29.05.2018

1 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Nauczyciel niewinny, czyli postępowanie przed Komisją Dyscyplinarną dla Nauczycieli

Jak pewno wiesz, pracuję ze swoim Mężem, który jest adwokatem – głównie karnistą. Dlatego w pewnym momencie, kiedy zaczęłam się zajmować prawem oświatowym nie mógł znaleźć dla siebie w nim miejsca. Ale ustawodawca przyszedł nam z pomocą i dla Męża znalazło się postępowanie dyscyplinarne dla nauczycieli przed Komisją Dyscyplinarną dla Nauczycieli.

Procedura karania nauczyciela dyscyplinarnie, mimo że uregulowana jest w przepisach Karty Nauczyciela – rozdział 10 (art. 75 do 85 z), przebiega ściśle według przepisów Kodeksu postępowania karnego.

Nie będę więc ukrywać, że mój Mąż spełnia się tam idealnie i jest niesamowicie skuteczny 🙂 wszystkie dotychczasowe sprawy, a od czasu zmiany przepisów – od 1.09.2016 roku było och około 25 – zakończyły się pełnym sukcesem. 

I tak było również dzisiaj 🙂

Swego czasu w Gdańsku zrobiło się głośno o sprawie związanej z wyłudzeniami subwencji oświatowej w szkołach przyszpitalnych. Zostało wszczęte postępowanie karne prowadzone pod nadzorem prokuratury, a nauczyciele (rzekomo za nie odpowiedzialni) zostali zwolnieni z pracy, bądź postawieni przed Komisją Dyscyplinarną dla Nauczycieli. Dodatkowo nauczyciele zostali zawieszeni w pełnieniu obowiązków, zgodnie z treścią art. 85t KN. Zdarzenia, o które nauczyciele zostali oskarżeni miały polegać na wpisywaniu do dzienników lekcyjnych większej ilości dzieci, aniżeli faktycznie przebywająca na oddziałach, co wpływało na przekazywanie przez organ prowadzący większej ilości funduszy.

Więcej o tej sprawie możesz przeczytać tutaj.

Rzecznik Dyscyplinarny, który pełni funkcję prokuratora, do końca wnosiła o rozwiązanie z nauczycielem umowy o pracę, ewentualnie o wymierzenie kary nagany. W pierwszej kolejności wszczyna się postępowanie wyjaśniające, prowadzone typowo przez Rzecznika i to on decyduje o tym, czy sprawę skierować do rozpoznania przez Komisję dyscyplinarną. Nauczyciel w postępowaniu przed Komisją Dyscyplinarną dla Nauczycieli może korzystać z obrońcy. 

Jedna z Pań nauczycielek wybrała naszą Kancelarię do swojej obrony i dzisiaj świętowała sukces 🙂 Na skutek zgłoszonych wniosków dowodowych przez adw. Rafała Bednarczyka oraz m.in. mowy końcowej Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli uznała nauczyciela za niewinnego zarzucanego mu czynu, a tym samym po uprawomocnieniu się orzeczenia nauczyciel może wrócić do pracy.

Brawo my 🙂 

 

 

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Patryk 5 czerwca, 2018 o 09:31

Super ! Podoba mi się takie podejście trzeba być profesjonalistą w tym co się robi a w szkołach dzieje się źle trzeba by tą oświatę zrestrukturyzować ale niestety to nie temat dla nas ale za to można się tym zająć w taki sposób że nieuczciwych nauczycieli naprostować i myślę że reszta będzie uprzedzona do tego typu działań i zniwelujemy dzięki takim sprawom więcej takich przypadków.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: