02.07.2018

16 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Opieka nad dzieckiem – (nie) na podstawie pełnomocnictwa

Czas wakacji rozpoczęty – u nas fatalną pogodą 🙁 ale ważne, że już mamy czas odpoczynku. Zaczęły się wyjazdy, a z nimi różne problemy.

Ostatnio jedna z Pań dyrektor, zwróciła się z prośbą o rozwiązanie problemu, jaki powstał w szkole. Mianowicie doszło do wypadku … uczennica biegnąc po korytarzu zahaczyła o nogę koleżanki i doszło do otwartego złamania nogi. Została wdrożona procedura powypadkowa (muszę Wam o niej napisać, bo to ważne!) i wezwani do szkoły rodzice dziecka. Okazało się jednak, że rodziców … nie ma. Są w pracy za granicą. Dzieckiem z kolei opiekuje się ciocia! Kiedy systematycznie odbierała dziecko ze szkoły, nikt nie zwracał uwagi, że nie jest rodzicem, ani opiekunem prawnym dziecka. Nikt nie sprawdzał, czy posiada jakieś dokumenty.

Do czasu, gdy nic się nie stanie, nie ma problemu. Poproszona o kontakt do rodziców i ich natychmiastowy przyjazd, okazała pełnomocnictwo notarialne do opieki nad dzieckiem, w tym kontaktowania się z dyrektorem szkoły i nauczycielami, wyrażania zgody na badania lekarskie i podejmowania decyzji w sprawie leczenia! 

Pełnomocnictwo notarialne nie do opieki nad dzieckiem!

 

Tymczasem, pełnomocnictwo przekazane przez ciocię nie ma mocy prawnej, a tym samym nie uprawnia do udzielania pomocy medycznej, czy udzielania informacji o stanie zdrowia dziecka. Pełnomocnictwo, nawet notarialne nie jest dokumentem pozwalającym przekazać opiekę prawną nad dzieckiem. Albowiem ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie przewiduje pełnomocnictwa, jako formy dokumentu świadczącego o wykonywaniu władzy rodzicielskiej, jak akt urodzenia dziecka czy postanowienie Sądu.

Oświadczenie o przekazaniu opieki nie rodzi skutków prawnych, a tym samym nie zwalnia rodziców z wykonywania władzy rodzicielskiej. To może uczynić jedynie Sąd rodzinny. Zgodnie z art. 110 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (ustawa z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.), w razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej Sąd zawiesza jej sprawowanie i wyznacza dla dziecka opiekuna prawnego. Decyzję o zawieszeniu władzy rodzicielskiej, Sąd podejmuje kierując się zasadą dobra dziecka. Postanowienia Sądu w tym zakresie nie można zastąpić inną czynnością prawną, ani żadnym innym aktem prawnym. Tylko w tym trybie orzeczona opieka prawna ma skutki prawne dające możliwość działania w imieniu dziecka. Po ustaniu przeszkody (np. po powrocie rodziców dziecka do kraju) trzeba sądownie uchylić zawieszenie sprawowania opieki.

Dokument do szkoły

 

Jaki więc dokument należy przedłożyć w szkole, aby zapewnić dziecku opiekę pod nieobecność jego biologicznych rodziców?

Powinno być to postanowienie Sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego bądź zawieszeniu władzy rodzicielskiej. Żaden inny dokument nie może przekazywać opieki nad dzieckiem osobie z dzieckiem niespokrewnionej. W sytuacji, gdy jeden z rodziców posiada władzę rodzicielską może przejąć opiekę nad dzieckiem i decydować o sprawach związanych z edukacją. W tym zakresie również szkole należy przedstawić odpowiedni dokument.

Kto występuje do Sądu?

 

Nie zawsze rodzic dziecka wystąpi do sądu o zawieszenie władzy rodzicielskiej i wyznaczenie opiekuna prawnego. Tymczasem zgodnie z art. 572 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego, każdy (w tym również dyrektor szkoły), komu znane jest zdarzenie uzasadniające wszczęcie postępowania z urzędu, jest obowiązany zawiadomić o nim sąd opiekuńczy (rodzinny). Szkoła może wystąpić, na mocy art. 109 Kro do sądu, o wydanie odpowiednich zarządzeń i zawiadomić Sąd o zaistniałej sytuacji.

Należy pamiętać, że w skrajnych wypadkach, wyjazd za granicę, bądź areszt i brak zapewnienia na ten czas stosownej opieki nad dzieckiem, może być uznany przez sąd opiekuńczy za jej nadużycie i pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej.

Tymczasem w internecie można znaleźć nawet wzór takiego pełnomocnictwa! 🙁

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 878 305e-mail: kancelariabatna@wp.pl

{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magdalena 3 czerwca, 2019 o 10:32

A czy można się odnieść do tego wyroku? “Sąd Najwyższy 13 maja 2015 r., rozpatrując pytanie prawne Sądu Okręgowego w Lublinie, podjął uchwałę, zgodnie z którą rodzic w ramach wykonywania władzy rodzicielskiej, może skutecznie
udzielić pełnomocnictwa do wyrażenia zgody na dokonanie zabiegu medycznego u jego małoletniego dziecka.
W rozpatrywanej przez Sąd przedstawiciel ustawowy małoletniej pacjentki – ojciec posiadający pełnię władzy rodzicielskiej – udzielił bratu zmarłej matki dziecka pełnomocnictwa upoważniającego do
reprezentowania go przed wszelkimi instytucjami, szpitalami, urzędami i organami administracji oraz sądami, we wszystkich sprawach związanych z wykonywaną władzą rodzicielską w stosunku do
małoletniej. Pełnomocnictwo obejmuje umocowanie do składania w jego imieniu wszelkich oświadczeń woli i zgód.
Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>
Pacjentka wymagała wykonania badań laboratoryjnych oraz gastroskopii w znieczuleniu ogólnym. Pełnomocnik ojca dziecka wyraził zgodę na leczenie, ale szpital powziął wątpliwość co do skuteczności takiej
zgody i wystąpił do sądu o wyrażenie zastępczej zgody na leczenie dziecka. Zgoda taka została przez sąd wyrażona. Zdaniem Sądu I instancji, przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie przewidują
możliwości udzielenia pełnomocnictwa do wykonywania władzy rodzicielskiej, która przysługuje tylko i wyłącznie rodzicom. Od wskazanego orzeczenia odwołał się pełnomocnik ojca dziecka wskazując, że
był prawnie umocowany do samodzielnego wyrażenia zgody na leczenie pacjentki i tym samym postępowanie sądowe było bezprzedmiotowe.
W związku z apelacją pełnomocnika Sąd Okręgowy w Lublinie nabrał wątpliwości co do możliwości skutecznego przeniesienia przez rodzica na inną osobę uprawnienia do wyrażenia zgody na leczenie
dziecka. Sąd Najwyższy w celu rozstrzygnięcia istotnych wątpliwości prawnych w tym zakresie podjął w dniu 13 maja 2015r. uchwałę, w której uznał, że takie umocowanie pełnomocnika jest dopuszczalne.
Uzasadnienie pisemne uchwały nie zostało jeszcze opublikowane.
Uchwała Sądu Najwyższego z 13 maja 2015 r. sygn. III CZP 19/15
Autor: Damian Konieczny”

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:31

Dziękuję za tą polemikę. Jak widać nie jest to jasna sytuacja. Uchwała Sądu jest prawem powszechnie obowiązującym, więc może ukształtować pewien stan prawny. Będę tą kwestię śledzić i analizować. Pozdrawiam. W Trójmieście jednak takie pełnomocnictwa nie przechodzą.

Odpowiedz

Alicja 24 czerwca, 2019 o 14:42

Witam serdecznie!!!
W tym roku chciałabym zabrać na urlop do Chorwacji moich 2 siostrzeńców. Proszę mi powiedzieć jakie dokumenty powinnam posiadać żeby nie mieć później problemów? Pozdrawiam !!

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:16

Witam, zgodę pisemną ich Rodziców. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karina 5 października, 2019 o 16:49

Pani karolino mam pytanie jestem samatna matka co wychowuje prawie 17 letnia corke a chce wyjechac do pracy za granice czy moge napisac jskies upowanienie mojej siostrze ze ona bedzie opiekowac sie corka dziekuje

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 13 października, 2019 o 12:36

Należy wystąpić do sądu rodzinnego w trybie zabezpieczenia.

Odpowiedz

Karina 13 października, 2019 o 16:20

Dziekuje a mam jeszcze jedno pytanie od kiedy moze zostac sama musi skonczyc 18 lat czy moze byc sama pare miesiecy

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 października, 2019 o 01:52

Powinna skończyć 18 lat.

Odpowiedz

PAULINA 9 października, 2019 o 11:03

witam prosze o porade,chcialabym wyjechac za granice i zostawic dziecko pod opieka babci,bylam u radcy prawnego i powiedziala mi ze musze sporzadzic takie pismo u notariusza,tymczasem dowiaduje sie na internecie innych rzeczy,ze musze to zrobic przez sad rodzinny,ile porada kosztuje u pani ???

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 13 października, 2019 o 12:35

Dzień dobry, koszt porady prawnej to 150 zł. Tak, należy to zrobić przez sąd rodzinny.

Odpowiedz

Danuta 11 lipca, 2020 o 14:35

Dzień dobry
Chcemy wyjechać z mężem na urlop za granicę na dwa tygodnie. Musimy zostawić 16 letnią córkę pod opieką jej pełnoletniej siostry. Czy wystarczy, że sami napiszemy pełnomocnictwo starszej córce czy musi to być załatwione u notariusza?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 12 lipca, 2020 o 01:10

Dzień dobry, w przypadku członka najbliższej rodziny nie ma takiej potrzeby. Udanego wypoczynku 🙂

Odpowiedz

Iwona 13 lipca, 2020 o 12:22

Witam,chcemy z mężem wyjechać za granicę do pracy,na czas nieokreślony.Oczywiście co jakiś czas będą zjazdy na dwa tygodnie do domu.mamy 16-letniego syna,którego planujemy zostawić z jego 25-letnim bratem.Czy wystarczy napisać własnoręczne oświadczenie ,że to on teraz będzie nad nim sprawował opiekę?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 20 lipca, 2020 o 00:45

Dzień dobry, w przypadku zostawienia członka rodziny pod opieką członka rodziny takie formalności nie są konieczne. Wystarczy własnoręczne oświadczenie.

Odpowiedz

Monika 27 lipca, 2020 o 10:20

Dzien dobry,
chciałabym zabrać 14 letnią siostrę na wakacje do Beglii. Jakie dokumenty muszę przygotować, żeby móc za nią odpowiadać za granicą?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 22 sierpnia, 2020 o 22:25

Dzień dobry, jeśli jest Pani siostrą to żadnych. Jedynie dokumenty tożsamości. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: