25.08.2018

4 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Ochrona danych osobowych w oświacie – w myśl RODO

Poradnik „Ochrona danych osobowych w szkołach i placówkach oświatowych” zawiera zaktualizowane wskazówki dotyczące przetwarzania danych osobowych dzieci, ich rodziców oraz opiekunów prawnych, nauczycieli, a także innych pracowników szkół i placówek oświatowych.

W opracowaniu wskazano podstawowe zasady, jakich dyrektorzy szkół i placówek oświatowych powinni przestrzegać, przetwarzając dane osobowe. Opisano też, jak przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) i sektorowych aktów prawnych zastosować w konkretnych sytuacjach.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Edyta Bielak-Jomaa skierowały dziś, 24 sierpnia br. wspólny list do dyrektorów szkół, w którym wyraziły nadzieję, że zawarte w poradniku informacje i praktyczne wskazówki będą pomocne w ich codziennej pracy. Minister edukacji i Prezes UODO podkreśliły, że lepsze poznanie i zrozumienie przepisów RODO pozwoli chronić bezpieczeństwo dzieci oraz budować wzajemne zaufanie między szkołą a rodzicami.

Przewodnik udostępniony został na stronach internetowych obu urzędów oraz przesłany za pomocą Systemu Informacji Oświatowej do każdej szkoły w Polsce.

Ja zaś dla Was zaczynam omawiać poszczególne zasady przestrzegania ochrony danych osobowych w szkołach i placówkach oświatowych. 

Poradnik można ściągnąć ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej, a ja zamieszczam go dla Was poradnik_rodo_ochrona-danych-osobowych-w-szkole_men-i-uodo.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Eska 4 września, 2018 o 17:07

Wiem, że pod złym postem, ale mam następujący problem. Zmieniłam pracę po 12 latach i w nowej pracy dowiedziałam sie, że nie należy mi się dodatek motywacyjny. Muszę czekać pół roku. W tym poście https://kartanauczycielablog.pl/dodatek-motywacyjny-jak-go-przyznawac/ napisała Pani, że powinnam otrzymać taki dodatek. Czy mogę prosić o komentarz? Jakieś przepisy na które mogę się powołać? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 29 października, 2018 o 23:19

Szanowna Pani, zależy to od tego, w jaki sposób zmieniła Pani zatrudnienie. W przywołanym przez Panią artykule zostały wskazane podstawy prawne. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna 13 grudnia, 2021 o 22:08

Dzień dobry,
od października przebywam na urlopie na poratowanie zdrowia. Od grudnia na moje miejsce została zatrudniona na zastępstwo inna osoba. Od tego czasu nie mam dostępu do mojej poczty służbowej na której znajdowały się m.in informacje z płac o wynagrodzeniu czy korespondencja dotycząca mojego zdrowia z kadrami. Nowy pracownik otrzymał mój adres mailowy i dostęp do mojej poczty służbowej oraz hasło którego ja nie otrzymałam. Czy to jest zgodne z prawem?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 1 lutego, 2022 o 21:59

Dzień dobry, nie jest to zgodne z prawem. Doszło do naruszenia danych szczególnie wrażliwych. Zapraszam do kontaktu, aby uzyskać wiedzę, co można z tym zrobić. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: