na staż na nauczyciela mianowanego.
Wiem że powinnam miec umowę na czas nieokreslony ale pani dyrektor twierdzi ze istnieją przesłanki związane z organizacją czyli : nie wiadomo jak w nastepnych latach bedzie wyglądała sytuacja i ile bedzie klas” – taką odpowiedź otrzymałam.
Problem polega na tym , że w tym roku przyszła do nas dziewczyna kontraktowa i dostala umowę na czas nieobecnosci nauczyciela ktory przebywa na zwolnieniu lekarskim do wrzesnia.
Jest to pupilka Pani dyrektor i juz wiem że są przymiarki aby ją zostawić od wrzesnia a mi nie przedluzyc umowy… czy to jest prawne? powinnam miec umowe na czas nieokreslony, nagle przychodzi ktos inny na zastepstwo i on ma pierwszenstwo?
bardzo prosze o pomoc. jesli bedzie pozytywna odpowiedź chcialabym to na pismie. oczywiscie zaplace.
Czy są mi Państwo udzielić prawnej odpowiedzi, że mam pierwszeństwo od września w zatrudnieniu. jako nauczyciel z umowami o prace , niz osoba na zastepstwo? pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2017 o 21:56

Dobry wieczór, po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam.

Odpowiedz

Danuta 7 marca, 2017 o 10:58

Dzień dobry
Jestem nauczycielem kontraktowym i jestem w trakcie odbywania stażu na stopień mianowanego (drugi rok stażu). Drugi rok pracuję w tej samej placówce i po raz drugi na podstawie umowy na czas określony. W ubiegłym roku byłam zatrudniona na zastępstwo więc wyjaśnia to powód umowy na czas określony ale w obecnym roku szkolnym jestem na pełnym etacie więc powinnam mieć umowę na czas nieokreślony. Czy powinnam składać kolejne podanie o pracę, czy natychmiast zwrócić się do dyrekcji o zmianę umowy na czas nieokreślony?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 7 marca, 2017 o 19:25

Dobry wieczór, po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam.

Odpowiedz

ANNA 8 marca, 2017 o 09:32

01.09.2016 r. otrzymałam umowę o pracę na zastępstwo za Panią, która ma jest bardzo chora. Obecnie mam już 3 umowę w ciągu roku szkolnego zawartą do 8 kwietnia. Prawdopodobnie otrzymam kolejna do konca czerwca. Okzało się, że jestem w ciązy w 8 tygodniu. Co mam zrobić. Czy przysługuje mi macierzyńskie i czy mogę isć na zwolnienie? Pomocy

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 marca, 2017 o 23:26

Dobry wieczór, na zwolnienie lekarskie może Pani iść. Czy przysługuje Pani urlop macierzyński to nie wiem, czemu miałby nie przysługiwać? Pozdrawiam.

Odpowiedz

ANNA 4 kwietnia, 2017 o 09:33

01.09.2016 r. rozpoczęłam pracę jako nauczyciel przedszkola. Jestem nauczycielem kontraktowym. Umowa kończy się 31.08.2017r. Zaszłam w ciążę a termin porodu to 20 czerwca. Czy mogę podpisać z tą samą szkoła umowę 1 wrzesnia 2017 r.? Czy mogę tak szybko wrócić do pracy? Wtedy mogłabym rozpocząć kolejny awans.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 czerwca, 2017 o 00:52

Witam, Pani umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony. Jednak oczywiście, że może Pani podpisać umowę od 1 września. A co z urlopem macierzyńskim? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 21 kwietnia, 2017 o 16:24

Witam. Mam taką sytuację. Jestem nauczycielem mianowanym z umowa na stałe. Od września mam zostać wspomagającym ( jestem po oligofrenopedagogice) . Wobec tej sytuacji czy mogę być zatrudniona jako n-l wspom na dotychczasowej umowie, czy trzeba ta obecna zerwać a podpisać nowa? Czy wiaze sie to z utrata umowy stalej na czad umowy okreslonej ze wxglefu na orzeczenie wydane do 2020r. Proszę o odp. to bardzo ważne. Z góry dziękuję

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 czerwca, 2017 o 15:12

Nie ma konieczności rozwiązywania jednej, a zawierania nowej umowy.

Odpowiedz

Jarosław 2 czerwca, 2017 o 00:28

Witam
zostałem zatrudniony w kwietniu umowę dostałem do 23.06.2017r. czy wypłatę pensji nie powinienem dostać pełnej za czerwiec?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 czerwca, 2017 o 02:34

Szanowny Panie, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Proszę sprawdzić prawidłowość zatrudnienia do 23 czerwca i co się z tym wiąże. Po pomoc prawną – odpłatną, zapraszam do kontaktu przez e-mail kancelariabatna@wp.pl i proszę o przesłanie skanu umowy o pracę. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 czerwca, 2017 o 11:47

Dzień dobry, skoro wyraził Pan zgodę na błędne zatrudnienie to otrzymał Pan wynagrodzenie do dnia zatrudnienia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Magdalena 24 lipca, 2017 o 10:37

Witam,
Jestem nauczycielem kontraktowym, został mi 1 rok stażu na nauczyciela mianowanego. Obecnie jestem na rocznym urlopie macierzyńskim do 1.11.2017 r. W związku z tym, że chciałabym ukończyć staż na mianowanie 31.05.2018r. i spokojnie złożyć sprawozdanie a później odbyć egzamin na mianowanie, zdecydowałam złożyć wniosek o rezygnacje z części urlopu rodzicielskiego z dniem 22 sierpnia 2017. Po przeliczeniu mojej nieobecności z powodu L4 ciążowego i urlopu rodzicielskiego wychodzi, że mój staż przedłuża się o 365 dni czyli, że zakończę go właśnie 31. 05. 2017r.
Chciałabym zapytać czy gdy zakończę urlop rodzicielski 22 sierpnia 2017r to czy dyrektor może zmusić mnie do automatycznego przejścia na zaległy urlop uzupełniający (wypoczynkowy) od 23 sierpnia 2017 czy nie? Chodzi mi o to, że jestem przyjęta na 9/18 etatu od wrzesnia 2013 roku na czas nieokreślony i co roku podpisuje aneks na 18/18 etatu bo rzekomo wynika to z organizacji roku szkolnego, chociaż w rzeczywistości tak nie jest. W kwietniu tego roku dyrektor odczytał na radzie pedagogicznej, że na przyszły rok przewidziano dla mnie 18 godzin w związku z czym, gdyby w sierpniu 2017 na radzie okazało się że faktycznie będę miała w tym roku 18 godzin to czy będąc na zaległym urlopie uzupełniającym mogę przyjść do szkoły podpisać aneks? Bądź złożyć pismo o przekształcenie mojej umowy na 18/18 na czas nieokreślony? Czy lepiej pójść na zaległy urlop w innym terminie? Tylko nie wiem czy dyrektor mnie nie wyśle od razu na urlop wypoczynkowy? Co robić? Zależy mi na pracy i co roku staram się o przekształcenie umowy na 18/18 etatu a ciągle tłumaczą że nie wiadomo co będzie w przyszłości… Prosze o poradę. Dziękuję. M

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 lipca, 2017 o 22:46

Szanowna Pani, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Proszę o kontakt przez e-mail. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Joanna 29 sierpnia, 2017 o 21:38

Witam chciałam zapytać czy nie jestem na straconej pozycji? Od września zaczynam prace w szkole (rozpoczynam awans na n-la mianowanego) jest to szkoła państwowa. Ku mojemu zdziwieni dostalam jednak umowę na na rok-dyrekcja tłumaczy się tym, ze jest to mala, wiejska szkoła i nie ma pewności co do liczby godzin w przyszłym roku czy to zalicza się do kwestii wynikającej z organizacji szkoły? Czy jestem na straconej pozycji?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 13:32

Dzień dobry, absolutnie nie, o ile jest Pani gotowa walczyć o swoje 🙂 Pytanie czy tak, czy nie? 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Bozena 9 września, 2017 o 21:04

Witam, jestem nauczycielem kontraktowym od czerwca 2017r. Pierwsza moja umowa była na zastępstwo od 1 września 2016 do 30 czerwca 2017r. Drugą pracę (pierwszą jako kontraktowy) rozpoczęłam 1 września 2017r. w innej szkole (już nie na zastępstwo). Jaką umowę powinnam dostać? (dostałam do 31 sierpnia 2018r.)
Drugie pytanie: pracuję na cały etat jako nauczyciel wychowawca w „zerówce” , Pani Dyr. poprosiła mnie bym prowadziła też lekcje z języka angielskiego w tej zerówce (wcześniejszy nauczyciel j. angielskiego odszedł do innej szkoły). Czy powinnam dostać drugą umowę jako nauczyciel angielskiego? Jeśli nie to czy w obecnej umowie nie powinna być zawarta informacja o tym że uczę również angielskiego? Pytam bo jeśli będę szukać pracy za rok taka informacja o doświadczeniu w nauczaniu j. angielskiego na pewno była by pomocna.
Dziekuję

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 13:43

Szanowna Pani, zapraszam do kontaktu przez formularz lub e-maila: kancelariabatna@wp.pl i przesłanie Pani umów o pracę. Nie mam możliwości pomocy Pani przez formularz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kasia 10 września, 2017 o 00:04

Witam. Jestem nauczycielem kontraktowym. Pierwsza umowę miałam na czas nieobecności pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Moja poprzedniczka w trakcie trwania mojej umowy odeszła na zdrowotną rentę i już do pracy nie wróciła. Kolejna umowa została sporządzona na cza określony do sierpnia. Trzecia umowa również. W tym roku szkolnym dostałam umowę na czas określony z tytułu kolejnego zastępstwa! Tym razem do czerwca. Dyrekcja zapewnia, ze kolejna umowa będzie od września, ale co w wakacje? Będę w tym czasie osoba bezrobotna. Czy moje umowy były prawidłowo sporządzane? Wg KN moja druga umowa po otrzymaniu tytułu nauczyciela kontraktowego powinna być zawarta na czas nieokreślony, proszę o pomoc!

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 13:40

Szanowna Pani, wskazane byłoby zapoznanie się z Pani umowami o pracę. W komentarzu nie ma możliwości odpowiedzenia na Pani pytanie. Zapraszam do kontaktu przez formularz, gdyż są wątpliwości co do prawidłowości Pani zatrudnienia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ilona 15 stycznia, 2018 o 05:41

Dzień dobry,
Czy osoba po studiach magisterskich – nauczyciel- może dostać umowę na czas nieokreslony?
Dziękuję za odpowiedz

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 stycznia, 2018 o 17:04

Dzień dobry, nie ma znaczenia czy jest po studiach, ale ma znaczenie jaki ma stopień awansu zawodowego. Jeśli jest nauczycielem stażystą to może mieć umowę o pracę na czas określony. Dopiero jeśli jest nauczycielem kontraktowym to może mieć/ a nawet powinien mieć umowę o pracę na czas nieokreślony. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Ewa 20 sierpnia, 2018 o 22:10

Witam. Jestem zatrudniona w przedszkolu publicznym od 1 września do końca sierpnia na czas określony. W sierpniu Dowiedziałam się w kadrach ze za ten rok przepracowany wykorzystałam urlop w wymiarze 31 dni na tym koniec. Proszę mi napisać czy łączne dni za mój okres pracy w tym przedszkolu powinny wynosić 35 dni?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 sierpnia, 2018 o 02:08

Dzień dobry, zapraszam do zapoznania się z najnowszym wpisem – zainspirowanym Pani wiadomością. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa 21 sierpnia, 2018 o 17:19

Dziekuje za podpowiedz. Z Pani wpisu wynika ze nie przysługuje mi 35 dni urlopu ponieważ kończy mi się umowa z końcem sierpnia. Chociaż w planie urlopowym rozpisywała dni urlopu na 35 dni

Odpowiedz

Ewa 22 sierpnia, 2018 o 08:56

Dzisiaj jeszcze raz przeanalizowałem Pani wpis. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam czy mam te 35 dni urlopu w ciągu mojego zatrudnienia od 1 września do 31 sierpnia

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 sierpnia, 2018 o 10:52

Szanowna Pani, nauczyciel pracuje w roku szkolnym, a nie w roku kalendarzowym. W związku z tym, w okresie od 01.09 do 31.08 przysługuje mu 35 dni urlopu. Więc fakt, że Pani umowa jest zawarta do 31.08 oznacza, że w tym okresie powinna Pani była wykorzystać 35 dni urlopu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa 22 sierpnia, 2018 o 14:49

Bardzo Pani dziekuje za odpowiedz i za pomoc. Niestety u mnie w kadrze w dalszym ciągu mimo ze pokazałam od Pani wiadomość twierdzą ze 31 dni. Za okres od września do grudnia 7 dni a od stycznia do końca sierpnia 24 dni. Niestety już nie wiem jak mam pokazać ze za ten okres jest 35 dni. Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam

Dorota 9 października, 2018 o 14:33

Szanowna Pani,
Jestem nauczycielem kontraktowym i przyjęto mnie do pracy na rok za nauczyciela który poszedł na urlop zdrowotny, ale wszyscy angliści mają po półtora etatu i od przyszłego roku do licum pójdą dwa roczniki zamiast jednego więc pracy bedzie jeszcze wiecej. Rozumiem że mogłam naciskać na umowę na czas nieokreślony bo przesłanek że pracy nie bedzie nie bylo? Dodam ze pani która poszła na urlop wybiera się na emeryturę. Dziekuije

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 29 października, 2018 o 22:39

Szanowna Pani, ale jakie jest właściwie Pani pytanie? Nie wiem, czego Pani ode mnie oczekuje, albowiem z Pani pytania nie wynika Pani zapotrzebowanie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dorota 3 kwietnia, 2022 o 20:26

Jestem nauczycielem kontraktowym od 2018 r. Pracuje w szkole 6 lat. ostatnie 2 moje umowy, go umowa na zastępstwo, a ostatnia na czas określony z powodu przepisu o organizacji zajęć. Jestem nauczycielem wczesnoszkolnym. Co roku są dwa oddziały a zazwyczaj też trzeci oddział powstaje. Czy dwa lata wcześniej dyrektor mógł wiedzieć ,że być może nie będzie 3 oddziału i miał prawo taką umowę ze mną podpisać? W tym roku ,gdy moja umowa wygasa podobno dostał zgodę na 3 oddziału, ale na moje miejsce planuje wstawić innego nauczyciela.
A mnie zwolnić lub przesunąć na inne stanowisko? Mam kilka kierunkow ukończonych, ale wolałabym pracować w 1-3.

Odpowiedz

Monika 30 sierpnia, 2022 o 08:44

Dzień dobry,

w nowelizacji Karty Nauczyciela jest zapis, że trzecia umowa na czas określony powinna zostać zawarta na czas nieokreślony. Jest jednak warunek, że musi być zachowana ciągłość pracy z przerwą nie dłuższą niż trzy miesiące. Czy nie jest to przejaw dyskryminacji ze względu na płeć? Pracuję w szkole polskiej wchodzącej w struktury ORPEG. Mam za soba już trzy umowy na czas okreśony, w trakcie trwania trzeciej umowy zaszłam w ciążę i została ona przedłużona do dnia porodu. Po 20-tygodniowym obowiązkowym urlopie macierzyńskim wracam do pracy, ale powiedziano mi, że ze względu na przerwę mój staż do umowy na czas nieokreślony liczy się od nowa, tj. muszę znowu podpisywać umowy na czas określony. Czuję się w ten sposób niesprawiedliwie „ukarana” za ciążę i zastanawiam się, czy kodeks naprawdę nie przewiduje takich sytuacji?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 sierpnia, 2022 o 02:51

Szanowna Pani, w Pani przypadku przepisy przewidują inne rozwiązania. Zapraszam Panią do prywatnego kontaktu i skorzystania z odpłatnej oferty. Pozdrawiam. Karolina Sikorska-Bednarczyk

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 sierpnia, 2018 o 22:02

Proszę zwrócić się z pisemnym wnioskiem o udzielenie informacji, dlaczego zdaniem kadr przysługuje Pani 31 dni urlopu a nie 35. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: