18.02.2015

11 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Okulary w pracy nauczyciela

Witaj,

dzisiaj podczas dyżuru prawnego ...

Oj chyba zapomniałam się pochwalić, że pracuję w związku zawodowym jako prawnik dla nauczycieli 🙂 to świeża współpraca a tyle się dzieje. Jest to miejsce, w którym dużo można zrobić i rozwiązać fajne zagadnienia 🙂

Tak więc, dzisiaj nauczyciel zwrócił się z pytaniem o refundację okularów dla nauczyciela. Zainteresował mnie ten temat, bo choć mniej więcej wiem jak to wygląda, postanowiłam zgłębić temat 🙂

I tak, zgodnie z art. 237[6] § 1 i 3 kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Do takich czynników należy praca przy komputerze.

Dlatego też zgodnie z rozporządzeniem MPiPS z dnia 1.12.1998 r. w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, jeśli pracujesz na stanowisku z monitorem ekranowym przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy przysługuje Tobie zwrot za okulary korygujące wzrok.

Oczywiście warunkiem uzyskania tej refundacji jest uzyskanie zaświadczenia lekarskiego o konieczności posiadania takowych okularów. Zaświadczenie to musi być wystawione w ramach badań profilaktycznych/okresowych i to przez okulistę.

Ale jaki koszt tych okularów winien zwrócić nam pracodawca i jak często?

Otóż zgodnie z przepisami cytowanego wyżej rozporządzenia kwota refundacji lub dofinansowania zakładu pracy do zakupu okularów powinna umożliwić pracownikowi zakup zaleconych przez lekarza-okulistę szkieł oraz najprostszych oprawek. Tutaj regulamin obowiązujący w Twojej placówce może określać limit owej kwoty. W tym roku minimalna kwota to 35 zł za szkło, chyba, że masz wadę wzroku powyżej 6 dioptr, to kwota ta jest podwójna.

Również regulamin obowiązujący u danego pracodawcy powinien określać, jak często takie okulary są refundowane pracownikowi. Najczęściej są to dwa lub trzy lata. Chyba, że lekarz okulista uzna, że w związku z brakiem odpowiedniej profilaktyki doszło do pogorszenia wzroku i powinieneś mieć nowe okulary. To nawet, gdy nie minie okres regulaminowy będzie przysługiwał Tobie za nie zwrot.

Przy okazji, przypominam, iż obowiązkiem nauczyciela pracującego przy monitorze jest czynienie – po każdej przepracowanej godzinie – 5 minut przerwy na odpoczynek wzroku. Nie oznacza to, że zamiast tabelek możesz poczytać prasę w internecie.

Odpoczynek to odpoczynek – czas na dobrą kawę 🙂 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 878 305e-mail: kancelariabatna@wp.pl

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka 10 czerwca, 2015 o 10:50

Witam Panią.
Pragnę zasięgnąć porady w sprawie dofinansowania do zakupu okularów, które jestem zmuszona nosić ze względu nie tylko na wadę wzroku, ale i dodatkowo na prace przy komputerze. Jestem nauczycielem (1/2 etatu) i jednocześnie doradcą zawodowym (również 1/2 etatu) zatrudnionym w szkole ponadgimnazjalej. Duża część mojej pracy doradcy to “siedzenie” przed komputerem. Czy w związku z tym przysługuje mi refundacja zakupu okularów.

Pozdrawiam
Agnieszka

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 11 czerwca, 2015 o 11:06

Witam, moim zdaniem tak, acz proszę się zwrócić do Komisji Socjalnej i zapoznać się z regulaminem przyznawania dofinansowania. Powinna mieć Pani zaświadczenie od lekarza okulisty, a o dofinansowanie zwrócić się tam, gdzie spędza Pani więcej czasu przy komputerze – w pracy jako doradca. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wiesław 28 września, 2015 o 22:05

Witam.
Coś jednak się nie zgadza z godzinami pracy u nauczyciela. Jaki jest dobowy wymiar czasu pracy nauczyciela? 4 godziny po 60 min, jak to zrobić, gdy lekcja trwa 45 min. A co z lekcją i uczniami jak nauczyciel siedzi cały czas z nosem w kompie ? Może liczyć czas stoperem. A w domu praca przy kompie się przecież nie liczy.
Pytanie : Jak uzasadnić , czy okulary się należą czy nie?
W.M.

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 28 września, 2015 o 23:23

Szanowny Panie, najlepiej zwrócić się do osób nadzorujących Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych i to uregulować w regulaminie. Nie mniej zależy, jakie czynności wykonuje nauczyciel i w jakim wymiarze. Jeśli na przykład nadzoruje dodatkowo sieć w szkole to godzin pracy przy komputerze będzie miał relatywnie więcej. Czasami praca w domu przy komputerze może być zaliczona do czasu pracy nauczyciela, o ile ma ścisły związek z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Placek 7 sierpnia, 2017 o 09:08

Szanowna Pani,
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to środki finansowe gromadzone przez pracodawcę na osobnym rachunku bankowym w celu wykorzystania ich na wsparcie socjalne uprawnionych do tego pracowników. Fundusze, zgromadzone przez pracodawcę na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, powinny być spożytkowane na pomoc socjalną dla wszystkich pracowników lub dla tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej lub życiowej.
Refundacja szkieł powinna być zwracana z innych środków (np. koszty bhp), choćby dlatego że jest zwolniona z podatku Pit – zasiłki nie.

Odpowiedz

Dominika 14 czerwca, 2018 o 18:02

Witam, czy od zamieszczenia ostatniego postu zaszły jakieś zmiany prawne? Okulary praktycznie noszę całe życie, -6, praca z tablicą interaktywną od kilku lat, przed komputerem podczas lekcji i w domu (ostatnio więcej z racji wprowadzenia e-dziennika).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Wiola 20 czerwca, 2019 o 21:22

Dobry wieczór. Jestem nauczycielem języka polskiego, co wiąże się z wieloma godzinami spędzamy i w domu przy poprawie prac. Wzrok mi się pogarsza. Czy w związku z tym należy mi się dofinansowanie do zakupu okularów?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:22

Szanowna Pani, tylko wtedy, kiedy regulamin ZFŚS tak stanowi. Co do zasady przepisy mówią o refundacji okularów tylko wówczas, gdy pracuje Pani przy komputerze.

Odpowiedz

Mags 13 października, 2019 o 08:32

No dobrze. Mam zaświadczenie od okulisty,że muszę nosić okulary,ale księgowa w szkole każe mi dostarczyć oświadczenie o dochodach brutto w przeliczeniu na jednego członka rodziny. Prawdę mówiąc co ma piernik do wiatraka? Czy jest to zgodne z przepisami?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 13 października, 2019 o 12:35

Tak, jest to zgodne z przepisami. Widocznie z obowiązującymi na terenie Pańskiego zakładu pracy do uzyskania świadczeń z Funduszu Świadczeń Socjalnych niezbędne jest przedstawienie oświadczenia o dochodach. Proszę zweryfikować w regulaminie.

Odpowiedz

Dorota 19 stycznia, 2020 o 17:49

Dlaczego mówimy tutaj wyłącznie o funduszu świadczeń socjalnych?
Czy fundusz zdrowotny, który tworzony jest na podstawie KN nie powinien regulować tej kwestii?
Ponadto mówi się tylko o pracy przy komputerze. Pogarszanie się wzroku wynika nie tylko z pracy przy komputerze. Nauczyciel musi spędzać mnóstwo czasu, czytając. Polonista musi wyczytać wszystkie lektury, wypracowania, teksty z podręcznika (zresztą nie tylko polonista). Osłabiony wzrok to też choroba, którą się jedynie koryguje okularami lub szkłami korekcyjnymi. Wyjąwszy przypadki wymagające operacji, to innego leczenie wad wzroku nie ma. Czy w regulaminie funduszu zdrowotnego dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej nie można ująć tej kwestii?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: