10.05.2016

43 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Odprawa dla nauczyciela z ograniczenia etatu

Witam Cię po urlopie 🙂 ale było cudownie 🙂 🙂 aż chce się wracać ponownie.

A tutaj praca, praca, praca i tylko stosik spraw do napisania rośnie …

Dzisiaj coś z praktyki : zwróciła się do mnie dyrektor jednej ze szkół z pytaniem: „czy nauczyciel, który kilka razy wyrażał zgodę na pracę w zmniejszonym wymiarze do pół etatu, kiedy obecnie nie przyjmie zmniejszenia i będzie mu przysługiwała odprawa to powinien otrzymać ją proporcjonalnie czy z całego etatu?”.

Ciekawe zagadnienie 🙂

Otóż, zwolnienie nauczyciela mianowanego czy dyplomowanego (do jedynie których może być zastosowane zmniejszenie wymiaru etatu) jest możliwe na podstawie art. 20 ustawy Karta Nauczyciela. Następuje to wówczas, gdy dyrektor szkoły nie może kontynuować zatrudnienia ze względu na zmniejszenie liczby oddziałów lub w związku z likwidacją szkoły. Karta Nauczyciela przewiduje wówczas wypłatę odprawy w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia nauczyciela.

Tym samym, przywołany przepis nie określa, że w przypadku zmniejszonego pensum, na które nauczyciel wyraża zgodę ewentualna odprawa ulegała proporcjonalnemu zmniejszeniu. Wynika to z tego, że nauczyciel mianowany ma pracować w pełnym wymiarze etatu (aby zachować swoje przywileje), a wyrażając zgodę na obniżenie etatu zaspokaja potrzeby pracodawcy.

Odprawa jest natomiast wypłacana z uwzględnieniem pełnego wymiaru czasu pracy. Jeżeli wcześniej nauczycielowi, za jego zgodą, obniżono wymiar pensum, to podstawą do wypłacenia odprawy jest takie zasadnicze wynagrodzenie nauczyciela, jak przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy. Wynika to z faktu, iż pod uwagę brany jest wymiar pensum z miesiąca, który przypadał bezpośrednio przed jego ograniczeniem (art. 22 ust. 2a Karta Nauczyciela).

Stanowisko to potwierdził również Sąd Najwyższy w wyroku z 16 maja 2006 r. I PK 213/05 (OSNP 2007/11-12/15).

Pamiętaj jednak, aby przed każdą decyzją dotyczącą swojego zatrudnienia poradzić się prawnika 🙂 
GetPicture
A oto, jedno z cudnych miejsc Cypru – okolice Larnaki – słone jezioro i Hala Sultan Tekke 🙂 

{ 43 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Małgorzata 31 maja, 2016 o 18:45

Jestem nauczycielem mianowanym do tej pory pracującym na cały etat. W maju podpisałam redukcję etatu do połowy jaki mam mieć od 1września 2016 r Chce się wybrać na urlop na podratowanie zdrowia. Przepracowalam14 lat w zawodzie Nie wiem jednak kiedy powinnam poprosić lekarza o wypisanie orzeczenia o udzielenie urlopu oraz od kiedy do kiedy powinien mi napisać ten urlop aby nie stracić prawo do niego. Czy dobrze będzie gdy wystawi mi z datą czerwcowa orzeczenie i np na okres od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017r,

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 1 czerwca, 2016 o 01:14

Dobry wieczór, aby móc skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia należy pozostawać w stosunku pracy w pełnym wymiarze etatu. Wobec tego faktu zasadne byłoby orzeczenie od tego roku szkolnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Diana 8 czerwca, 2016 o 14:59

Witam, jestem nauczycielem mianowanym, zatrudnionym na umowę o pracę w pełnym wymiarze ale jako kontraktowy. Dostałam wypowiedzenie umowy w związku ze zmniejszeniem oddziałów. Czy należy mi się stan nieczynny i 6 miesięczna odprawa jak w przypadku mianowanego?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 czerwca, 2016 o 23:28

Dobry wieczór, nie bardzo rozumiem sposób Pani zatrudnienia. Stąd nie wiem jak odpowiedzieć na pytanie, czy należy się Pani stan nieczynny i odprawa. Zaznaczam jednak, że stan nieczynny i odprawa są to świadczenia alternatywne, a nie łączne. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika 20 czerwca, 2016 o 16:20

Witam!
Jestem nauczycielem dyplomowanym, zatrudnionym na podstawie mianowania który obecnie jest na urlopie dla poratowania zdrowia /do końca czerwca/. Od września powinnam wrócić na swoje stanowisko pracy /nauczyciel wychowawca w klasie 2/, jednakże mój Dyrektor zaproponował mi /w rozmowie telefonicznej/ zmianę stanowiska. Wiem, że do końca maja powinnam się określić, czy przyjmuję te warunki, jednakże do dnia dzisiejszego nie otrzymałam żadnych informacji na piśmie /zaznaczam, iż miałam już 4 razy zmieniane „to stanowisko pracy”/ pomimo moich próśb . Moje pytanie brzmi: jeśli nie przyjmę tych warunków, a Dyrektor nie będzie chciał abym wróciła na swoje poprzednie stanowisko pracy, czy należy mi się również odprawa 6cio miesięczna?
Z poważaniem
Monika

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 26 czerwca, 2016 o 12:53

Dzień dobry, proszę sobie poczytać o terminach zmian organizacyjnych. Oprawa sześciomiesięczna przysługuje jedynie wtedy, gdy podstawą rozwiązania stosunku pracy są zmiany organizacyjne. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ania 2 sierpnia, 2016 o 11:39

Dzień dobry, jestem nauczycielem dyplomowanym, polonistą i romanistą, z 20 letni stażem, pracuję w szkole podstawowej. Chciałabym zmniejszyć swój etat do 11/18 za zgodą dyrektora, który odchodzi już na emeryturę. Moje obawy wynikają ze strachu, czy w przyszłości nie będę pierwsza w kolejności do zwolnienia (bo nowy dyrektor, bo nie dostaję odprawy), gdy zaczną się roszady związane z likwidacją gimnazjów? Łączę wyrazy szacunku. Ania.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2016 o 14:54

Dzień dobry, to trzeba w podaniu zaznaczyć, że ma to być tylko na jeden rok szkolny, nie na stałe. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Barbara 25 sierpnia, 2016 o 20:02

Witam Panią będę bardzo wdzięczna za udzielenie mi fachowej informacji na temat odprawy pieniężnej. W maju bieżącego roku dostałam wypowiedzenie pracy. Przyczyną są zmiany planu nauczania. Jestem nauczycielem mianowanym, ale w minionym roku szkolnym miałam zmniejszony etat do 16/18 godzin. Czy w związku z powyższym należy mi się odprawa pieniężna?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 września, 2016 o 14:25

Szanowna Pani, odprawa należy się wówczas, gdy w związku ze zmianami organizacyjnymi nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze etatu, jak i nie wyraził on zgody na kontynuację zatrudnienia w zmniejszonym wymiarze. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka 7 czerwca, 2017 o 09:44

Dzień dobry
czy należy się odprawa nauczycielowi zatrudnionym w niepełnym wymiarze pracy na umowę o pracę jeśli nie przyjął nowych warunków zatrudnienia – tzn zwiększenie wymiaru etatu?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 czerwca, 2017 o 10:58

Dzień dobry, odprawa dla nauczyciela przysługuje wówczas, gdy w związku z zastosowaniem art. 20 KN lub art. 225 ustawy wprowadzającej ustawę Prawo Oświatowe, pracownikowi zaproponowano nowe warunki zatrudnienia, których on nie przyjął i w efekcie rozwiązano z nim umowę o pracę. Odprawa przysługuje bowiem pracownikowi zwalnianemu, a nie temu, który odmówił przyjęcia zaproponowanych warunków. Jeśli nie przyjął nowych warunków zatrudnienia, które zaproponował mu organ prowadzący szkołę – zgodnie z art. 22 ust. 1 1. to nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru zajęć.

Odpowiedz

Karolina 30 sierpnia, 2016 o 21:59

Witam, jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na podstawie mianowania. W maju podpisałam zgodę na zmniejszenie etatu (ze względu na brak godzin).W sierpniu otrzymałam przydział 9 godzin lekcyjnych. Co ciekawe, moje koleżanki (które uczą tego samego przedmiotu co ja) otrzymały przydział po 21 godzin (czyli ponad etat). Czy w takim przypadku dyrektor ma prawo ograniczyć mi etat?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 3 września, 2016 o 14:23

Szanowna Pani, aby to ustalić należałoby się przyjrzeć zarówno Pani ograniczeniu, jak i arkuszowi organizacyjnymi. Jeśli jednak taka sytuacja miała miejsce już w maju to nie było podstaw do ograniczenia Pani etatu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Łukasz 27 listopada, 2016 o 09:59

Dzień dobry,
jestem wychowawcą w Zakładzie Poprawczym i podlegam pod KN, niestety z powodu braku wychowawców jest przewidziane zwolnienie czterech wychowawców i dwóch nauczycieli, Pani dyrektor proponuje przejście na 1/2 etatu chętnym osobą.
Ja chętnie skorzystam z tej propozycji, ale gdy za kilka miesięcy okaże się, że jednak muszą być zwolnienie to czy będzie mi przysługiwała odprawa z pełnego etatu…? i czy do odprawy wliczane są dodatki za trudne warunki pracy..?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 grudnia, 2016 o 03:51

Szanowny Panie, tak odprawa przysługuje wówczas z całości etatu, jednak jest ona w wysokości wynagrodzenia zasadniczego, czyli bez dodatków. Pozdrawiam

Odpowiedz

Krystyna 27 grudnia, 2016 o 21:17

Dobry wieczór,
czy w dalszym ciągu przysługuje nauczycielowi sześciomiesięczna odprawa w związku ze zmianami organizacyjnymi szkoły ( zmniejszenie ilości oddziałów – wygaszanie gimnazjów) art. 20 KN, czy tylko w wypadku jednorazowej całkowitej likwidacji szkoły? Dotąd było tak, że jeśli nauczyciel nie wyraził zgody na zmniejszenie wymiaru zatrudnienia, został zwolniony i wypłacana mu była 6 miesięczna odprawa. Jaki jest stan wiedzy na ten temat na koniec grudnia 2016? Czy te odprawy maja być zniesione? Uprzejmie proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 grudnia, 2016 o 19:22

Dobry wieczór, obowiązują one nadal i nic nie słyszałam, aby miały zostać zlikwidowane. Wypłacane są w przypadku rozwiązania umowy z nauczycielem w trybie art. 20 KN. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Krystyna 29 grudnia, 2016 o 14:53

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Jeśli Pani pozwoli, to mam jeszcze jeno pytanie. Wyczytałam, że jeśli nauczyciel ma 56 lat,chroniony jest przed zwolnieniem do uzyskania praw emerytalnych w wieku 60 lat życia. 1.Jeśli tak jest, to czy dyrektor może wypowiedzieć nauczycielowi pracę ( 56 lat kończę 22 czerwca 2017r, a wypowiedzenia otrzymuje pracownik do końca maja)? W przyszłym roku nie będzie dwóch pełnych etatów.
2.Co mogę zrobić, by uniknąć wypowiedzenia? W w trakcie przebywania na L-4 można skutecznie dać pracownikowi wypowiedzenie? Chciałabym dopracować do emerytury, ponieważ świadczenie kompensacyjne pozbawia mnie prawa wykonywania zawodu, a niepełny wymiar zatrudnienia nie zapewnia środków na utrzymanie.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina 2 stycznia, 2017 o 18:39

Szanowna Pani, nauczyciela mianowanego nie chroni art. 39 K.p. mówiący o ochronie przedemerytalnej, co było wielokrotnie podnoszone przez Sąd Najwyższy. Nie ma więc ochrony przed możliwością rozwiązania umowy o pracę. Poza tym, nawet gdyby ochrona obowiązywała, to Pani nie mogłaby z niej skorzystać, albowiem w chwili rozwiązywania umowy o pracę – w ruchu służbowym – do 31 maja, nie osiągnęłaby Pani wymaganego wieku.
Przed zwolnieniem z przyczyn organizacyjnych nie chroni również przebywanie na zwolnieniu lekarskim, w chwili rozwiązania umowy o pracę.
Co może Pani zrobić, aby zachować zatrudnienie? Trudno mi się wypowiedzieć, albowiem to dyrektor szkoły decyduje o organizacji pracy szkoły i decyduje kogo będzie zatrudniał, a kogo nie. Pozdrawiam i proszę pamiętać, że komentarze nie służą do udzielania bezpłatnych porad prawnych.

Odpowiedz

Krystyna 3 stycznia, 2017 o 18:31

Serdecznie Pani dziękuję za udzielenie wyczerpującej odpowiedzi i pozdrawiam.

Odpowiedz

Krystyna 21 stycznia, 2017 o 09:32

Witam! Proszę określić koszt porady prawnej.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Elżbieta 26 stycznia, 2017 o 18:57

Spełniam wszystkie warunki by przejść na świadczenie kompensacyjne. Nie wiem jednak czy ono mi przysługuje w sytuacji, gdy pracuję w dwóch szkołach po 8 godzin tygodniowo, a więc w sumie 16 godzin.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2017 o 21:51

Dobry wieczór, po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam.

Odpowiedz

jola 1 lutego, 2017 o 09:43

Witam. Jestem nauczycielem 17 lat. Przez12 lat pracowałam na pełnym etacie następnie zmieniłam szkole na gimnazjum sportowe zgadzając się na ograniczenie etatu do 14/18. Umowę caly czas mam przez mianowanie i na czas nieokreślony, co roku podpisuje ze zgadzam się na ograniczenie etatu. Tylko jeden rok w tym gimnazjum bylam na całym etacie. Od ok.8 lat jestem ncielem dyplomowanym. W związku z reforma nie będzie dla mnie godzin w przyszłym roku. Czy przysługiwać mi będzie odprawa z ograniczenia czy z całego etatu? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 lutego, 2017 o 21:49

Dobry wieczór, po pomoc prawną zapraszam do formularza kontaktowego lub na pocztę e-mailową (kancelariabatna@wp.pl). Pozdrawiam.

Odpowiedz

Joanna 16 marca, 2017 o 05:57

Jeśli szkoła jest likwidowana, a nauczyciel pracował w ostatnim roku jej istnienia na 9 godzinach, to na koniec i tak otrzymania odprawę jak za cały etat? Szesciomiesieczna?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 marca, 2017 o 23:56

Odprawa liczona jest od całego etatu i zależy od stopnia awansu zawodowego. Jeśli nauczyciel był zatrudniony przez mianowanie to otrzymuje odprawę sześciomiesięczną. Pozdrawiam.

Odpowiedz

aneta 1 września, 2017 o 13:15

witam,
przysługuje mi odprawa sześciomiesięczna. Wczoraj podczas odbioru świadectwa pracy dowiedziałam się, że dostanę ją dopiero za miesiąc. W związku z tym moje pytanie brzmi, jaki jest termin wypłaty odprawy oraz na jakiej podstawie prawnej. Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 13:25

Szanowna Pani, odprawa powinna być wypłacona zaraz po rozwiązaniu umowy o pracę, tj. w dniu 31.08. danego roku. Kiedy wypłacona jest później można dochodzić odsetek za opóźnienie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Janusz 27 marca, 2018 o 20:28

Szanowna Pani!
Jestem zatrudniony na podstawie mianowania (nauczyciel dyplomowany z 13-letnim stażem pracy) w szkole publicznej w pełnym wymiarze. Od przyszłego roku szkolnego mam mieć ograniczony wymiar czasu pracy w związku z artykułem 20 KN do 15/18. Czy jeżeli nie wyrażę zgody na taką zmianę wymiaru czasu pracy, to przysługuje mi 6-miesięczna odprawa?

A jeżeli dostanę propozycję uzupełnienia etatu w innej publicznej placówce (np. 15 godzin w „mojej” szkole i kolejne 3 w innej), a ja na nią nie wyrażę zgody, to czy wciąż przysługuje mi ww. odprawa?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 kwietnia, 2018 o 23:21

Szanowny Panie, chciałabym móc odpowiedzieć Panu na pytanie, jednak nie mam jak uczynić tego w komentarzu. Niezbędna jest analiza Pańskiej umowy o pracę i poznanie szczegółów zatrudnienia. Jeśli jest Pan zainteresowany moją pomocą to zapraszam do kontaktu przez formularz kontaktowy 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Krystyna 8 kwietnia, 2018 o 05:09

Dzień dobry. Jestem nauczycielem mianowanym edukacji wczesnoszkolnej, obecnie na urlopie wychowawczym. Od września planowałam wrócić do pracy, ale okazało się, że z powodu mniejszej niż zakładano ilości klas nie ma dla mnie etatu. Dyrekcja zaproponowała mi objęcie etatu w świetlicy. Czy w przypadku, gdy nie przyjmę tej propozycji i będę zwolniona, przysługuje mi odprawa sześciomiesięczna? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 kwietnia, 2018 o 23:47

Szanowna Pani, chętnie odniosę się do Pani pytań, jednak nie w komentarzach. Aby Pani pomóc potrzebuję analizy Pani umowy o pracę oraz osobistego kontaktu z Panią. Pozdrawiam i zapraszam do formularza kontaktowego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marzena 8 maja, 2018 o 12:29

Witam
Jestem nauczycielem mianowanych.Została przedstawiona mi zniżka godzin(zaproponowano mi 2 godziny) w związku z likwidacja gimnazjum. Znalazłam sobie nowe miejsce pracy w którym będę realizowała niepełny etat( 16 godzin).W związku z tym ,że w nowej szkole mam znacznie większą ilość godzin będzie to moje podstawowe miejsce pracy.Co w związku z gimnazjum w którym pozostaje na 2 godziny i dotychczas było to podstawowe miejsce pracy? Czy należy mi się odprawa z tego zakładu pracy?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 27 maja, 2018 o 13:13

Szanowna Pani, nie mam możliwości odpowiedzieć na Pani pytanie w komentarzu. Jeśli oczekuje Pani ode mnie pomocy, to zapraszam do kontaktu prywatnego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 6 listopada, 2018 o 01:54

Czy nauczyciel mianowany, który nie zgodził sie na obniżenie wymiaru godzin w kolejnym roku pomimo ze w poprzednim sie zgodził ma prawo oczekiwać wypowiedzenia ze strony Dyrekcji i czy może jakos sie jej domagać gdy nie następuje wypowiedzenie a nie chce świadczyć dalej stosunku pracy w niepełnym etacie ?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 7 grudnia, 2018 o 12:24

Szanowna Pani, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Justyna 23 listopada, 2018 o 13:25

witam , mam pytanie odnosnie odprawy dla dyrektora szkoły, który z d. 23.10.2018 odchodzi na emeryturę, oczywiście wypłacamy 3 miesięczną odprawę emerytalną. Ta osoba zaraz od 24 10.2018 ro, znowu wraca na stanowisko dyrektora szkoły, i zawiesza swa emeryturę. Czy tej Pani należy też się odprawa z racji mianowania 6 miesięczna?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 7 grudnia, 2018 o 12:18

Szanowna Pani, odprawa emerytalna zawsze wynosi 3 miesiące a nie 6. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Renata 31 stycznia, 2020 o 09:50

Dzień dobry. Jestem nauczycielem dyplomowanym, mam 59 lat. W przyszłym roku szkolnym zostanie ograniczony mój etat o połowę. Jeżeli nie podpiszę projektu, prawdopodobnie należy mi się dodatkowa odprawa z artykułu 20 KN (6 krotne pobory zasadnicze). W 2008 roku uzyskałam prawa emerytalne, w związku z czym mam prawo do odejścia na emeryturę z KN, na starych zasadach. Jednak 60 lat kończę 27 lipca. Czy jeżeli rozwiążę umowę o pracę 26 lipca, zachowam prawo do dodatkowej odprawy?

Odpowiedz

Zawiedziona 26 maja, 2020 o 12:07

Dzien dobry jestem nauczycielem dyplomowanym szkola której pracuje na cały etat została zlikwidowana teraz rodzice walczą o stowrzyszeneioszkolę może i znowu będzie funkcjonować wojt powiedział narazie ustnie że gdy dzieci przejdą do następnej to da mi pracę co mam robić czy brać odprawęirozwiazac umowę czy napisać o przeniesienie zaznaczam że interesuje mnie praca i czy w razie utworzenia stowarzyszenia będę mógł pracować również w szkole .Proszę o poradę z góry serdecznie dziękuję bo nie wiem jakie kroki mam podjąć.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 9 czerwca, 2020 o 23:21

Dzień dobry, zapraszam do skorzystania z zakładki konsultacja online. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Kancelaria Prawa Pracy i Prawa Oświatowego dr Karolina Sikorska-Bednarczyk w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: