25.08.2018

2 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Ochrona danych osobowych w oświacie – w myśl RODO

Poradnik „Ochrona danych osobowych w szkołach i placówkach oświatowych” zawiera zaktualizowane wskazówki dotyczące przetwarzania danych osobowych dzieci, ich rodziców oraz opiekunów prawnych, nauczycieli, a także innych pracowników szkół i placówek oświatowych.

W opracowaniu wskazano podstawowe zasady, jakich dyrektorzy szkół i placówek oświatowych powinni przestrzegać, przetwarzając dane osobowe. Opisano też, jak przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) i sektorowych aktów prawnych zastosować w konkretnych sytuacjach.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Edyta Bielak-Jomaa skierowały dziś, 24 sierpnia br. wspólny list do dyrektorów szkół, w którym wyraziły nadzieję, że zawarte w poradniku informacje i praktyczne wskazówki będą pomocne w ich codziennej pracy. Minister edukacji i Prezes UODO podkreśliły, że lepsze poznanie i zrozumienie przepisów RODO pozwoli chronić bezpieczeństwo dzieci oraz budować wzajemne zaufanie między szkołą a rodzicami.

Przewodnik udostępniony został na stronach internetowych obu urzędów oraz przesłany za pomocą Systemu Informacji Oświatowej do każdej szkoły w Polsce.

Ja zaś dla Was zaczynam omawiać poszczególne zasady przestrzegania ochrony danych osobowych w szkołach i placówkach oświatowych. 

Poradnik można ściągnąć ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej, a ja zamieszczam go dla Was poradnik_rodo_ochrona-danych-osobowych-w-szkole_men-i-uodo.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Eska 4 września, 2018 o 17:07

Wiem, że pod złym postem, ale mam następujący problem. Zmieniłam pracę po 12 latach i w nowej pracy dowiedziałam sie, że nie należy mi się dodatek motywacyjny. Muszę czekać pół roku. W tym poście https://kartanauczycielablog.pl/dodatek-motywacyjny-jak-go-przyznawac/ napisała Pani, że powinnam otrzymać taki dodatek. Czy mogę prosić o komentarz? Jakieś przepisy na które mogę się powołać? Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 29 października, 2018 o 23:19

Szanowna Pani, zależy to od tego, w jaki sposób zmieniła Pani zatrudnienie. W przywołanym przez Panią artykule zostały wskazane podstawy prawne. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: