28.06.2017

18 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Nauczyciel wspierający/wspomagający też ma prawo do umowy na czas nieokreślony

Taki wniosek płynie z dzisiejszej wygranej sprawy o ustalenie istnienia stosunku pracy 🙂

Nasza Klientka pracowała od 2013 roku w pozwanej szkole na stanowisku nauczyciela wspomagającego. Miała stopień awansu nauczyciela kontraktowego i wiele dodatkowych uprawnień. Pracowała w pełnym wymiarze etatu, a czasem nawet z godzinami ponadwymiarowymi.

Corocznie jednak dyrekcja szkoły zatrudniała ją na czas określony, sugerując istniejące potrzeby organizacyjne, które uniemożliwiały zatrudnienie nauczyciela „na stałe”. Nie były one jednak jasne do uchwycenia.

W 2016 roku nauczycielka dowiedziała się z dnia na dzień, iż od 01 września nie będzie dla niej pracy, mimo że dzieci potrzebujących pomocy psychologiczno-pedagogicznej i pomocy nauczyciela wspomagającego było coraz więcej.

Zapadła decyzja o skierowaniu sprawy do Sądu.

Dyrektor szkoły nie była w stanie uzasadnić, jakie to istniejące (pamiętaj! – muszą istnieć w chwili zatrudniania Ciebie, a nie w dalekiej przyszłości) potrzeby organizacyjne miały miejsce, które uniemożliwiały otrzymanie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Wyrok jest nieprawomocny, ale już możemy się cieszyć. Sąd bowiem uznał, że nie ma znaczenia, że nauczyciel jest nauczycielem wspomagającym, a nie wiodącym. Ważne są jego kwalifikacje i stopień awansu zawodowego, zgodnie z którym powinien być zatrudniony.

Sprawdzaj poprawność swojego zatrudnienia, może nie jest za późno na uratowanie Twojego stanowiska pracy. A dzisiejszy wyrok potwierdza, że warto  🙂

{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania 29 czerwca, 2017 o 09:57

Witam, mam pytanie związane z wypowiedzeniem umowy. Pracuje w przedszkolu publicznym w oparciu o KN, jestem zatrudniona na zastępstwo na okres nieobecności innej nauczycielki. Jestem nauczycielem bez awansu. Chciałabym się dowiedzieć jaki okres wypowiedzenia umowy mnie obowiązuje? W umowie nie mam takiej informacji. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 29 czerwca, 2017 o 17:48

Szanowna Pani, aby odpowiedzieć na Pani pytanie konieczne jest przesłanie mi umowy o pracę. Inaczej się tego nie da zrobić. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marlena 17 sierpnia, 2017 o 08:43

Dobrze wiedzieć że można o to walczyć sądownie. Moją siostrę zwolnili ostatnio z podobnych powodów. Najpierw przeciągali jej umowy o dzieło, jedną czy dwie zrozumiałabym na krótki okres czasu, trzeba sprawdzić kogo się chce zatrudnić. Potem gdy po pół roku się postawiła, dostała umowę o pracę ale tak jak w przypadku który Pani opisuje tylko na rok. W zeszłym msc została zwolniona praktycznie bez podania sensownego powodu, takie owijanie w bawełnę. Muszę jej powiedzieć co można z tym zrobić 🙂

Odpowiedz

Agnieszka 22 września, 2017 o 13:42

Jestem nauczycielem dyplomowanym. Obecnie czwarty rok pracuję w szkole jako nauczyciel wspomagający,też mam obecnie czwartą już umowę na czas określony czyli na rok…

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 12:29

Szanowna Pani, to zapraszam do kontaktu. Warto coś z tym zrobić, zwłaszcza w związku ze wpisem na blogu – https://kartanauczycielablog.pl/nauczyciel-wspierajacywspomagajacy-tez-ma-prawo-do-umowy-na-czas-nieokreslony/.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Jolanta 7 października, 2017 o 21:33

Dzień dobry
mam pytanie, w aktualnej placówce mam już 9 umowę. Miałam przerwy na okres urlopu macierzyńskiego (przejmowanego przez zus) i bezrobocia, ale nigdy nie podjełam pracy u innego pracodawcy. czy pracodawca może mi nadal dawać umowy na rok?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 11:43

Szanowna Pani, trudno jest mi odpowiedzieć w komentarzu w sytuacji, gdy Pani sprawa wymaga rozważenia kilkunastu elementów. Zapraszam do skorzystania z formularza kontaktowego i płatnej porady prawnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Bogumiła 20 czerwca, 2018 o 20:46

Dzień dobry. Czy będąc kontraktowym,
powinno się mieć umowę na czas określony czy nieokreślony?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 lipca, 2018 o 01:59

Dzień dobry, pisałam o tym na blogu. Co do zasady powinien to być czas nieokreślony, chyba że istnieją zmiany organizacyjne uzasadniające zatrudnienie na czas określony. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina 27 czerwca, 2018 o 21:32

Mam pytanie, od 2 lat pracuje jako nauczyciel wspomagający w szkole podst. Pierwszy rok byłam zatrudniona po 14 września do czerwca, kolejny rok od 1 września do 22 czerwca (w tym czasie zrobiłam awans na n. kontraktowego), inny nauczyciel stażysta dostał umowę do końca roku szk. czyli 31.08. Mojej umowy nie poprawiono – nie przedłużono. Obawiam się że kolejną umowę dostanę również na okres 10 miesięcy, czy jest zgodne z prawem? Dodam, że nie liczę na umowę na czas nieokreślony – mimo, że mój uczeń zostaje w szkole jeszcze na kilka lat. Jest to niekomfortowa sytuacja ponieważ na okres wakacji zostaje bez pracy, jest mi jedynie wypłacany ekwiwalent. Dziękuje za pomoc.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 lipca, 2018 o 01:47

Szanowna Pani, nie udzielam porad indywidualnych w komentarzach. Jeśli potrzebuje Pani analizy Pani sytuacji prawnej to zapraszam do kontaktu prywatnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Zuzanna 10 sierpnia, 2019 o 10:11

Jestem nauczycielem wspomagającym.Obecnie bedzie to moja 4 umowa na czas nieokreślony.Jestem nauczycielem dyplomowanym.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 października, 2019 o 00:34

Zapraszam do kontaktu przez formularz kontaktowy.

Odpowiedz

PAULINA 28 października, 2019 o 11:21

Witam.
Dyroktorka zadzwoniła do mnie ze chce mnie wziązc do pracy od zaraz w przedszkolu integracyjnym. Pracowałam na ten moment na innym stanowisku i do gadałam się ze swoim szefem że rozwiążemy umowę za porozumieniem stron. Zostały podpisane wówczas kwestionariusz osobowy dokumenty do ubezpieczenia bez aneksu. Zwolniłam się z pracy po czym wszystko zostało zawieszone i jestem już ponad miesiąc bez pracy. Notorycznie uczęszczam do burmistrza miasta gdzie używa czaly czas słowa prawdopodobnie że od listopada do innego przedszkola ale bez dokumentów dziecka nie może stworzyć etatu na nauczyciela wspierającego. Proszę o pomoc jakie mam prawa w przypadku gdy do zatrudnienia nie dojdzie a ja porzuciła swoje prace na korzyść tej i jestem na ten moment nie pracująca

Odpowiedz

Bożena 31 sierpnia, 2022 o 11:26

Jakia nazwa stanowiska powinna być w umowie zawieranej z n-lem 'wspomagającym?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 30 października, 2022 o 01:01

Taka, jakie obowiązki ten nauczyciel wykonuje.

Odpowiedz

Agnieszka 5 sierpnia, 2023 o 21:57

Dobry wieczór,
jestem nauczycielem wspomagającym zatrudnionym od 01.09.2019r, cały czas w jednej placówce. Cały okres na umowy na czas określony. W pierwszym roku jako nauczyciel wspomagający do chłopca w zerówce (oddział przedszkolny) w pełnym wymiarze godzin. Od 01.09.2020r w szkole podstawowej do innego chłopca i rozpoczęłam staż na nauczyciela kontraktowego. 01.09.2021r i 01.09.2022r, podpisałam kolejne umowy na czas określony. Pani dyrektor cały czas informuje mnie, że nie może podpisać zemną umowy na czas nieokreślony, ponieważ chłopiec skończy naukę w 2028r i nie wiadomo czy będzie dla mnie później praca. W maju br. też otrzymałam informację, że jak tylko szkoła otrzyma orzeczenie na kolejny etap edukacyjny ucznia to od września dostanę umowę, ale nadal na czas określony. W tym roku kończę 50 lat i taka szarpanina co roku, trochę kosztuje moich nerwów. Niby już dostałam skierowanie na badania, ale zawsze jest ale… Ze względu na taką umowę nie mam dofinansowywanych szkoleń, ani nie należy mi się urlop dla podratowania zdrowia.
W szkole z uczniem mam 17 godzin, dodatkowo pracuję na świetlicy, prowadzę koło zainteresowań, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne i rewalidację, często mam zastępstwa w ramach godzin wspomagania, czyli za zastępstwa nie mam płacone, ani nie należy mi się dzień wolny. W nagłych przypadkach mogę otrzymać urlop bezpłatny. Usłyszałam również, że urlop na żądanie nie należy się nauczycielom.
W tym roku podejmuję studia jednolite pięcioletnie z psychologii i chciałabym mieć jasność sytuacji.
Proszę do mnie napisać, jak można i za jaką opłatą mój problem. Z góry dziękuję. Agnieszka Apanasewicz

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 11 września, 2023 o 01:25

Dzień dobry, zapraszam do skorzystania z porady prawnej, w komentarzu nie mam możliwości rozwiązać Pani problemu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: