15.03.2018

7 Komentarzy,

Karolina Sikorska-Bednarczyk,

Opieka nad uczniami na basenie

Czy możliwe jest sprawowanie opieki nad uczniami przebywającymi na basenie i jadącymi na ten basen przez każdego nauczyciela? 

Takie pytanie zadały mi Panie klientki szukające pomocy prawnej, ponieważ przez cały rok szkolny one i siostry zakonne sprawują opiekę nad uczniami jadącymi na basen i tam przebywającymi.

Zaczęłam szukać odpowiedzi i okazało się, że nie jest to możliwe. No, ale jak to – pytały. To dlaczego skoro pracujemy w świetlicy zawsze my jesteśmy z tymi dziećmi wysyłane. No to, po kolei.

Otóż, jak wynika z art. 8 ust. 2 załącznika nr 4 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz.U. z 1997 r., nr 57, poz. 258 z późn. zm.) w zajęciach prowadzonych między innymi na pływalniach w zorganizowanych grupach na jedną osobę prowadzącą zajęcia w wodzie nie może przypadać więcej niż 15 uczestników. 

To oznacza, że powinien zostać przeprowadzony jasny i precyzyjny podział na te dzieci, które będą pozostawać pod ścisłą opieką i stałym nadzorem poszczególnego opiekuna. To dziecko pod tego opiekuna, to dziecko pod tamtego. Ma być precyzyjnie.

Nadmienić należy, iż system zabezpieczenia ratowniczego nie zwalnia opiekunów wycieczek szkolnych od sprawowania ustawicznego nadzoru nad powierzonymi im w opiekę małoletnimi uczniami. Z przepisu art. 34 ust. 4 rozporządzenia MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r., Nr 6, poz. 69 z późn. zm.) wynika wprost, że kąpiącym się Uczestnikom wycieczki powinno się zapewnić nie tylko stały nadzór Ratownika lub Ratowników, ale równocześnie ustawiczny nadzór Opiekuna lub Opiekunów ze strony szkoły (interpretacja KO).

Zatem Opiekunem grupy Uczniów na basenie może być każdy Nauczyciel, który ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska Nauczyciela w danym typie szkoły. Grupa, która liczy na basenie więcej niż 15 Uczniów, musi mieć odpowiednio większą liczbę Opiekunów.

Z uczniami w wodzie winien jednak ćwiczyć jedynie nauczyciel wychowania fizycznego, jeśli zajęcia dotyczą umiejętności koniecznych do realizacji podstawy programowej.

Jeśli jednak zajęcia są zajęciami pozalekcyjnymi organizowanymi przez szkołę, to uczniowie mogą przebywać pod opieką opiekuna ze szkoły nie będącego nauczycielem wychowania fizycznego.

Wydaje się jednak zasadnym takie organizowanie zajęć na basenie, aby opiekę nad uczniami od momentu wyjścia ze szkoły i powrotu do niej po zakończonych zajęciach sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego, a nauczyciele inni stanowili jedynie personel pomocniczy. Bynajmniej nie powinno się to odbywać na zasadzie godzin karcianych.

Oczywiście Dyrektor ma dążyć do przyjęcia takich rozwiązań organizacyjnych, aby jakość organizowanych i prowadzonych zajęć przez szkołę była jak najwyższa. Rozporządzenie o kwalifikacjach Nauczycieli nie odnosi się wprost do kwalifikacji Opiekunów, którzy stanowią opiekę nad Uczniami w czasie zajęć na basenie.

Podstawy prawne:

  • Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240);
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. z 1997 r., Nr 57, poz.358 ze zm.) – uznane za uchylone, ale standardy, które określa stosuje się w praktyce;
  • Rozporządzenie MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. Nr 6 poz. 69 ze zm.);
  • Rozporządzenie MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. Nr 50, poz. 400 ze zm.).
  • http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/853250,nauczyciele-nie-opiekuja-sie-uczniami-na-basenie.html

Pamiętajmy jednak zawsze, że mamy pod swoją opieką dzieci i jesteśmy zobowiązani do otoczenia ich jak najlepszą troską i opieką.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 878 305e-mail: kancelariabatna@wp.pl

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

magdalena 21 maja, 2019 o 17:49

Czy te same zasady odnosza sie do zorganizowanej wycieczki szkolenj (przez biuro podrozy) na ktora jada dzieci , beda zakwaterowane w hotelu, gdzie jest basen. Hotel (sprawdzona informacja bezposrednio w hotelu) nie zapewnia ratownika (bo rzekomo nie musi ) . Kto zatem powinien sprawowac opieke nad kapiacymi sie dziecmi? Ile opiekunów powinno przypadac na 40 dzieci?

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 21 maja, 2019 o 22:13

Dzień dobry, wszystko zależy od tego kto jest organizatorem. Jeśli szkoła to obowiązują te same zasady, jeśli biuro podróży to ono ma obowiązek zabezpieczyć dzieci na basenie.
Na 40 dzieci powinno przypadać 2 opiekunów.

Odpowiedz

Ela 25 czerwca, 2019 o 19:03

Witam. Jestem wychowawcą w MOW. Czy w okresie wakacji mogę wyjść z dziećmi na basen? Nadmieniam, że nie jestem nauczycielem wych. fizycznego, nie posiadam uprawnień ratownika. Bardzo proszę o podanie informacji jakie są procedury w tym zakresie i gdzie znaleźć dokladne przepisy. Z góry dziękuję

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 5 sierpnia, 2019 o 20:14

Szanowna Pani, tak może Pani iść, jednak na basen publiczny, gdzie zagwarantowana jest obecność ratownika. Musi Pani, jako organizator, zorganizować opiekę. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna Antonina 22 października, 2019 o 13:28

Dzień dobry. A co w sytuacji, gdy jedzie jeden Nauczyciel (wychowawca) na grupę 25dzieci z klasy – w ramach lekcji wychowania fizycznego, bo Dyrekcja nie zapewnia większej liczby Nauczycieli? Proszeni są o pomoc w opiece Rodzice, ale wiadomo z różnym skutkiem (nie dziwny się też pracują przecież).

Odpowiedz

Karolina Sikorska-Bednarczyk 24 października, 2019 o 11:16

Stwarza to niebezpieczeństwo i należałoby z Dyrektorem porozmawiać o konieczności innego zorganizowania zajeć.

Odpowiedz

Małgorzata 5 stycznia, 2020 o 14:03

Co w sytuacji jeśli gmina jest organizatorem wyjazdów na basen w ramach lekcji wf… Kogo należy wpisać jako kierownika wycieczki na karcie wycieczki? Przedstawiciela gminy czy osobę ze szkoły (opiekuna – nauczyciela wf) jadącego z dziećmi?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: