16.01.2017

7 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

O likwidacji godzinach karcianych raz jeszcze.

Myślałam, że o likwidacji godzin karcianych słyszeli już wszyscy. Okazuje się jednak, że nie.

Nowelizacja ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela z dniem 1.09.2016 roku zniosła obowiązkowe godziny przeznaczone na dodatkowe zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz lub inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym te uwzględniające potrzeby i zainteresowania  uczniów w wymiarze określonym w przepisach (tzw. godziny karciane lub hallówki).

Tymczasem otrzymałam taką wiadomość : „I tu się pani myli  Okazuje się, że dyrektorzy mają prawo zlecić godziny na dodatkowe zajęcia zgodnie z prawem – całkiem legalnie zamieniono 2 godz Karciane na polecenie służbowe, oczywiście z wymogiem dokumentacji tych godzin. Nasza p. dyrektor okazuje się że nie jest jedyna”.

Faktem jest, iż Karta Nauczyciela nie zawiera wymiaru tych godzin. Celem ich likwidacji jest racjonalizacja czasu pracy nauczycieli i dostosowanie go do realnych potrzeb uczniów konkretnej szkoły, jak również odbiurokratyzowanie pracy nauczycieli

Likwidacja nie oznacza, że nowelizacja wyeliminowała możliwość prowadzenia innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, w tym zajęć opiekuńczo-wychowawczych uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów w ramach 40-godzinnego czasu pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze.

W związku ze wskazaną nowelizacją brak jest obecnie podstawy prawnej do zobowiązywania nauczyciela do prowadzenia zajęć w godzinach dodatkowych tak, jak odbywało się to na gruncie przepisów dotychczasowych.

Zgodnie z nowymi przepisami podejmowanie się przez nauczyciela prowadzenia stałych zajęć, po analizie potrzeb uczniów, jest całkowicie dobrowolne. Na pewno więc znajdzie się jakiś nauczyciel, który chętnie poprowadzi zajęcia dla swoich uczniów.

Proszę pamiętaj, że narzucanie nauczycielom po dniu 1 września 2016 r. obowiązku prowadzenia zajęć w stałych godzinach pracy, poza wymiarem pensum stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika – w myśl art. 281 pkt. 5 Kodeksu pracy.

 

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tosia 13 kwietnia, 2017 o 14:59

I co z tego 🙁 U nas każdy się boi, dyrektor robi, co chce, dwie przymusowe „dodatkowe” każdy ma w planie zajęć i tyle. W dodatku trzeba do tego czegoś dziennik prowadzić, program napisać i ewaluację robić. Nikt się nie wyłamuje, bo nadchodzi „dobra zmiana” i każdy liczy swoje godzinki. Dyrektor w szkole to jak właściciel folwarka- robi, co chce i jest bezkarny:(

Odpowiedz

Paulina 26 stycznia, 2018 o 19:28

Czy nauczyciel oddziału przedszkolnego działającego w Szkole Podstawowej też może być zobowiązany przez dyrektora do prowadzenia zajęć w ramach godzin statutowych – nie w oddziale przedszkolnym, a w szkole? Jestem w takiej sytuacji -zostałam niejako zmuszona i prowadzę zajęcia dla uczniów ze szkoły, pomimo że jestem nauczycielem oddziału przedszkolnego i obowiązuje mnie statut oddziału.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 stycznia, 2018 o 11:43

Szanowna Pani, nie wiem jaką ma Pani umowę o pracę, ani jaki jest statut zespołu. Dopiero wówczas mogłabym się ustosunkować do treści Pani pytania. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 31 stycznia, 2018 o 11:51

Dziękuję za odp., ale nie jestem Pauliną. Chciałam coś poczytać na temat zajęć dodatkowych – moja dyrektorka każe nam prowadzić w szkole podstawowej (wszystkim nauczycielom) dodatkowe dwie godziny z uczniami (są to godziny narzucone z góry, wpisane w plan, mają nosić tytuł „zajęcia rozwijające…”- i tu nauczyciel wpisuje, jakie rozwija umiejętności (np. czytelnicze, matematyczne, plastyczne). Oczywiście nie otrzymujemy żadnego wynagrodzenia za te godziny, musimy prowadzić dzienniki itd.. Część uczniów po prostu oczekuje na autobus i potrzebuje opieki- ci uczniowie też mają wpisane w to miejsce „zajęcia dodatkowe rozwijające coś tam”. Moja dyrekcja twierdzi, że muszę te zajęcia realizować w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy i są to zajęcia statutowe.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 31 stycznia, 2018 o 12:29

Było o tym tutaj – https://kartanauczycielablog.pl/o-likwidacji-godzinach-karcianych-raz-jeszcze/. Przepraszam za pomyłkę w imieniu.

Odpowiedz

Tomasz 29 kwietnia, 2019 o 14:52

Czy mogę ubiegać się o wypłacenie należności za zrealizowane godziny ponad obowiązujące pensum w r.sz.2018/19 ? Dyrektor w mojej szkole nakazał wszystkim nauczycielom realizację „społecznie” po lub przed lekcjami tzw.karcianek 1 lub 2godz ponad pensum.(prawo zmieniło sie przecież od 1.09.2016r.) Dyrektor wręcz zmusił nas do ewidencji godzin na kartach przez siebie przygotowanych, nauczyciele musieli je wypełniać co miesiąc, dodatkowo na planie lekcji widnieje przy każdym n-lu zapis (x) co oznacza godz. i dzień kiedy ma to robić, bez wiedzy n-la. Załączniki: karta pracy, ksero pl.lekcji. Zamierzam powołać się art.35 ust.2KN, art.117 par2 KC
Dziękuję T.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 maja, 2019 o 10:04

Szanowny Panie, zapraszam do skorzystania z płatnej porady prawnej – przez formularz kontaktowy lub przez e-mail. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: