31.05.2017

10 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Odprawa na świadczeniu kompensacyjnym

W końcu chwila dla siebie 🙂 a właściwie dla Was.

Wielu z Was chce odejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Zastanawiacie się jednak, czy jest to opłacalne. Często zadajecie również pytania, czy przysługuje Wam odprawa.

Dotychczas było tak, że odprawa przysługiwała jedynie wówczas, gdy nauczyciel rozwiązywał umowę o pracę przechodząc na emeryturę.

Obecnie nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne, jeżeli nie uzyskał z tego tytułu odprawy przewidzianej w art. 28 KN, przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy. Gdy nauczyciel przepracował w szkole co najmniej 20 lat, odprawa przyznawana jest w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole.

Wysokość odprawy oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

A co w sytuacji, gdy przysługują pracownikowi dwie odprawy? Wówczas wybiera się tą, która jest dla pracownika korzystniejsza.

Co należy zrobić, aby odprawę otrzymać?
Rozwiązać umowę o pracę zaznaczając, iż następuje to w związku z przejściem na emeryturę lub na rentę czy na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Umowę można rozwiązać z zachowaniem okresu wypowiedzenia bądź za porozumieniem stron (zaznaczając, że następuje to na wniosek nauczyciela).
Odprawę z urzędu wypłaca dyrektor szkoły – co oznacza, że nie trzeba składać specjalnego wniosku, aby ją otrzymać.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 878 305e-mail: kancelariabatna@wp.pl

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Bożena 9 września, 2017 o 05:31

Dzień dobry
Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu następujących wątpliwości .Od 1 września 2017 roku otrzymuję emeryturę, gdyż 31 maja b.r. otrzymałam wypowiedzenie ,ze względu na likwidację stanowiska pracy nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w mojej szkole /art. 20 ust.1 pkt2 z art.88 ust.1 pkt 1 a KN/. .Jednocześnie dyrektor chce mnie zatrudnić/ od 4 września2017 roku/ jako nauczyciela- wychowawcę świetlicy szkolnej w tej samej szkole, na tzw. pół etatu.Czy mogę podjąć tę pracę ,skoro otrzymałam już odprawę 6-miesięczna z racji likwidacji stanowiska pracy? Czy muszę zwrócić pieniądze z odprawy ,aby nadal pracować w tej samej szkole ,ale w charakterze nauczyciela świetlicy , a nie jak dotychczas nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej? Serdecznie dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 13:45

Dzień dobry, tak, może Pani zostać zatrudniona mimo otrzymania odprawy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Aldona 13 kwietnia, 2018 o 10:12

Witam. Jestem nauczycielem z 30 letnim stażem pracy. Od września nie ma dla mnie etatu. Chcę przejść na świadczenie kompensacyjne. Mam pytanie czy należą mi się dwie odprawy czy jedna ? Jedna z tytułu braku etatu, a druga w związku z przejściem na świadczenie? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Aldona Dulemba.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 kwietnia, 2018 o 23:36

Szanowna Pani, chętnie odniosę się do Pani pytań, jednak nie w komentarzach. Aby Pani pomóc potrzebuję analizy Pani umowy o pracę oraz osobistego kontaktu z Panią. Pozdrawiam i zapraszam do formularza kontaktowego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Joanna 8 lipca, 2018 o 20:19

Witam serdecznie, jestem nauczycielem zatrudnionym w szkole, początek pracy zawodowej- 01.09.1953 rok. Rok uroczenia- 1962. Czy w świetle przesłanych informacji przysługuje mi prawo przejścia na emeryturę nauczycielską zgodnie z KN

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 lipca, 2018 o 10:46

Szanowna Pani, niestety nie mam szklanej kuli, aby to stwierdzić. Niezbędne jest przedstawienie okresów składkowych i nieskładkowych oraz szeregu innych informacji. Zachęcam do kontaktu z prawnikiem. Pozdrawiam.

Odpowiedz

ticzer 26 sierpnia, 2018 o 09:51

Witam
Czy dyrektor moze sam bez porozumienia z rada pedagogiczna załozyc w przedszkolu monitorning wejsc dla Nauczycieli i calego personelu-jest to kosztowne a brakuje zwyklych recznikow dla dzieci!!! Wprowadza go we wrzesniu a w maju wpisuje go do regulaminu pracy placowki i kaze podpisac! Czy nie jest to przekroczenie kompetecji dyrektora prosze o pomoc jak to ugryż! Dziekuje

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 29 października, 2018 o 22:59

Nie ma nigdzie w przepisach regulacji odnoszących się do monitoringu. Jednakże dyrektor odpowiada za gospodarkę zarówno osobową, jak i finansową, więc można wystąpić do dyrektora z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej i zadać pytanie o celowość i o koszty montażu monitoringu.

Odpowiedz

Alicja 23 marca, 2019 o 19:18

Szanowna Pani,
chciałabym zapytać ,ile kosztuje porada prawna?
Alicja

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 kwietnia, 2019 o 12:25

Szanowna Pani, w zależności od jej skomplikowania – od 100 do 200 zł. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: