26.08.2014

24 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Okres wypowiedzenia umowy o pracę nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony

Końcówka sierpnia to bardzo intensywny okres dla placówek oświatowych. To czas, kiedy zaczynają się rady pedagogiczne rozpoczynające rok szkolny, a w raz z nimi czas na ostatnie decyzje kadrowe.

Dyrektor może, a nawet musi, podjąć wszelkie decyzje kadrowe przed sierpniową radą pedagogiczną. Po niej nie powinno się już wprowadzać żadnych zmian do arkusza organizacyjnego, jak i zwalniać, czy zatrudniać nauczycieli. Każdy z nauczycieli powinien otrzymać wykaz swoich godzin dydaktycznych i przydział obowiązków.

W tym czasie upływa również okres wypowiedzenia umowy o pracę nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Okres ten wynosi bowiem trzy miesiące (o ile nie został skrócony do miesiąca) i upływa w dniu 31 sierpnia. Gdy został skrócony upłynął w dniu 31 lipca, a za pozostały okres nauczycielowi przysługuje odszkodowanie.

Może się jednak zdarzyć tak, że dyrektor nie ma wystarczającej liczby godzin dla nauczyciela. Wówczas pozostaje mu rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony również można przenieść, na jego wniosek, w stan nieczynny.

W każdym innym przypadku, gdy nauczyciel zostanie zwolniony bez zachowania powyższego okresu przysługuje mu prawo wniesienia odwołania do sądu pracy.

Szczególną uwagę powinni zachować nauczyciele kontraktowi zatrudnieni na podstawie umów o pracę na czas określony. Dlaczego? O tym napiszę w kolejnym wpisie.

{ 24 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magda 18 grudnia, 2014 o 14:47

Witam,
Mam pytanie, kto powinien wypowiedzieć umowę o pracę nauczycielowi dyplomowanemu, pełniącemu funkcję dyrektora szkoły, którego kadencja kończy się 31.08. a wypowiedzenia trzeba dokonać w maju z przyczyn określonych w art. 20 ust. pkt 2 KN (zmian organizacyjnych).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 marca, 2015 o 15:45

Szanowna Pani, bardzo proszę o podanie numeru telefonu lub kontakt telefoniczny, gdyż brakuje nam troszkę informacji. pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Agnieszka 9 marca, 2015 o 16:58

Bardzo proszę o pomoc.
Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreślony. Pracuję czwarty rok. Z końcem roku szkolnego 2014/ 2015 chciałabym zakończyć pracę w szkole podstawowej.
W jakim terminie najlepiej złożyć wypowiedzenie ?
Czy muszę w nim podać powód mojej decyzji o odejściu z pracy?
Czy powinnam porozmawiać wcześniej o mojej decyzji z dyrektorem?
Czy dyrektor może się nie zgodzić na moją decyzję, bo np. nie ma nikogo na moje miejsce?
Czy można uzyskać od Pani wzór takiego wypowiedzenia?
O czym jeszcze należałoby pamiętać przy rezygnacji z pracy?
Dziękuję.

Odpowiedz

Jacek 30 marca, 2015 o 10:10

Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na umowe o pracę na czas nieokreślony w placówce oświatowej nieferyjnej przebywa na zwolnieniu lekarskim ponad 182 dni. Czy w takim przypadku można z nim rozwiązać umowę.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 8 kwietnia, 2015 o 19:44

Tak, można.

Odpowiedz

Jacek 9 kwietnia, 2015 o 11:06

Z tego co wyczytałem: z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o prace na czas nieokreślony- stosunek pracy można rozwiazac bez wypowiedzenia dopiero po upływie jesli przez cały czas przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 kwietnia, 2015 o 23:33

Witam ponownie, nie bardzo rozumiem Pana komentarz – bez wypowiedzenia można rozwiązać stosunek pracy w każdym czasie i bez wypowiedzenia w razie niezdolności nauczyciela do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż jeden rok. – art. 27 KN. Pozdrawiam. Wcześniej nie pytał Pan o rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Odpowiedz

Mirka 21 kwietnia, 2015 o 19:53

Nauczyciel dyplomowany, umowa na czas nieokreślony, niepełny etat.
Wyp z art. 20 KN
– czy wypowiedzenie trzymiesięczne ?
– czy powiadamiam na piśmie związki zawodowe ?
– w jaki sposób szczegółowo uzasadnić, czy opierać się o opracowane przez dyrektora kryteria ?

Odpowiedz

Anna 26 sierpnia, 2015 o 21:47

Witam,
jestem nauczycielem mianowanym z 8-letnim stażem zatrudnionym w SP na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin (czyli nie na podstawie mianowania).
Chciałabym wypowiedzieć umowę o pracę. Jaki jest okres wypowiedzenia? Czy mogę zrobić to w czasie roku szkolnego, np. w październiku?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 26 sierpnia, 2015 o 22:39

Witam, terminy rozwiazywania umow z nauczycielem mianowanym zostaly dokladnie okreslone w art. 23 KN, co oznacza ze umowe mozna rozwiazac z zachowaniem trzymiesiecznego okresu wypowiedzenia, ktory musi uplynac w sierpniu – 31.08. Obecnie moze probowac Pani rozwiazac ja za porozumieniem stron.

Odpowiedz

Anna 27 sierpnia, 2015 o 10:29

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Odpowiedz

Edyta 2 września, 2015 o 11:48

Witam, czy nauczycielowi mianowanemu zatrudnionemu na czas nieokreślony (niepełny wymiar czasu pracy, staż ponad 8 lat) przysługiwać będzie trzymiesięczna odprawa z tyt. rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron z dniem 31 grudnia 2015 – w związku z brakiem dla niego godzin w drugim semestrze r.szk. 2015/2016 (czyli rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników)?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 4 września, 2015 o 22:33

Witam, z nauczycielem nie mozna rozwiazac umowy w grudniu. Jesli obie strony zgodza sie na porozumienie stron, to nie moze ono byc mniej korzystne anizeli rozwiazanie umowy w trybie art. 20 KN. Tak wiec, jesli nauczyciel godzi sie na porozumienie stron to winien otrzymac takze i odprawe z tytulu rozwiazania stosunku pracy z przyczyn niedotyczacych pracownikow. Na miejscu obu stron zalecalabym daleko idaca ostroznosc lub kontakt z prawnikiem. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Albert 5 września, 2015 o 02:37

W jednym mieście X jestem od 17 lat zatrudniony w LO, jest to moje podstawowe miejsce pracy,rok temu dyrektor miał dla mnie 6 godzin obecnie 3 godz. od 2007 roku jestem nauczycielem dyplomowanym rok temu znalazłem pracę w mieście Y jako dodatkowe miejsce pracy w wymiarze 16/18 (umowa na czas określony wygasła 31 sierpnia) i podpisałem wtedy zgodę na ograniczenie etatu w podstawowym miejscu pracy do 6 godz przez pozostałe dni pracowałem w mieście Y. W mieście X godziny zniżkowały do 3 godz.(obecnie) Dyrektor do końca sierpnia nie dał mi wypowiedzenia widocznie uznał ze 3 godz. mi wystarczy bo jakoś sobie poradzę w drugiej szkole Czy wtedy nie powinien mi dać wypowiedzenia i zwolnić a może uznał że nie chce płacić mi odprawy… ? 25 sierpnia tak się fajnie złożyło że w szkole Y znalazł się etat 20 godz. 31 sierpnia złożyłem podanie o wypowiedzenie stosunku pracy za porozumieniem stron w szkole X i podpisałem umowe na czas okreslony do 31 sierpnia w szkole Y. Dyrektor w szkole X nie chce mnie zwolnić bo nie może znaleźć nauczyciela na 3 godz zajęć (ma już wydrukowane plany zajęć i nie chce zmieniać) i przelał mi pieniądze na wrzesień ponieważ w szkole Y z tych uśrednionych 20 godz. mam 26 na planie zajęć, muszę pracować przez 5 dni w tygodniu a dyrektor szkoły X nie chce dostosować planu zajęć do szkoły Y Dyrektor szkoły X nie pytał mnie czy zgadzam się na ograniczenie do 3 godzin nic nie podpisywałem czy jego działanie jest zgodne z prawem ja potrzebuję świadectwo pracy bo wtedy chcę zmienić szkołe Y na podstawowe miejsce pracy z wysługą 17% naliczaną z pełnego etatu a nie z 3 godzin. Napisałem podanie 31 sierpnia do dyrektora szkoły X o przyjęcie na „godziny” (tak aby nie musiał szukać nauczyciela w tym czasie bo mnie zna) ale w dostosowaniu planu do szkoły Y gdzie mam pełny etat. Dyrektor szkoły X nie chce się zgodzić się na dostosowanie planu i nie chce mnie zwolnić kolidują mi godziny w tych dwóch szkołach czy on sie za bardzo do mnie nie przyzwyczaił) Co ja ma teraz zrobić czy oddać pieniądze za wrzesień ja się po prostu chcę zwolnić ze szkoły X czy prawo mnie jakoś chroni czy mogę dostać odprawę 3 miesięczną szkoła Y jest bardziej perspektywiczna w przyszłym roku mogę liczyć na co najmniej 9 godzin (Wszystkie stopnie awansu robiłem w szkole X) ale tam zawsze będe miał 3 godz lub w tych niewielkich granicach Jak to rozwiązać… Czy dyrektor może zatrudniać nauczyciela na czas nieokreślony w wymiarze 3 godzin jako w podstawowym miejscu pracy, przecież wysługę lat liczymy od pełnego etatu…i jestem pokrzywdzony Ja po prostu w maju nie wiedziałem że w szkole Y będę miał 20 godz ale dowiedziałem się w końcówce sierpnia…

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 10 września, 2015 o 00:31

Witam, w Pana przypadku winien mieć Pan stosunek pracy zawarty na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jednak aby sprawdzić dlaczego tak nie jest i co można zrobić, aby to zmienić konieczne jest skorzystanie z porady prawnej płatnej, nie ma możliwości rozwiązania Pana problemu w komentarzu. W razie zainteresowania zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Mateusz 2 listopada, 2015 o 14:22

Witam Panią serdecznie.
Mam do Pani pytanie.
Jestem nauczycielem stażystą, który odbywa staż na nauczyciela kontraktowego w zastępstwie na czas określony do 31 sierpnia 2015 roki. Szkoła zaproponowała mi wychowawstwo klasy 1 podstawowej od 1 września 2015 roku. Oczywiście zgodziłem się z uśmiechem na twarzy na tą propozycję. Ale niestety… po dwóch miesiącach pracy w szkole zauważyłem, iż panuje tam taki bałagan i chaos, że próba jakiejkolwiek „nauki” bycia nauczycielem i do tego wychowywania tej klasy to jakiś absurd choć dzieciaki są na prawdę mądre.
Mam dość tej szkoły! Więc moje pytanie brzmi.
Czy w ogóle mogę zrezygnować? Jaki jest okres wypowiedzenia? czy mogę mieć z tej sytuacji jakieś nieprzyjemności ze strony „dyrekcji”? Jak wg Pani najlepiej to rozegrać. Dodam, że jest to szkoła Państwowa.

Bardzo bym prosił Panią o pomoc.

Serdecznie pozdrawiam
Mateusz S

Odpowiedz

Mateusz 2 listopada, 2015 o 14:25

Wkradła się literówka. Umowę mam do 31 sierpnia 2016r.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 2 listopada, 2015 o 22:22

Szanowny Panie, nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Jeśli jest Pan zainteresowany rozwiązaniem Pana problemu proszę skorzystać z formularza kontaktowego. Konieczna jest analiza Pana umów o pracę i opłacenie pomocy prawnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dominika 17 maja, 2016 o 17:45

Witam,

Nauczyciel na zastępstwie, umowa na czas określony tzn. do końca czerwca może wcześniej rozwiązać umowę?

Pozdrawiam,

Dominika

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 18 maja, 2016 o 17:23

Tak, może, co wprost wynika z przepisów prawa, że okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze. Pozdrawiam

Odpowiedz

Małgosia 19 maja, 2016 o 22:34

Serdecznie witam.
Jestem nauczycielką mianowaną z 22-letnim stażem. 17 maja otrzymałam na piśmie zwolnienie z pracy z racji redukcji etatów pomimo niepodpisanego jeszcze arkusza organizacyjnego przez organ prowadzący. Czy mój okres wypowiedzenia skończy się zatem 17 sierpnia? Czy to oznacza także, że zostałam zwolniona w ciągu roku szkolnego?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 23 maja, 2016 o 00:14

Dobry wieczór, nie, okres wypowiedzenia liczy się zawsze w pełnych miesiącach. Stąd okres wypowiedzenia, jeśli rozwiązanie stosunku pracy zostało wręczone w maju lub pod koniec kwietnia mija 31 sierpnia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marianna 10 lipca, 2016 o 19:16

A co ma zrobić nauczyciel w szkole prywatnej, który chce zrezygnować z pracy (umowa na czas nieokreślony i 3 miesięczy okres wypowiedzenia). Jest lipiec a ja chciałabym skończyć kontrakt jak najszybciej. Pracodawca słynie z tego, że nie zgadza się na porozumienia.
Marianna.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 15 lipca, 2016 o 12:06

Szanowna Pani, jest wiele możliwości, aby rozwiązać Pana sytuację. Jednak, aby to zrobić trzeba przeanalizować sytuację i Pańskie umowy o pracę. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: