31.05.2017

16 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Odprawa na świadczeniu kompensacyjnym

W końcu chwila dla siebie 🙂 a właściwie dla Was.

Wielu z Was chce odejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Zastanawiacie się jednak, czy jest to opłacalne. Często zadajecie również pytania, czy przysługuje Wam odprawa.

Dotychczas było tak, że odprawa przysługiwała jedynie wówczas, gdy nauczyciel rozwiązywał umowę o pracę przechodząc na emeryturę.

Obecnie nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne, jeżeli nie uzyskał z tego tytułu odprawy przewidzianej w art. 28 KN, przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy. Gdy nauczyciel przepracował w szkole co najmniej 20 lat, odprawa przyznawana jest w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole.

Wysokość odprawy oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

A co w sytuacji, gdy przysługują pracownikowi dwie odprawy? Wówczas wybiera się tą, która jest dla pracownika korzystniejsza.

Co należy zrobić, aby odprawę otrzymać?
Rozwiązać umowę o pracę zaznaczając, iż następuje to w związku z przejściem na emeryturę lub na rentę czy na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Umowę można rozwiązać z zachowaniem okresu wypowiedzenia bądź za porozumieniem stron (zaznaczając, że następuje to na wniosek nauczyciela).
Odprawę z urzędu wypłaca dyrektor szkoły – co oznacza, że nie trzeba składać specjalnego wniosku, aby ją otrzymać.

{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Bożena 9 września, 2017 o 05:31

Dzień dobry
Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu następujących wątpliwości .Od 1 września 2017 roku otrzymuję emeryturę, gdyż 31 maja b.r. otrzymałam wypowiedzenie ,ze względu na likwidację stanowiska pracy nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w mojej szkole /art. 20 ust.1 pkt2 z art.88 ust.1 pkt 1 a KN/. .Jednocześnie dyrektor chce mnie zatrudnić/ od 4 września2017 roku/ jako nauczyciela- wychowawcę świetlicy szkolnej w tej samej szkole, na tzw. pół etatu.Czy mogę podjąć tę pracę ,skoro otrzymałam już odprawę 6-miesięczna z racji likwidacji stanowiska pracy? Czy muszę zwrócić pieniądze z odprawy ,aby nadal pracować w tej samej szkole ,ale w charakterze nauczyciela świetlicy , a nie jak dotychczas nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej? Serdecznie dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 19 października, 2017 o 13:45

Dzień dobry, tak, może Pani zostać zatrudniona mimo otrzymania odprawy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Aldona 13 kwietnia, 2018 o 10:12

Witam. Jestem nauczycielem z 30 letnim stażem pracy. Od września nie ma dla mnie etatu. Chcę przejść na świadczenie kompensacyjne. Mam pytanie czy należą mi się dwie odprawy czy jedna ? Jedna z tytułu braku etatu, a druga w związku z przejściem na świadczenie? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Aldona Dulemba.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 kwietnia, 2018 o 23:36

Szanowna Pani, chętnie odniosę się do Pani pytań, jednak nie w komentarzach. Aby Pani pomóc potrzebuję analizy Pani umowy o pracę oraz osobistego kontaktu z Panią. Pozdrawiam i zapraszam do formularza kontaktowego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa 28 stycznia, 2021 o 12:10

W przyszłym roku szkolnym w mojej szkole nie ma naboru do klasy I i co za tym idzie etatu dla mnie. Czy wbrew mojej woli, dyrektor zamiast dać mi odprawę wynikającą ze zmian organizacyjnych, może szukać na siłę etatu dla mnie, będącego zlepkiem różnych godzin, niezgodnych z moimi kwalifikacjami i zmieniających warunki mojej pracy?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 września, 2021 o 14:14

Nie jest łatwo odpowiedzieć na Pani pytanie w komentarzu. Zapraszam do kontaktu indywidualnego.

Odpowiedz

Joanna 8 lipca, 2018 o 20:19

Witam serdecznie, jestem nauczycielem zatrudnionym w szkole, początek pracy zawodowej- 01.09.1953 rok. Rok uroczenia- 1962. Czy w świetle przesłanych informacji przysługuje mi prawo przejścia na emeryturę nauczycielską zgodnie z KN

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 16 lipca, 2018 o 10:46

Szanowna Pani, niestety nie mam szklanej kuli, aby to stwierdzić. Niezbędne jest przedstawienie okresów składkowych i nieskładkowych oraz szeregu innych informacji. Zachęcam do kontaktu z prawnikiem. Pozdrawiam.

Odpowiedz

ticzer 26 sierpnia, 2018 o 09:51

Witam
Czy dyrektor moze sam bez porozumienia z rada pedagogiczna załozyc w przedszkolu monitorning wejsc dla Nauczycieli i calego personelu-jest to kosztowne a brakuje zwyklych recznikow dla dzieci!!! Wprowadza go we wrzesniu a w maju wpisuje go do regulaminu pracy placowki i kaze podpisac! Czy nie jest to przekroczenie kompetecji dyrektora prosze o pomoc jak to ugryż! Dziekuje

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 29 października, 2018 o 22:59

Nie ma nigdzie w przepisach regulacji odnoszących się do monitoringu. Jednakże dyrektor odpowiada za gospodarkę zarówno osobową, jak i finansową, więc można wystąpić do dyrektora z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej i zadać pytanie o celowość i o koszty montażu monitoringu.

Odpowiedz

Alicja 23 marca, 2019 o 19:18

Szanowna Pani,
chciałabym zapytać ,ile kosztuje porada prawna?
Alicja

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 6 kwietnia, 2019 o 12:25

Szanowna Pani, w zależności od jej skomplikowania – od 100 do 200 zł. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Bogusawa 18 października, 2020 o 14:57

Dzień dobry,
Od 15 września 2020r. przyznano mi świadczenie kompensacyjne. Bezpośrednio przed nim pracowałam w dwóch szkołach. Z jedną umowę miałam na czas określony i rozwiązała się ona w dniu 26 czerwca(plus ekwiwalent za urlop wypoczynkowy)- pracowałam tam od połowy września 2019 r. Z drugą szkołą umowę rozwiązałam na własną prośbę za porozumieniem stron w dniu 14 września 2020 r.- umowa była na czas nieokreślony. Proszę o pomoc ,która szkoła powinna wypłacić mi odprawę emerytalną? Dziękuję
Bogusława

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 września, 2021 o 14:16

Nie jest łatwo odpowiedzieć na Pani pytanie w komentarzu. Zapraszam do kontaktu indywidualnego.

Odpowiedz

Bogusława 7 czerwca, 2021 o 15:04

Dzień dobry,
Moja sytuacja wygląda następująco: Przeszłam na świadczenie kompensacyjne w połowie września 2020 r. Wcześniej pracowałam w dwóch szkołach. W pierwszej z nich, umowa rozwiązała się sama 26 czerwca 2020 r.i otrzymałam ekwiwalent za urlop. W drugiej placówce gdzie miałam zaledwie 1 godzinę, umowę rozwiązałam w połowie września 2020r. na własną prośbę na zasadzie porozumienia stron. Odprawę emerytalną otrzymałam z drugiej szkoły w wys. 1 -go ostatnio przepracowanego m-ca. Umowa z drugą szkołą była na czas nieokreślony po zastosowaniu wypowiedzenia zmieniającego od którego nie zrobiłam odwołania. Bardzo proszę mi powiedzieć, czy ja mogę wnioskować o uzyskanie odprawy emerytalnej również od 1-szej placówki.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 14 sierpnia, 2021 o 01:08

Nie jest łatwo odpowiedzieć na Pani pytanie w komentarzu. Zapraszam do kontaktu indywidualnego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: