30.08.2021

4 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Niekorzystna zmiana stanowiska

Mamy kolejny sukces i kolejnego zadowolonego nauczyciela, który z uśmiechem rozpoczyna nowy rok szkolny. Lubię takie dni 🙂

Stan faktyczny

Pani Iza w maju b.r. podpisała niekorzystną dla siebie zmianę stanowiska pracy. Dotychczas była nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej, a od września miała przejść do pracy w świetlicy. Podpisując zmianę stanowiska usłyszała od p. dyrektor, że nie ma dla niej stanowiska. Usłyszała o zmianach organizacyjnych, jak i o tym, że rzekomo są skargi na nią jako na nauczyciela. Z drżącym głosem i ruchem ręki podpisała wyrażenie zgody.

Jednakże coś nie dawało jej spokoju. Na odwrocie informacji od dyrekcji szkoły napisała, że zgadza się na tą zmianę. Jednakże nie była do niej przekonana. Pani Iza obawiała się, że nie prawdą są zapowiadane zmiany organizacyjne.

Kontakt z nami

Pani Iza skontaktowała się z nami w czerwcu. Po wstępnej analizie sprawy uznaliśmy, że doszło do złamania przepisów prawa. Naruszeniu uległ art. 18 KN, który stanowi o konieczności wyrażenia zgody na zmianę stanowiska.

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko.

Przy każdej zmianie stanowiska, czyli zmianie z nauczyciela przedmiotu na nauczyciela świetlicy, czy z nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej na nauczyciela edukacji przedszkolnej niezbędna jest zgoda nauczyciela. Co więcej, zgoda ta powinna być wyrażona świadomie. I najlepiej na okres jednego roku szkolnego.

Zgoda Pani Izy taka nie była.

Oświadczenie woli

Każdy podpis, który składamy wyraża naszą wolę. Nazywany jest więc oświadczeniem woli. Z oświadczeniem woli mamy do czynienia w sytuacji, gdy dana osoba komunikuje swoją wolę z zamiarem wywołania określonych skutków prawnych, czyli następstw przewidzianych przepisami prawa.

Oświadczenie woli jest ukierunkowane na wywołanie określonych konsekwencji przewidzianych przepisami prawa. Skutkami takimi są powstanie, zmiana lub ustanie stosunku prawnego. Są to na przykład nawiązanie stosunku pracy, zmiana jej warunków czy rozwiązanie umowy.

Z taką sytuacją mieliśmy tutaj do czynienia. Pani Iza podpisując zgodę na przejście do świetlicy złożyła swoje oświadczenie woli. 

Jak wskazałam powyżej, oświadczenie woli musi być wyrażone świadomie i w sposób swobodny. Nikt nie powinien naciskać na złożenie takiego podpisu. Tutaj było inaczej.

Pani Iza czuła się zagrożona, czuła, że nie podpisuje zgody dobrowolnie.

Wada oświadczenia woli

Dlatego też uznaliśmy, że jej oświadczenie woli zawiera wady. Dzieje się tak wówczas, gdy oświadczenie woli zawarte jest bez świadomości lub swobody. Inne wady to pozorność, podstęp, groźba czy też błąd. W sprawie Pani Izy problemem był brak swobody przy podejmowaniu decyzji przez p. Izę. 

Pani Iza poprosiła nas o interwencję. Sama, przy naszym udziale, napisała pismo o uchylenie się od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli.

My natomiast skierowaliśmy pismo z odpowiednimi argumentami i wskazaliśmy na skutki prawne naruszenia prawa. Ponadto poinformowaliśmy co się dzieje wówczas, kiedy p. Iza uchyliła się od skutków złożonego przez siebie podpisu.

Sukces

Czekaliśmy całe wakacje na reakcję pani Dyrektor. Dopiero dzisiaj dowiedzieliśmy się, że pismo wywołało odpowiedni skutek. Pani Iza otrzymała stanowisko nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej.

Kochany Nauczycielu! wiem, że czasami jest ciężko podjąć decyzję. Wiem, że za moją pomoc trzeba zapłacić. Ale czy nie warto?

 

 

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jolanta 4 września, 2021 o 12:49

Gratuluje sukcesu… Rewelacyjna wiadomosc.

Odpowiedz

Iza 21 lipca, 2022 o 15:16

Dzień dobry. Napisane jakby o mnie. Ja też wyraziłam taką wolę mając świadomość, że jeśli tego nie uczynię zostanie zastosowane wobec mnie ograniczenie zatrudnienia do 9/18…i jak tu…za co żyć. Doszły mnie słuchy, że być może powstanie 3 oddział klasy pierwszej, ale nikt nie myśli o tym , żeby zatrudnić tam mnie. Pragnę dodać, że propozycję pracy w świetlicy szkolnej od września otrzymałam po 35 latach pracy w edukacji wczesnoszkolnej z tytułem Profesora Oświaty nadanym przez MEN..nagrodami resortowymi…itd. Dziś wiem, że z tą propozycją zwrócono się tylko do mnie.

Odpowiedz

irena 10 września, 2023 o 23:01

Witam serdecznie
Zwracam się z następującą sprawą:
W kwietniu otrzymałam przydział godzin na nowy rok szkolny 2023/24: 20 godz. wych. fizyczne i 1 godz. wychowawstwo. Po pierwszym tygodniu pracy okazało się, że będzie konieczne połączenie grup, przez co stracę godziny z 21 na 17 tygodniowo. Dyrektor przekazał mi informację telefonicznie, proponując uzupełnienie (dopełnienie) etatu świetlicą (1 godz.). Jestem nauczycielem dyplomowanym.

1) Czy powinnam otrzymać jakikolwiek dokument – powiadomienie/zgodę/porozumienie/nową umowę itp.?
2) Czy w związku z wcześniejszym przydziałem (z kwietnia) mogę odmówić nowego przydziału?
3) Czy dyrektor może w ogóle takich zmian dokonać?
4) Czy przydział godziny świetlicowej jest zasadny, jeśli w szkolnym arkuszu jest wystarczająca ilość godzin na stanowisku nauczyciela wych. fizycznego, godziny te otrzymał inny nauczyciel zgodnie z przydziałem z kwietnia a ich liczba wynosi 24.
Podsumowując: ja mam 17 godzin i muszę uzupełnić 1 godzinę świetlicą a inny nauczyciel 24.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 11 września, 2023 o 01:17

Dzień dobry, zapraszam do skorzystania z porady prawnej, w komentarzu nie mam możliwości rozwiązać Pani problemu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: